Коментари на журито за разказите от Четвъртия конкурс

Конкурсите за разкази на Shadowdance... хлебарки, дракони и смърфове...

Moderators: Trip, Random, Marfa

Post Reply
User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Коментари на журито за разказите от Четвъртия конкурс

Post by Trip » Mon Apr 26, 2010 6:58 pm

Тук журито ще коментира разказите на автори, които поискат индивидуална оценка за творбите си.
Нужно ни е само името на разказа Ви.

Myers
Commoner
Posts: 29
Joined: Wed Feb 03, 2010 4:36 pm

Post by Myers » Mon Apr 26, 2010 7:31 pm

Здравейте, може ли да чуя оценка/критика/откровена псувня и все неща в този дух. Произведението е "Аз/То"

Между другото, бях забравил да го направя на файл и го изпратих ей така. Ако това ви е издразнило или нещо съм прецакал-Сори

И последно-думите на всеки Шадоуденсец са добре дошли, но особено ме интересува мнението на Alexis и Morwen
I twist the truth, I rule the world, my crown is called deceit
I am the emperor of lies, you grovel at my feet
I rob you and I slaughter you, your downfall is my gain
And still you play the sycophant and revel in your pain
And all my promises are lies, all my love is hate
I am the politician, and I decide your fate

User avatar
advensve
Commoner
Posts: 25
Joined: Sat Apr 24, 2010 6:37 pm
Contact:

Post by advensve » Mon Apr 26, 2010 7:40 pm

Кажете нещичко за "Лъвицата и ловеца" - струва ми се, че малко съм изпуснала нишката на фантастиката :roll: и направо съм го опредашила на фентъзи :mrgreen:

User avatar
Kolender
Farmer
Posts: 72
Joined: Fri Jun 13, 2008 3:57 pm

Post by Kolender » Mon Apr 26, 2010 8:04 pm

Здравейте и от мен! Ще се радвам да чуя мнението на журито за "Легенда за спящата красавица". Благодаря ви предварително... и не ме щадете :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Apr 26, 2010 8:12 pm

Сложил съм си мнението в спойлър-таг, за да не се влияят от него други журиращи, които искат да кажат нещо.

Аз/То:
Spoiler: show
Слаб разказ. Пародия на хорър. В лошия смисъл. Накъсана, блуждаеща мисъл. Тавтологии. Къси. Изречения.

По-сериозно:

Още някъде на петия ред си написал словосъчетанието "стандардно село", а правописните грешки не ми действат предразполагащо, независимо дали са от незнание или от бързане (има и от двата вида); особено ако са придружени с пунктуационни и граматически грешки в почти всяко изречение. Няма повече да приказвам за тях, но да си знаеш, че това е изключително сериозен базов пропуск.

Оттам нататък:

Логиката на изреченията на места е трудно разбираема, на други отстъства изцяло.

...И не съвсем вярно. Но е истина. Буквите ме привличаха. Много повече от музиката.

Не е вярно, но е истина?
Казвала ми е, че когато съм бил на 2-3 години, и по телевизията са давали оперни певци, съм се втрещявал в екрана, като в транс. Лично мен това винаги ме е подсещало за начина, по който котките се взират в телевизора. Като че всичко разбират

Щом *теб* те е подсещало, е ясно, че е "лично". Думата е излишна. Всъщност цялото изречение е излишно, както и "втрещяването" в екрана, което освен че е излишно, съдържа и неправилно използвана дума.

"Казвала ми е, че като съвсем малък съм зяпал като в транс оперните певци по телевизора. Като котка, все едно всичко съм разбирал."

Това пак е нелогично - нашият гледа телевизора в транс, като котка, сякаш разбира всичко? Значи човек/котка в транс разбира всичко, което вижда пред себе си? В повечето случаи е обратното. Но поне изказът е по-стегнат така.

Няма да давам други примери конкретно за този проблем, понеже го има навсякъде. По-общо казано, почти цялата ти 1/3 от разказа е словесно мотане, докато стигнеш до началото на някаква история. Съответно е излишна.

Когато историята почва пък, е толкова схематична, че все едно я няма. Нашият безименник се запалва по окултизма, убива котката си, бяга от вкъщи, живее като клошар, край на тази гледна точка. Описано е почти толкова сухо, колкото го описвам и аз. И с влудяващи кратки изречения, които всъщност не са кратки изречения, а разпочупени по-дълги изречения. Освен ако не целиш някой много интензивен кулминационен КРАТЪК ефект, не използвай разпочупени изречения. Слагай им подлога, слагай им и сказуемото. Те и така може да са кратки, но поне ще са цели.

Смяната на гледната точка към Жалката Жертва е клише и кара целият разказ да изглежда като сцената преди надписите на някой долнопробен хорър. Кулминацията беше извънредно невъздействаща.

Хареса ми единствено един ред:

Метаморфоза. Възможно ли е човек да се превърне в...каквото той иска? А не каквото се иска от него.

Тази мисъл има много интересен потенциал.

User avatar
Yani
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Wed Apr 21, 2010 10:56 am

Post by Yani » Mon Apr 26, 2010 8:36 pm

Може ли нещо и за "Безименната сянка"... :oops:

Voklav
Commoner
Posts: 27
Joined: Wed Feb 24, 2010 1:53 pm

Post by Voklav » Mon Apr 26, 2010 9:00 pm

"Истинските герои на Империята.По записките на императорски миротворец" :roll:

:P Ще съм много благодарен на една обстойна критика :)
Last edited by Voklav on Mon Apr 26, 2010 9:55 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Apr 26, 2010 9:15 pm

Безименната сянка:
Spoiler: show
...почти ме удави в мелодрама. Разказът започва с прочувствено описание на "хората-пеперуди". Описанието започва така:

"Приличаха на хора, но на гърбовете им сияеха пъстри, вълшебни пеперудени крила."

Това е излишно. Освен ако твоите хора-пеперуди са необичайни, всеки ще си ги представи като хора с криле на пеперуди. Оттук се почват и проблемите с описанията, от които има много. Крилете им били вълшебни. Не видях никъде с какво. Или имаш предвид просто вълшебно-красиви? Описанията преливат от разни епитети и словоизлияния, в които постоянно се казва колко красиво, приказно, топло, вълшебно, нежно, прекрасно е всичко; или обратното - как всичко е обгърнато в тъга, страх, скръб, болка, отрова и ужас.

Ето едно важно нещо за писането - не можеш да накараш читателя да усети красотата като му напишеш: "Беше ТООООЛКОВА КРАСИВО!" Нужна е конкретика. Ето, хората пеперуди садели цветя. Опиши едно такова засаждане - БЕЗ да го давиш в прилагателни като "красив, нежен, топъл, ефирен" и тем подобни. Опитай да го опишеш както го чувстваш БЕЗ НИКАКВИ прилагателни. Или с МНОГО, МНОГО малко. Ще бъде много по-силно. Същото важи за целия стил на разказа.

Друг, по-сериозен проблем:

" Но за да ги опази от злите погледи на хората, на обикновените хора, Тя им отредила специално място..."

Обикновените хора не са зли. Просто не са. Трябва да научиш това и да научиш по колко много начини един "обикновен човек" може да бъде добър. Или да бъде просто човек. Ако не се научиш да вкарваш елемент на "обикновен човек" дори в най-фантастичното създание, никога няма да напишеш нещо, което някой да иска да прочете. В момента хората ти пеперуди са ми интересни точно колкото са ми интересни и пеперудите, дето не са хора. Пърхат в небето красиви и шаренки и подлитат от цвят на цвят. Не искам да чета такова нещо. Искам да чета за хора! Не за пеперуди.

Накрая, нещо за сюжета. Абсурден е.

Сянката, който явно е някакво прокълнато създание, се намърдва в някакъв важен храм и Оракулът му дава съвет, само защото Сянката е изминал дълъг път?! После Сянката с доволна усмивка прострелва пеперудата и после й се извинява?! С обяснението, че нямал избор?! Ами какво стана с "поговори с тях"?!?!? Даже пеперудата в самия разказ го пита същото, а той нещо почва да се тюхка. Следват още 3-4 реплики и Сянката изведнъж е убеден колко грешно е постъпил и пренася душата на пеперудата в храст. Край. Чел съм такива приказки на 6 и тогава не ми бяха интересни.

Разбирам емоцията зад написаното, наистина. Но не мога да я усетя, когато чета. Не мисля, че някой би могъл, освен ако не направиш описанията по-сдържани и премахнеш мелодрамата.

pavlik
Smallfolk
Posts: 2
Joined: Fri Apr 23, 2010 7:45 pm

Post by pavlik » Mon Apr 26, 2010 9:23 pm

А може ли да кажете нещо и за "Напред! Науката е слънце. Дали? " :roll: Очаквам конструктивна критика :lol: А ако ми теглите една майна, че съм ви загубил времето няма да се сърдя :lol: :lol:

Mustang
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Mon Apr 26, 2010 9:35 pm

Post by Mustang » Mon Apr 26, 2010 10:08 pm

Мога ли да помоля за коментар на трите ми разказа? Това са Войник, Приказка за времето и Странните случаи в Амун Сити. Благодаря предварително.
Поздрави и честито на победителите!

User avatar
Shin-Ra
Farmer
Posts: 60
Joined: Thu Apr 22, 2010 9:57 am
Location: Here and there
Contact:

Post by Shin-Ra » Mon Apr 26, 2010 10:31 pm

Айде и аз да питам, макар и вече да чух критики :) Водни кончета се казва разказа.
Being bad is not good enough.
Veni. Vidi. Vore.

tsvetinsky
Smallfolk
Posts: 1
Joined: Thu Apr 22, 2010 8:21 pm

Post by tsvetinsky » Mon Apr 26, 2010 10:31 pm

Здравейте,
аз също бих желала мнение за моите разкази- " Островът" и "Фермата". Регистрирах се наскоро, но въпреки това от около 2 месеца следя дискусиите във форума. Лаик съм в тази област и затова досега не съм изразявала мнение. Не смятам,че съм компетентен опонент. Желая конструктивна критика. В случай, че за обществото е по- добре да се откажа имате пълна свобода да убиете всяко желание за творчество в мен :lol:

Мерси!!!
Life is a challenge...Push yourself to the limit...

Myers
Commoner
Posts: 29
Joined: Wed Feb 03, 2010 4:36 pm

Post by Myers » Mon Apr 26, 2010 10:58 pm

Trip,

Мерси :)

Очаквам двете дами, чието мнение съм поискал да ме смачкат от критика, защото това може само да ми бъде от полза. Вие поне сте искрени

А пунктуационните и граматически грешки са от бързане и недоглеждане.

Както и да е, догодина пак
I twist the truth, I rule the world, my crown is called deceit
I am the emperor of lies, you grovel at my feet
I rob you and I slaughter you, your downfall is my gain
And still you play the sycophant and revel in your pain
And all my promises are lies, all my love is hate
I am the politician, and I decide your fate

User avatar
scion_of_storm
Merchant
Posts: 78
Joined: Tue Jun 14, 2005 7:02 pm
Location: Cairhien

Post by scion_of_storm » Mon Apr 26, 2010 11:11 pm

Нека и аз се намъкна, за да видя дали само в моите очи някои моменти са откровено слаби, но други - силни.

Разказът ми е "Кирен".

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Mon Apr 26, 2010 11:48 pm

Аз ще помоля за коментари по разказа "Призракът от имението Суон Лейк". Имам доста сериозни подозрения кои са му слабостите, но много ще се радвам да прочета вашето мнение.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest