Български писатели?

Работилничка за нови автори... и критици ;)

Moderators: Trip, Random, Marfa

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Български писатели?

Post by penzata » Tue Apr 04, 2017 1:19 am

snk wrote:
Mon Apr 03, 2017 8:30 pm
Темата е: има ли други хора, които се занимават сериозно с писане с цел изкарване на хляб с това. Ако ще и да не е с цел да печелят пари, но да са също толкова отговорни.
Кое точно нещо прави писателите отговорни към работата им? Дневният обем ли?
Има хора като теб, които пишат по 1000 думи на ден. Има и такива, които надвишават този обем. Някои работят върху даден абзац, колкото време е нужно, преди да продължат напред. Други може да пишат по изречение на ден или няколко думи. Кое точно ги разграничава и прави едните по-отговорни от другите?

По какъв начин дадено литературно произведение (било то роман, повест, разказ, къс разказ или микроразказ) превъзхожда друго такова, освен по обем? Защо си мислиш, че на подобни срещи, на една "половин книга" ще се обърне повече внимание, отколкото на няколко къси разказа?

И пак да дойдем на битово-консуматорския въпрос - сериозното писане трябва ли да се обързва постоянно с "цел за изкарване на хляб" с него?

Разбирам колко примамливо и блазнещо изглеждат подобни "писателски" групи с Паланюк, обаче доколкото разбирам, ти все още не си писател, поне не такъв разпознаваем и продаваем, затова и не разбрах, защо така набързо анатемоса форума и мислиш, че коментарите, които се дадоха досега, трябва да се причислят само към "хоби" кръга.

И, да, писателството е от "най-лесните" изкуства. През последните десетилетия светът е залят от "литература" (и тук изобщо не говоря за качество), просто защото болшинството си мисли, че изначалната му способност да може да пише, го прави писател. И, защото като физически инструменти изисква минимално парично вложение. И, защото е модерно. И, защото почти всеки иска да е разпознаваем сред по-голям кръг от хора, извън семейния и приятелския.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Български писатели?

Post by Trip » Tue Apr 04, 2017 7:46 am

@snk, описаната от теб конкретика всички я знаем тук -- и се надявам и ти да знаеш, че знаем, а не да мислиш, че ни свеждаш нова и невиждана от нас информация.

И все пак. Решил си да пишеш на английски. Имаш ли дори частичен успех по тази линия? Или добра оценка от хора, които знаят за какво говорят? Впрочем, подозирам също, че говориш за онлайн публикация, когато говориш за ценообразуване, корици и т.н.? В амазонския book store може би? Там vetting-ът впрочем е сериозен. Та -- @tigermaster вероятно за този тип конкретика говори. Общите стъпки на всички са ни ясни, спокойно.

И е хубаво да се закотвиш на едно определение за "сериозност" на автора, а не да местиш гол-линията вече втори път. Доскоро беше "1000 думи на ден", по някаква случайност, след като аз започнах да говоря за word count, сега вече става дума за "отговорност". И в този смисъл въпросите на @penzata са напълно резонни. Думите ли са отговорност? Написани? Пренаписани? 20 разписани и отхвърлени сюжетни схеми? Бележки по героите, пълнещи тетрадка? Бележки по светостроенето? Откъслечни описателни пасажи, които после да влязат в готовата книга? Кое е писане и кое е отговорно писане и изобщо накъде върви разговорът, ако ще се плъзгаме по тази плоскост?
И може би ще се повторя или потретя даже, но от какъв опит извличаш определенията си за нещата?

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Български писатели?

Post by Killua » Tue Apr 04, 2017 10:00 am

snk wrote:
Fri Mar 31, 2017 2:14 pm
Здравейте отново! Започвам по ред на номерата, за да не пропусна нещо.
Мен (със страшно съдържателното ми мнение!) ме изпусна! :ninja: Случайност? тц тц тц
snk wrote:
Mon Apr 03, 2017 8:30 pm
Темата е: има ли други хора, които се занимават сериозно с писане с цел изкарване на хляб с това. Ако ще и да не е с цел да печелят пари, но да са също толкова отговорни.
Има. Макар че все пак не познавам човек, който да се занимава САМО с писане, пак има такива, които считат това за професия и работят и се развиват, което в крайна сметка е важното.
Включително знам, че по едно време имаше писателска група, но няма да бъда по-конкретна, след като явно тук се лавира около конкретиката. Тя така или иначе се поразпадна след известно време.
Но за да работи, писателите трябва да са горе-долу на едно ниво, иначе няма смисъл.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Български писатели?

Post by трубадур » Tue Apr 04, 2017 10:06 am

А ако пишеш пошли реклами, тъпи статии, безобразни сценарии, дори да не ти е основен занаят, макар че би могъл, но реално ще те доведе до самоубийство, щото можеш да продадеш една пица или памперс определен брой пъти, или да ти изкормят сценария по определен начин, щото маркетинг, макар ти да си и маркетинг, но все пак ти се плаща... тва кво те прави, освен много-много тъжен човек на моменти, който е основно щастлив, де, че все пак туй не му е основното. :mrgreen:

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Български писатели?

Post by Trip » Tue Apr 04, 2017 10:19 am

Май че те прави нещо различно от търсеното определение, което е уж за художествена литература... Макар че по същество да пишеш по 4 конвейерни романа на година, за да се издържаш, не те прави качествено различен. Продуктивност + качество е рядко срещана комбинация.
Още по-рядко пък е предварително да решиш какви ще са ти скоростта и маниерът, да си настроиш писателската психика на определена вълна, тъй че да поддържа бързо писане И публикуване и т.н, и т.н. Извиква ми ясни асоциации с определен тип серийни самиздатки с мускулести младежи и разгърдени девойки по кориците (на фона я на готически църкви, я на дракони, я на космически станции, pick your table dressing.) Или хайде, понеже не го мисля точно така реално, по-скоро с неща в спектъра на "Еми, окей книжка...", при това в успешния случай.

Впрочем, малко неловко започна да става с всички тия наши опити опити да изтръгнем малко конкретика от автора на темата, която не е просто описание на общи положения и на крайно добре известни общи процедури (Да, пишеш, да, четат те бета-рийдъри, да, "намираш" си редактор и т.н. Очевидно е.). На мен искрено ми е интересно как работи самиздатът в контекста на истински добър пазар, какъвто Amazon store-ът например е. Има ли други такива пазари? Как стават нещата там? Но явно няма никога да разберем. Или ще трябва сами да се поразровим, по-скоро.

Едит: И поредното впрочем -- ако ще говорим не за горното, а за самото писане... къде е то? И ако @snk просто пита за писателски групи, възможности и т.н., и т.н., мисля, че му беше отговорено поне три пъти вече.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Български писатели?

Post by tigermaster » Tue Apr 04, 2017 2:21 pm

Има и други пазари. А самиздатът през Амазон е изключително лесен, безплатен и безпроблемен - в смисъл, моето нещо, след като брат ми направи корицата и бях готов с някаква редакция, беше качено в рамките на някакви минути и пуснато в продажба на следващия ден - обаче конкуренцията е толкова огромна, че без свястна реклама - а тя струва и пари, и време - никой няма дори да те забележи. На мен това ми беше интересно, като попитах @snk за план - как подхожда към рекламата, на кого и колко плаща, и за какво, готов ли е да работи на загуба и така нататък.
В Bookbub, примерно, за да рекламираш фентъзи книга, пусната за свободно сваляне, трябва да кихнеш триста долара - което с моите леко непостоянни доходи като фрийлансър не знам доколко е добра идея.
Last edited by tigermaster on Tue Apr 04, 2017 2:51 pm, edited 1 time in total.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Български писатели?

Post by penzata » Tue Apr 04, 2017 2:38 pm

Самиздатът през Smashwords също е крайно опростен, обаче там хал хабер си нямам представа, как се осъществява рекламата и маркетинга. Самият сайт прави връзка с една камара други сайтове за електронни книги (като дистрибуция), така че като платформа е доста полезна, но пак, както казва @tigermaster, трябва сериозна инвестиция от ресурси: време и пари.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Български писатели?

Post by Trip » Tue Apr 04, 2017 2:41 pm

В Амазон има и други пътища, като на това, например. Но там според Владо П., преводача, се минава и през щатен амазонски редактор и процесът всъщност е по-дълъг и сложен. А нивото и на преводача, и на редакторката (нашите) е възможно най-високото, което може да намери човек в България.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests