Издаване на книга в БГ

Работилничка за нови автори... и критици ;)

Moderators: Trip, Random, Marfa

Post Reply
lightning peregrine
Farmer
Posts: 58
Joined: Sun Dec 17, 2017 10:53 pm
Location: Sofia

Издаване на книга в БГ

Post by lightning peregrine » Mon Dec 18, 2017 12:54 am

Здравейте.

Някой може ли да ми каже как мога да издам книгата си? Писах я с голямо желания, отне ми повече от година и съм убеден, че ще се хареса на много хора.
Писах на някой от издателствата им и пратих откъси и синопсиси, но нещо ме игнорират и тези които ми отговориха май не са много заинтересовани, но не мога да си обясня защо имайки предвид, че тези същите издателства са издавали далеч по-слаби книги от моята.
Едни от тези издатели ми писаха, че всеки ден получавали "десетки" ръкописи, но това ми се струва изключително не реалистично, понеже дори да получаваха по 100 ръкописа на година от тях щяха да могат да подберат много по-хубави произведения от тези които са публикували.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Издаване на книга в БГ

Post by Moridin » Mon Dec 18, 2017 11:40 am

Привет @lightning peregrine!

Две издателства, които работят с българска литература, и са сравнително по-отворени към работа с нови автори, са Лексикон и Гаяна. Съветвам те да пробваш с тях :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6908
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Издаване на книга в БГ

Post by Yan » Mon Dec 18, 2017 11:58 am

lightning peregrine wrote:
Mon Dec 18, 2017 12:54 am
Някой може ли да ми каже как мога да издам книгата си? Писах я с голямо желания, отне ми повече от година и съм убеден, че ще се хареса на много хора.
Личната убеденост е хубаво нещо, но рядко дава реална представа за качествата на текста. Намери си бета-читатели, които не са от приятелския ти кръг, не са ти роднини и за предпочитане имат опит с критичното четене. Намери си добър редактор (който ще работи с теб по текста) и добър коректор. Слушай съветите им и ги приложи на практика.
lightning peregrine wrote:
Mon Dec 18, 2017 12:54 am
Писах на някой от издателствата им и пратих откъси и синопсиси, но нещо ме игнорират и тези които ми отговориха май не са много заинтересовани, но не мога да си обясня защо имайки предвид, че тези същите издателства са издавали далеч по-слаби книги от моята.
Виж по-горния коментар. "Далеч по-слаби книги от моята" идващо от начинаещ автор на дебютно произведение е несериозно изказване. Книгата ти може да е по-добра, може и да е по-лоша. Това ще се определи от читателите. Погрижи се текстът да е минал редакция и корекция (т.е. да е грамотен и смислен) и пиши на издателствата, които Моридин ти е изброил по-горе.
lightning peregrine wrote:
Mon Dec 18, 2017 12:54 am
Едни от тези издатели ми писаха, че всеки ден получавали "десетки" ръкописи, но това ми се струва изключително не реалистично, понеже дори да получаваха по 100 ръкописа на година от тях щяха да могат да подберат много по-хубави произведения от тези които са публикували.
Хипербола, която не променя факта, че българинът е писател, а не читател. Пълно е с хора, които си мислят че са готови да напишат следващия бестселър. Ако сериозно искаш да се занимаваш с писане - има една камара книги със съвети за начинаещи писатели (доста от тях и на български), прочети ги, упражнявай се и не се обезсърчавай от отказите, които ще последват.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

lightning peregrine
Farmer
Posts: 58
Joined: Sun Dec 17, 2017 10:53 pm
Location: Sofia

Re: Издаване на книга в БГ

Post by lightning peregrine » Mon Dec 18, 2017 11:15 pm

Намери си бета-читатели, които не са от приятелския ти кръг, не са ти роднини и за предпочитане имат опит с критичното четене.
От къде да си намеря бета читатели, особено такива с опит в литературната критика ?

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6908
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Издаване на книга в БГ

Post by Yan » Tue Dec 19, 2017 9:43 am

lightning peregrine wrote:
Mon Dec 18, 2017 11:15 pm
Намери си бета-читатели, които не са от приятелския ти кръг, не са ти роднини и за предпочитане имат опит с критичното четене.
От къде да си намеря бета читатели, особено такива с опит в литературната критика ?
Интерент е необятен и пълен с литературни блогове. Разгледай, прочети, ориентирай се кой блогър от кои жанрове се интересува. Свържи се с неколцина, помоли за съдействие и т.н.
Вече има доста жанрови писатели с издадени книги, свържи се с неколцина, попитай ги те как са успели.
Свържи се с някой професионален редактор (което няма да е безплатно), предложи му да работите по текста.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

lightning peregrine
Farmer
Posts: 58
Joined: Sun Dec 17, 2017 10:53 pm
Location: Sofia

Re: Издаване на книга в БГ

Post by lightning peregrine » Tue Dec 19, 2017 10:57 pm

Yan wrote:
Tue Dec 19, 2017 9:43 am
lightning peregrine wrote:
Mon Dec 18, 2017 11:15 pm
Намери си
Интерент е необятен и пълен с литературни блогове. Разгледай, прочети, ориентирай се кой блогър от кои жанрове се интересува. Свържи се с неколцина, помоли за съдействие и т.н.
Вече има доста жанрови писатели с издадени книги, свържи се с неколцина, попитай ги те как са успели.
Свържи се с някой професионален редактор (което няма да е безплатно), предложи му да работите по текста.
Мерси за съвета.
Да ми препоръчаш някой ? В момента имам завършен един фентъзи роман.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6908
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Издаване на книга в БГ

Post by Yan » Wed Dec 20, 2017 12:52 pm

Не, нито имам времето, нито имам желанието да правя рисърч.
Понапъни се, попрочети ревюта и сам си прецени.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest