Въпроси, предложения и възражения

Работилничка за нови автори... и критици ;)

Moderators: Trip, Random, Marfa

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Jun 13, 2007 11:49 pm

Не, ако искаш да постнеш разказче, мястото е "Imaginations from the other side" форума. В този форум/работилница (Writing Workshop) чакаш да дойде нов тур, при който разкази се пращат на и-мейл на Роланд и Трип, после се публикуват един след друг и всеки участник в тура ги обсъжда и дава своето мнение и съвети.

Все пак можеше да погледнеш темата с правилата :)

viewtopic.php?t=1758

Съответно Олд ХХХ пред темите е, че са били от еди кой си кръг на уъркшопа.
This is it. Ground zero.

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 609
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Thu Jun 14, 2007 12:16 am

Ъъ, нов тур ще има ли?

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jun 14, 2007 11:32 am

Да. Скоро. Сори за размотаването.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Sun Jan 27, 2008 6:36 pm

Пояснявам схемата, по която ще коментирам разказите в новия кръг:

1. Ще се ръководя от критериите, които ползвам като оценяващ в Копнежа за български фантастични разкази за чудо и показ - ето ги.

1A. Това в частност означава, че сравнявам текстовете тук с най-добрите, които съм чел въобще. Моля да го имате предвид и да не се чувствате зле от по-ниски оценки. Ако сега започвате да пишете (или още нямате публикации): 60+ е чудесен резултат.
Spoiler: show
Ако пък изкарате 80 - направо участвайте в Копнежа. (След като изчетете всички предложения тук и си преработите разказа. Всеки разказ има нужда от редакция. Да, и моите - нали затова участвам? :D ) Имате немалък шанс да ви одобрим за превод.
2. Ще бъда максимално лаконичен - общо впечатление по критерия + 2-3 примера за илюстрация.

2А. Ако авторът на разказа има желание да обясня по-подробно каквото и да е от коментара ми, нека ми задава конкретни въпроси. Ще доизяснявам колкото ми стигнат силите, стига да нямам по-належащи задачи.

(Ще сложа линк към това и в началото на оценките си за конкретните разкази, поне първите няколко.)

Ако няма възражения в следващите 2 часа - ще демонстрирам как работи схемата върху "Ренесанс". (Ако после има възражения, ще мислим заедно какво да променя.)

User avatar
Black_Sun
Merchant
Posts: 84
Joined: Tue Aug 30, 2005 7:27 am

Post by Black_Sun » Mon Jan 28, 2008 3:04 pm

Много ми се щеше да участвам, само че нямах готов, нов разказ* Бих искал обаче да участвам в обсъждането на произведенията. Открих интересни идеи, а на едно две места забелязах удачни технически решения при изграждането на образите или сюжета.


--------------------------------------------

* Последното ми завършено нещо е "Една история с четири лица", която има обем от около 37 страници голям формат и всъщност е повест. Написана е критерии, които са различни от тези за създаването на къс/среден по големина разказ. Тоест ще стои странно сред произведения, които са средно три, четири пъти по-кратки. В момента довършвам втората част на "Желанията са безбройни звездопади", но това също е дълъг разказ/повест и на свой ред няма да се вмести в обичайните критерии на конкурса.
Ефирен сън е Вечността
рояци пеперуди
те мене - спящия - сънуват.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 28, 2008 3:05 pm

Няма как, за съжаление. Но щом си писал тук, значи авторите знаят, че имаш нещо да им кажеш и ако някой от тях се поинтересува, ще ти пише ЛС, сигурен съм.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Jan 28, 2008 3:06 pm

Слънце, знаеш, че идеята на работилницата е всички да са на равна нога. Няма как един само да критикува/коментира, без да участва със свой разказ. Би могъл след завършването на кръга да си постнеш коментарите в темата "какво мислите за този кръг", която обикновено се пуска.
This is it. Ground zero.

User avatar
Black_Sun
Merchant
Posts: 84
Joined: Tue Aug 30, 2005 7:27 am

Post by Black_Sun » Mon Jan 28, 2008 3:28 pm

Ок. Правилата са, за да се спазват!
Ефирен сън е Вечността
рояци пеперуди
те мене - спящия - сънуват.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 28, 2008 9:34 pm

kalein wrote:Пояснявам схемата, по която ще коментирам разказите в новия кръг:

1. Ще се ръководя от критериите, които ползвам като оценяващ в Копнежа за български фантастични разкази за чудо и показ - ето ги.

1A. Това в частност означава, че сравнявам текстовете тук с най-добрите, които съм чел въобще. Моля да го имате предвид и да не се чувствате зле от по-ниски оценки. Ако сега започвате да пишете (или още нямате публикации): 60+ е чудесен резултат.
Spoiler: show
Ако пък изкарате 80 - направо участвайте в Копнежа. (След като изчетете всички предложения тук и си преработите разказа. Всеки разказ има нужда от редакция. Да, и моите - нали затова участвам? :D ) Имате немалък шанс да ви одобрим за превод.
2. Ще бъда максимално лаконичен - общо впечатление по критерия + 2-3 примера за илюстрация.

2А. Ако авторът на разказа има желание да обясня по-подробно каквото и да е от коментара ми, нека ми задава конкретни въпроси. Ще доизяснявам колкото ми стигнат силите, стига да нямам по-належащи задачи.

(Ще сложа линк към това и в началото на оценките си за конкретните разкази, поне първите няколко.)

Ако няма възражения в следващите 2 часа - ще демонстрирам как работи схемата върху "Ренесанс". (Ако после има възражения, ще мислим заедно какво да променя.)
Имам две възражения, но тъй като не участвам в този кръг, те са чисто протоколни и ги пиша само като организатор. Ако участниците в кръга нямат проблем, значи проблем няма.

1. Не ми харесва слагането на оценки. За Копнежа, пък и всякакъв вид конкурс, те са нужни, полезни и в крайна сметка задължителни, но уъркшопът не е конкурс. В него няма журиращи и журирани, няма оценяващи и оценявани. Съответно мисля, че оценките са излишни и могат да създадат напрежение. Още повече, съдейки по вече пуснатия ти коментар, не виждам нуждата да ги има, коментарът ти си е чудесен и без тях.

2. Не съм съгласен с този критерий:
1. Фантастичност: До каква степен фантастичното - най-общо, онова, което не ни се случва (в съзнателно състояние)/не се среща в света, който познаваме - присъства в и оформя разказа.

Оценки:
1 - фант. елементи (ако въобще ги има) са само за украса; те не оказват никакво влияние в/у развитието на историята или осн. идеи
5 - историята/идеите се градят изцяло в/у фантастични предпоставки; махнем ли ги, рухва всичко останало
Конкретно в уъркшопа разказите отговарят на критерия "фантастичност", ако имат какъвто и да е фантастичен елемент. Добрият разказ не е вързан за жанр и не мисля, че трябва да се изтъква като недостатък на качествено произведение липсата му на "фантастичност", ако тя не е във фокуса му.


Пак повтарям - не пиша това, за да създавам полемики и ако на участниците в кръга не им пречи, няма да се меся повече. Пиша само защото Калин поиска коментари.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Rayko
Scholar
Posts: 148
Joined: Wed Dec 26, 2007 10:17 am

Post by Rayko » Mon Jan 28, 2008 10:20 pm

Аз нямам проблем,който както иска така да оценява,просто искам да събера малко критика,като калейн е решил по няква система да дава точки да критикува както намери за добре.
Slaughter the mutant, purge the unclean, burn the heretic!

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Tue Jan 29, 2008 12:55 pm

Рол, аз ще почакам и другите участници да си кажат как им се отразява схемата ми.

За цифрите - трябват ми по няколко причини, най-важната от които е изчисляването на крайната оценка. Не се шегувам, когато препоръчвам на thorn да преработи малко "Ренесанс" и да го прати за Копнежа. Нито ще се шегувам и за следващите текстове.

За "Фантастичност" - не оспорвам, че вече сте направили предварителната пресявка и строго нефантастични неща няма да се появят тук изобщо. Аз обаче разглеждам степени на фантастичност, по дефиницията за сюжетоформиращ характер, която съм дал за критерия. Така, ако бях съгласен с логиката на Rayko, че в "Ренесанс" няма "фантастични елементи,като изключим предпоследната част озаглавена "Марк", щях да му пиша примерно 2, не 5. Този критерий ми е важен за да отсявам просто добрите разкази от добрите фантастични разкази - което има огромно значение, като почнем да пускаме преводи до жанровите (респ. нежанровите) списания и издания. Да знаем кое за къде подхожда.
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Jan 29, 2008 1:00 pm

kalein wrote:За цифрите - трябват ми по няколко причини, най-важната от които е изчисляването на крайната оценка.
Мисля, че поантата на Рол (която подкрепям изцяло) е, че в работилницата не може да се говори за "крайни оценки". Ти не си изпитващ и не идваш от позицията на по-разбирач ;) Остави коментарите ти да говорят за оценката, която даваш на разказа. Идеята на мероприятието не е подборка за този Копнеж, а място където автори да се обсъждат взаимно. Не виждам какво пречи да си смяташ оценките за себе си и ако прецениш, че авторът отговаря на твоите критерии да го поканиш лично и отделно в Копнежа. Но и не виждам какво общо има това с тази работилница.

Все пак, ако на никого не му пречат оценките, и аз изказвам само странично мнение...
This is it. Ground zero.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Tue Jan 29, 2008 1:05 pm

Moridin wrote: ... не виждам какво общо има това с тази работилница.
доста точно дава поантата на мисълта ти, Жоро. Остави си време; остави на времето да покаже.

И - чакаме участниците да си кажат.

User avatar
grellian
E'lir
Posts: 194
Joined: Fri May 25, 2007 7:48 pm

Post by grellian » Tue Jan 29, 2008 8:15 pm

Аз нямам нищо против оценките :)

User avatar
BloodAti666
Commoner
Posts: 49
Joined: Tue Jan 02, 2007 2:37 pm

Post by BloodAti666 » Tue Jan 29, 2008 8:20 pm

Аз също нямам против оценките, обаче така може да има засегнати участници, които ще питат: "Защо на Гошо разказа е оценен по-високо от моя!?" и т.н.

Само искам да питам за тази "Фантастичност", та в моя разказ няма капка фантастичност, може да има пресилени неща, но не са не-реални... Тъй, че ако съдя по това в тази графа ще имам 0 точки. :lol:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest