(Конкурс 2) Брой 42 - Когато падна ангелът

Конкурсите за разкази на Shadowdance... хлебарки, дракони и смърфове...

Moderators: Trip, Random, Marfa

Locked
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

(Конкурс 2) Брой 42 - Когато падна ангелът

Post by Moridin » Thu Nov 02, 2006 11:45 am

Стилът е запазен добре в съответствие с идеята на разказа, епика си има, Луцифер е пич, само че... доста директен преразказ на легендата? Малко повече авторска нотка май няма да му е излишна :)
This is it. Ground zero.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Fri Nov 03, 2006 12:17 am

Много изкефи! Това е моят фаворит от разказите от този брой (още не съм прочел "Соколът"). Увлече ме, стилът ми хареса, а що се отнася до преразказа, достатъчен ми е начинът по- който е поднесено всичко, колкото и да е тривиална историята (пък и аз май не я знаех съвсем точно тая история).
И...
Най- хубавото, освен че го изчетох на един дъх и ми беше забавно, е че накрая за миг се замислих... Като че ли се върнах в не толкова далечните години, когато дълго размишлявах след като прочета нещо..., колкото и безмислено да е то. :)

Едит: но този разказ не е безмислен :)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Fri Nov 03, 2006 3:29 pm

Страшно добър разказ, който обаче има един осезаем недостатък - както Мор вече отбеляза, твърде стриктно се придържа към легендата. Нуждае се от малко разчупване - дали ще е чрез някакво алтернативно виждане на събитията в стил Зелазни, или чрез личната гледна точка на някой участник, това авторът трябва да реши.
При всяко положение обаче това е най-добрият разказ дотук, поне една класа над останалите.

User avatar
Legend for the Sun
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Fri May 27, 2005 7:48 pm

Post by Legend for the Sun » Sun Nov 12, 2006 11:55 pm

Разказът е перфектно положен в стилистиката на средновековните апокрифи(включително и старобългарските такива). Ако не бяха имплицираните модерни идеи, спокойно бих могъл да реша че е автентичен апокриф.

Същият натъртено архаичен лаконичен език (не е минус, просто апокрифите са си такива) Същия предметно пласитен подход към описанията. Същата наивна представа за бог и неговото войнство (това си е мое мнение, надявам се да не засгна никого с него).

Може би от това стриктно следване на апокрифния канон малко страда оригиналността на текста, донякъде е компенсирано от това, че носи модерни, а не средновековни идеи.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests