otnosno 4-iq konkurs za kratyk razkaz

Конкурсите за разкази на Shadowdance... хлебарки, дракони и смърфове...

Moderators: Trip, Random, Marfa

apocalexxnow
Commoner
Posts: 26
Joined: Tue Apr 20, 2010 6:07 pm

Post by apocalexxnow » Tue Apr 20, 2010 9:58 pm

Нищо, аз се надявам да стана пример за тезата на другия 1 процент ;) Нямам търпение за резултатите, а че ще изчакам - естествено :)

User avatar
Yani
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Wed Apr 21, 2010 10:56 am

Post by Yani » Wed Apr 21, 2010 11:04 am

Здравейте! току-що се регистрирах! и мисля че още не мога да боравя като хората с профила си във форума - така че ако направя гаф моля да ме извините! :oops: само исках да кажа, че и аз бих искала мнение за своето разказче след обявяването на резултатите... :) :) :)

Voklav
Commoner
Posts: 27
Joined: Wed Feb 24, 2010 1:53 pm

Post by Voklav » Wed Apr 21, 2010 12:50 pm

Yani wrote:Здравейте! току-що се регистрирах! и мисля че още не мога да боравя като хората с профила си във форума - така че ако направя гаф моля да ме извините! :oops: само исках да кажа, че и аз бих искала мнение за своето разказче след обявяването на резултатите... :) :) :)
Подозирам, че всички искаме, за това участвуваме нали :roll:
:mrgreen:

User avatar
Yani
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Wed Apr 21, 2010 10:56 am

Post by Yani » Wed Apr 21, 2010 6:19 pm

е, знам ли... може пък някой да не иска мнение, въпрос на избор си е все пак... :)

Scheherazade
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Mon Apr 19, 2010 2:19 pm

Post by Scheherazade » Thu Apr 22, 2010 12:13 am

apocalexxnow wrote:Нищо, аз се надявам да стана пример за тезата на другия 1 процент ;) Нямам търпение за резултатите, а че ще изчакам - естествено :)
Аз имам пример за тоя един процент - една приятелка, която пише невероятен чиклет, обаче пък психологизмът е толкова дълбок и е толкова оригинално. Предимството е, че не копираш, а недостатъкът е, че дори и да копираш не знаеш от къде е. Все пак, на всеки както е угодно - литературата е свобода.
Taste the poison - feel that this is life ...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Apr 22, 2010 12:38 am

Всъщност няма такова предимство. Основно нямаш никакъв опит с начините, по които въздейства литературата и средствата, с които борави, за да постигне тия въздействия. Не случайно има вицове за чукча-писател, нали... Това е като да композираш музика без да я слушаш. Пълен абсурд,
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Apr 22, 2010 2:02 am

Ми значи ще е като Бетовен :)
Майтапът настрана, дори да се окаже, че човек някак по природа си пише добре (и смея да кажа, че това ще са по-малко от 1%), четенето само може да го направи още по-добре.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Thu Apr 22, 2010 7:20 am

apocalexxnow wrote:Здравейте :) Наскоро открих списанието и пратих своя разказ навреме, но чак сега се регнах във форума, за да се представя :) На 22 съм (тоя петък ги навърших) и съм студент, но съм голям фен на научната фантастика. Е да, по-скоро само на сериалите, а не си падам много по четенето, но пък си падам по писането. Според 99% от писателите не можеш да пишеш, без да си чел, но аз съм си твърдоглав. Та независимо дали разказът ми се класира някъде, ще го постна тук, за да чуя коментари :)
Честит ти рожден ден! Макар и с малко закъснение. Ако си решил да пишеш фантастика, съветвам те да почнеш да четеш. Един път ще се обогатиш с идеи, и втори, ще се обогатиш с познания. От телевизията няма да стане, да знаеш. От екрана няма да усетиш дълбочината на размислите и усещанията в героя, които единствено можеш единствено да прочетеш. Да не говорим за подробностите и детайлите. Така че, пробвай да четеш и като за начало почни с големите имена в жанра, нямаш си на представа колко са интересни :D

apocalexxnow
Commoner
Posts: 26
Joined: Tue Apr 20, 2010 6:07 pm

Post by apocalexxnow » Thu Apr 22, 2010 9:33 am

Прави сте :) Тръгнах да пиша едно дъъъълго мнение, в което да обясня какво е ценното за мен в една история и защо често е по-добре да се гледа на сериал (не на филм), отколкото да се прочете на книга, но аз самият не знам как да го обясня и да изкажа мнението си :) Може би ако бях чел повече, щях да знам как да го направя ;) Само ще обобщя, че зависи от сериала, зависи и от книгата, зависи от човека, който ги прави, зависи и от самата история. Не можеш да отсечеш, че винаги книгата предава по-дълбоко идеята и дълбочината на историята. Ще дам и един пример, който не знам доколко е подходящ, ама... нали сме се разписали и без друго. Тук в темата за сериала Лекс всички храните последните сезони колко били тъпи. Ами тия 2 сезона са толкова натъпкани с философия и толкова размишления предизвикват, че за да се предадат всички те на книга и то чрез подходящи герои и история, трябват сигурно 3000 страници. Тоест за мен размислите, които предизвиква една история, са по-важни от послания тип "Любовта е над всичко", "Човешко е да се греши" или "Ние, възвишените Ентелегенти, трябва да се научим да живеем в един мерзък и пошъл свят" и тем подобни клишета, които постоянно се вкарват в разказите-победители на конкурсите, на които участвам.

draco, мерси за поздравленията :)

User avatar
Shin-Ra
Farmer
Posts: 60
Joined: Thu Apr 22, 2010 9:57 am
Location: Here and there
Contact:

Post by Shin-Ra » Thu Apr 22, 2010 10:10 am

Послушай хората. Кофтито не сериалите не е само лоша игра, лош сценарий и подобните. Филмирането на една книга обикновено ограничава представата на героите и цялостната идея през образа само на един човек, режисьора. Което е твърде жалко де, щот то често се разминава и с това на автора. Набутват се някви екстра любонви истории, трият се персонажи, действието се съкращава или излишно се разтеглят някви маловажни случки. Не си прав като казваш, че за да се предаде хубаво една идея са нужни 3000 стр, зависи си най-вече от автора и на второ място от читателя. И не на последно място - на преводача, който може буквално да си остави ръцете и да опропасти цялата книга.
И да не разтягам повече локуми, прочети повечко книги, за да си ошлайфаш стила, само ще ти е от полза :)
ПС: Честит рожден ден :) Не се засягай, не те нареждаме :)
Being bad is not good enough.
Veni. Vidi. Vore.

apocalexxnow
Commoner
Posts: 26
Joined: Tue Apr 20, 2010 6:07 pm

Post by apocalexxnow » Thu Apr 22, 2010 10:19 am

Да бе, ние си дискутираме, естествено :)
А за филмирането съм съгласен - всички опити от книга да се направи филм (както и обратното) опропастяват оригинала.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Apr 22, 2010 10:35 am

Липсата на четене, както каза Роланд, пречи основно на едно - на развитието на словесна култура. Понеже и 100 сериала да изгледаш, когато пишеш, ти боравиш с думи.

Забрави, че ще пишеш вече писани истории. Забрави, че героите ти ще са неволни имитации на вече писани герои. Забрави, че оригиналният ти сюжет ще се окаже дъвкан вече двеста пъти. Основният проблем е, че човек трябва да се научи да борави с думи.

Степените на литературно качество - да кажем, лошо писане:добро писане:талантливо писане:гениално писане (примерно), лежат на една ос. Разликите са количествени, не качествени - колкото и неромантично да звучи; и почиват върху прогресивно по-добро владеене на материала на литературата. Материалът на литературата не са хората. Не е светът. Не са идеите. Думите са.

User avatar
Shin-Ra
Farmer
Posts: 60
Joined: Thu Apr 22, 2010 9:57 am
Location: Here and there
Contact:

Post by Shin-Ra » Thu Apr 22, 2010 10:41 am

Верно е, има кофти идеи, описани невероятно. Има си и гениалните идеи, оцацани до безумие :)
Поддържам тезата, че има и много кофти идеи написани още по-кофти... :lol: Примери ще си спестя кат знам как се палят някои хора ревностно да защитават любимия си автор :)
Being bad is not good enough.
Veni. Vidi. Vore.

dracobg
Commoner
Posts: 44
Joined: Mon Jan 11, 2010 4:19 pm

Post by dracobg » Thu Apr 22, 2010 2:56 pm

И другото да не забравяме - в киното ти представят всичко с образ и наготово, а един добър писател ще го напише така майсторски, че ще остави на читателя и той да участва, представяйки си всеки обаз, детайл и прочие. Книгата си е книга :)

Voklav
Commoner
Posts: 27
Joined: Wed Feb 24, 2010 1:53 pm

Post by Voklav » Thu Apr 22, 2010 3:14 pm

:oops: Единственото по-сериозно преимущество на филмите пред книгите, според мен е, ... музиката ...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests