За конкурса

Конкурсите за разкази на Shadowdance... хлебарки, дракони и смърфове...

Moderators: Trip, Random, Marfa

Scheherazade
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Mon Apr 19, 2010 2:19 pm

Post by Scheherazade » Thu Apr 22, 2010 8:08 pm

dracobg wrote:За издаване да не говорим. Взимат ти парите, личните, и те забравят и трябва да ги гониш, че да те издадат. Виж, ако си им любимец, може и без пари, ама пък трябва да ги черпиш и да им казваш колко са добри издатели.
Ами ... аз успях (да чукам на дърво) да си изпрося 3 бона, а ми трябват още 2, за романа имам (ужким) обещано съдействието на община Варна (от Варна см по принцип, за това), обаче ме е страх, че нещата ще останат само на думи. Иначе от него успях да издам пролога и първа глава (официално и на хартия)

Но това е лично за мен - а аз се борих като животно да стигна до тук и изхабих страшно много нерви. Дори и на мен не ми е ясно как успях и мнението ми е, че трябва да се упорства и трябва да се подкрепяме. Ако успея да пробия (дай Боже) см обещала на себе си за момента поне, че ще направя всичко възможно, за да може и други да го постигнат, защото знам колко гадно е да ти кажат, че не струваш, а да не е така и всичко да е само на почва злоба.

(П.П. Съжалявам ако звучи така все едно се себеизтъквам - мразя да звуча така и не го целя умишлено)
Taste the poison - feel that this is life ...

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Thu Apr 22, 2010 8:22 pm

Scheherazade wrote:
dracobg wrote:За издаване да не говорим. Взимат ти парите, личните, и те забравят и трябва да ги гониш, че да те издадат. Виж, ако си им любимец, може и без пари, ама пък трябва да ги черпиш и да им казваш колко са добри издатели.
Ами ... аз успях (да чукам на дърво) да си изпрося 3 бона, а ми трябват още 2, за романа имам (ужким) обещано съдействието на община Варна (от Варна см по принцип, за това), обаче ме е страх, че нещата ще останат само на думи. Иначе от него успях да издам пролога и първа глава (официално и на хартия)

Но това е лично за мен - а аз се борих като животно да стигна до тук и изхабих страшно много нерви. Дори и на мен не ми е ясно как успях и мнението ми е, че трябва да се упорства и трябва да се подкрепяме. Ако успея да пробия (дай Боже) см обещала на себе си за момента поне, че ще направя всичко възможно, за да може и други да го постигнат, защото знам колко гадно е да ти кажат, че не струваш, а да не е така и всичко да е само на почва злоба.

(П.П. Съжалявам ако звучи така все едно се себеизтъквам - мразя да звуча така и не го целя умишлено)
Пожелавам ти искрено успех! С по-трудната част си се справила, парите и обещаното съдействие. Това са редки случаи когато ги има. Повечето издателства не искат и да чуят за непознати писатели. Но това е друга история. Надявам се романа да се хареса, щом има приказност в него :)

Scheherazade
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Mon Apr 19, 2010 2:19 pm

Post by Scheherazade » Thu Apr 22, 2010 8:37 pm

Благодаря!
Taste the poison - feel that this is life ...

Voklav
Commoner
Posts: 27
Joined: Wed Feb 24, 2010 1:53 pm

Post by Voklav » Thu Apr 22, 2010 8:56 pm

:roll: Име на романа? Без това да те притеснява и без да имаш скрупули :D (може и на лична, ако все пак наистина се притесняваш) ((а може и да нищо да не казваш :mrgreen: ))

User avatar
Shin-Ra
Farmer
Posts: 60
Joined: Thu Apr 22, 2010 9:57 am
Location: Here and there
Contact:

Post by Shin-Ra » Thu Apr 22, 2010 9:21 pm

Успех с начинанието :)
Being bad is not good enough.
Veni. Vidi. Vore.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Apr 22, 2010 10:16 pm

Честно казано аз малко не го разбирам това с издателствата, на които плащаш да ти здадат романа. Защо тогава направо не идеш да си го издадеш от свое име? Хем ще е точно както го искаш...
Scheherazade, пожелавам ти успех с романа:)
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Apr 22, 2010 10:50 pm

Еми издателствата могат да предложат, ако случайно освен автор не си и дизайнер и разпространител и печатар все пак пакет услуги. :P Принципно разпространението е по-големия ***.
:ninja:

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Apr 23, 2010 12:50 am

Е, ясно, че не си печатар и прочие, въпросът е, че сам можеш да си намериш печатница и т.н. по твой вкус. Виж, за разпространението, сигурна са от полза...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Fri Apr 23, 2010 6:38 am

Morwen wrote:Честно казано аз малко не го разбирам това с издателствата, на които плащаш да ти здадат романа. Защо тогава направо не идеш да си го издадеш от свое име? Хем ще е точно както го искаш...
Scheherazade, пожелавам ти успех с романа:)
Ами защото в България се издава на следния принцип, който можете когато поискате да изпробвате, ей така, за развлечение и да видите за какво става дума.
Имате книга, тя може да се издаде само в дадено издателство, а не в някоя печатница, затова се обръщате към някое такова, най-често специализирано към дадения жанр на книгата, нека е фантастика. Но ако не сте от кръга познати на издателя, тоест не сте се виждали, не сте му казвали колко е велик и прочие балкански подмазвания, то за книгата ви няма никакъв шанс. 99 процента даже няма и да поискат да видат ръкописа. Опитвате втори вариант, предлагате им сам да си заплатите разходите и така да се издаде. Пак се появява балканския нрав - яд ги е, че имате нужните пари и най-честия отговор е, че за тази година са си били направили сметка за издаваните книги, та ако искате след година пак им се обадете. Само дето догодина пак ще си имат разчетите. И така нататък... Това са най-честите случаи. Лично аз си имам доста запазени писма от издатели, в които горното се е случвало. И после същите те, дайте им само думата, почват да реват, че у нас вече никой не издавал фантастика и прочие.
Трудна работа е като цяло. Да ме извиняват всички приятели на издатели, който си пият кафетата с тях, ама аз кафе не пия. :D

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Fri Apr 23, 2010 6:59 am

Нищо не те задължава да се обърнеш към издател да ти публикува книгата вместо да го направиш сам директно с печатница.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

Scheherazade
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Mon Apr 19, 2010 2:19 pm

Post by Scheherazade » Fri Apr 23, 2010 7:05 am

Поради подобни причини пия чай ;)

Иначе романчето няма име все още, поне не официално, иначе като работно см лепнала нещо абсолютно тъпо и нелепо - Жрицата на Авалон
ама честно да си призная никакъф авалон не виждам в цялата работа, мога без никакво притеснение на пусна началото - само че звучи някакво супер детско (ама аз тогава си нямах и хал хабер идея, че то няма да е повече от разказ, а ще стане роман =/)
Taste the poison - feel that this is life ...

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Fri Apr 23, 2010 7:10 am

Super M wrote:Нищо не те задължава да се обърнеш към издател да ти публикува книгата вместо да го направиш сам директно с печатница.
С печатница не става, не знаеш ли, че трябва да те регистрират там с онзи книжен номер, дето го има всяка книга? А и данъците как ще се платят? Ами разпространение? Или трябва сам да си направиш издателство за да издаваш, или да позлзваш вече съществуващо. Такива са правилата.

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Fri Apr 23, 2010 7:13 am

Scheherazade wrote:Поради подобни причини пия чай ;)

Иначе романчето няма име все още, поне не официално, иначе като работно см лепнала нещо абсолютно тъпо и нелепо - Жрицата на Авалон
ама честно да си призная никакъф авалон не виждам в цялата работа, мога без никакво притеснение на пусна началото - само че звучи някакво супер детско (ама аз тогава си нямах и хал хабер идея, че то няма да е повече от разказ, а ще сИмето не е лошо, само размени буквите, например - Жриците на Новала. Само дето трябва да се спомене и подобен остров или земя в романа.тане роман =/)

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Fri Apr 23, 2010 8:00 am

С печатница не става, не знаеш ли, че трябва да те регистрират там с онзи книжен номер, дето го има всяка книга? А и данъците как ще се платят? Ами разпространение? Или трябва сам да си направиш издателство за да издаваш, или да позлзваш вече съществуващо. Такива са правилата.
Според Международната ISBN агенция всеки автор има право на ISBN номер. Съгласен съм, че в България нещата не стоят точно така, но то е по-скоро заради частни интереси, корупция и административна безпомощност, така че може да се наложи да си отстояваш правата и евентуално да се обърнеш към Международната ISBN агенция за помощ. Но ако си написал книга и си твърдо убеден, че искаш да я издаваш, така или иначе, се готви за много ядове.

С данъците ще се оправиш, ако се обърнеш към познат счетоводител и си водиш отчетност какво си продал. После трябва чинно да си попълниш декларацийката. Когато работих на граждански договор през 2005, имаше и необлагаем минимум, но не знам дали законодателството още е такова, пък и нали се целиш в някаква печалба все пак, така че няма да ти го пожелавам.

За разпространението съм съгласен, че ще е проблем. Доколкото знам е наистина досадно и трудно да се наложиш в търговските мрежи и разпространението. Тук и аз не мога да дам добър съвет, но имам няколко алтернативни варианти за теб:
Ако се занимаваш с това отдавна и имаш контакти в бранша, можеш да се обърнеш за помощ към някой приятел/роднина, чиято работа е свързана с продажба на книги и да поискаш съвет или да го помолиш да разпространи книгата в своята книжарница / мрежа от книжарници. Ако нямаш тази възможност, можеш да насочиш дейността по разпространението изцяло on-line.

Направи си сайт и представи книгата. Започни да го промотираш. Използвай акаунтите си в социалните мрежи (facebook, twitter, myspace), пусни теми и откъси в тематични форуми за фентъзи и фантастика, литература, потърси съвети от хора, които се занимават с това. В началото ще разчиташ на подкрепа от личните си контакти (да се надяваме, че не си от писателите самотници), а впоследствие на on-line промотиране и word of mouth. И следващата година две ще използваш книгата си за подарък на всеки рожден ден, където те канят ;)))

В момента (поне на английски, макар и специализирани за издания с повече илюстративен материал, но съм сигурен, че ако се разтърсиш може да намериш и други) има сайтове, които поемат представянето, публикуването и доставката на книгата ти при заявени поръчки като ти определяш цената, а те добавят процент печалба за себе си.

Не на последно място има купища конкурси, чиято награда е издаване и парично поощрение, така че участвай във всеки възможен конкурс.

Има начини човече. Трудната работа е всъщност да напишеш нещо, дето си заслужава да се издава и чете ;)
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Fri Apr 23, 2010 8:12 am

Пътя за издаването съм го минал вече и затова писах, че знам кое как е. Пък и конкурсите горе-долу са на същия принцип. Все близките печелят - не на всички де, ама повечето. Така че е трудно да издаваш у нас, не защото няма автори, ами няма добри издатели. Точно в нета съм чел неща, които са добри, ама пък чудо на чудесата едно известно издателство все си пуска техните приятели... Айде да не дълбаем, че ще излязат много факти :D
Важното е да се пише, а кога и как ще се издаде - Небете знае!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests