Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Sun Dec 27, 2015 7:30 pm

Транс и аз успявах да го кльопна, но откакто започнаха да уточняват за стандартните мъже и жени, че са цис, вече ми идва множко.

Споко, в химията имаме и други номенклатури. E и Z - изомери, R и S - изомери, L и D изомери, + и - изомери. Примерно, ако психологичния ти пол не съвпада с биологичния, но сексуалната ти ориентация съвпада с тази на психологичния ти пол, пишеш с дясната си ръка, обичаш да заставаш отляво на гаджето си и завърташ равнината на поляризираната светлина по посока на часовниковата стрелка, заглавието ти ще е нещо такова (при биологичен пол жена):
(+)trans-Z-R-L-мъж.

Следва да се обиждаш много, ако останалите те сбъркат с:
(-)cis-E-S-D-жена

и по-малко, ако те сбъркат с, да речем,
(+)trans-Z-S-D-мъж
(+)trans-E-S-D-мъж
(+)trans-Z-R-L-мъж
и т.н.

Ако се идентифицираш и с двата пола, бисексуален си, пишеш и с двете ръце, не те интересува от коя страна заставаш на гаджето и не въртиш равнината на поляризираната светлина наникъде, си рацемичен човек. Следва да си дълбокозасегнат ако някой реши, че не си.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Star Wars: The Force Awakens

Post by Litz » Mon Jan 04, 2016 1:58 pm

Edit Yan: Постът е преместен от Star Wars: The Force Awakens.

http://www.theatlantic.com/entertainmen ... ng/421668/

Една статия на за Оскар Айзък и репрезентейшънъъъъъ. Чудя се авторката на статията колко пъти е падала по глава плюс колко лоботомации са й правили, за да съчини нещо такова???
Colorblind casting might land a few promising actors prestigious roles, but it isn’t a sustainable strategy: It neither addresses the systemic problems that exists behind the camera nor does it compel Hollywood to tell more racially aware stories.
On a more political level, colorblind casting exists as a hopeful emblem for how many wish the world to be: post-racial. The powerhouse showrunner Shonda Rhimes, who’s been extensively praised for her use of colorblind casting, has said that she doesn’t write with race in mind. In the early days of Grey’s Anatomy, Rhimes explained her reasoning by saying, “My friends and I don't sit around and discuss race ... We’re post-civil rights, post-feminist babies, and we take it for granted we live in a diverse world.”
Начи тая критикува чернокожата жена авторка на сериали, известна с огромното си дайвърсити, просто щото за въпросната жена е по-адекватно, да не се обръща внимание на расата(ОМГ ТАЯ ДУМА НА БЪЛГАРСКИ КОЛКО Е ДЕБИЛНА ФФС!)
In practice, colorblind casting isn’t a form of acceptance or progress: It can just as easily be erasure wrapped up as benevolence. At the heart of colorblind casting is the belief that race doesn’t affect character.


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

ОМГ. Начи поколения се мъчат да избият идеята, че хората са различни и че по някъв начин расата(продължавам да смятам тоя термин за дебил) афектира квото и да е и тая казва, ми не ние сме си супер различни изначално и това трябва да се адресира почти всеки път? Смисъл Айзък специално, в Щатите може да го смятат за Пи оу Си(също мега дебилен термин), но в Европа и останалия свят никой не го възприема като такъв и не щото е уайт пасинг, квото и да означава това.. Ми смешно е.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сексистки хроники

Post by Ghibli » Mon Jan 04, 2016 5:44 pm

ОК, след като вече е преместен постът, ще попитам. Какво му е лошото на термина "раса" на български и каква по-добра алтернатива предлагаш?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Mon Jan 04, 2016 7:55 pm

Супер архаичен е, това след като дори в БГ интернет пространството(ОМГ) е посочен като остарял, това би трябвало да бъде някаква индикация колко точно неизползваем е.

Иначе не само в българският е дебилен де, в немския вече почти не се използва :mrgreen:

Ми етническа принадлежност е доста по-адекватен термин от раса? Щото раса е доста разделящ термин и в същото време много генерализиращ.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сексистки хроники

Post by Matrim » Mon Jan 04, 2016 8:30 pm

Litz, тази статия вярно не е много интелигентно написана, но аз обаче се чудя защо все избираш някакви супер екстремни мнения и (поне на мен така ми се чини) ги нарочваш за мейнстрийм представители на дадена група.
Ми етническа принадлежност е доста по-адекватен термин от раса?
Само дето се отнася за различни неща. Българите и да речем чехите са различни етноси, а от една раса.

В тази статия реват, че и древните египтяни щели да ги играят бели актьори - добре, само на мен ли голяма част от жителите на Леванта ми се виждат доволно бели? Не знам защо и аз определени среди (най-вече в САЩ) я има представата, че всеки жител на тази част на света е супер екзотично изглеждащ и посмъртно не може да мине за (примерно) ирландец. От друга страна там и всички латиноамериканци ги имат за общо взето една "раса" така че какво ли се чудя и аз...
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Mon Jan 04, 2016 11:45 pm

Litz wrote:Супер архаичен е, това след като дори в БГ интернет пространството(ОМГ) е посочен като остарял, това би трябвало да бъде някаква индикация колко точно неизползваем е.

Иначе не само в българският е дебилен де, в немския вече почти не се използва :mrgreen:

Ми етническа принадлежност е доста по-адекватен термин от раса? Щото раса е доста разделящ термин и в същото време много генерализиращ.
Съгласен съм. Затова винаги използвам breed.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Re: Сексистки хроники

Post by passer-by » Tue Jan 05, 2016 11:09 am

Дори в БГ интернет пространството значи. Този толкова надежден и авторитетен източник. :rofl:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Tue Jan 05, 2016 12:01 pm

Amelia wrote:Транс и аз успявах да го кльопна, но откакто започнаха да уточняват за стандартните мъже и жени, че са цис, вече ми идва множко.
Начи, аз съм си взимал земане-даване с куиър къмюнитито в Чикаго, и нещата никак не са толкова прости, уви. За всеки трима идиоти, които се превъзнасят щото много им се иска да се чувстват специални и значими, има по един индивид, който си търси идентичност в спектър, различен от традиционните бинарности. И колкото и на нас да ни се струва странно и превзето и ненужно, по света наистина живеят хора, на които това им спасява живота понякога.

Що се отнася до "цис", и мен ужасно ме дразни тая дума, но си давам сметка, че дразнението ми е ирационално и малко в стил gender privilege. "Цял живот съм си живял като "мъж", откъде накъде ще ми казваш сега, че трябва да добавям някакви други думи към тов?!" Обаче фактът е, че сегменти от обществото вече в някои по-големи градове на запад, където концентрацията на транс хора е достатъчна, за да е нужно да уточняваш, че ти не си, или че не говориш за "транс". И това моментално води до въпроса "обратното на "транс" какво е?" Щото знаем, че не е яко обратното да е "нормален". Тия дни водих спор с един момък във Фейсбук, който беше много възмутен, че видиш ли като се кажело "мъж", се разбирало по дефиниция "хетеро", а като е гей, трябвало да се добави думичката отпред, все едно нормалният мъж е по дефиниция само хетеро и гейовете не са "истински" мъже. И в някаква степен това е излишна чувствителност, защото повечето такива работи в изказа идват от култура и навик, а не от някаква конкретна дискриминация. Но мисля, че като общество и дискурс сме стигнали вече до момент, в който от тези думи, които определят нормата, която сме израснали да считаме, че няма нужда от определяне, не са винаги излишни.

Моите два цента.
And you can't dance with a devil on your back...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Amikae » Tue Jan 05, 2016 5:39 pm


User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Tue Jan 05, 2016 7:30 pm

Roland wrote:
Amelia wrote:Транс и аз успявах да го кльопна, но откакто започнаха да уточняват за стандартните мъже и жени, че са цис, вече ми идва множко.
Начи, аз съм си взимал земане-даване с куиър къмюнитито в Чикаго, и нещата никак не са толкова прости, уви. За всеки трима идиоти, които се превъзнасят щото много им се иска да се чувстват специални и значими, има по един индивид, който си търси идентичност в спектър, различен от традиционните бинарности. И колкото и на нас да ни се струва странно и превзето и ненужно, по света наистина живеят хора, на които това им спасява живота понякога.

Що се отнася до "цис", и мен ужасно ме дразни тая дума, но си давам сметка, че дразнението ми е ирационално и малко в стил gender privilege. "Цял живот съм си живял като "мъж", откъде накъде ще ми казваш сега, че трябва да добавям някакви други думи към тов?!" Обаче фактът е, че сегменти от обществото вече в някои по-големи градове на запад, където концентрацията на транс хора е достатъчна, за да е нужно да уточняваш, че ти не си, или че не говориш за "транс". И това моментално води до въпроса "обратното на "транс" какво е?" Щото знаем, че не е яко обратното да е "нормален". Тия дни водих спор с един момък във Фейсбук, който беше много възмутен, че видиш ли като се кажело "мъж", се разбирало по дефиниция "хетеро", а като е гей, трябвало да се добави думичката отпред, все едно нормалният мъж е по дефиниция само хетеро и гейовете не са "истински" мъже. И в някаква степен това е излишна чувствителност, защото повечето такива работи в изказа идват от култура и навик, а не от някаква конкретна дискриминация. Но мисля, че като общество и дискурс сме стигнали вече до момент, в който от тези думи, които определят нормата, която сме израснали да считаме, че няма нужда от определяне, не са винаги излишни.

Моите два цента.
Само че когато на 99% им съвпада биологическия с хромозомния, менталния и аюрведическия пол тогава те са си дефолт, база, стандарт или нормално - както искаш го наречи. Изпитвам искренна симпатия към обърканите хора при които нещо е разджуркано и наистина искам медицината да напредне дотам, че след 20 години тялото което обитаваш за уикенда да не е по различно от костюм който си го сменяш както, когато и с каквото поискаш. Но сега все още не сме там - и транзишъните злобно попадат в крийпи uncanny valley територията. Справка - Дженър.

@Амикае - социални медии. Способността да ги взимат насериозно е обратнопропорционална на интелигентсността. Което говори доста за активните ползватели на туитър.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Сексистки хроники

Post by Amikae » Tue Jan 05, 2016 7:53 pm

https://www.youtube.com/watch?v=wiESisEL43c

Мило здраво рути в това клипче. This guy...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Tue Jan 05, 2016 11:15 pm

@Роланд, тея дето са извън стандарта да си измислят съответния етикет, който им изнася, и да си го лепят. Останалото обаче затормозява езика. Закво ми е да редя ен на брой излишни думи, за да опиша огромното мнозинство, за което вече има съществуваща от хилядолетия терминология, която е еволюирала по естествен начин заедно с нас и която всички интуитивно схващат? Тея, дето имат нужда от разширяване на терминологията, да си я разширяват. Ето, имаме дума "жена". Ако е много важно за тая жена да уточни, че не спада в стандартната маса, т.е. примерно сексуалността й е от значение в съответния контекст, да си уточни, че е "хомосексуална жена". Ако не уточни, приемаме че е хетеросексуална и толкоз. Ако биологичният й пол е различен от психологическия и това е от значение в съответния контекст, да си каже, че е транс жена. Чудесно. Дотогава, ще приемаме, че е цис, щото това, че е транс и без това няма значение за повечето дейности, които една жена, било тя цис или транс, хомо или хетеро извършва.
Та така. Ще научим разширенията и ще ги ползваме по предназначение. Ама да се хванем да си прекрояваме езика на всички заради хора, които са доста под 1% от обществото ни, в ситуацията, в която не е и ясно доколко съществуването на тези хора трябва да се приема за нормално, а не патологично отклонение, ми се вижда малко прекалено. Говоря за транс-хората. Хомосексуалните са повече, но учудващо те сякаш по-малко настояват хетеросексуалните да уточняват, че са хетеросексуални. Също така, за хомосексуалните хора съм сигурна, че не са патологично отклонение от нормата. За транс-хората не съм.

И отново, ако на някого са му нужни някакви такива лингвистични изнасилвания, за да оцелее в тоя свят, то как ще се справи с живота въобще изобщо? Светът е доста трудно за оцеляване място и ако някакви такива неща те разстройват до самоубийство, ненам утре как ще можеш да се бориш със стандартния стрес, през който е нужно да минеш, за да си сложиш храна на масата. Простете сексисткия израз, ма тряят си малко топки в тоя живот. Разбирам, че езикът може да се ползва и като оръжие срещу хората с алтернативна полова ориентация и като щит, който да ги защитава. Но езикът вероятно им е много по-малък проблем от физическите проявления на стандартния сексизъм и отживелите джендър роли, несъответстващи на технологично развитата ни цивилизация, които в днешно време могат и съвсем цис-хетеро жени и мъже да побъркат.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Wed Jan 06, 2016 10:05 am

Еми аз обясних защо, и по доста, мисля, дипломатичен начин...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Wed Jan 06, 2016 10:12 am

Roland wrote:Еми аз обясних защо, и по доста, мисля, дипломатичен начин...
Мне, ти не обясни. Точно това е номера. Обяснението изисква логика и факти. Ти даде мнение.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Wed Jan 06, 2016 10:20 am

The Dragon wrote:
Roland wrote:Еми аз обясних защо, и по доста, мисля, дипломатичен начин...
Мне, ти не обясни. Точно това е номера. Обяснението изисква логика и факти. Ти даде мнение.
Всъщност обясних. По света има общества, групи хора и дискусии, в които тези думи са нужни по начина, по който всяка терминология е нужна за адекватен разговор между информирани индивиди. Никой не очаква от теб да иползваш "цис" като си говориш с баба си на кафе.

Разбира се, по-лесно е по балкански да инвалидираме съществуването на хора, които не са най-базовия възможен тип човешко същество и да им се караме, че искат да бъдат зачитани като различни, но това няма аз да го променя със сигурност.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 50 guests