Коментари на читателите за разказите от Третия Конкурс

Конкурсите за разкази на Shadowdance... хлебарки, дракони и смърфове...

Moderators: Trip, Random, Marfa

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Коментари на читателите за разказите от Третия Конкурс

Post by Moridin » Sun Sep 21, 2008 10:55 pm

За да не стават обърквания в каква тема какво да се поства, читателите са добре дошли да коментират в тази тема. Тази година се отказахме от идеята да правим теми за всеки разказ, защото те са безумно много и повечето ще останат празни. За да не се мешат дискусиите, за всеки случай цитирате най-отгоре на поста си разказа, за който става дума :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Sep 21, 2008 10:56 pm

Амелия wrote:Значи, малко съм, как да кажа, разочарована? Ако това са трите най-добри разказа, то нивото на конкурса не е било особено високо...

"Нашествие в Славейково" е разкошен и аз много му се изкефих, щото страшно си падам по такива неща, но не знам дали заслужава баш първа награда на подобен конкурс. Представям си конкурсните разкази иначе, а този е малко безпосочен, а и няма някакви особени идеи или внушения. Но пък хуморът и стилът му са страхотни и това донякъде компенсира. Доста релаксиращо ми подейства, а и малко ми заприлича на Чудомир, когото много обичам.

"Реката ал-Керан" ми хареса най-малко от трите. Беше чудесно написан и стилово изчистен, но за мен си беше типично скучновато фентъзи клише и ми напомни защо не се захласвам много по този жанр. Малко като Ериксън за бедни (колоди карти, разни божества се вселяват в нормални хорица и ги правят техни пионки и т.н.), освен това има твърде много евтини мелодрама, хорър и патос за моя вкус, а и в него авторът използва оня доста досаден типичен похват за описание на персонажите и битките, който отдавна ми е писнал. Сцената с гледането на карти беше много хубава иначе.

"Извинявай" е личният ми фаворит. Направо съм във възторг от идеите, а финалът ме уби от кеф. За съжаление, този малък шедьовър е жестоко осакатен от лошия начин, по който е разказан. Да поясня - нещото се състои от малки, добре написани клъстерчета, които обаче са навързани ужасно зле. Нямаше да е лошо между пряката реч да има и по някое друго описание - я на сетинга, я на персонажите, защото така бях в състояние на дълбоко недоумение през повече от половината време. Персонажите ми бяха абсолютно безлични, индиферентни и неадекватни. Изведнъж се случваха някакви неща, ни в клин, ни в ръкав. Просто ВТФ? Стигам до извода, че наложеното ограничение за обема не е позволило добрата реализация на тези иначе разкошни идеи и ми се ще авторът да ги доразвие в нещо по-дълго, по-последователно и по-добре написано. Иначе еваллата от мен! Толкова идейно творение не съм виждала от сума време.
This is it. Ground zero.

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Tue Sep 23, 2008 9:11 pm

Ето малко впечатления:

Реката Ке'Ран

Този разказ не успя да ме грабне. Ама никак. Някой път ще взема да се изсиля да го прочета, но само ако ми остане време за губене.

Нашествие в Славейково,

От трите разказа този най-много ми хареса. Успя да ме грабне. Според мен заслужено първо място. Подобно на Амелия харесвам Чудомир, така че вкусовете ни явно съвпадат.


Извинявай


Един приличен разказ, за който обаче ми трябваше солидна доза търпение... Не успя да ме грабне. Религията, представена по този начин, здраво отблъсква. Дори "Кантата за Лейбовиц" ми харесва повече, макар между тези две творби да не може да има никакъв паралел... Добре е авторът на разказа да си преразгледа стила.
Spoiler: show
Оттогава Железницата бе обхванала още няколко линии и си оставаше последният бензинов транспорт сред разпадащия се свят.
Ммммоля? Че откога бензинът стана идеалното гориво за такъв тип транспорт? Айде не пишете глупости от сорта, моля.
Spoiler: show
Понякога безкрайно сложните неща...
Се оказват крайно прости.
Ужасен начин да се завърши разказ, честно... Мразя клишета.

Класация на трите разказа според моя вкус:

1. Нашествие в Славейково
2. Извинявай
Най-най-последно място - Реката Ке'Ран

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Sep 24, 2008 10:01 pm

В темата за критиките на журито успях да прочета "Една приказка от микросвета" и видях, че идеята била остроумно поднасяне на научна информация. Много хубаво, но научността на тази информация е много спорна и ако наистина това е била идеята, според мен не е реализирана добре. Формата и посланията също не ми харесаха. За формата Трип е изприказвал достатъчно. Посланията са прекалено наивни.

Относно научността:
Моля авторът да поъпгрейдне знанията си за строежа на атомите с теориите за корпускулярно-вълновия дуализъм и теориите на Айнщайн, които свързват материя и енергия (това по повод топчестия модел на местообиталището на човечето и лъчистата наноенергия, дето не се състояла от частици, а и втф е наноенергия ениуей?).

Водородът има тежки изотопи с повече от един неутрон - т.нар. деутерий и тритий, така че онова изречение за всичките водородни атоми, дето били като този, който е описан, не върви.

Това надолу са неща, които суъбективно не ми харесват, т.е. не мога да обвинявам много авторът за тях. Щом е приказка за микросвета, значи предполагам става дума за място, в което има повече микросвят, т.е. повечко вещество, а не открит космос с вакуум и тук таме някой свободен атом. Та въпросният водород можеше да е свързан в някаква химична връзка. Така щяхме да си имаме електронна двойка, която да грее на човечето като двойна звезда. После, след напускането на планетата, защо точно Хелий? Да беше барем някой въглерод, кислород... Въглеводороди и вода поне дал Господ.

Бтв, ако това нещо се напише добре и се направи наистина научно, може да е доста интересно.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Thu Sep 25, 2008 1:15 pm

Хайде да не издребняваме, моля... Това за тежките изотопи е ясно... Все пак имам издържани изпити по неорганична химия, обща физика и физикохимия :lol: Тъй знаеш, че химичните свойства на атомите зависят от електронния му слой, а не от това дали имат в един неутрон в повече...

Добре, общата перспектива се променя. Приемам критиката.
Така щяхме да си имаме електронна двойка, която да грее на човечето като двойна звезда. После, след напускането на планетата, защо точно Хелий? Да беше барем някой въглерод, кислород... Въглеводороди и вода поне дал Господ.
Ми защото като земем целото интерстеларно пространство и сумираме общото количество на елементите, първи са водород и хелий :) Останалите елементи си се формират едва от по-късно поколение звезди :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Sep 25, 2008 2:05 pm

Аз днес се прежалих да ги изчета защото имах свободно време и с по две изречения:

Извинявай
най - оригиналния и добре разказан според мен разказ от трите.
Това което не ми хареса е начина на представяне- направо се почва с действието сякаш автора много добре знае сетинга си но читателите нямат никаква идея за какво иде реч , нито предистория нито нищо.

Славейково
битов хумор с някакви опити за пародия на селата. съжалявам но не ми беше смешно- селата отдавна не са такива както по времето на Чудомир.
Реката Ке'Ран
за разлика от другите на мен ми хареса как е написано, това което не ми хареса е жанра- някакъв опит за хорър фентъзи който ми се струва доста съмнителен.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Sep 25, 2008 2:39 pm

RRSunknown wrote:Аз днес се прежалих да ги изчета защото имах свободно време и с по две изречения:

Извинявай
най - оригиналния и добре разказан според мен разказ от трите.
Това което не ми хареса е начина на представяне- направо се почва с действието сякаш автора много добре знае сетинга си но читателите нямат никаква идея за какво иде реч , нито предистория нито нищо.
Всъщност, ако е добре имплементиран, това е най-добрият похват за разказване. Просто оставяш читателя сам да си изгради картина от пуснати тук и там трохи информация. Друг е въпросът, че тук е малко хаотично.

RRSunknown wrote:Славейково
битов хумор с някакви опити за пародия на селата. съжалявам но не ми беше смешно- селата отдавна не са такива както по времето на Чудомир.
Силно несъгласен. Първо, хуморът не е битов, второ - уловени са много добре един куп типажи, трето - ИЗВЪНЗЕМНОТО БЕБЕ ИМ ИЗПИ АЛКОХОЛА, ЕБАТИ!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Sep 25, 2008 2:42 pm

Подозирам, че хората, които не са от журито, биха си повишили значително мнението за разказите в Топ 3, ако им се беше наложило да изчетат всичките им конкуренти. ;)

С което съвсем не искам да кажа, че първите три разказа са слаби сами по себе си, напротив, много добри са.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Sep 25, 2008 5:02 pm

Всъщност, ако е добре имплементиран, това е най-добрият похват за разказване. Просто оставяш читателя сам да си изгради картина от пуснати тук и там трохи информация. Друг е въпросът, че тук е малко хаотично.
именно :)
Силно несъгласен. Първо, хуморът не е битов, второ - уловени са много добре един куп типажи, трето - ИЗВЪНЗЕМНОТО БЕБЕ ИМ ИЗПИ АЛКОХОЛА, ЕБАТИ!
То хубаво им го изпи но аз все очаках все пак нещо да стане и да се разкрие някакъв финал а то какво стана- нищо не се разбра , просто някакви скечове свързани с с обща история. Веднага си представям как развиват разказа в комиците а Руслан Мъйнов играе бебето :)
Подозирам, че хората, които не са от журито, биха си повишили значително мнението за разказите в Топ 3, ако им се беше наложило да изчетат всичките им конкуренти. Wink
Всъщност мнението ми за трите разказа е доста високо , много рядко се хващам да чета подбни разкази от wannabe автори от нета :)
Особено като ги сравня с разкази от един друг форум разликата лъсва още повече.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Sep 25, 2008 5:15 pm

bgspace wrote:Хайде да не издребняваме, моля... Това за тежките изотопи е ясно... Все пак имам издържани изпити по неорганична химия, обща физика и физикохимия :lol: Тъй знаеш, че химичните свойства на атомите зависят от електронния му слой, а не от това дали имат в един неутрон в повече...

Добре, общата перспектива се променя. Приемам критиката.
Така щяхме да си имаме електронна двойка, която да грее на човечето като двойна звезда. После, след напускането на планетата, защо точно Хелий? Да беше барем някой въглерод, кислород... Въглеводороди и вода поне дал Господ.
Ми защото като земем целото интерстеларно пространство и сумираме общото количество на елементите, първи са водород и хелий :) Останалите елементи си се формират едва от по-късно поколение звезди :)
Еми аз съм издържала над 50 изпита по най-различна химия, като по-голямата част от тях са физикохимия, теоретична химия и квантова химия и пак казвам, че терминът "наноенергия" не ми вдъхва никакво доверие и моля да ми бъде обяснен. Освен това, тук си говорим не за химични свойства, а за строеж на съответния атом, така че това за неутроните си беше кофти.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Fri Sep 26, 2008 8:53 pm

Оффф, схванах, схванах най-сетне :lol:

За горния термин - измислил съм си го.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Sep 26, 2008 9:05 pm

Ок, кофти е, да знаеш да не го ползваш повече. :P
А лъчението, квото и да е то, се състои от частици, наречени фотони, а не е нематериално. То е хем вълна, хем поток от частици. Вече фотоните могат да имат най-различна енергия в един огромен диапазон, в който влизат Ro, UV, VIS, IR и т.н. Дори са правени опити, с които са доказали, че светлината има маса, което потвърждава частичковата й природа. Да знаеш за следващият си разказ. :)
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Sep 26, 2008 9:23 pm

Даваш ми идея за разказ в който ще се разказва за космически кораби с ОГРОМНИ платна улавящи светлината като вятър и плаващи като номади в космоса.

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Fri Sep 26, 2008 9:25 pm

Идеята е малко стара, но ако измислиш разказ, няма да ти откажа един прочит и критика :)

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Sep 26, 2008 9:27 pm

RRSunknown wrote:Даваш ми идея за разказ в който ще се разказва за космически кораби с ОГРОМНИ платна улавящи светлината като вятър и плаващи като номади в космоса.
Звучи красиво, но за съжаление енергетично неизгодно. Ще получиш много повече енергия от вълновите свойства на светлината, отколкото от частичковите...
Но що пък не, пробвай :)
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest