За дистрибуторите на аниме и пиратството

Банди върлуващи отакута... окапита... опосуми... така де, вашето next door аниме кътче
User avatar
Lanelor
Farmer
Posts: 66
Joined: Mon Jun 11, 2007 9:51 am

Post by Lanelor » Wed Nov 19, 2008 10:07 pm

:) според майка ми съм романтик - тълкува се като недостатък.
Ако искам нещо преценявам възможностите и избирам най-рационалната ( :lol: ). Ако мога да го получа, без да плащам - добре. Чувал ли си за "икономическият човек" на Адамс. Личната изгода на индивида тласка населението на държавата към просперитет (много старо, като време).

Това което искам да кажа е, че правя това , което ми е по-изгодно, за да получа това, което искам. Не е ли това общоприетият начин на мислене?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Nov 19, 2008 10:14 pm

Общоприет е в рамките на закона. ТУК конкретно е общоприет и извън рамките на закона, затова и държавата ни е пълен боклук, докато много по-изостанали от нас вече ни изпревариха.

Личната изгода на индивида тласка населението на държавата към просперитет, когато не вреди на същия този просперитет. Кражбата по дефиниция вреди.

С други думи, съвестта не се котира не само от обществото но и лично от теб, заменена от рационалността, така ли?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lanelor
Farmer
Posts: 66
Joined: Mon Jun 11, 2007 9:51 am

Post by Lanelor » Wed Nov 19, 2008 10:25 pm

А какво е твоето решение на дилемата? Личната изгода срещу моралът и етиката.

Както каза, ако немога да си го позволя, ок. А ако немога да си го позволя, но зная, че мога да си го взема безнаказано.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Nov 19, 2008 11:07 pm

Колкото повече хора подхождат към развлеченията си като Ланелор - толкова по-малко стимул ще има да излизат нови качествени неща в развлекателната индустрия, казано съвсем общо.

И един допълнителен момент - когато натрупаш сума ти развлекателни продукти от мрежата, а нямаш време да ги гледаш/четеш/играеш, а ги трупаш защото можеш, това е доста идиотско според мен. По-добре да подбираш неща, които можеш да платиш и да им се радваш, отколкото да събереш един куп продукти, за които няма да имаш време (че и желание).

И ако все повече кадърни творци се откажат да творят, защото им е писнало да получават минимални приходи, а "феновете" им си взимат безплатно продукта им, това в крайна сметка ще излезе през носа на самите "фенове", които се мислят за големи тарикати. Лошото е, че покрай тях ще страдат и истинските фенове.

Няма безплатен обяд. Съгласен съм със Симеон - като нямаш достатъчно пари за всичко, което искаш, подбирай. Поинтересувай се от чужди мнения за едно или друго нещо, за което се колебаеш и ПОДБИРАЙ. Хем ще имаш повече време да се насладиш на това, което си си купил, хем така подкрепяш финансово автора му да продължи да твори.

Ето, аз съм се загледал в комикси за общо няколко хиляди долара. :shock: :mrgreen: Знам, че скоро няма да мога да си ги взема всичките и опитвам да преценя кои мога да си позволя на първо време. Другите междувременно може и да се изчерпят - здраве да е, ще има и други. Така и така свободното време на всеки от нас е в някакви рамки. Може и да ми се четат 1000 комикса ей сега веднага, но знам, че имам време за 10. Другите не ги мисля. Това може да се отнесе към всички продукти на развлекателната индустрия, струва ми се.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Nov 19, 2008 11:33 pm

А пък аз съм на мнение, че трябва умереност във всичко. Да, пиратствам. Да, ще продължавам да го правя и то без да ми тежи особено на съвестта, щото не е като да крада от бедните и онеправданите, особено след като не се къпя в пари самата аз. Само че, ако някой е създал нещо, което ме е докоснало, което ми е харесало, което ме е вманиачило, което искам да притежавам и да гледам още и още - ще си го купя, ако имам парите. Ей така - от уважение към автора, от лично удоволствие да го имаш красиво в оригиналната му опаковка и т.н. В Бг хората, които имат парите са малко. В Бг ги нямах парите. Сега имам малко повече и веднага се отворих на пазаруване - похарчили сме над 200 долара за филми и аниме през последните два месеца и още толкова за игри. Ще продължавам да го правя. Но няма да се оливам и ще си купувам нещата само след като съм ги изпиратствала вече и съм разбрала, че ги харесвам и ги искам. И не става дума само за пари тук - повръща ми се от купчините вещи и възнамерявам да ги държа колкото се може по-малки. Включая на шпиндели, за по-среднярските неща.

Ако творците ми искат паричките, да се напънат да измислят неща, които да ме впечатлят. Щото принципно съм склонна да купувам като се впечатля.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Nov 19, 2008 11:49 pm

Адашке, точно това имам предвид. Ти даваш пари за развлекателни продукти, които ти харесват. Тези, които не са ти харесали, а си свалила безплатно пък ще бъдат финансирани от други хора, които са ги харесали.

Едно е човек да пиратства, за да се информира и после да си купи нещата, които е харесал. Друго е да ги ползва безплатно дори да има парите да си ги купи.

Да, знам, че в България покупателната ни способност е доста по-ниска отколкото в развитите страни. Но когато някой МОЖЕ да даде пари за развлечения, а минава метър, какво да кажем? И съвсем малко пари да можеш да заделиш за забавления - дай ги, дори само като знак на уважение и благодарност към хората, които са направили възможно да се запознаеш с даден продукт. Кой колкото може и ако може. :wink:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Nov 20, 2008 12:11 am

Roland wrote:Не се позволява от закона. Доста убеден съм, че има твърди закони против пиратството. Просто не се налагат. Както няма да се наложат в 9 от 10 случая, ако си достатъчно ловък с пилето в магазина. Значи ли това, че ако никой няма да те хване, би го прибрал?
Въпреки че Lanelor пише някои откровени кретенизми, тук ще заема неговата страна. Поне отчасти. Значи, ако ми се удаде възможност да се сдобивам с храна безплатно и без да излизам от къщи, изобщо не бих пълнил джобовете на магазинерите. Ама не става. Така де... Приравняването на физически с интелектуален продукт не ми се вижда добър аргумент.

Отново казвам, че даунлоудът не може да бъде спрян. Затова е по-добре да не бъде анатемосван. Абсолютно съм сигурен, че има начин разпространителите да обърнат нещата в своя полза. ifadriana сподели идеи в темата за пандата, а и на мен ми се въртят разни из главата, обаче нито съм разпространител, нито съм особено компетентен, че да имам някакво значение. Още повече, че музикантите печелят основно от концерти и мърчандайз - печалбата от албумите отива за продуцента. Не че това има голямо значение...

С първия пост на passer-by обаче не съм много съгласен. Първо, в някои области безплатният даунлоуд наистина помага - често се случва, например, някой музикант да натрупа популярност и съответно приходи точно покрай него.

По отношение на втория абзац - аз не трупам нищо само защото мога. Ако сваля някой филм, го гледам почти веднага(което е и основната причина да тегля филми, всъщност - филмовият каталог на zamunda.net е в пъти по-богат и леснодостъпен от съответния на произволна видеотека), книги и игри не свалям, освен ако не е изключително наложително. С музиката е малко по-различно, обаче не се чувствам особено голям нарушител, сваляйки си, примерно, дискографията на Deep Purple. Още повече, че първото, което правя, когато се сдобия с оригинален диск, е да рипна съдържанието му под формата на mp-3 на харддиска и да оставя CD-то да прашасва в някой шкаф.

Както и да е... Ако продължа така, ще започна да пиша глупости. Спи ми се.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Thu Nov 20, 2008 12:17 am

tigermaster wrote:С първия пост на passer-by обаче не съм много съгласен. Първо, в някои области безплатният даунлоуд наистина помага - често се случва, например, някой музикант да натрупа популярност и съответно приходи точно покрай него.
Пак добре, че си прочел и втория ми пост. Ей го и третият. :mrgreen:
Та с какво по-точно не си съгласен? Доколкото виждам, ти самият казваш, че музикантът натрупва приходи. Значи има хора, които дават пари за продукта му. Във втория си пост го казвам и по-подробно, ама стига съм повтарял едно и също.

Трябваше да кажа само "Няма безплатен обяд" и толкова. :mrgreen:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Nov 20, 2008 12:31 am

Ако сваля някой филм, го гледам почти веднага(което е и основната причина да тегля филми, всъщност - филмовият каталог на zamunda.net е в пъти по-богат и леснодостъпен от съответния на произволна видеотека), книги и игри не свалям, освен ако не е изключително наложително. С музиката е малко по-различно, обаче не се чувствам особено голям нарушител, сваляйки си, примерно, дискографията на Deep Purple.
хаха малко офтопик се включвам но ми стана смешно как всеки тегли това което най-много го интересува и осъжда пиратстването на неща които не го влекат.
Аз например игри тегля на поразия, книги също съм си свалил ей така да ги имам .
Музика обаче не съм изтеглил НИТО една mp3, сигурно съм единствения човек който няма mp3-ки на компютъра свалени от нета :) Нямам желание , и аз не знам защо.
Филми не тегля - има 20-тина диска с филми теглени в предишни години. Тази година не съм изтеглил нито един филм от торент- предпочетох 6-7 пъти да отида на кино и там да гледам.
Аниме съм си теглил разбира се но то и да искам няма как да го намеря в Габрово.
Игрите обаче ги тегля точно от типа- Плюшкин нартупах стотици ДВД-та които не съм играл и които нямам физическо време да изиграя.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Nov 20, 2008 5:02 am

Проблемът тук не е доколко пиратстването ТРЯБВА да се прави, нито доколко може да бъде успешен за продуцентите и творците икономически модел. Проблемът е ОСНОВНО в стряскащия цинизъм на Ланелор, който на всичкото отгоре от тая позиция насетне се нарича "романтик" :shock:

Индивидуалният просперитет би тласкал каквото и да е напред, единственото когато вредата от него спрямо останалите членове на обществото не надвишава ползата. В нашия случай нещата са по-сложни, защото обществото е много голямо и много слоесто и в един момент се получава едно нереалистично от строго морална гледна точка разграничение тип Амелия&Робин Худ на бедните и онеправданите вс богатите. Нереалистично в смисъл на това, че всяко пиратстване вреди и на творците, а не само на злите корпорации. Това е факт, който никакви сложни икономически аргументи не могат да оборят по никой начин.

И между другото "да се напрегнат, за да си заслужат паричките ми" е нещо като да кажеш - "дай да изям това кило краставици и ако ме изкефят, ще ти платя". Какъвто и релативизъм да вкарваме тук, дори тегленето+после купуване не е нищо повече от успокояване на съвестта съобразно съвременния модел на ценностите (който смея да твърдя, не случайно се е наложил).

За мен единственият много сериозен аргумент ЗА пиратството е, че се пирастват неща, чиито цени и без това са нереалистични и печалбите от които (ако не се пиратстваше, а се купуваше в същите размери) биха надминали толкова многократно техническите разходи + разумен хонорар за умствен труд, че няма какво да си говорим изобщо. С други думи, от гледна точка на универсална справедливост спрямо съвременните разбирания, ако си твърде лаком, заслужаваш да не печелиш.

Повечето от останалите аргументи обаче са оправдание, а някои са си направо наглост ("ми така съм свикнал цял живот, значи е ок")

нищо лично бтв обсъждам само мненията :mrgreen:

и пак казвам - мнението ми може да звучи крайно, тъй като аз самият пиратствам доста, конкретно музика, но никога не съм си правил илюзиите, че е ок да го правя, а приемам нещата точно каквито са - че съм крадец, за когото духовното удовлетворение е по-важно от моралното, поне за момента.
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Nov 20, 2008 9:18 am

RRSunknown wrote: хаха малко офтопик се включвам но ми стана смешно как всеки тегли това което най-много го интересува и осъжда пиратстването на неща които не го влекат.
Аз например игри тегля на поразия, книги също съм си свалил ей така да ги имам .
Музика обаче не съм изтеглил НИТО една mp3, сигурно съм единствения човек който няма mp3-ки на компютъра свалени от нета :) Нямам желание , и аз не знам защо.
Филми не тегля - има 20-тина диска с филми теглени в предишни години. Тази година не съм изтеглил нито един филм от торент- предпочетох 6-7 пъти да отида на кино и там да гледам.
Аниме съм си теглил разбира се но то и да искам няма как да го намеря в Габрово.
Игрите обаче ги тегля точно от типа- Плюшкин нартупах стотици ДВД-та които не съм играл и които нямам физическо време да изиграя.
Не осъждам нищо. Игри не тегля, защото не играя. Книги не мога да чета от компютъра без да ме заболи главата, затова и не ги свалям. Колкото до филмите - каквото можах, гледах на кино, обаче "Забраненото царство", примерно, не можах. Съжалявам за което.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Nov 20, 2008 10:12 am

Жоро, за мен конкретно това с тегля + купувам не е оправдание, защото го правя само при анимето. А то не ми е достъпно тук. Достъпно ми е през интернет, което оскъпява многократно процеса на сдобиването му. След като ми коства специални усилия да си го набавя, логично е да стигам до специални мерки, за да преценя дали го искам.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Nov 20, 2008 11:21 am

Моридин много добре го каза, според мен. И мен ме потриса отношението на Ланелор.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
NoUserFound
Smallfolk
Posts: 24
Joined: Wed Nov 19, 2008 4:37 pm
Location: на майната си...буквално
Contact:

Post by NoUserFound » Fri Nov 21, 2008 3:00 am

А защо да не употребяваме пиратски материал при условие,че за някои хора това хоби излиза прекалено скъпо,ако трябва да го снабдяват на пазарната му стойност.
За едно удоволствие да давам пари,колкото за една кола та и отгоре и се струва леко казано нечестно.
Съвестта ми не е чиста,но нямам друг избор :?

П.П.
Moridin wrote: За мен единственият много сериозен аргумент ЗА пиратството е, че се пирастват неща, чиито цени и без това са нереалистични и печалбите от които (ако не се пиратстваше, а се купуваше в същите размери) биха надминали толкова многократно техническите разходи + разумен хонорар за умствен труд, че няма какво да си говорим изобщо. С други думи, от гледна точка на универсална справедливост спрямо съвременните разбирания, ако си твърде лаком, заслужаваш да не печелиш.
Съгласен напълно :lol:
F_CK

All I need is U!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Nov 21, 2008 9:16 am

я кажи колко анимета си гледал? 10, 30 или 500 ?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 49 guests