(Конкурс 2) Брой 44 - Последният човек

Конкурсите за разкази на Shadowdance... хлебарки, дракони и смърфове...

Moderators: Trip, Random, Marfa

Locked
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

(Конкурс 2) Брой 44 - Последният човек

Post by Roland » Tue Jan 09, 2007 10:43 am

Коментирайте тук :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Fri Jan 12, 2007 4:32 pm

Увлекателно беше, много кратко, както всички останали и... В общо линии ми хареса, само дето аз много се дразня на тия идеи за лошия човек дето разрушава добрата природа или пък гони добрите извънземни. Направо съм си човешки националист и все ми се щеше нашият човек да избие гадните същества дето го преследват и...
Бе не беше толко зле. По- скоро субективни причини ме карат да го сложа в графа "поредното разочарование", въпреки че то кво ли очаквам вече....
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Sat Jun 30, 2007 11:10 am

Ами, авторът би желал да благодари за обективната критика. Хубаво направихте, като написахте по нещо за всеки разказ. Като неспециалист нямам възражения.
Roland wrote:ЕЛФИЧЕСКИ КРЪГОВЕ
Последно - общ проблем на автора (защото му хванах и двата други разказа в конкурса) - личи си известно непознаване на езика и погрешна употреба на неща, които звучат добре в да речем английския, но не и на български. Говоря за конкртруиране на изречения, словоред и други подобни, ако се наложи, ще дам пример.
Ако е възможно бих се радвал да получа конкретен пример, може и като PM, за да отстраня грешката за вбъдеще. Ако мога де...

Като цяло, радвам се, че конкурсът ще продължава да се провежда, надявам се още дълги години. С радост ще взема участие и в третото издание. Поздрав към хората, които си правят труда да го организират.
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Jun 30, 2007 11:45 am

В момента ми е малко напечено, но обещавам понеделник да се включа евентуално, а ако не, Трип със сигурност каза, че ще ти пише.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Jul 03, 2007 7:49 pm

Drigan, до утре следобед може да очакваш отговор на поне един от разказите си :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jul 04, 2007 3:18 pm

Последният Човек

Определено най-добрият разказ от трите, затова тук коментарите ми ще са доста по-кратки.
Основният проблем на Последния Човек е, че в огромната си част се състои от чиста информация. Събития в реално време почти липсват, а са описани предимно в тежките инфодъмп-части в средата на историята.
Ситуацията е подобна на тази с обяснителните диалози в Елфическите Кръгове. В този случай имаме извънземни, които наготово ни разказват цялата история на разказа, докато “преговарят” с нашия човек. Но подобно поднасяне на историята на големи, тежки късове кара читателят да загуби интерес към случващото се в момента в разказа. Да не говорим, че колкото повече място заема обяснителността, толкова по-малко място остава за развитие на същинското действие и интересни персонажи.
Освен това цялата тази информация нашият и на извънземните вече я знаят и това че си я повтарят едни на други (само и само читателят да може да ги “подслуша” и да разбере за какво става въпрос) ги кара да изглеждат глупаво.
Според мен нищо не пречи да поизрежеш стабилно голямото преговаряне в средата на разказа и да бутнеш по-голямата част от информацията в други сцени. Например, може да имаш сцена от самото начало на лова, където Последния човек още не е последен и си взаимодейства с другарите си от екипажа. После може да има сцена няколко десетки/стотици години по-късно, пак с участието на нашия човек, но със значително намален екипаж и след поредица драматични събития. После може да имаш трета сцена, в която умира и последния спътник на нашия и той решава да се откаже от тялото си. И чак тогава вече да се включиш в сегашната ситуация, която, както и да я гледаме, ни показва края на цялата история. Не е нужно първите две/три/колкото искаш сцени да са особено детайлни, но нека служат поне за разсейване на цялата тази информация и за развиване на персонажа на главния герой.

За стила – странно, но тук почти напълно липсва погрешна употреба на езика, в сравнение с другите ти два разказа. Може би този е най-скорошният от трите?

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Thu Jul 05, 2007 11:29 am

Всъщност е първият, но тъй като и трите са писани в рамките на два месеца, мисля че няма особена разлика. :P
Мерси за рецензиите, ще ги имам впредвид при следващи литературни напъни.
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests