За дистрибуторите на аниме и пиратството

Банди върлуващи отакута... окапита... опосуми... така де, вашето next door аниме кътче
User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Nov 19, 2008 5:06 pm

Roland wrote:Отвори някой от големите аниме форуми тук и виж колко ХИЛЯДИ потребители имат, това само ше ти кажа.
Потребители на форум не е автоматично равно на пазар (т.е. хора, които ще си купят анимето, ако излезе). Една част нямат парите, друга част и да имат парите, нямат желанието да ги дадат. То това си го говорим в цялата тема де...
Но аз по-скоро имах предвид, че целият ни видео пазар е малък като мащаб, а анимето би заемало някаква доста малка част от него и като цяло се получава нещо, от което хората не могат да си избият разходите. (Тук Адриана може да се намеси по-компетентно, разбира се.)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Nov 19, 2008 5:11 pm

Еми той видео пазарът също затова е малък впрочем.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6438
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed Nov 19, 2008 6:55 pm

RRSunknown wrote:Щото тия коефиценти за супер потребител не се постигат с интернет за 20 лева.
Абе... Не е баш тъй. Аз съм си спурпотребител в Замунда с Интернет за двайсет лева. Принципно, де... То напоследък тегля доста по-малко, отколкото преди, но все пак не съм спрял. Няма и да спра. Но пък се дразня, когато прочета някой коментар от рода на "А HD кога ще има?" - лично според мен подобните релийзи трябва да се забранят за качване - ако имаш парите за техниката, необходима, за да усетиш разликата, можеш да си позволиш и филма, а щом си придирчив, трябва да платиш.

Сега конкретно за анимето. Гложди ме, тъй да се каже, едно съмнение. А именно, че в България аниме-манията се е зародила точно с навлизането на безплатния даунлоуд. Преди това няма как - не са внасяни достатъчно, по телевизията са излъчени най-много пет, които стават за нещо, а на кино май са се явявали само тази и миналата година на "Киномания". Ония хиляди по аниме-форумите са хиляди точно заради даунлоуда. Ако го нямаше, сигурно и такива форуми нямаше да има. Още повече, че в деветдесет процента от случаите това са тийнеджъри без собствени доходи, тъй че на тях като пазар не трябва да се разчита.

Проблемът с безплатния даунлоуд е само един - вече не може да бъде спрян по никакъв начин. Дали това е хубаво или не не се знае. Сигурен съм, обаче, че може да бъде използван.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Lanelor
Farmer
Posts: 66
Joined: Mon Jun 11, 2007 9:51 am

Post by Lanelor » Wed Nov 19, 2008 8:40 pm

Защото косвено вредиш на 1) развитието на пазара в държавата, в която живееш и 2) на индустрията цялостно, макар и косвено.

Оригинално аниме в България няма именно защото всички си го теглят.
Да не говорим, че както и да го гледаме, очевидно крадеш, дори с всичките уговорки за финансова несъстоятелност и нереалистични цени. Едно е да си признаваш, че си крадец, волю или неволю, друго е да защитаваш това поводение, все едно е съвсем нормално и логично от морална гледна точка. Въпреки лъжливата представа, че човек може да използва труда на себеподобните без особени проблеми, за съжаление обществото не работи така и все някога си идва тапата на мястото.
Съгласен съм. Но мога да крада. И ще крада докато мога.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Nov 19, 2008 8:49 pm

Обективно погледнато можеш да крадеш и храна от супермаркета, списания от реповете и какво ли още не. Правиш ли го? Ако не, защо?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lanelor
Farmer
Posts: 66
Joined: Mon Jun 11, 2007 9:51 am

Post by Lanelor » Wed Nov 19, 2008 9:03 pm

Ако прибера едно пушено пиле от магазина - си търпя последствията. Ако изтегля филм, албум, игра ... - няма законови последствия. Интернет пиратството, то в нашата родина е извън закона. И следкато мога да тегля свободно, дали това е редно? Еми не е, колкото и да се увърта. Но все пак се прави масово? Защо? Защото се позволява от държавата (закона). Защо се позволява от закона?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Nov 19, 2008 9:05 pm

Не се позволява от закона. Доста убеден съм, че има твърди закони против пиратството. Просто не се налагат. Както няма да се наложат в 9 от 10 случая, ако си достатъчно ловък с пилето в магазина. Значи ли това, че ако никой няма да те хване, би го прибрал?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lanelor
Farmer
Posts: 66
Joined: Mon Jun 11, 2007 9:51 am

Post by Lanelor » Wed Nov 19, 2008 9:13 pm

Че има закони - има. Но някои се прилагат избирателно. Няма да крада пилета, а и да ми трябват си ги купувам. Но от 3ти клас имам интернет и тегля това, което ми хареса. Навик. Никой не ме наказва за това - правя го.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Nov 19, 2008 9:14 pm

Е там някъде в уравнението се намества съвестта евентуално :) Животът е пълен с кофти работи, които можем да правим безнаказано.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lanelor
Farmer
Posts: 66
Joined: Mon Jun 11, 2007 9:51 am

Post by Lanelor » Wed Nov 19, 2008 9:21 pm

Животът е пълен и с много по-кофти неща, които не би трябвало, но се правят безнаказано. :roll: За съжаление съвестта не се кутира много много

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Nov 19, 2008 9:22 pm

Мъдро, но твърде общо. Говорим за теб конкретно. Или за мен конкретно. Или за когото и да е конкретно. "Еми така стоят нещата" ми е много странна позиция като опре до личностен избор.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lanelor
Farmer
Posts: 66
Joined: Mon Jun 11, 2007 9:51 am

Post by Lanelor » Wed Nov 19, 2008 9:40 pm

Това, което не е забранено е разрешено. Имам съвест, но не смятам да плащам за неща, които не са толкова важни за мен. Филми, музика, игри - са развлечения. мога и без тях, но за някои филми отивам на кино. БГ Художествената литература си я купувам, защото ми е по-удобно да е на хартия. Чуждата я принтирам.

Ако мога да го намеря на аванта - ок. ако не - плащам. това е.

Ти какво правиш?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Nov 19, 2008 9:42 pm

Аз ли. Книги не съм принтирал никога, не обичам да се цъкля в монитора, а и книгата и така е на изчезване, че да й помагам допълнително. Филмите или ги гледам на кино, или си ги купувам на DVD, с да речем между 2 и 4 изключения годишно, които си свалям. Игрите си ги купувам. Анимето го тегля, но ако ми хареса, после си го купувам много често. Същото и с игралните сериали.

Е простата логика не е "когато нещо не ми е важно, ще го крада", а е "когато нещо не ми е важно, не го ползвам".
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lanelor
Farmer
Posts: 66
Joined: Mon Jun 11, 2007 9:51 am

Post by Lanelor » Wed Nov 19, 2008 9:51 pm

когато нещо не ми е важно, не го ползвам.

Ето че опряхме до човека. Като личност. Приоритети, мотиви, съвест, ако щеш култура (Бай Ганьо, Хитър Петър). Шопите казват "Закона е врата у поле". Дали ще минеш през нея е твой личен избор.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Nov 19, 2008 9:57 pm

Пак опряхме до народни мъдрости, а уж си говорехме за личен избор. Мен не ме интересуват масите, а лично твоят избор какво го движи. Говориш ми, че съвестта не се котира, което ме кара да схващам, че за ТЕБ съвестта е нещо хубаво и ти е жал, че другите не я тачат. Същевременно се гордееш, че крадеш от други хора. Комбинацията ме обърква, честно :)
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 7 guests