Издаваме творби на писатели

Мръсните страсти – на сапун
annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Издаваме творби на писатели

Post by annorion » Sat May 03, 2014 12:04 am

Здравейте!

Част от бизнеса ми е свързан с издаване на Kindle книги, в non-fiction и fiction категориите.

В момента търсим добри идеи и книги, в които да инвестираме. Т.е. взимаме това, което сте написали( на български или на английски език) и го правим годно за продажба в Amazon.com Ние се занимаваме с маркетинга и продажбите, изобщо - със всичко, което е необходимо, за да може една книга да поеме по своя успешен път в Kindle.

Като компенсация авторите получават или споменаване като ко-автори, когато книгата им бъде публикувата, или процент от приходите от книгата, или one time fee за авторските права на книгата.

Тъй като горе използвах "книгата", искам да поясня, че не е задължително произведението ви да е обемен епик фентъзи том. Приемаме и short stories, novela, novelette, novels и т.н. Всичко от 5 000 до 300 000 думи.

Неща като превод на книгата, редакция, proofreading, разходи за корица, разходи за реклама, разходи за брандиране са си за наша сметка. Условията при които дадена книга бива издавана се договарят индивидуално за всеки проект.

Ако смятате, че разполагате с нещо добро - можете да ми изпратите PM и да обсъдим нещата. Единственото условие е творбата ви да не е била публикувана никъде досега, било то в интернет, във вестник, в стихосбирка, в списание и т.н.

Ако е била публиквана в интернет и има как да я отпубликувате, за да спре да излиза в резултатите - тогава можем да говорим по-сериозно за издаването й. Но не бързайте да триете творбите си от интернет преди да го обсъдите с нас.

Поздрави!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed May 07, 2014 10:01 am

Kато компенсация авторите получават или споменаване като ко-автори, когато книгата им бъде публикувата, или процент от приходите от книгата, или one time fee за авторските права на книгата.
Как така като ко-автори? Вие от чие име публикувате книгата?
Принципно инициативата е похвална, но ако авторът сам публикува книгата си за Киндъл, Амазон му дават 70% от приходите и пълното авторство. Обяснете малко по-подробно какво се включва в рекламата и брандирането, та той да е склонен на по-нисък процент и дори да се откаже от едноличното си авторство срещу това.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Wed May 07, 2014 2:55 pm

Здравей!

Както обясних вече на един заинтересован писател на PM...

Публикувайки чрез нас получава достъп до аудиенцията ни, съответно и до възможност за по-голяма публичност и евентуално приходи. Ако даден писател се публикува сам и не промотира творбите си правилно, най-вероятно прави едва 5-10% от възможните приходи. Да, получава 100% от това, което си изкара. Но 100% от 20 долара на месец винаги ще е по-малко от 10% от 5 000$ на месец. Давам цифрата като пример.

Съответно работим на принципа ко-авторство, при който автора получава публичност - например 10 000 - 100 000 човека прочитат творбата му, защото името на наш автор е също на корицата, и редовните му фенове биха купили новата творба.

Другият вариант е ко-авторство и част от приходите - както казах 10-20% от 5 000 долара на месец е много повече от 100% от 20 долара.

И третият вариант е да закупим правата върху творбата на писателя срещу flat fee и да я публикуваме от наше име.

Та сега да отговоря по-конкретно на въпроса - какво има за автора в торбата, ако работи с нас? И отговора - малко слава, възможност да си изгради фен база, възможност евентуално да спечели и пари от това, ако решим да работим с варианта "процент от приходите".

С две думи - ние разполагаме с работеща маркетингова стратегия и платформа. А специално в този бизнес маркетинга е много по-важен от качеството на творбата. Така че така стоят нещата.

Поздрави!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed May 07, 2014 3:37 pm

Аз може би задавам очевиден въпрос, на който всички останали знаят отговора, но аз явно съм пропуснала:oops: - кои сте вие и кои са авторите ви? Иначе има доста смисъл в тази схема, при условие, че цифрите се получат подобни.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri May 09, 2014 2:09 am

Аудиенции дават монарсите и папата. На български думата е "публика". Това щото все пак за литература става дума, та е хубаво да се изразяваме правилно.

#педант
And you can't dance with a devil on your back...

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri May 09, 2014 10:54 am

Здравей!

Сега относно въпроса ти, Марфа...

Ние не сме някаква известна издателска къща или нещо от сорта. Занимаваме се с маркетинг и извършваме маркетинг за различни клиенти, и това с Kindle ни е нещо като допълнителен доход.

Знам, че тук идеята е да дам име на фирмата ни, линкове към книги в Kindle, които да впечатлят хората, но ще се въздържа и няма да го направя, тъй като трябва да си пазим активите( в случая репутация) и предпочитаме да даваме такава информация само на одобрените за издаване писатели.

Това е за сега.

Поздрави!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri May 09, 2014 5:14 pm

Без да се обиждаш, не разбирам защо смяташ, че ще навреди на репутацията ви да кажете името си и с кого работите (повечето агенции правят репутация с това, а не я унищожават). Но да речем, че мога да предположа някакви причини да не искате да го пишете с големи букви по форумите. Но не мога да разбера политиката да не го казвате на авторите кандидатстващи за издание при вас, а да трябва да чакат одобрение за да разберат кой им е чел творбата. На практика авторите ви разкриват всичко за себе си - кои са, към какво се стремят, какво са писали, а получават котка в торба - съавторство с неизвестно кой, тиражи от неизвестно колко и реклама от неизвестно коя агенция. Дори ако примерно просто ми откажете (най-вероятно ще ви се наложи да отказвате на доста хора), бих искала да зная кой точно ми е отказал, някак нормално ми се вижда.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri May 09, 2014 5:53 pm

И на мен това ми звучи доста странно, повтарям аргументите на Морви.
This is it. Ground zero.

nikieh
Smallfolk
Posts: 14
Joined: Thu Oct 24, 2013 2:29 pm

Post by nikieh » Fri May 09, 2014 6:41 pm

Ако смятате, че разполагате с нещо добро - можете да ми изпратите PM и да обсъдим нещата. Единственото условие е творбата ви да не е била публикувана никъде досега, било то в интернет, във вестник, в стихосбирка, в списание и т.н.

Ако е била публиквана в интернет и има как да я отпубликувате, за да спре да излиза в резултатите - тогава можем да говорим по-сериозно за издаването й. Но не бързайте да триете творбите си от интернет преди да го обсъдите с нас.
По този начин се оттървавате от всякакви доказателства за авторство и понеже евентуалните автори не знаят нищо за вас, какво ви пречи да откраднете творбата им?

Целият пост е толкова съмнителен, а подхвърлянето на четирицифрени суми само го прави още по-странен. Ако можехте да осигурите такива суми на авторите си, едва ли щяхте да криете името си. ;)

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri May 09, 2014 7:16 pm

Авторските права са активни от момента на написването на дадена творба. Така че при случай на кражба винаги можете да направите нещо по въпроса.

Ясно ми е, че така подхвърлена офертата звучи малко съмнително, но се поставете на наше място - може би не искаме да се знае, че част от книгите, които издаваме, ги набавяме по този начин.

И в света на интернет има много хора, които не правят разлика между лични и бизнес отношения. Няма да сме първата агенция, на която й се е случило някой да се опита да я клевети или да подронва авторитета й просто защото не сме сметнали творбата или работата му за нещо, в което си струва да инвестираме.

Както казах - това не е единственото нещо, с което се занимаваме, така че горната попара сме я сърбали и не си се сърба пак.

Относно това с цифрите - това са примерни цифри. Някои автори успяват, други не. Някои творби стават успешни, други не. Ние поемаме риска да инвестираме в творбите, автора от своя страна приема условията, по които работим.

За да разберете защо предпочитаме да си останем анонимни ще ви дам проста сметка колко излиза издаването на малка новела от 50 000 думи:
Превод от български на английски( ако не е написана на английски) - 500 - 1 250лв. в зависимост от преводача
Editing and proofread - 500 - 1250лв. в зависимост от редактора и от състоянието на драфта, който предадем на редактора
Корица: 50 - 500лв. в зависимост от много неща
Разходите за реклама са си наша работа, така че тук можете да отгатвате.

И в крайна сметка като краен продукт имаме един роман, който може или може да не си избие парите. И една фен база, на която държим, защото от нея си правим приходите.

Ако някой е публикувал книга в Kindle знае как се вадят 500 - 1000 долара от книга, за да има някакъв смисъл от цялото нещо, не говорим за печалба все още. Тези пари се достигат много по-лесно с готова фен-база, за това се стараем нашата фен-база да е доволна от това, което пускаме, и в същото време да не застрашваме бизнеса си като постваме важна за бизнеса ни информация по форумите.

Така че който иска да не работи с нас. Ние сме OK и с този вариант. Който има желание ще ни пише. Ние не бързаме, нито пък гоним нещо.

Поздрави!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11224
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri May 09, 2014 11:21 pm

Значи, само да вметна, че онова беше въпросът на Морвито, Марфата съм аз.

И по същество. Доколкото схващам, предлагате на хората да си купят котка в чувал, само дето не само, че не могат да видят котката, но дори и не знаят съществува ли чувал.
Ясно ми е, че така подхвърлена офертата звучи малко съмнително, но се поставете на наше място - може би не искаме да се знае, че част от книгите, които издаваме, ги набавяме по този начин.
Ми не, нито искам, нито мога да се поставя. Нищо срамно няма в издаването на електронни книги, получени от автори, желаещи разпространение. За сметка на това има нещо много странно и силно съмнително в желанието за анонимност, едната причина за което било притеснението да не "ви" оклевети някой, ако не му харесате творчеството.

Някои творби били успешни, други не, то било риск... Ами да споделя нещо, за което вашето тайнствено сдружение вероятно не е подозирало до този миг - рискът е неотменима част от всеки бизнес. Без изключение. Издателският не е по-различен.

Всъщност това, което виждам аз е, че желаете да придобиете авторските права над някакви произведения срещу неясни условия.
Все бях срещала примери за кофти маркетинг и ПР, но такова не ми беше попадало. "Не щем да ви кажем какви сме и що сме, ама вий ни повярвайте". Мога да кажа единствено, че ако някой е проявил глупостта да кандиса на офертата, аз няма да го съжаля.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Sat May 10, 2014 2:06 am

Здрасти!

Аз съвсем сериозно ще посъветвам да не си даваме идеи кой как да си ръководи бизнеса.

Който иска може да се възползва, който иска - да се самоиздава или да си търси издател.

Поздрави!

nikieh
Smallfolk
Posts: 14
Joined: Thu Oct 24, 2013 2:29 pm

Post by nikieh » Sat May 10, 2014 10:25 am

Авторските права са активни от момента на написването на дадена творба. Така че при случай на кражба винаги можете да направите нещо по въпроса.
Извинете за въпроса, но как някой ще си търси правата, ако му откраднете произведението? Най-малкото - кой ще бъде ответникът в иска му, като не знае дори кои сте? Или имате много малко опит със законодателството, отнасящо се до авторкосто право, или прекалено много...

И ако разбирам правилно от всичко изписано от вас - вие се притеснявате, че евентуално някои от авторите, които са отхвърлени от вас ще ви клеветят, защото не сте им публикували творбата? Ако мислите, че нещо такова може да се отрази на репутацията ви, то тя не е много стабилна поначало, нали?
Всъщност това, което виждам аз е, че желаете да придобиете авторските права над някакви произведения срещу неясни условия.
Реално можете да изтриете първия си пост и да сложите това изречение вместо него, за да е ясно на всички какво предлагате.

Никой тук не ви дава идеи как да си водите бизнеса. Напротив, съветите ни са към хората, които могат да пострадат от вас.

На практика има достатъчно издатели, както български, така и чуждестранни такива, които предлагат същите условия, които и вие, но започват с това да се представят. Кажете ми в този случай какво предлагате вие повече от тях, че да ви се доверят на анонимността? Едва ли можете да отговорите...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun May 11, 2014 12:20 pm

Много, много съмнително. Впрочем, пример за фирма, която работи по такъв начин, можеш ли да дадеш? Така де, може да ме съмнява, но ако има прецеденти вече, би било поне малко по-приемливо.

Та?

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Sun May 11, 2014 5:17 pm

Така.

Не смятам да влизам с някакви дискусии - както казах, който има желание да се възползва, който няма желание - да не се възползва.

Само ще отговоря на Trip:

Да, има фирми които си набавят материали по този начин. Не мога да ви кажа от къде, тъй като и ние сме от тези фирми, но не е необичайно да си набавиш 20 000 думи za 125$ примерно. Защо бихме искали да работим с български автори тогава? Защото сме пичове.

Дали имаме нужда да работим с български автори? Ни най малко.

Така че ако някой си мисли, че ще тръгнем да го убеждаваме да работи с нас - не работим по този начин.

Аз казах какво предлагаме ние. Много по-лесно се правят пари с посредствена творба и добър маркетинг, отколкото с добра творба и посредствен маркетинг.

Така че офертата ни е take it or leave it.

Дали някой автор ще ни се довери да ни прати творба... Ами който иска да ни прати, който иска да не ни праща. Ако някой чак толкова много иска да е сигурен в това, че творбата му е защитена кражба - има си места, където се регистрират такива неща. Аз не съм тук да ви информирам как става това.

Така че ние сме си казали какви са ни условията. Ако не сте си регистрирали авторските права върху дадена творба и се страхувате, че някой ще ви я открадне - това са неоснователни опасения, защото не работят по този начин нещата. И единствените виновни за опасенията ви сте самите вие, защото първо - не знаете как работи системата с авторските права, и второ - дори това, което знаете - а именно как се регистрират авторски права не го правите, защото струва пари. Ами вие сте си отговорни за тези пропуски.

Ние повечето от творбите ни не сме ги регистрирали ако трябва да бъда честен. Защото знаем как стоят нещата когато опре до кражба на интелектуална собственост.

Така че за хората, които се колебаят - това, че се страхувате е заради невежеството ви. И ние не смятаме да правим нищо по въпроса да опровергаваме тези страхове.

Както се казва - можеш да заведеш коня до реката, но не можеш да го накараш да пие, ако той не иска. Така че ние работим по този начин.

Даваме възможност на кадърните хора да се изявят, но това става по начините, по които ние искаме.

Поздрави!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests