60кг старци, пустини, GoT бавен или не - ЗАЛАГАЙТЕ!

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Jun 07, 2013 12:24 pm

Това, впрочем, са ми сред най-безсмислените типове дискусии на тоя сорт сериали/филми евър.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Fri Jun 07, 2013 12:28 pm

Ordo Malleus wrote:http://en.wikipedia.org/wiki/Plate_armour#cite_note-6

annorion, то даже хептен да те мързи, ей го плейт армора в уикито:
The armour was articulated and was covering a man's entire body completely from neck to toe. In addition it was much more easy to move, run and fight in a suit of plate armour than commonly believed, since it weighted 15-20 kg. and the weight was spread evenly on the body so a man wearing it was not an easy target for agile footmen. In fact many men wearing full plate were usually fighting on foot, especially in the 15th century.

Тоест, 20кг. е било в по-горната граница.
Jousting[edit]

The Stechzeug of John the Constant (ca. 1500)

Specialized jousting armour produced in the late 15th to 16th century was heavier, and could weigh as much as 50 kg (100 pounds), as it was not intended for free combat, it did not need to permit free movement, the only limiting factor being the maximum weight that could be carried by a warhorse of the period.

Влизате вече във фаза заяждане. Аз като прочета 50кг, дори и на англ, ми става ясно. Това е рицар, мамка му. Вижте бронята на Джора какво включва и на кингс гардовете.
Този спор няма никакъв смисъл.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Jun 07, 2013 12:29 pm

Ти знаеш ли какво е jousting? В смисъл, оборваш се сам с тоя пример.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Fri Jun 07, 2013 12:30 pm

:shock:
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Fri Jun 07, 2013 12:34 pm

Подред може ли да отговоря?
Тая 20кг броня, дето ми я беше показал е висока 167см. Аз не съм джудже.... Не мога вътре посмъртно да вляза. Това е някаква детска броня.
Трето знам какво е jousting, но погледнете бронята на кингс гардовете. Това си е пълна рицарска броня, абсолютно пълна.
Нямам идея каква стомана е, не мога да знам, че валерианската стомана тежи по-малко.
Погледнете малко клипчета, има хора, които обясняват точно колко тежи и колко нестабилен си с нея.
В допълнение, момчета показвате ми брони от 16ти век. Това е далеч напред във времето....

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Jun 07, 2013 12:41 pm

A ти броня от кой век показваш? Викат й special, викат й неподходяща за свободна схватка, дават й горна граница от 50 кг. Всичко това е ей-там, в цитата ти. Това колко е "пълна" бронята няма отношение към дебелина, материал и т.н. Валирианската стомана и свойствата й я споменаха неколкократно също така, така че тук си като в положението с Джора и предателството, просто не помниш.

С 5 секунди гугъл пък установих, че най-тежкият plate от началото на Късното Средновековие е тежал към 30-ина кила. Аз с толкова, при това фокусирани на едно място, съм качвал планини и съм тичал по нагорнище, не че нещо. А не съм средновековен супер-воин, повярвай ми.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Fri Jun 07, 2013 12:47 pm

Trip wrote:A ти броня от кой век показваш? Викат й special, викат й неподходяща за свободна схватка, дават й горна граница от 50 кг. Всичко това е ей-там, в цитата ти. Това колко е "пълна" бронята няма отношение към дебелина, материал и т.н. Валирианската стомана и свойствата й я споменаха неколкократно също така, така че тук си като в положението с Джора и предателството, просто не помниш.
Минахме вече границата на добрия тон:)
По-спокойно. Започнахте да се хващате за много малки неща и да се заяждате. На kings guard не е ли special? То ясно, че харесвате книгата и сериала, ама не ме убивайте. Съгласих се за придвижването на армията, не ми е целта да се правя на умен.
Просто казвам, че Баристан е преекспониран герой, който трябва да изглежда като badass, а не е. :) Стар е и броните са твърде тежки, това исках да кажа. От кое се обидихте?

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Jun 07, 2013 12:56 pm

Теб кое точно в цитата те обиди? В смисъл, имаш странни разбирания за добър тон, ако това в цитата според теб не е. :dunno:

Никой от нищо не се е обидил. Просто твърденията ти радикално се разминават с реалността, която уж викаш на помощ в полза на тезата си. Това е :) Трениран човек на 60 може безгрижно да носи 20-25 кила, разпределени по тялото си. Факт. А специалността на jousting бронята е специално в това, че не се използва за битки, а за турнири (при това не мелета). И пак питам, Джакен какъв герой е, ако Баристан е "преекспониран"? Впрочем, от казаното досега схващам, че за теб badass рицар над 45 няма как да съществува въобще и при никакви обстоятелства. Така ли?

И извинявай, но за много малките неща поначало се хващаш ти. Или не започна ти с анализа на Селми vs. бронята? И Денерис и как се ориентирала в пустинята? И колко бързо ходи една армия? В смисъл, всичките тия теми ги въведе ти, или греша?

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Fri Jun 07, 2013 1:04 pm

LFbg wrote:Подред може ли да отговоря?
Тая 20кг броня, дето ми я беше показал е висока 167см. Аз не съм джудже.... Не мога вътре посмъртно да вляза. Това е някаква детска броня.
Трето знам какво е jousting, но погледнете бронята на кингс гардовете. Това си е пълна рицарска броня, абсолютно пълна.
Нямам идея каква стомана е, не мога да знам, че валерианската стомана тежи по-малко.
Погледнете малко клипчета, има хора, които обясняват точно колко тежи и колко нестабилен си с нея.
В допълнение, момчета показвате ми брони от 16ти век. Това е далеч напред във времето....
Приятелю, не знам дали нарочно ни тролиш или си от тези, които по гръб не падат, ще ти го напиша като за деца:

1. "Пълна рицарска броня" е точно full plate armour, за която ти даваме примери. Гръцките хоплити и римляните са нямали фул плейт, затова не ти даваме примери с тях. Височината е 167см., защото!!! - хората са били по-ниски. Ако си си правил труда да влезеш в исторически музей, ще ти направи впечатление, че всичко е така - и шлемове, и брони и т.н. изглеждат малки, не защото са детски, а защото бойците са били по-дребни. Ако adjustn-неш 20кг. към 167см., ще си направиш сметка, че за 20 санта отгоре, тоест при ръст 187кг., бронята няма да стане по-тежка от 23-24кг. Което е минимум 3 ПЪТИ по-леко от твоите предположения.

2. Jousting armour-а от 50кг. е направена с една-единствена цел - скуайърите да те качат на коня, той да направи няколко кръгчета с теб и да я свалиш. Както в твоя собствен пример пише - тя няма мобилност и никога не се ползва в битка. Причината да е толкова тежка е елементарна - аристократите да не се избиват по турнирите. Толкоз.

3. Бойните мечове (почетвъртвам) рядко са били над 3кг. Онези петкилограмовите, които сочиш, са церемониални и го уточних това в предния пост, тоест - да, като jousting armour-а ги ползваш при особени случаи, основно за да се подпираш на тях. Никой не е влизал в сражение с такива. Във всеки случай отново сметките ти са минимум два ПЪТИ грешни.

4. За придвижването на армии ти препоръчвам някои по-исторически романи, например Azincourt на Бърнард Корнуел, където цялата работа с продоволствието и марша са добре засегнати. Ще видиш как се изминават 260 мили (към 418км) за 2 седмици и половина, тоест по-малко от 24км. дневно, а армията на Хенри е била по-малко от 10 000 и той ги е пришпорвал здраво за да достигнат Кале.

Нямам против да си говорим и никой не иска да се заяжда с теб, бъди сигурен. Просто говориш неверни неща, това е.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri Jun 07, 2013 1:11 pm

Да, аз освен да се съглася с казаното от Ordo и Trip няма какво друго да направя.

Никой не се заяжда с теб, просто ти казваме къде грешиш и защо. Не съм от най-запалените фенове на Песен за огън и лед, не смятам, че има много хора в темата, които да могат да се определят като такива. Така че не изхождаме от позицията на обидени фенове, а на хора, които по една или друга причина в различни текстове са се запознали с детайли, които ти описваш без да си съвсем запознат с детайлите и невярно преписваш на тази поредица. Общо взето това е. :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Jun 07, 2013 1:15 pm

A аз съм най-вече човек, на когото му е ясно, че 55 минути/епизод в този сериал не си струват сцени, където се отговаря изрично на въпроси, на които и сам, със силно ограничените си познания по история и забравените детайли от книгите (това мисля казва достатъчно дали и доколко съм болен фен на поредицата), мога да си отговоря напълно правдоподобно след няколко секунди замисляне или в най-лошия случай след 5 минути интернет.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Fri Jun 07, 2013 1:23 pm

Според мен е доста лош тон да пратиш човек да гледа три сезона, за да намери отговор, който ти твърдиш, че знаеш и е въпрос на две минути да му дадеш. В кой/кои моменти от сериала се коментира, че валирианската стомана е лека?

LFbg, някъде по в началото, може би първи сезон, Варис коментираше на съвета как имал свой човек при Денерис, който му осигурява информацията. Не помня как точно, но стана ясно, че това е Джора. Това беше някъде още когато Денерис беше на един пазар и се опитаха да я отровят, а Джора усети капана и я спаси (от което пък стана ясно, че я обича, освен че я шпионира).
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Jun 07, 2013 1:27 pm

Пойнтът ми беше да отбележа, че проблемът е на паметта му, а не на сериала, а не да му казвам къде точно да намери инфото. Изхождам от позицията, че няма да му се превъртат епизоди. Ако изяви желание, ще му кажа - сещам се примерно за едни сцени в първи сезон около камата на Джофри. С нищо не дължа на добрия тон да се правя на GoT-енциклопедия във всеки пост ;)

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Post by Onslaught » Fri Jun 07, 2013 1:36 pm

Освен всичко останало няма проблем добре трениран 60+ годишен човек да е в много по-добра физическа форма от средностатистическия млад човек.
http://www.youtube.com/watch?v=7X2BkGSv-yg

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Fri Jun 07, 2013 2:32 pm

В такъв случай аз се извинявам, грешно съм ви разбрал.
Ордо- нямам познания, за да докажа обратното(не съм инженер, ковач, леяр и т.н.). Не желая да заливам форума със спам относно мечовете. Погледни 13тият войн. И друг пример ще дам. Почти всеки днес ходи на фитнес. Най-обикновения лост там е една права, куха в двата края ,тръба. Тежи 20кг и е приблизително 2.5м. От стомана е, или поне би трябвало. На 0.5м се падат 4кг грубо. За 2м стават 16кг. Ако от него изкова меч, той също ще е 16кг...
Ще дам друг пример, как аз разбирам нещата. Стрела от арбалет не може да пробие рицарска броня, а дори да успее, острието ще е напълно огънато и безполезно. 4кг меч как ще го стори? Не може, затова се взема по-тежко оръжие, чиято цел е не да разсече бронята, а да ти начупи костите. Затова, когато Калоян е сгащил Балдуин, го е бил не с мечове и стрели, ами с копия. Първо е свалил рицарите от конете, а после са ги пребили с каквото падне.
Погледни 13тия войн, там много точно е показан един двурък меч какво представлява и за какво точно се ползва. Всичко останало е предназначено за по-леки брони и нанасяне на порезни рани+ намушквания.
Както казах не мога да докажа това, просто ти показвам как мисля. Щом е грешно, ок, но не виждам грешка в логиката, която показвам по-горе. :) Не троля, излагам мнение.

Трип- Джакен е фантастичен герой, който накрая си смени лицето. На 45 колкото щеш, но не и на 60 :) Мъжкото тяло на около 40г достига най-големите си размери, но след 50 вече идва залезът. Затова има една приказка, че мъжът и на 40 не е стар.
Ако бяха казали, че Джора е много луд войн, щях да повярвам, ама Баристан...

Гибли- сетих се. :)

Онслоу- попринцип, но тук си говорим за войници и нещата рязко се изменят.

Та за разказването- куца, според мен, защото твърде много неща се пропускат. Това ми е проблемът. Куца, също така, защото наблягат на приказките, а битките са малко. Отново, потретвам, защо са пропуснали да кажат, че армията на Роб е била разделена?(да, трип, може би ще го кажат в следващия епизод, ама силно се съмнявам)
Историята на мен ми е бавна и гледам сериала просто заради добре изиграните персонажи. Например заради мазната усмивка на Даарио, заради Джайми, Тирион и Тайуин. Интересни са ми като герои, но историята като цяло- не. То всъщност няма. Един се бори за едно, друг за друго и аз просто гледам живота на 10 различни героя.
Например няма нищо общо между историята на Джон Сноу и Тайуин Ланистър- те даже не са чували един за друг. Като Френски филм, в който историите на всички герои се свързват накрая... и аз чакам вече 3 сезона да се свържат.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests