Впечатления от първия кръг на Уъркшопа?

Работилничка за нови автори... и критици ;)

Moderators: Trip, Random, Marfa

User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Post by Couatl » Sun Jul 16, 2006 12:10 pm

Е, значи ще стане на трети кръг. А за него знае ли се крайния срок, че да не вземе да стане като сега?
...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jul 16, 2006 12:19 pm

Мне, ше трябва да следиш.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Post by Couatl » Sun Jul 16, 2006 2:18 pm

Ориентировъчно? (колко творби имате на втори кръг?)
...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jul 16, 2006 2:21 pm

Доколкото знам (Емо се занимава с разказите), имаме 3 или 4 разказа, без да броим моя и неговия. Така че горе-долу както този път. Тъй че срокът за следващия тур ще е, предполагам, нейде средата на Август, вероятно 16-17-ти, в зависимост от това кога почнем този.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
ta
Merchant
Posts: 89
Joined: Thu Apr 20, 2006 5:44 pm
Location: By the river

Post by ta » Sun Jul 16, 2006 4:13 pm

Със закъснение и моят коментар:
На мен лично ми беше много интересно. Разказите, ако не друго, поне предлагаха богата почва за критики.;)
Участниците, по мое скромно мнение, са много талантливи и от тях определено ще излезе нещо в бъдеще.
...А критиците доста се постараха.
Като изключим двама от тях, за които не успях да си съставя мнение:

Random знае много неща. Мислеше задълбочено и в повечето случай се поставяше на мястото на автора и казваше как той би подходил на негово място. Той показваше грешките, които евентуално ние бяхме пропуснали като очевидни за автора. Но добре е, че имаше човек, който да го прави. Критика се гради върху простите неща. Те са основата за нещо по-задълбочено.

И Trip знае много неща (дори прекалено много). Той се опитваше като професионален литератирен критик да разглежда неща. Спечели моите уважения. Но понякога се престараваше(нали Trip;)?). Информацията от него заливаше горкия автор като цунами. Мисля, че е добре да се казва възможно най-много, но тогава отделните неща са изсипани много и на куп и е трудно да се разграничат. Trip надявам се да не приемеш думите ми като обида. Просто преразгледай стила си и го олекоти възможно най-много, за да дoстигне до по-широка публика.

Roland е интересен субект. От редовете, които написа през този един месец, разбрах, че всъщност си
Spoiler: show
арогантно копеле,
;)но се ядваш, като ти свикне човек. Това качество(арогантността)е полезна за добра критика. Помага не само да откриеш грешките в даденото нещо, но и да ги кажем, облечени по-(не)подходящият начин. :mrgreen: Казвам го, защото и аз се радвам на недотам смирен характер

Thorn, както разбрах, е най-големият след нас. През повечето време звучеше като гласа на опита.;) Струва ми се, че грешките, които откриваше в нашите разкази, вече поне веднъж ги беше правил и бе разбрал за себе си, че не работят.
Roland of Gilead wrote:Не ми хареса как претупахте моя, ама приемаме на доверие, че е труден за анализиране
А-а, Рол, да си ги нямаме такива.;)Признавам, и аз съм виновна, че избягах по тъча, но и ти го направи. Мисля, в правилата пишеше - разказ в стил фентази или нещо близко. Твойто нещо малко ми бяга от концепцията. Но в стила, към който принадлежи, пасва идеално. Безпристрастното ми мнение е, че Пукнатина е една идеална импресия, която е некомерсиална (любимата ми дума). Вярно човек, ако поиска, може да ти открие грешки или пропуски, но знам от опит, че такива писания не трябва да се пипат и променят, защото смисълът и цялото им тяло се губи.

А колкото до мен - както казах на Trip, опитах се да ви представя различната гледна точка. Тук май сте се събрали все хуманитални мозъци или хора занимаващи се с изкуство. А моят мироглед бие повече към математиката. Но както видяхте разликата не е особено съществена.
Мъдростта на един ум не се измерва по струпаните от него знания, а по способността му да открива нови истини.
Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят.

:twisted:
Всеки миг аз търся оцеляля част от мен
Пропилявам ден след ден


Manche erinnern sich nicht an den Schreiber,
sondern an das geschaffene von seiner Hand Worte.

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Sun Jul 16, 2006 11:22 pm

Съвсем егоистично ще кажа за мен беше изключително полезно, най-вече защото ми показа как да редактирам разказа си. Иначе самото критикуване си е мъчителна работа. Аз не съм критик, не смятам да ставам такъв и обикновено когато прочета нещо готино, ми се ще да напиша нещо подобно, а не да го обсъждам. Затова критикувам по чувство, сиреч как аз щях го напиша, а не как трябва да е, което естествено няма откъде да знам. Надявам се това да не се е възприело като опит за някакво многознайстване или нещо подобно. Освен това имам навика да споря упорито, за което се извинявам :wink:.

Имам само една препоръка. Според мен ще е най-добре участниците да предават завършени разкази, а не текстове с отворени финали или части от по-големи неща. Аз също не обичам особено формата на разказа, но е факт, че нещо с ясна структура се критикува по-лесно и по-ползотворно. А и един завършен и редактиран текст ще е от полза за автора, ако иска да го пробва някъде.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Mon Jul 17, 2006 4:44 pm

Съвсем малко разкази прочетох от до, но пък с удоволствие преглеждах критиката, щото тя ми беше доста интересна (често по-интересна от самите разкази, които не успяваха да ми задържат интереса докрай) :)
Ще се радвам да следя и втория кръг, па макар и отново без да участвам :)
Бтв на мен ми хареса как Трип структурира критиката си, наистина мязаше на професионалист, както каза Та по-горе :)
А и в крайна сметка в Уъркшопа участваше един от фаворитите ми от конкурса за разказ, та съответно критиката за Себезагробването ми беше особено интересна :)
Успех на всички в следващия кръг :D
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
PrivateRaio
Misting
Posts: 342
Joined: Tue Jun 20, 2006 4:01 pm
Location: София

Post by PrivateRaio » Mon Jul 17, 2006 5:06 pm

Идеята за подобна "работилничка" си е направо чудна. Аз лично четох с голям интерес и разказите, и критиките. Сега обаче идва проблема ми - да пиша и аз критики :oops: Нито обичам да критикувам, нито сядам да пиша лесно, но "ша са мъчим", дет се вика.
Предварително се извинявам за евентуална ниска активност :D

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jul 17, 2006 6:42 pm

Ммм, ти си помисли дали наистина ще е ниска. Защото участието, както си пише и в правилата, е задължително във всеки разказ, при това в рамките на три-четирите дни, в които е отключен само той. Казвам го, за да не става като с Енея първия кръг.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Post by Couatl » Mon Jul 31, 2006 6:15 pm

(пиша тука за да не пълня форума с глупости)
Ъъъъ... такова... умряхте ли?
...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Aug 01, 2006 1:44 am

Roland of Gilead wrote:Поради твърде ниската активност този кръг се отменя. Неотворените разкази (включително този на BlackSun) остават за следващия. Отворен ще остане само този на PrivateRaio, за да приключим с него.

Срокът за изпращане на разказите е 18.08.2006, а уъркшопът ще започне на 20.08.2006
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Post by Couatl » Fri Sep 29, 2006 12:15 pm

Аз бих искал да помоля нещо. Очертава се скоро да завърша критиката си към разказите на Рандъм и Тайгърмастър. До понеделник ще ги има на форума. След това ми остава малко (ако не се лъжа още два разказа) и обещавам и тях да ги направя бърз. Определено по-бързо отколкото тези до сега. Та по тоя повод - може ли да помоля разказа ми да не го отваряте още. Ако няма проблем, съгласен съм да бъде свален по-долу в класацията, ако ли не - може ли просто да го отложим с няколко дни?
...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Sep 29, 2006 12:31 pm

Ами ще го сменим с този на Трип. Но не виждам защо, ти така или иначе нямаш да правиш критика ТАМ :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Black_Sun
Merchant
Posts: 84
Joined: Tue Aug 30, 2005 7:27 am

Post by Black_Sun » Mon Oct 09, 2006 10:04 am

Нещо не мога да намеря къде да оставя съобщението - Виждам, че ми е проблем да участвам съвестно в уоршопа с навременни критики - и положението няма да се промени по-нататък, защото съм взел много дини под една мишница.
Виждам, че започва следващия кръг, но ако се включа в него отново ще закъснявам. Ако все пак сте съгласни да участвам, ще пратя разказ, но това ще е жест от ваша страна, за който не смея да настоявам.

С уважение: Черно Слънце
Ефирен сън е Вечността
рояци пеперуди
те мене - спящия - сънуват.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Tue Oct 10, 2006 5:03 pm

Ми да си кажат админът и модераторът. Аз лично нямам против да коментирам, ако знам, че в даден момент ще седнеш да напишеш по нещо за чуждите разкази, което няма да е отбивка на номера. Тъй че, може би ще е жест, но пък ще имаш възможност да го оправдаеш:)
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests