Въпроси, предложения и възражения

Работилничка за нови автори... и критици ;)

Moderators: Trip, Random, Marfa

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Mar 27, 2008 6:07 pm

Аз имам въпрос за процедурата - можем ли да пишем мнения от типа "Не съм съгласна с Kyncho1989, че тук правилната дума е "зарида", а не "разрева се", защото разреваването дава нова дълбочина на героя и..." или се очаква да изложим само собственото си мнение, а не да коментираме чуждите?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Mar 27, 2008 6:20 pm

Можем да, стига да сме в рамките на дискусия, а не активен спор, който измества фокуса от разказа.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Apr 08, 2008 3:10 pm

Забелязах, че на много от авторите им куца я правопис, я граматика. На някои места и заради бързане, но вероятно не навсякъде. Дали би било уместно да се отвори една тема, примерно "училище за правопис", където в зависимост от видените грешки да се разясняват конкретни случаи. Имам предвид тема с минимално количество диалог и максимално количество постове под формата на статии за различни казуси и теми. Ауър пърсънал паравописно уики, един вид.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 08, 2008 3:19 pm

And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Apr 08, 2008 3:22 pm

Мхм, аз мислех, че тази е повече като чат, но като гледам не е точно така.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Rayko
Scholar
Posts: 148
Joined: Wed Dec 26, 2007 10:17 am

Post by Rayko » Tue Apr 08, 2008 5:40 pm

Ако героят чете книга и в пасажът се описва един си какво това би ли било инфо-дъмп ?
Slaughter the mutant, purge the unclean, burn the heretic!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 08, 2008 6:01 pm

Зависи как е поднесено, но в общия случай да. Но конкретно правило няма, или ако има, то би гласяло следното:

"информацията трябва да се поднесе на читателя така, че да не му стои изкуствено"

Тоест "както знаеш, Боб, нашият свят бе нападнат от извънземни преди 10 години" е ОЧЕВИДЕН и дразнещ инфодъмп, щото Боб сигурно наистина знае и няма никаква логическа причина да му се казва подобно нещо сега.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Apr 09, 2008 12:07 pm

Ако е под формата на книга, би било по на място, особено ако е изрично обяснителна книга, като трактатите, дето ги четеше Смит в "1984".

Но ако е очевидно, че книгата е тънко маскирана мастурбация на тема "колко много знам/ колко многого уърлдбилдинг съм направил", тогава е тъпо.

Ванка, я дай най-добре конкретния пример, който ти е фанал окото. :wink:

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Wed Apr 09, 2008 12:21 pm

Ако ви е попадала последната "Тера фантастика", там има един разказ - "Писък от Ангел" на Дъглас Смит - който съдържа блестящ пример за поднасяне на плътна информация, без да стои като инфодъмп. В един момент героят има нужда да научи нещо за физиологията на дадени извънземни, влиза в онлайн библиотека, чете, прекъсва веднага щом намери каквото му трябва.

(Разказът е образцов в доста отношения, препоръчвам го силно.)
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Apr 09, 2008 12:28 pm

Ще се тества :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 06, 2008 5:40 pm

Доста неприятно усещане ми създаде изминалата седмица и нещо. Последната критика в най-късно отворения разказ е с дата 29 април, съставлява 1/4 от общото мнение на автора си и съдържа "утре ще пиша..." в края си :/ От останалите ни вопъл, ни стон, с изключение на Ати в предишен разказ.

Правим ли го тоя уъркшоп, или не го правим? Знам, че и аз се замотах, не се изключвам от уравнението, а знам и че беше ваканция, ама не е ли логично хората да имат повече време през ваканцията, нежели по-малко? Хайде, хора, няма особен смисъл от това, дето го правим, ако ше го правим веднъж месечно :/
And you can't dance with a devil on your back...

Itilon
Paragon
Posts: 590
Joined: Thu Mar 13, 2008 5:38 pm
Contact:

Post by Itilon » Wed May 07, 2008 3:06 pm

Искам да се извиня за моето закъснение. Всъщност аз през ваканцията работих, а и ми предстои изпит тези дни, та нямах никакво време да прочета разказа на Ваш. До ден-два ще го коментирам (даже може би още довечера, че днес ми е по-свободно), а след изпита не би трябвало да се бавя повече.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun May 18, 2008 2:47 pm

Идеята на уъркшопа е да се вложи отдаденост и активност в него. Безсмислен е, ако ще е нещо, което участниците ще поглеждат веднъж седмично евентуално. Без това поглеждане да е гаранция, че ще напишат нещо вътре.

Очевидно ще трябва или да преустановим уъркшопа, или изцяло да го променим, щото в този си вид явно не работи.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu May 22, 2008 6:12 pm

Не е ли по-добре първо всички да си публикуваме историите и после да ги обсъждаме? Може би дори в отделен топик, така ми се смесват нещата.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Zee
Adept
Posts: 212
Joined: Mon May 05, 2008 9:13 pm
Location: Sofia

Post by Zee » Mon Jun 02, 2008 11:13 pm

Ще има ли и други упражнения?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests