Коментари на журито за разказите от Третия Конкурс

Конкурсите за разкази на Shadowdance... хлебарки, дракони и смърфове...

Moderators: Trip, Random, Marfa

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Sep 28, 2008 5:24 pm

Кладата на боговете

Още един от разказите, които би трябвало да са два пъти по-дълги, отколкото са. В този си вид се чете повече като преразказ. Също така, макар думите ми да звучат странно предвид тематика и заглавието, боговете ми се струват напълно излишни в тази история. Твърде много битов привкус, с парцаливата тълпа, няколкото войника и жреца. Какво правят пет бога в цялата работа, не знам. Освен това не получих никакви парченца информация за това какво се е случило дотогава, които да ми "отворят" малко мащабите на разказа. Гръмките имена и названия не стоят на място в такава история, развита по такъв начин.

Технически разказът е грамотен, но доста "суров". При все краткостта си, би могъл да е още по-кратък, ако се изчистят тромавостите и излишните думи от много от изреченията.

Като цяло "Кладата на боговете" е на средно, доста невпечатляващо ниво, спрямо останалите участници.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Sep 28, 2008 5:35 pm

Мъртвият град

Райко, предвид че разказът е твой, виждам, че не си се отърсил още от проблема с финалите.

Разказът е в общи линии просто една случка без много *значение* в литературния смисъл на думата. Това е по-скоро нещо, което би разказал на приятели на по бира, не нещо, което би останало в главата на читател. Това си личи най-силно във финала, когато премяташ набързо биографиите на двамата герои, за да ни съобщиш, че са изперкали и са умрели.

В общи линии в историята се случват следните неща - някакъв пич се впечатлява много от книга за зомбита, почва да го е страх от тях наистина; отива на купон, напива се, надрусва се; на следващата сутрин се оказва, че градът е зомбясал и двамата с негов приятел трябва да оцеляват; оцеляват си, оцеляват си, разказът свършва. Няма съдържание в цялата работа, или поне аз не го виждам.

Технически "Мъртвият град" ми хареса, един от адекватно написаните разкази тоя конкурс, макар диалектът на Запалката да ми действаше силно разсейващо - гледай да предаваш странен говор не със странно изписани думи, а с други средства. Диалогът в литературата е нещо доста по-сдържано и функционално от диалога по принцип. ;)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Sep 28, 2008 8:04 pm

Планетата на самодивите

Този разказ, струва ми се, почива доста повече върху "хрумка", отколкото върху идея с потенциал да раздвижи интелекта или въображението. Моите поне не успя да ги раздвижи много :)
Краят е твърде дидактичен, а идеята в него я има само там. Твърде е опростена и едностранчива, а останалата част от разказа е твърде доминирана от уау-разкрития за тайния живот на извънземните самодиви и строене на космически кораб - липсва баланс.

Технически разказът е грамотен, ако и доста суховат. Дори чисто информативните пасажи не трябва да звучат като от учебник, а някои тук звучат точно така. Твърде много внимание е обърнато на описание на кораба, сякаш авторът го вълнува повече той, отколкото хората.
В общи линии разказът е на сравнително високо като за конкурса ниво и като вложена в него мисъл, и като реализация, но за мен остава посредствен.

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Sun Sep 28, 2008 8:09 pm

В общи линии разказът е на сравнително високо като за конкурса ниво и като вложена в него мисъл, и като реализация, но за мен остава посредствен.
Дайте ни време, де... Това е едва третият ми разказ на фантастична тематика. До другата година ще съм доста изтренирал не само за "високо за конкурса ниво", но вярвам и за баш високо ниво :lol:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Sep 28, 2008 8:37 pm

Хехе, dreaming big ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Mon Sep 29, 2008 3:41 pm

Мечтите са безплатни :)

Иначе, благодарско на журито за доброволния труд да ни прави литературни анализи на аматьорските напъни.

User avatar
Rayko
Scholar
Posts: 148
Joined: Wed Dec 26, 2007 10:17 am

Post by Rayko » Mon Sep 29, 2008 7:27 pm

Cheers, Trip
Технически "Мъртвият град" ми хареса, един от адекватно написаните разкази тоя конкурс, макар диалектът на Запалката да ми действаше силно разсейващо - гледай да предаваш странен говор не със странно изписани думи, а с други средства. Диалогът в литературата е нещо доста по-сдържано и функционално от диалога по принцип.
Честно казано не съм имал някакви особени аспирации разказът да звучи впечатляващо и супер смислено. По-скоро исках да звучи успокояващо и релаксиращо. Напипал ли съм нещо от това или не ?
Slaughter the mutant, purge the unclean, burn the heretic!

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 30, 2008 10:17 am

Имаш предвид в диалозите? Мисля, че донякъде да, ти принципно умееш да пишеш диалози, така че както казах, съветвам те само да не се изсилваш с изписването на диалекти :)

User avatar
Trinkie
Smallfolk
Posts: 11
Joined: Sun Sep 21, 2008 11:15 pm
Location: Yeovil, United Kingdom
Contact:

Post by Trinkie » Tue Sep 30, 2008 9:30 pm

Кутията на Гери, моля! :)
http://www.zabolekar.info - зъбки та тракат... :D

ForeverNight
Smallfolk
Posts: 17
Joined: Wed Feb 21, 2007 2:02 pm

Post by ForeverNight » Wed Oct 08, 2008 9:32 am

Благодарско на Роланд, но бих желал да чуя и мнението на другата част от журито.

User avatar
Love Hunter
Smallfolk
Posts: 8
Joined: Sat Jul 19, 2008 12:00 am

Post by Love Hunter » Wed Oct 08, 2008 5:02 pm

А може ли да помоля за критика на "Талантът"? Доста недостатъци виждам като го разглеждам няколко месеца по-късно, но ми се иска да видя и гледната точка на някой от журито, дето повече ги разбира. (:
И остава само една банална истина - няма банални истини. Тогава айде да спасяваме света - поне ще е купон. :)

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Sat Oct 11, 2008 6:23 pm

Бих искал да подам заявка за "ИЗ ПЪТИЩАТА НА БЪЛГАРИЯ":)
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Oct 11, 2008 7:21 pm

Сори за размотаването, утре ще има коментари, обещавам :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Sun Oct 12, 2008 3:16 pm

О-о :) Аз отдавна чакам да коментираш. Като се има впредвид, че ми се струваш голямата секира :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Oct 12, 2008 4:07 pm

Не съм казал, че ще са от мен :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests