Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Fri Jun 19, 2015 5:38 pm

В България поне няма законов проблем един баща да излезе в отпуск по бащинство, доколкото ми е известно.
За сметка на това обаче съществуват някакви схващания, че ако един мъж изкарва по-малко от жена си или, не дай Боже, само тя работи, значи е половин мъж и не заслужава да живее. А и, струва ми се, не е само в България това.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Jun 19, 2015 5:52 pm

Няма законови пречки, мисля. Но предразсъдъците са си там и съответно можеш да видиш кво се случва с раждаемостта в развитите страни понастоящем. Другото, което е там са лошите условия за child care - тук е трудно да се уредиш с такава, чака се с месеци, плащат се хиляди долари. В Академията жените-професорки все по-често остават без деца, дори когато не се напинят за Нобелова награда. Просто за да можеш да си докараш достатъчно фъндинг, че да функционираш научно, ти е нужно да си на 100000% там, което няма как да стане, ако междувременно трябва да си си и в къщи. Иначе аз за себе си съм решила, че като проимам деца, те ще са ми приоритет и науката може да го духа. Затова и в момента се опитвам да се ориентирам към преподаване, вместо наука, щото времето си тече и ако желая да родя някви що годе здрави деца, това трябва да се случи сравнително скоро. Но не виждам защо изобщо трябва да ми се налага да правя тоя избор.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Fri Jun 19, 2015 8:36 pm

Би било ОК и мъжете да могат да излизат в болничен по майчинство, демек ако детето ти е болно не само жена ти да го дондурка.
Иначе може и двамата родители да не излизат в някви мега дълги бащинства/майчинства след раждането и да оставиш детето на детегледачки, ма до каква степен тия деца ще се здрави и добре обгрижвани и няма да развият куп комплекси не зная.

Аз да си кажа, за мен най-сексистката срещу жените в България простотия, с която съм се сблъсквала са квотите момчета/момичета за прием в езиковите гимназии в София. Начи заради тая идиотщина 5 години учих с някви пълни дебилчета с 4 единици по-нисък бал от моя, а най-добрият ми приятел, чиито бал беше с една единица по-нисък от моя го приеха в първа немска. В другите градове доколкото знам ги няма квотите, но пак са по-равно. Въобще голяма драма ми е това нещо.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Jun 19, 2015 9:08 pm

Да, пълна тъпотия са тея квоти, както всякакви квоти по принцип. Не ги ли махнаха вече???

Тука па е обратното - има някви специални квоти за жени в някои специалности в унито и университетски курсове само за жени. ВТФ?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Fri Jun 19, 2015 9:22 pm

В София не са. Обяснението било, че момичетата са се развивали по-бързо и за това са им по-високи квотите? ВТФ точно. Въобще не е вярно, щото заради тая простотия момичетата трябва да работят 2 пъти повече от момчетата, да ходят на повече уроци, да ходят в пъти по-често на пробни и да решават такива вкъщи. Често се случва МИНИМАЛНИЯТ бал на момичетата да малко по-нисък от максималния за момчета. Що за лудост?
Ако ги премахнат и момчетата ще си седнат на гъзовете, колкото момичета и дефакто проблем няма да има. Пък и не разбирам какъв би бил проблема ако в един клас има 80 процента момичета? Не е като да не са си го заслужили егати. И накрая влизат някви келеши, които пречат на същите тия момичета да учат и си играят на енгри бърдс с чисто новите чинове и маси. Ми аре не.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Jun 19, 2015 9:25 pm

Мхм. За гимназията не знам как стоят нещата с умственото развитие, ама на приемните в унито да има квоти вече е малко нелепо.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri Jun 19, 2015 10:49 pm

Amelia wrote:Мхм. За гимназията не знам как стоят нещата с умственото развитие, ама на приемните в унито да има квоти вече е малко нелепо.
Яйде не мерси - по мое време в Университета бяхме 50/50. Сега в ту са на 100 момчета 2 момичета в електроника и електротехника.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Jun 19, 2015 11:04 pm

Е кво от това? Такъв е интереса към специалността. Как сте били 50/50 преди? Имало е по-нисък бал за жените ли?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri Jun 19, 2015 11:13 pm

Amelia wrote:Е кво от това? Такъв е интереса към специалността. Как сте били 50/50 преди? Имало е по-нисък бал за жените ли?
Ми зависеше от специалността. ФКСУ и ФКТТ беха доста елитни та бяха високи баловете на всички. Електроника и надолу бяха както дойде кой пол е с по-висок бал.

Какво от това ли? Ами факта, че ако се оформят мъжки професии от университета след това пробива в тях е по-труден за жени. Факта че в БГ има адски много жени програмистки се дължи на това - като си правил 4-ри години упражнения с някой ти е трудно да не се държиш с него/я като равен.

Все пак целта на университета е не само да ти вкара няколко листчета информация която лесно се намира в гугъл в главата. Щото в противния случай що ще се изненадаш ако имаш нобелов лауреат който си няма и идея какво да прави с тия странни вагино създания в лабораторията. Лично аз съм поддръжник на квотите - щото ако микс от полове е добре на работното място - значи е добре и в университета и в училището и в детската градина.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Fri Jun 19, 2015 11:35 pm

The Dragon wrote:Лично аз съм поддръжник на квотите - щото ако микс от полове е добре на работното място - значи е добре и в университета и в училището и в детската градина.
И идва проблемът, за който споменава Litz - на някакъв тотален дебил да му е по-лесно да влезе в съответното училище, отколкото на добър ученик от противоположния пол.
А проблемът далеч не е в това, че едните са по-умни от другите. В гимназията, която завърших, всички бяхме приети по документи след осми клас и ученик, приет с диплома под 5.95, нямаше - и пак момичетата в моя клас бяха само две, просто защото по онова време интерес от страна на девойките към технически ориентираните специалности почти нямаше.
Мисля, че от там идва и проблемът на Лиц - за езиковите гимназии традиционно се борят повече момичета, съответно конкуренцията между тях е по-голяма, което води до там приемният бал за тях да е значително по-висок.
Проблемът няма да се оправи с квоти, ще се оправи, когато се намери начин интересът на момчета и момичета към съответната специалност се изравни.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat Jun 20, 2015 1:20 am

Но това не е проблем. А в елитните гимназии си има интерес. Тя каза бал по нисък с единица - при общ бал 30 това е 3% ... не е много.

В НПМГ бяхме 50/50 ... не е имало проблеми. И не е като да е имало прекалено много хора които да не са на мястото си.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Jun 20, 2015 1:41 am

В НПМГ бяхме 50/50 с по-нисък бал за момчетата, заради което някои девойки, които са искали да влязат, не са могли, въпреки че са изкарали по-добри оценки от някои момчета. Поне при нас в биологията - в математиката може и да е обратното. Това са глупости на търкалета. Ако в електротехниката в дадена година са се явили САМО 2 жени кандидатки, кво праим? Обявяваме нулева година и всички духат супата? Щото според мен точно тва се е случва и с тея дето са 2 момичета на 100 момчета. Кво мислиш, че жените не са могли да изкарат достатъчно високи оценки, за да се класират сами? Просто не е имало жени, които да се напинят да влязат това. В тоя случай квотата как точно ще ти помогне? С внос на изпаднали жени от другите специалности, щото трябва навсякъде да има жени???

Да бе, и аз искам навсякъде да има жени, ама ако ще става, да става по естествен път, а не за сметка на някой друг по-заинтересован и кадърен мъж. И обратното.

Тея неща няма да се оправят с квоти, а с разпалване на интерес към съответните специалности у съответния пол. Което си почва още от вкъщи, дет се вика, и продължава нататък в училище. Тук правят някви хепънинги, има си няква група Women in science and technology, която ми флъди мейла постоянно с разни инициативи за популяризиране на women in science. Ходят по училища, приказват с даскали и ученици, опитват се да преформатират женския пол, така че тоя тип неща да му харесат.

И въпреки това аз не живея с илюзиите, че някога ще сме 50/50 навсякъде, щото просто НАИСТИНА има И физически разлики между половете. Кво мислите, че жените изведнъж масово ще заебат хуманитарките, за да се занимават с квантова физика??? Еми нема да стане.

Въпросът не е да се подпомагат изкуствено някви неестествени процеси и жени зорлем да се завират в "мъжки специалности". Въпросът е просто да не се пречи на тея жени дето вече са си избрали "мъжката специалност" с някви никому ненужни стереотипни изстъпления кат на оня с Нобела. Това всичкото бтв, може да се каже и за мъжкия пол в "женскиите специалности".
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat Jun 20, 2015 10:12 am

Amelia wrote:В НПМГ бяхме 50/50 с по-нисък бал за момчетата, заради което някои девойки, които са искали да влязат, не са могли, въпреки че са изкарали по-добри оценки от някои момчета. Поне при нас в биологията - в математиката може и да е обратното.
Да и аз съм щастлив, че в моя клас бяха 14 момчета/14 момичета, а не 26 момчета и 2 момичета. Училището е и социална среда. Ако според теб полово сегрегирана е добра, няма значение дали се е получила нарочно или не. А факта, че някое от момичета е взело някое място на момче - след като аз съм ги минал надали са били нещо особено момчетата.
Amelia wrote: Това са глупости на търкалета. Ако в електротехниката в дадена година са се явили САМО 2 жени кандидатки, кво праим? Обявяваме нулева година и всички духат супата? Щото според мен точно тва се е случва и с тея дето са 2 момичета на 100 момчета. Кво мислиш, че жените не са могли да изкарат достатъчно високи оценки, за да се класират сами? Просто не е имало жени, които да се напинят да влязат това. В тоя случай квотата как точно ще ти помогне? С внос на изпаднали жени от другите специалности, щото трябва навсякъде да има жени???
Не е въпрос за изкарване на оценки - всяко място в което си струва да учиш ще има много повече достатъчно добри кандидати от места. Има достатъчно - но по този начин можеш да избегнеш някои проблеми на дистрибуцията.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Jun 20, 2015 10:17 am

Избягва проблеми на дистрибуцията, но създава други проблеми в нея. Са, не е речено, че трябва пък да има еднаква дистрибуция на двата пола във всяка специалност.

А който желае да социализира с другия пол и не може в даскало/на работа - има кръчми за тая цел.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Sat Jun 20, 2015 3:36 pm

Драгън, не е една единица. В моя клас аз бях човекът с най-висок бал. Разликата между мен и момичето с най-нисък беше 1,7, а момчето с такъв 5,5, което е много. Смисъл тва са четворки на изпита след седми клас, които за да изкараш трябва да си глупав. И тва топ 5 училище в страната. И кво като в СМГ примерно, където няма квоти са предимно момчета? Първа английска им е на 10 минути път пеша бавно ходене.
После по време на самата гимназия тия идиоти, не само че развалят дисциплината, тва с енгри бърдс с чинове и маси е истинска история от моя клас ами и като цяло не учат. Е па що като не им се учи въобще се бутат да влизат в езикова? Като в кварталното даскало ще излязат с пъти по-добра диплома.

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 6 guests