За конкурса

Конкурсите за разкази на Shadowdance... хлебарки, дракони и смърфове...

Moderators: Trip, Random, Marfa

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Fri Apr 23, 2010 11:12 am

Някой от вас да е опитвал да издава книга? Да знае цени на предпечат, редакция, корекция и печат? Има издателства като Аргус и В.Люцканова, които взимат повече, но там играе номера с името им. Но има неизвестни издателства, по разни малки градове, които на половин цена ще свършат работа. А ако те бива в писането и си се размотавал по нета като писател, то значи има и достатъчно първи читатели. И после, пак казвам Ако те бива, следва ефекта на лавината. И принципно говорим за хубава фантастика, която следя вече доста години. Една книга е продаваема винаги, когато е добра.
Така че 2000 бройки е нормално. Има толкова четящи у нас. А че принципно в последно време тиражите са под 1000 всеки го знае, но едва ли вече им се чете нещо преиздавано или като онова чудо, което последно си взех от класиците Имението на Фарнъм от Хайнлаин – за такава книга дори и преди 30 години не си е струвало, ама на...

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Fri Apr 23, 2010 11:14 am

Super M wrote:
А за Калчев... помня аз от 95 година как само го канеха навсякъде за реклама. Който и да се появи толкоз често на екрана и той ще бъде продаван. Като си купя телевизия, ще каня само млади автори
И телевизията ти няма да е от най-гледаните ;)

Апропо, много трудно ще продадеш 2000 бройки.
Ще се гледа, защото няма да пускам реклами и чалга :D

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Apr 23, 2010 11:15 am

И ще фалираш на втория месец :mrgreen:

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Fri Apr 23, 2010 11:22 am

ИЗвинявай!
Като си е моя не ми трябват пари, имам си достатъчно! ще печеля от издаването на книгите :D
Last edited by dracobg on Fri Apr 23, 2010 11:29 am, edited 1 time in total.

Voklav
Commoner
Posts: 27
Joined: Wed Feb 24, 2010 1:53 pm

Post by Voklav » Fri Apr 23, 2010 11:26 am

dracobg wrote:
Trip wrote:И ще фалираш на втория месец :mrgreen:
Нали си Българин, това трябва да те радва, нали?
Затова и у нас няма толкова родни автори, заради тази завист, че някой е успял, та що да си давам парите за негов кеф. Със сигурност имам доста повече български книги, слабите дори, само и само за да се подпомогне дадения автор. Ама ти пак си злобей, то и телевизията ще фалира, че и издателството.
Едва ли ще ти липсват, а? :D
Говореше за рекламата :roll: но както и да е :mrgreen:

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Fri Apr 23, 2010 11:29 am

И защо да подпомагаш слаби автори, вместо да си купиш качествени? Какво като са български? Хубавата литература е хубава, независимо кой я е написал - българин, англичанин, руснак, хетеросексуален, гей, наркоман. Кой има толкова време, че да чете боклуци само защото са български? Тази протекционистична представа за литературата и за всякакъв вид бизнес според мен е много погрешна и неслучайно заклеймена от международното доказателство - аз бих добавил и от чисто морална и практична гледна точка.

Едит: не си изтривай постовете, защото затрудняваш ритъма на дискусията.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Apr 23, 2010 11:36 am

Драко, никой не иска нещо да ти отнема, просто хората те предупреждават (от позицията на имали вземане-даване с издателства при това), че представите ти са по-скоро много пожелателни, отколкото близо до реалността. Не го приемай лично.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Fri Apr 23, 2010 11:36 am

Super M wrote:И защо да подпомагаш слаби автори, вместо да си купиш качествени? Какво като са български? Хубавата литература е хубава, независимо кой я е написал - българин, англичанин, руснак, хетеросексуален, гей, наркоман. Кой има толкова време, че да чете боклуци само защото са български? Тази протекционистична представа за литературата и за всякакъв вид бизнес според мен е много погрешна и неслучайно заклеймена от международното доказателство - аз бих добавил и от чисто морална и практична гледна точка.

Едит: не си изтривай постовете, защото затрудняваш ритъма на дискусията.
Като са грешни и неправилно разбрани е добре да се оправят.
А е казано, че ще се издават българи, ама не е слаби. КОй е споменал за тях... Макар че се сещам за книгите на Вонегът и за онзи негов беден автор на фантастика, Килгор Траут ли беше... Та той си имал само един фен, един беден оптиметрист, ама пак си е намерил читател човечеца.
Все пак, качествената литература е онази, която ще издавам. За да е полезна и на другите. Глупостите си ги има достатъчно на улицата.

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Fri Apr 23, 2010 12:01 pm

Morwen wrote:Драко, никой не иска нещо да ти отнема, просто хората те предупреждават (от позицията на имали вземане-даване с издателства при това), че представите ти са по-скоро много пожелателни, отколкото близо до реалността. Не го приемай лично.
Аз май споменах вече, че имам добър опит с издаване. И знам добре, че не само аз го имам. За сведение, повече от десет години съм в мъките на този занаят, така че знам доста и за издателите, и за техните принципи. Но ще се променят все някога :D

Scheherazade
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Mon Apr 19, 2010 2:19 pm

Post by Scheherazade » Fri Apr 23, 2010 4:58 pm

И все пак 2000 бройки си е утопична идея - никое издателство не би рискувало с толкова - 500 бройки максимум. Ако те се продадат и има търсене - тогава още.

А пък и не е само интернет - има общи сборници тук и там ,където човек може да предложи произведенията си. Мен лично ме е страх да си пусна нещата в Интернет - страх ме е, че накрая някой ще ги открадне, може би см параноичка, знам ли? Склонна см обаче да пращам индивидуално и да търся критика. И тук е моментът да помоля - ако някой има нерви за трошене и време за пилеене - нека да ми пише, за да му пратя част от писанията ми. Наистина би ми било интересно мнението на хора, които се занимават с фантастика и се интересуват от нея, защото другия мнения см чувала бол.
Taste the poison - feel that this is life ...

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Fri Apr 23, 2010 5:10 pm

И като някой ги открадне, какво ще се случи?
Вариант 1 - не публикуваш нищо никъде, включително и в интернет, за да не бъде откраднато. Резултат - никой не знае нищо за твоето творчество.
Вариант 2 - публикуваш нещо някъде, примерно в интернет. Някой друг го представя под свое име. Резултат в най-лошия случай - някой знае нещо за творчеството на този друг човек, въпреки че неговото дело е единствено да прекопира съдържанието. В по-добрия случай някой забелязва, че двете неща са еднакви, и установява кое е оригиналът.

С какво вариант 2 е по-лош от вариант 1?

Scheherazade
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Mon Apr 19, 2010 2:19 pm

Post by Scheherazade » Fri Apr 23, 2010 5:17 pm

bsb wrote:И като някой ги открадне, какво ще се случи?
Вариант 1 - не публикуваш нищо никъде, включително и в интернет, за да не бъде откраднато. Резултат - никой не знае нищо за твоето творчество.
Вариант 2 - публикуваш нещо някъде, примерно в интернет. Някой друг го представя под свое име. Резултат в най-лошия случай - някой знае нещо за творчеството на този друг човек, въпреки че неговото дело е единствено да прекопира съдържанието. В по-добрия случай някой забелязва, че двете неща са еднакви, и установява кое е оригиналът.

С какво вариант 2 е по-лош от вариант 1?
За това публикувам в сборни книжки, а не в нета. Книжки, от листи и мастило. Вярно, че е по-трудно и изисква повечко нервички, но такива сборници има. Излизат през определено време и трябва да делиш с отсналите, част от които не могат да схванат какво си написал, но важното е, че си издал нещо и тея сборници се разпространяват и все те забелязват малко или много, ако си къдърен.
Taste the poison - feel that this is life ...

Nicksson
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Apr 23, 2010 5:08 pm

Post by Nicksson » Fri Apr 23, 2010 5:24 pm

Моето виждане за нещата е следното: пишете когато имате вдъхновение; пишете много; четете още повече; разнообразявайте стиловете, в които пишете и т.н. Колкото и безсмислено да ви се струва всичко, все пак не знаете кога ще ви притрябва разказ или роман. Имам предвид, че ако изникне възможност за публикуване, за участие в конкурс е добре човек да е подготвен. Ако напишете нещо много добро и много хора го оценят не се осланяйте само на него. Писателствуването е един продължителен и дълъг период, в който автора постоянно се развива. Дори един Стивън Кинг, макар да изглежда перфектен, еволюира с всяко следващо произведение.
И накрая хвърляйте по едно око на критиките на читателите, но не се отказвайте, ако те не са много приятни, може просто да сте предоставили материала си на неправилните хора. Споменатият Стивън Кинг е имал цял куп от откази преди да пробие.
Лично аз имам едно правило, което следвам безотлъчно и което е много ценно в нашата страна: "Не критикувайте другите писатели, колкото и бездарни да ви изглеждат, а просто ги посъветвайте нещо, което може да им е от полза".

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Fri Apr 23, 2010 5:54 pm

Шехерезада, много ти е странно виждането за публикуването онлайн. Знам че БГ е лудница, но мога да ти дам примери с няколко авторки, започнали като обикновени фенове и хора, пищещи фенфикове и собствени творби, които са пускали творбите си из нета и които сега са публикувани автори. Сред тях има както такива, които са се отказали от любителското писане, така и такива, които продължават да се радват на фенфиковете. Ти сама си намаляваш възможностите да бъдеш забелязана, като не публикуваш онлайн. Ако си наистина добра, ще си създадеш фен база. Да не говорим, че наличието на feedback от читателите според мен е незаменим елемент от израстването на един автор. И ощe нещо, същите тези авторки, които споменавам имаха готова читателска база, готова да купува и да ги рекламира на база вече прочетените фенфикове и други, които са били из нета. Тоест дори рекланата кампания не е започвала от нулата, когато са ги публикували.
Last edited by Alexis on Fri Apr 23, 2010 6:14 pm, edited 1 time in total.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Apr 23, 2010 6:01 pm

Scheherazade wrote: А пък и не е само интернет - има общи сборници тук и там ,където човек може да предложи произведенията си. Мен лично ме е страх да си пусна нещата в Интернет - страх ме е, че накрая някой ще ги открадне, може би см параноичка, знам ли? Склонна см обаче да пращам индивидуално и да търся критика. И тук е моментът да помоля - ако някой има нерви за трошене и време за пилеене - нека да ми пише, за да му пратя част от писанията ми. Наистина би ми било интересно мнението на хора, които се занимават с фантастика и се интересуват от нея, защото другия мнения см чувала бол.
Да, доста е параноично. В смисъл, губиш повече от неразпространяването на разказите ти, отколкото от некраденето им. Да не говорим, че можеш да ги публикуваш под разни лицензи, които предполагат, че поне на теория можеш да съдиш човек, ако ги представи за свои.
И... всички хубави идеи вече са били измислени. По-качествените и по няколко пъти. :)
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests