Коментари на читателите за разказите от Третия Конкурс

Конкурсите за разкази на Shadowdance... хлебарки, дракони и смърфове...

Moderators: Trip, Random, Marfa

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Post by pnv_Creator » Wed Dec 17, 2008 2:29 pm

Особености на панелната любов
Почти нищо не ми допада вътре. Заглавие, сюжет, изказ.
Предаден е като изброяване на събития, абсолютно апатично, не създава нито интерес, нито емоции. Всичко, случващо се в сюжета е предвидимо поне 25% от текста по-рано. Основната идея вътре не е нищо ново, но дори като такава може да се предаде много по-добре, да се вкара малко мистерия, примерно или пък описателност, било то на тема взаимоотношения или фабула някаква на тези панелни случки, някой друг персонаж. Не знам защо не е направен някакъв опит за "нещо" въобще в разказа.
Иначе има идея в края.

Споделям мнението на журито, че не е по-добър от подбраните три на челните места.

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Post by pnv_Creator » Wed Dec 17, 2008 3:31 pm

Асансьорът
Този определено ми допадна. Авторът не случайно е оставил вътре референция към 1408 на Стивън Кинг, защото аналогията е доста сериозна. Ако изключим тази не-уникалност на разказа, бих казал че концепцията е доста добра, предадена ясно. Фокусът е върху разсъжденията, реакциите на героя в ситуацията и по мое мнение са доста реални. Стилът на писане е доста "през просото", което също подсилва ефекта "през погледа на героя", все пак едва ли мислим всички в рими и с "големи" литературно-привлекателни думички. Т.е. не мисля, че е неуместен.
Описателност - няма. Просто не е търсена.
Краят е малко никакъв. Можеше да свърши и по-рано разказът, или ако това е изборът на автора - да се завърти малко повече. Мисля че да се сменят последните 2-3 блокчета, пак със същото значение, но предадено малко по интересно, просто ще промени много вкусът, оставащ след прочита. Слаби са тези 2 пасажа накрая.

Като цяло, до момента е личният ми фаворит от 5те разказа за конкурса, които съм чел, но ако трябва да бъда обективен и жанрово безпристрастен, нивото на Славейково е може би по-високо. Не знам... Но пред "Реката Ке'Ран" и "Извинявай" без колебания

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Post by pnv_Creator » Wed Dec 17, 2008 4:19 pm

Из пътищата
Поведението на персонажите силно напомня някой от евтините хорор филми на американското кино. Разказът буквално е измъкнал клишетата си от там и по никакъв начин не можах да видя каквото и да било добро в него - начало, фабула, сюжет, реплики, описания. Сюжетът - пълно безумие, сбозява много. Описания поне има, което показва желанието на автора за литературност. За сметка на това обаче тяхното присъствие излага още повече бедния му речник. Надявам се, че просто е прекалено малък, поне на мен така ми "звучи", 100% е момче.
Сега, някой ще го приеме за дребнавост, но ме дразнят също и разни неиздържаности на текста, от сорта на развитие на действието на магистрала между Сандански и Гърция. Поне аз не знам за наличието на такава.
И моменти от сорта на:
Крум потърси очите на странника и видя парче плат, окървавено и мърляво. Приличаше на превръзката на Темида, но втора употреба.
lol
Съжалявам, за края не мога да ви разкажа, защото не издържах до там. Опитах...
Това е разказ, който по мое мнение не би следвало да бъде предложен (препоръчан) на вниманието на "широката" публика от редакторите на shadowdance.
по-заслужилите разкази в конкурса
Ако това твърдение е вярно ме хваща страх да си помисля даже за другите

Извинявам се за негативните си изказвания към разказа и автора, но идеята на тази тема (а може би въобще на участие в такъв конкурс) е критика да има, а това е дори смекченият вариант на мнението ми.

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Post by pnv_Creator » Wed Dec 17, 2008 6:38 pm

Зазиданите
Сюжетът в това произведение препуска, сякаш е направен опит в няколко страници да се побере историята, действията, персонажите и взаимоотношенията за цял роман. Стилът е мистерия, в която "мистериозната" част дефакто е напълно прозрачна доста време преди авторът да покаже истината. На фабулата не е наблегнато, може би поради цялата динамичност на произведението, сякаш не е останало време да се обръща внимание на дребни детайли, като има толкова много неща да се случват. Иначе има къде да се вкарат много описания, много емоции. В случая са споменати на повърхностно ниво, но това е избор на автора. Като цяло резултатът е добър.
Всичко изглежда много познато и клиширано от филмчета като "The others" и "Skeleton Key", но в крайна сметка plot twist-а в края оправя цялата работа. Уважавам малките (но достатъчни) подсказванки към него, нахвърлени в цялото произведение. За да се подобри обаче, имайки предвид тази есенция и насоченост, мисля че на някои от нещата е обърнато прекалено много внимание, а на други прекалено малко. И има една две неиздържаности, но са незначителни.

В крайна сметка добро изпълнение, но и без някакво новаторство в него. Същото, което може да се каже и за Ке Ран и за Асансьорът. За мен "Зазиданите" заема третото място от тези седем, които са ни предложени до момента.

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Мислех, че съм аз

Post by pnv_Creator » Wed Mar 11, 2009 1:59 pm

Мислех, че съм аз
Основното което не ми хареса в този беше сухият стил на разказване и подходът към такъв разказ. Също не виждам смисъл да се предава цялата история как е станал светът такъв, какъвто е. Има някаква идея все пак с тази религиозна част, но като цяло е слаба и висяща. Моментите, които вероятно съществуват за създаване на някаква тежест и емоция - историята със семейството и с жената са изключително слаби. При което няма как и избраният край да е силен, освен че и посоката му е доста предвидима.
Въпреки всичко не дразни особено с каквото и да е.

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Post by pnv_Creator » Wed Mar 11, 2009 2:44 pm

Книгата
Една епична история за малко момиченце със сила, орденът на Реда и Баланса от Хелиус, отхвърленият, асторите, архибратът и кукувици. Любов, кръв, екшън и драма, в която немъртвите извънземни вампири се колят със сенките посредством катани, кинжали и заклинания във детска градина. Всичко това само в това произведение.
Препоръчва се за деца до 10 годишна възраст.

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Post by pnv_Creator » Sat Mar 14, 2009 5:37 pm

Обикновен късмет
Този ми хареса. Като цяло също няма нещо уникално като стил, мисля че всички сме чели за приключенстващи пилоти на космически кораби, търсещи слава и богатство и комуникиращи със супер-компютрите си с характер.
Поставените цели са частично изпълнени - интересен е, не успява да бъде забавен (тук авторските способности не са съвсем задоволителни), но пък е лек и приятен за четене. И вътре има идея; по-скоро го виждам като начало и обосновка за продължения, отколкото като самостоятелен разказ, създаден е интересен герой и произведението спокойно може да бъде развито към роман от тук нататък.
Ако авторът се развие, нищо чудно да го видим и в някой от следващите конкурси и то на по-предни позиции.

apocalexxnow
Commoner
Posts: 26
Joined: Tue Apr 20, 2010 6:07 pm

Post by apocalexxnow » Thu Apr 22, 2010 9:55 am

Нашествие в Славейково,
или Как извънземното подкара звездолет

Много хубав разказ :) Не съм чел още другите, нямам и време сега, но този наистина ми допадна и правилно е взел награда! Хуморът може да е селски, както го наричате, но точно той прави разказа лек и приятен за четене! Точно това е разказ за мен - липсват 100-редови описания на чувствата, а човешката природа се описва изключително умело чрез действия и реч. Разказът обръща внимание и на наболели проблеми в селата, кара те да се замислиш за живота на хората там (а също и на хората, които от селата са дошли в София), без да е тежък. Особено много съм доволен, че са вкарани нашенски герои, а не разни джоновци и джаковци с цел да заприлича повече на имитация на чуждестранен писател. Само комплименти за автора :)

Любим цитат: Да завари площада пълен с народ, бе голям удар за баба Калинка. Прокле наум щракащото коляно, със сетни сили избута леля Веска и едва не връхлетя извънземните.
– Квар... тира? – изпъшка, останала без дъх.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests