Page 1 of 10

Въпроси, предложения и възражения

Posted: Sat Jun 10, 2006 7:24 pm
by Roland
Темата май ясно си подсказва за какво е :) Ако някой има едно от трите, тук е мястото да го изложи.

Posted: Sun Jun 11, 2006 12:41 pm
by Guest
Само 3 неща от мен:
1. Мерси, че и моето нещобеше одобрено за участие.
2. Роналд, вземи оправи разказа на Last_guardian, че не ми се вярва да свършва точно така. Не си го постнал целият, мисля.
3. Да обощя - значи първият отворен разказ ще е на Random. Ако греша, поправете ме. Държа да знам кой ще е първи, за да прочета първо само него. Иначе съвсем ще ми се омешат в главата кой какво е писал

благодаря за вниманието:)

Posted: Sun Jun 11, 2006 12:41 pm
by ta
Хм, как стана тая работа. Аз бях^

Posted: Sun Jun 11, 2006 1:06 pm
by Roland
Не зная защо могат да пишат нерегистрирани, ще го оправя ей сега.

За разказа на Ласт Гардиън - не съм забелязал, че превишава допустимия лимит за един пост, сори. Сложих епилога в нов пост.

А иначе не, редът е според кой пръв е пратил. Тъй като повечето разкази ги е получавал Трип, трябва да го питам в какъв ред ще се отварят, но мисля, че първи е или твоят, или на Енея.

Posted: Sun Jun 11, 2006 2:05 pm
by Roland
Ок, редът на получаване (и съответно отваряне) - Енея, Та, Ласт Гардиан, Торн, Рандъм, Трип, аз.

Само че препоръчвам всичко да се изчете сега, защото няма да има паузи между приключването на обсъждането на един разказ и отварянето на друг.

Posted: Tue Jun 13, 2006 4:29 pm
by thorn
Един процедурен въпрос - ако при четенето на даден разказ човек попадне на стилова неточност или нещо подобно, дали трябва просто да я отбележи като такава или може и да предложи вариант, който според него звучи по-добре, тоест можем ли да редактираме чуждия текст. Аз лично ще се радвам, ако някой отдели време за същото за моя разказ.

Posted: Tue Jun 13, 2006 4:34 pm
by Roland
Ами че то даването на примери и предложения е в основата на градивната критика :)

Posted: Tue Jun 13, 2006 4:39 pm
by thorn
Прав си, Роланд, но всеки възприема различно, как да се изразя, посегателствата над текста си, така че лично за мен ще ми е по-комфортно, ако редактирането е регламентирано.

Posted: Tue Jun 13, 2006 5:15 pm
by Ghibli
Доколкото разбирам никой няма нищо да пипа по самите разкази, а евентуалните редакции ще се обсъждат от колектива при дискусията :wink:

Posted: Tue Jun 13, 2006 9:04 pm
by thorn
Май неправилно се изразих. Изобщо не смятам, че трябва да редактираме директно върху оригиналния текст, той си остава така, както си е и само авторът има право, ако желае, да го променя. Проблемът е, че ако редакциите са твърде много, в един момент изглежда все едно текстът е пренаписан, така че въпросът е дали при първото си мнение само да отбелязваме проблемните места и авторът сам да прецени дали и как да ги променя, без да му влияем или още в самото начало да си кажем предложенията, а пък всички заедно да решават дали стават или не.

Posted: Tue Jun 13, 2006 9:29 pm
by Roland
Според мен всеки трябва да пише каквото намира за уместно и ако това включва примери - така да бъде. Ако имаш някакви съображения, можеш просто да сложиш предложението си в спойлер-таг, за да не се натрапва на автора и да го чете само ако реши. Така го виждам аз поне де, не знам :)

Posted: Wed Jun 14, 2006 7:31 am
by Trip
Това със спойлер-таговете ми звучи като разумно предложение.

От друга страна, може и да не се дават конкретни примери, а общи насоки.

Един елементарен пример. Примерно ако авторът е написал думата "бяло" вместо "черно" или "кафяво", не му казваш, "мисля че ще е добре ако напишеш "черно"", а му казваш, "може би имаш нужда от дума, изразяваща по-тъмен цвят." Пък и нека се замислим, ако трябва всеки път да даваме наши варианти и конкретни предложения, ще ни се вземе здравето. :)
Така че да, това е валиден вариант, но в малко по-тесни граници.


Иначе, ако се попадне на неточности от всякакъв вид - били те стилови, логически, неизправности в гледната точка от която се развива действието, развитие на сюжета, граматика дори - хубаво е да се отбелязват възможно най-подробно. Ако, разбира се, са много, тогава са достатъчни само няколко примера последвани от обобщение за грешката която мислиш че е допуснал авторът в тези примери, и в другите които не си посочил.

Това, което, мисля си, не бива да се критикува, е самата идея на автора. Критиката трябва да е насочена преди всичко към начина по който я е реализирал.

Posted: Thu Jun 15, 2006 5:32 pm
by Ghibli
Има ли вариант да се отворят и обсъждат всички разкази, а не един по един?

Posted: Thu Jun 15, 2006 10:29 pm
by Roland
Не, а причината е, че според мен и Трип така ще се избегне игнориране на по-безинтересните за критикуващия разкази за сметка на по-интересните. Когато има само един разказ, човек е по-концентриран в него. Споко, скоро ще ги отворим и другите ;)

Offer for Peace

Posted: Fri Jun 16, 2006 5:51 pm
by ta
Обръщение до всички:

Момчета и, ти, момиче ( е и аз де),

Като пишете критика, не се престаравайте в плюенето. Няма нужда да се намразваме още в началото или да си лазим по нервите.
Добре би било, ако всеки 3 отрицателни забележки бъдат придружени от поне една положителна. Така по-малко боли. Хора сме все пак. Пък и освен, че сега се учим да пишем, сега се учим да творим и критика. А тя също си иска чалъма. Някъде там по пътя се крие тънката червена линия, която отделя конструктивната отрицателна критика от откровеното заяждане.

Останям въпроса за гласуване...

Иначе момчета, мислете му – идва вашият ред:)