Коментари на читателите за разказите от Третия Конкурс

Конкурсите за разкази на Shadowdance... хлебарки, дракони и смърфове...

Moderators: Trip, Random, Marfa

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Fri Sep 26, 2008 9:29 pm

Amelia: Е защо тогава НАСА го тества на една текуща сонда (Messenger), Руснаците са се опитвали да го тестват на Мир и планетното общество иска да го тества скоро (Cosmos 2) ? Явно самата идея не е съвсем за изхвърляне...

Макар че за междезвездни проекти мисля, че йонната тяга, плазмените и ядрените двигатели ще се наложат...

Кой знае... Трудно е да се прави прогноза.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Sep 26, 2008 9:36 pm

И с кво тестват точно - светлината или поток от частици, изхвърлени от звездите? Щото има разлика. Дай линк с инфо да проверя, плз, че ми стана интересно.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.


User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Sep 26, 2008 10:55 pm

Мерси, много интересно беше.

Яко, яко, но съм леко скептична относно резултата. Но да видим...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Sep 26, 2008 11:00 pm

аз не се майтапех по горе- това за платната съм го чел в една книга за прототипи и теории за космически кораби, а bgspace съм го признал отдавна като капацитет в областа на space науката и му правя евала за линковете- и аз ги изчетох с кеф :)

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Fri Sep 26, 2008 11:35 pm

Благодаря, поласкан съм :)

User avatar
Invisible Child
E'lir
Posts: 154
Joined: Tue Feb 17, 2004 4:08 pm
Location: Nothing's impossible
Contact:

Post by Invisible Child » Sun Oct 05, 2008 7:55 pm

без да съм чел всички други коментари, сори ако повторя нечие мнение:

Славейково е много много смешно + добре написано, не знам дали от умиление по нашто си село, но героите някакси си ги разбира човек кой какъв е без много-много описания. не бих му дал първо място обаче, защото е в крайна сметка просто ... скеч. не работи добре за промотирането на жанра като сериозна литература един вид ;)

Ке'Ран ми е личният фаворит, имаше плот туист (ако и очакван, ако човек е чел ериксън) имаше динамика, имаше точното количество описание на атмосферата, имаше разказ от гледна точка на гарван. яко, стига човек да не е чел твърде много фентъзи (което аз не съм). трябва му обаче определено да мине през коректор, некои пунктуационни недоразумения прекъсват четенето баш на ключовите сцени.

Извинявай е готино като хрумване, кофти като изпълнение, не знам дали заради ограничението в размера. второто лице на пича с двете личности нещо не ми стана ясно точно каква роля изигра, но може да съм изтървал насред десетината керъктъра, побрани на три страници текст. с повече атмосфера и кохерентност на стила може да стане чудесен разказ, в момента е опропастена възможност. и последното изречение е крайно излишно, някъв омнипотентноразказвачески коментар, сякаш читателят не може сам да си направи извода.

като цяло обаче браво на авторите, свежи са :)
I walk through the streets and memorize the city

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Извинявай

Post by pnv_Creator » Fri Oct 31, 2008 3:28 pm

(относно извинявай)
Нещата, които ми допадат в разказа са интересната комбинация между post-apocalyptic с религиозния елемент. Също и краят. Наистина силен.

За нещастие е лошо разказан - няма описателност, неясен и несвързан на места. Драмата с Елица "Циклопчето" не ми пасва никак и според мен само разводнява.

Това че сетинга не е абсолютно ясен за читателите не е проблем. Късият разказ цели да представи дадена идея и този го прави на 100%, независимо неясните други обстоятелства, сетинги, предистории на нещата вътре и т.н.

Едно браво от мен, като цялостна оценка.

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Реката Ке'Ран

Post by pnv_Creator » Sat Nov 01, 2008 12:28 am

(относно Реката Ке'Ран)

Определено разказ, заслужаващ внимание. Като история и динамика за мен не е кой знае какво, но не е и лош. За сметка на това обаче, просто прави впечатление огромното богатсво от описания, сравнения и метафори, предоставени с никак не-лош изказ. За това ще си позволя да бъда дребнав (по-скоро като feedback към автора, а не като ревю на самия разказ).
На места някои описания не седят много на място и е по-скоро наблегнато на "красотата" на думите, отколкото на някаква реална описателност. Освен това тук-таме са просто нахвърляни на куп, идват някак си насилствено, дори ги има вметнати насредата на някое изречение, превръщайки го в тежко и неприятно за четене.
Усетила презрителния поглед на враната върху себе си младата жена, със слабо лице с високи скули, малки устни и скосени очи, се спря пред стълбите към верандата.
В началото дори бях скиптичен с мисълта "Личи си, че авторът държи на многото описания, но някак си не се получава." За моя приятна изненада обаче с продължаването на разказа, стилът ставаше все по ошлайфан и добър (явно влизане в ритъм).
На няколко места се повтарят специфични описания и метафори, по-лошото - такива, каквито се набиват на очи. Нестандартни описания.
"с изсечени сякаш от мрамор черти"
"Беше висок, с изсечени черти"
Изглежда "бедно" да се повтори такова описание 2 пъти в кратък разказ, но съм сигурен, че просто така е тръгнала мисълта на автора и двата пъти, без да усети, че вече е използвал съответния израз и без да го забележи на препрочитанията.

Като цяло не съм голям почитател на този тип фентъзи и драматизирането ми дойде малко в повече на моменти, но това не бих изтъкнал като минус, предполагам че някои съпреживяват историята по-добре, когато героите плачат редовно и падат на колене, гледайки към небето :lol:.

Определено достоен разказ.

ПП Враната е много силна :) Супер е!
ПП2 - за такъв тип тема, спамът вътре е особено грозен.

User avatar
pnv_Creator
Misting
Posts: 328
Joined: Mon Feb 18, 2008 11:48 am
Location: Screw you guys Im going home

Нашествие в Славейково

Post by pnv_Creator » Sat Nov 01, 2008 11:16 am

(относно нашествие в Славейково)

Определено ми достави най-голямо удоволствие от трите. Авторът се е справил перфектно със забавния лековат стил и атмосферата на българското село. Не е от тези, на които човек се смее с глас, но пък забавен през цялото време.

--

Като цяло е доста по-непретенциозен от останалите и е значително по-лесно да се напише и хареса нещо такова, отколкото сериозно sci-fi или още повече фентъзи, където просто не знам дори и някой от големите автори да може да "грабне" дори половината читатели на жанра. Или е клиширано, или прекалено различно (фентъзито си има норми), или блудкаво героично, или ежедневно... Няма угодия, много е неблагодарно да пишеш фентъзи.

Anyways, ако трябва да сравнявам трите разказа, бих ги подредил точно като журито :)

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Sat Nov 01, 2008 12:34 pm

Точно затова казват, че Ке'Ран е просто едно клише.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Nov 01, 2008 12:43 pm

Може би, но едно много добре написано клише. 9/10 от добрата литература в момента е точно това.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Sat Nov 01, 2008 12:51 pm

Да, така си е... за голямо съжаление.

Но аз обичам да чета и от тeзи 1/10, където смятам, че се нарежда и Йоан Владимир (спечелила първо място тук). Преди време имаше точно дрязги по другите форуми заради нововъведенията й - визирам Дир-а и авлиите. Защо? Повечето хора обичат да четат клишетата, битки със змейове и прочие, а отхвърлят нововъведенията.

rumenpnikolov
Smallfolk
Posts: 20
Joined: Sun Sep 24, 2006 9:52 pm
Location: Bulgaria, Ruse

Post by rumenpnikolov » Mon Nov 03, 2008 8:29 am

Да си кажа и аз мнението.
Нашествие в Славейково наистина си заслужава първото място - евала.
В интерес на истината нямам друга база за сравнение, освен моите разкази, но на този наистина му признавам, че е по-добър.

Реката Ке Ран - това направо ме изуми - по-тъп разказ не бях чел отдавна. Явно чета малко фантастика напоследък и не съм наясно с новите тенденции там, но този разказ за мен нямаше никаква стойност. Всичко в него беше клише - това май и други го казват тук. Но най ме впечатли една фраза:
" – Думите ти не правят смисъл – поклати глава младият мъж и усмивката му повехна....."

"не правят смисъл" е лош превод на често употребяваната английска фраза "don't make sense", която означава "няма смисъл". На български никой не казва "не прави смисъл", а просто "няма смисъл", и това силно ме усъмни, че авторът просто се е пробвал да преведе някой английски разказ. Разбира се, простото търсене в интернет не даде резултат за такъв разказ на английски. Може и аз да греша, но пък човек дотам да се запали по английския, че буквално да почне да го прилага в речта си... Както и да е. Описанията в разказа наистина са класически, много добре построени, но това едва ли му придава нужните качества за мястото което заема в подобен конкурс.

Извинявай - този разказ ми напомни на един от моите, които безобразно окастрих, за да се вмъкне в лимита за брой думи. Човек доста трябва да си донажда тук. Но пък иначе има много смелост и дух в този разказ и му признавам предимството пред моите. Някак си би ми се искало после автора да публикува и пълната му версия. Реално погледнато мисля, че той трябва да е на второ място, а за третото място - не знам - не съм видял и другите разкази от конкурса, но определено това не е "Реката Ке'Ран".

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Nov 03, 2008 8:37 am

rumenpnikolov wrote:Реката Ке Ран - това направо ме изуми - по-тъп разказ не бях чел отдавна. Явно чета малко фантастика напоследък и не съм наясно с новите тенденции там, но този разказ за мен нямаше никаква стойност. Всичко в него беше клише - това май и други го казват тук. Но най ме впечатли една фраза:
" – Думите ти не правят смисъл – поклати глава младият мъж и усмивката му повехна....."

"не правят смисъл" е лош превод на често употребяваната английска фраза "don't make sense", която означава "няма смисъл". На български никой не казва "не прави смисъл", а просто "няма смисъл", и това силно ме усъмни, че авторът просто се е пробвал да преведе някой английски разказ. Разбира се, простото търсене в интернет не даде резултат за такъв разказ на английски. Може и аз да греша, но пък човек дотам да се запали по английския, че буквално да почне да го прилага в речта си... Както и да е. Описанията в разказа наистина са класически, много добре построени, но това едва ли му придава нужните качества за мястото което заема в подобен конкурс.
Явно наистина не си чел много фантастика напоследък, без да се обиждаш :)
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests