някакъв неозаглавен разказ - Stoly

Работилничка за нови автори... и критици ;)

Moderators: Trip, Random, Marfa

User avatar
BloodAti666
Commoner
Posts: 49
Joined: Tue Jan 02, 2007 2:37 pm

Post by BloodAti666 » Thu Mar 27, 2008 10:58 pm

Sandy wrote:За напред е хубаво да избягваш изречения от по две или три думи, защото така изглежда ужасно грозно
Според мен, стига да владееш по-добре писането тези изречения от по две или три думи са супер ефектни! Трябва да ги задържи тези изречения... :)
Wanna whole lotta love?

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Fri Mar 28, 2008 8:38 am

Sandy написа:
За напред е хубаво да избягваш изречения от по две или три думи, защото така изглежда ужасно грозно...
Не искам да влизам в спор точно по тази тема, но аз бих те посъветвал да се придържаш към кратки и прости изречения, поне докато не поизчистиш граматиката си.

Сега обещаният допълнителен коментар! :mrgreen: Първо, концепцията на разказа ти е до болка позната. Това изобщо не е фатално, ако бъде компенсирано с добър стил и/или оригинални елементи вътре в текста. За съжаление, в случая нямаме такива.

На второ място, написаното е прекалено кратко, за да бъде въздействащо. Единственият автор, за когото в момента се сещам, че пише стойностни едностранични разкази е Зелазни. Няма да кажа нищо ново - ти не си Зелазни.

Аз лично бих развил повече съществуващи случки (в сегашно време, както вече споменах), вместо да добавям нови, как беше, "пусти улици". Необходима ми е и малко предистория. Защо, по дяволите, героят желае да остане сам. Скарал се е с родителите си? Гаджето го е зарязало? Не е като да е нещо, което обикновено искаме да ни се случи.

От друга страна, ми допада, че не си разказал (но най-вероятно, защото не си се сетил нали?) как точно става така, че желанието на нашия герой да се сбъдне. Подобен подход кара читателя да се замисли и това е добре. Нека си блъска главата, това може да го накара да прочете още нещо твое, само за да види дали отговорите не са там.

Пак ти казвам, смяната на лицето и повторението на първия параграф накрая в твоя случай дразни.

Само да те питам две неща, на които не обърнах внимание преди: (1) наистина ли мислиш, че може да се скочи от тавана; и (2) как точно кучето се доказва до крака на героя?

А, да:
Издавателстване над цвете=физическо и психическо насилие над храст
Психическо насилие над храст? Ама, наистина? :lol:

EDIT: Искам да добавя нещо принципно. След като написах този коментар, се върнах поне четири пъти да променя части от него, които ми се струваха недостатъчно ясни, да изчистя тафталогиите и т.н. Не смятам, че можеш да се научиш да пишеш, ако отделяш по 15 минути на "творбите" си. Дори да преположим, че можеш да създадеш нещо за толкова кратко време, то къде отива редактирането?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Mar 28, 2008 10:41 am

Доста автори са крайно добри в едно/половинстранични разкази. Обикновено са висша лига обаче ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Fri Mar 28, 2008 10:49 am

тей,тей не е доказваоказва.Толкова ли е трудно да се досетите? :lol:
И явно не ми бива в сериозната литература.Ще си продължа забавните разкази в които не е нужно да се влага идея,както и книгата игра по която бачкам,тъй като си е доста по-забавничко.
Image

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Mar 28, 2008 10:54 am

Всъщност е "докосва". Пич, не че нещо, но ти изобщо чете ли ми критиката? А някоя от чуждите, по-дълга от десет реда?

И дълбоко се лъжеш, ако смяташ, че в забавните работи не е нужна идея. Защото за да си смешен, трябва да си умен, а за да си умен, трябва да мислиш.

И междувпрочем, никой не го бива по дефолт. Дори най-великите автори са изписали куп боклуци преди да пропишат качествено. Разликата между тях и посредствените/неуспелите автори е, че са имали желание за самоусъвършенстване и са се блъскали.

А като гледам постовете ти в тоя топик, разликата между тях и теб е, че на тях им пука.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Fri Mar 28, 2008 11:35 am

Roland wrote:Всъщност е "докосва". Пич, не че нещо, но ти изобщо чете ли ми критиката? А някоя от чуждите, по-дълга от десет реда?

И дълбоко се лъжеш, ако смяташ, че в забавните работи не е нужна идея. Защото за да си смешен, трябва да си умен, а за да си умен, трябва да мислиш.

И междувпрочем, никой не го бива по дефолт. Дори най-великите автори са изписали куп боклуци преди да пропишат качествено. Разликата между тях и посредствените/неуспелите автори е, че са имали желание за самоусъвършенстване и са се блъскали.

А като гледам постовете ти в тоя топик, разликата между тях и теб е, че на тях им пука.
Твоето специално не съм го чел цялото. Все пак е дваж по- голямо от разказа. Ще му обърна внимание по - късно.
Image

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Mar 28, 2008 12:25 pm

Виж, много е лесно като ти кажат "на тази картина трябва да й се промени фонът и перспективата", просто да махнеш с ръка и да кажеш "е, аз ще си снимам фотографиите". Ако искаш да си художник, обаче не става така. Според мен част от критиките са спорни, но това не означава да пренебрегнеш всички.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Fri Mar 28, 2008 12:29 pm

Приемам критиките и ги имам в предвид. Почти всички . Даже съм много благодарен, че не просто казвате "Мноу е яку, айди успехчита " ами ми казвате кое е боклук и кое - не .
Image

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Fri Mar 28, 2008 12:31 pm

Хи хи, ако "имам предвид критиките ви" означава да почнеш да слагаш интервали от двете страни на препинателните знаци, по-добре недей! :mrgreen:

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Fri Mar 28, 2008 12:37 pm

Itilon wrote:Хи хи, ако "имам предвид критиките ви" означава да почнеш да слагаш интервали от двете страни на препинателните знаци, по-добре недей! :mrgreen:
Старая се. :?
Image

User avatar
BloodAti666
Commoner
Posts: 49
Joined: Tue Jan 02, 2007 2:37 pm

Post by BloodAti666 » Fri Mar 28, 2008 8:36 pm

Виж сега недей да се засягаш от нашите коментари, не бързай да кажеш "не ме бива да пиша сериозни разкази". Никой не го е бивало при първите му опити! Тъй, че продължавай да се опитваш, колкото повече пишеш, толкова по-добре! :)

P.S. Хубаво е да прочетеш целите критики на всички и после да редактираш разказа, сигурен съм, че крайния резултат ще ти хареса много повече от колкото ти харесва в момента. ;)
Wanna whole lotta love?

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Fri Mar 28, 2008 8:41 pm

Да, знам това и съм найстина блогодарен за критиките. Става ли да видите и другия ми разкраз да цъкнете по една бележка?- viewtopic.php?t=3239
Image

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Fri Mar 28, 2008 8:46 pm

да спомена само, че във втория си разказ се опитах да поработя върху критиките ви- краткоста,излишните моменти и клишираноста. На мен лично втория ми допада, макар че има какво да се желае. Но найстина ще съм благодарен, ако и там драснете по едно съветче.
Image

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Mar 28, 2008 10:06 pm

Лично аз нямам време в момента, но ти препоръчвам просто да го пуснеш в следващия уъркшоп. И бтв, не отхвърляй възможността да редактираш стария, това понякога е по-ценно от писането на нови неща.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Stoly
Adept
Posts: 236
Joined: Sat Dec 08, 2007 9:32 pm

Post by Stoly » Fri Mar 28, 2008 10:16 pm

Roland wrote:Лично аз нямам време в момента, но ти препоръчвам просто да го пуснеш в следващия уъркшоп. И бтв, не отхвърляй възможността да редактираш стария, това понякога е по-ценно от писането на нови неща.
Ще го направя, но по- късно(ден,седмица,месец).
Следващия уъркшон?Това на части ли е? И кога е следващата?
Image

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests