Ще гледате ли "Ender's Game"?

Мръсните страсти – на сапун
Locked

Ще гледате ли Ender's Game на кино?

Да
30
70%
Не
13
30%
 
Total votes: 43

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon May 13, 2013 4:35 pm

Не си точни ти, дето да говориш точно по тоя въпрос. Нито предвид това как пишеш на другите, нито с това как ги четеш в повечето случаи. Сори. Границата на допустимото. Пха.
А ще направиш ли списък на хората, които имат право и са достойни да те критикуват, извинявай? Избиваш на лични оценки, което не дава тежест на мнението ти. Всички сме имали изцепки, това не значи, че не можем да ти кажем копче, ако ти имаш. Да не говорим, че мнението не е само на Никола, трябва да си забелязал и от няколко други реплики.
Добре де, сериозно - от една страна имаме човек с крайни възгледи, който ги пропагандира в рамките на закона. От друга имаме опити за налагане на обществена цензура върху творчеството му, което в по-голямата си част няма връзка с тези възгледи. Ми не знам, за мен общество, в което такова нещо е възможно, ме плаши доста повече от някакъв си хахо. Но пък всеки гледа от собствената си камбанария - теб въпросът те засяга лично, така че нормално е да не си съгласен.
Това дори би било вярно, ако наистина имаше цензура. Въпросът е, че призивът "Хайде не го гледайте" не е същото като да се цензурира филма.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Robert Jordan fan
Farmer
Posts: 67
Joined: Mon Oct 11, 2010 5:10 pm

Post by Robert Jordan fan » Mon May 13, 2013 4:42 pm

Орсънът е активен действащ продуцент на филма (най-важната фигура), да вметна каквото знам. Това едва ли ще му позволи да си прокара пропагандата (макар че би трябвало), но със сигурност пряко свързва успеха на филма с благоденствието му. Така че един тотален флоп на филма, накъдето и без тва дай боже отиват нещата, ще го вкара в стабилна дупка. И обратното. Един неочакван успех ще му донесе десетки, ако не и стотици пъти повече пари отколкото някога е виждал край писанията си. (Между другото, погледнах му био-то и смятам че е очевидно, че поначало си е бил психар. Просто е извадил късмет с първата си книга.)
Vankata wrote:Много просто - съвременното кино не ми е много по вкуса. Рядко се появява филм, който да ми привлече вниманието. Отгоре на всичко сега с тази мода по 3D не мога да ходя и на някои филми, на които искам, защото 3D-то не ми понася, а разпространителите не смятат за нужно да пускат 2D копия.
Последното наистина е универсално оправдание, както признах и на Алексис. И на мен тва ми беше основен проблем в БГ - но главно заради монополизма и наложената висока цена. От МНОГО време насам вече има намалени (почти наполовина) цени и за 3Д филмите.

А иронията е, че откакто напуснах бг, гледам предимно 3д версията на филмите, въпреки че винаги имам и 2д опцията. По-зрелищно си е. При добро 3д де, в Арена навремето беше чудовищно зле, но и там го оправиха наскоро.

А това за съвременното кино просто не мога да го приема, сори. :) Според мен е СТО пъти по-добро от предхождащото го като цяло, и става все по-добро. А аз все пак имам най-много наблюдения по случая.
Life's too short to take it seriously.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon May 13, 2013 5:04 pm

А ще направиш ли списък на хората, които имат право и са достойни да те критикуват, извинявай? Избиваш на лични оценки, което не дава тежест на мнението ти. Всички сме имали изцепки, това не значи, че не можем да ти кажем копче, ако ти имаш. Да не говорим, че мнението не е само на Никола, трябва да си забелязал и от няколко други реплики.
Да си играем ли на цитати? Добре. Дай ми пример за мое поведение на "границите на допустимото" напоследък. И спри с това безумство - къв съм аз, че да давам право, от позиция на каква висота мислиш, че говоря, пишейки в тоя форум също толкова лични мнения, колкото и тия на всички останали, каква власт и тираничен авторитет точно ми вменяваш, недоумявам тотално? Копче сте ми казвали и ми казвате, и ми казвайте колкото си щете, (вие vs. мен, of course), някога някого да съм спирал, по дяволите? Някога да съм изисквал някой да ме щади, да ми мълчи и да ме гледа с обожание или страхопочитание? Ай сиктир.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon May 13, 2013 5:14 pm

Пенчев, защото мисля, че темата се измести леко от лични предпочитания, в момента, когато почнахме да сливаме лично нужното с нужното в обществен план около тоя филм.
Бтв, знам, че не съм Пенчев, ама все пак да кажа. Обществено нужното просто няма общо с тоя филм. Обществено нужно е не никой да не чете книгите на Кард или той да мизерства в бедност, а никой да не се връзва на хомофобските му приказки. Да се променят законите относно еднополовия брак. Да се санкционират организации, призоваващи към омраза. А не Кард да не продава книги. На мен ми е странно както се позовавате на него като на абсолютен авторитет. Като той е казал някакъв булшит, при това по нещо абсолютно несвързано с живота и работата му, това значи ли, че всички трябва да се впечатлят от него и дори да му повярват? Хората все пак трябва да имат някакво критическо мислене, а не директно да приемат за чиста монета всяко твърдение изказано от голямо име. Особено когато твърдението е нелепо. Аз мога да разбера негледането на този филм като някаква форма на лична гражданска позиция, но издигането му до обществена нужда вече се доближава до цензурата, за която говореше Ванката.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon May 13, 2013 5:18 pm

Не негледането. Обсъждането на Кард покрай филма, в светлината на това, което Кард е, а и като, поне донякъде, отпор на това, което той прави. Информацията. За негледане - никой няма тая власт да забранява. Особено пък хомосексуалната общност. Тя има власт да говори и трябва.

Много хора се впечатляват и му вярват, да. Следях му до неотдавна онлайн колонката.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon May 13, 2013 7:18 pm

И аз няма да го гледам.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11224
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon May 13, 2013 7:50 pm

Категорично съм против всеки опит за налагане на цензура на нечие творчество на база идеите на автора. Това е все едно да не харесвам Пикасо и Диего Ривера, щото са били болни ленинци-сталинисти и са творили точно по времето на Голодомора. Аз пак не ги харесвам де, ама по друга причина. Ендърите бяха читави книги, нищо, че авторът е доста опасно ухапан мормон и радикален хомофоб. Сега, филмът е съвсем друга история, ама като гледам май ще има общо с литературния първоизточник колкото и "Аз роботът" имаше нещо общо с Азимов.

Всъщност доста се обърках. За какво спорим сега? И спорим ли въобще?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 13, 2013 7:50 pm

Amelia wrote:Ще го гледам, ако ми се стори, че си заслужава или ако ми го похвалят хора, на които вярвам. Както обикновено.

Кво общо има мормонът-психопат с филма бтв?
Продуцент е. Демек, директно взима пари от приходите.

The Dragon wrote:Къде е отговора "Не защото очаквам филма да е тъп, но ще даря на някоя организация против гей браковете една цена на пълен IMAX билет, защото Симеон ме дразни вече с мрънкането за 'правата му'?"
Най-вече кавичките. Мноу е лесно от позицията на белия хетеро мъжкар да се приказва за "мрънкане", като не трябва ти да го живееш това. Очаквах поне в тоя форум да няма инфантилни реакционери, но явно имам завишени очаквания. Чувствай се поканен да не си комуникираш с мен дори косвено, ако ти коства такова неудобство.

Коле, гледахме един филм тая зима...

tigermaster wrote:От друга страна, Кард си е получил парите за този филм отдавна - филмовите права са продадени преди поне седем-осем години. Съмнявам се да получи и процент от приходите, а евентуален финансов провал на филма би имал малък до никакъв ефект върху неговата кариера - която, в крайна сметка, не е в киното - но може да повлияе зле на режисьора и актьорите, особено на някои от децата, за които това е първи високобюджетен филм.
Виж ми отговора към Амелия. Като цяло разликата между твоите примери и Кард е, че няма значение дали ще им даваш пари, или не. Не и директно. В смисъл, извън принципната позиция, парите ти няма да отидат за убийство, извършено от Ози, или ново изнасилване за Полански. Парите при Кард отиват за директна кауза обаче.

Vankata wrote:Тогава щях да ида да гледам филма два пъти :)

Добре де, сериозно - от една страна имаме човек с крайни възгледи, който ги пропагандира в рамките на закона. От друга имаме опити за налагане на обществена цензура върху творчеството му, което в по-голямата си част няма връзка с тези възгледи. Ми не знам, за мен общество, в което такова нещо е възможно, ме плаши доста повече от някакъв си хахо. Но пък всеки гледа от собствената си камбанария - теб въпросът те засяга лично, така че нормално е да не си съгласен.
Това е като на нашите религиозни фанатици аргумента - "attacking our bigotry is censuring our freedom of speech". Не си прав. Гражданската позиция не е цензура. Цензура е да се забрани на филма да бъде пуснат по кината. Гражданската позиция е коректив, който показва с какво хората се примиряват и с какво не се. В това си качество, негледането на тоя филм е особено важен жест, който изглежда за доста хора остава неясен.

Това не е просто протест срещу хомофобията, това е протест срещу директното й финансиране. Единствената причина хората все още да виждат някаква разлика между неофашисти като Кард и олигофрените от ККК примерно, е че едното е ОФИЦИАЛНО прието за нередно, а другото в България е национален спорт, подкрепян лично от бате Бойко.

tigermaster wrote:Само ми се ще да кажа, че като намесих и останалите, работещи по филма, изобщо не говорех за безименните труженици, а за хора като актьорите и режисьора. Ейса Бътърфилд - или както му се чете името - трудно би получил роля във високобюджетен филм, ако и двата такива, в които е участвал преди това, са се провалили финансово. За Абигейл Бреслин, като гледам, това е първа роля в наистина скъп филм. За останалите деца - също. Те не са безименни пчелички-труженички.

Както и да е, ще се опитам да отговоря по-сериозно вечерта или утре, ако трябва. Сега лягам да спя.
Бътърфийлд вече е имал голям успех във филм на Скорсезе. Бреслин има кариера в много по-високопрофилно кино от научната фантастика, независимо от бюджет. И двамата са в много добра позиция, независимо как протече тоя филм. И с риск да изгаднея, и двамата имат агенти, които могат да боравят с Гугъл също толкова добре, колкото и аз, и са в състояние да видят всякакви противоречия, свързани с Кард преди да подпишат участие.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6435
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon May 13, 2013 8:02 pm

Успехът на Бътърфийлд със Скорсезе е финансов провал от епични пропорции, макар и критиката да го оцени. Студиото е на къде сто и шейсет милиона долара загуба от него, което пък е повече от целия бюджет на "Играта на Ендър". Не съм го гледал, де. За Бреслин не знам.

Както и да е, това няма значение. В действителност не знаех, че Кард е и продуцент на филма.

Бтв, хвърли едно-две очи на "ПараНорман". Мисля, че ще ти хареса, а и би трябвало да разбереш защо ти го препоръчвам.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon May 13, 2013 8:17 pm

Roland wrote: Най-вече кавичките. Мноу е лесно от позицията на белия хетеро мъжкар да се приказва за "мрънкане", като не трябва ти да го живееш това. Очаквах поне в тоя форум да няма инфантилни реакционери, но явно имам завишени очаквания. Чувствай се поканен да не си комуникираш с мен дори косвено, ако ти коства такова неудобство.
На инфантилните провокации се отговаря с инфантилни реакции. Не съм убеден че имаш standing - ти не си гражданин на САЩ, а това е вътрешнополитически проблем (човека който иска да му пристанеш са му нарушени правата, ако той се оплаче ще го изслушам). Когато вземеш гражданство ще се отнасям по друг начин към кръстоносния ти поход, но точно в момента ако женитбата е толкова важна за теб има места в европейкия съюз където е легализирана и имаш право да работиш.

Но ти в момента искаш да лиша български преводачи, български киноработници и български разпространители от приходи заради твоята кауза. И това е противно.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 13, 2013 8:24 pm

Сигурен съм, че за българските преводачи и разпространители ти пука точно толкова, колкото и за моите "права".
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue May 14, 2013 2:19 am

Като цяло, бойкотът на някви като Кард от някви други като Симеон е начинът съвременното общество да си изолира и обезвреди идиотите, без да се стига до ексцесии като ходене по съдилища или наложена свише цензура. Та в тоя ред на мисли, мога да схвана гледната точка на хора, които няма да си купят нищо, в което Кард е участвал.

Но пък аз лично няма да стигам до тея крайности, най-малкото щото филмът не се прави само от Кард, както книгите на Кард се правят само от Кард. Та в тоя ред на мисли ако ще почнем да се държим така с този филм, за да сме логически консистентни ще е добре да спрем да гледаме комерсиално кино ИЗОБЩО, щото се прави от зли корпорации, които съсипват изкуството, погазват правата на дребните киноправячи и киноразпространители и ни карат от десет години да гледаме един и същи филм с дребни козметични промени. И докато сме на темата, може да спрем да ползваме ВСИЧКИ продукти на големи корпорации, щото все някъде по трасето в бизнеса им има впрегнати някви малки китайчета, на които също им се нарушават правата и тея китайчета са всъщност само един от гъзилионите проблеми с политиката на тея компании всъщност. И така ако почнем, няма да му излезе края.

В заключение искам да кажа, че Симеон издразни и мен с тази тема, особено в първоначалната й формулировка, колкото и да му симпатизирам на каузата. Като цяло, мисля че няма да е зле да разбере, че въпросната кауза не може да вълнува всички по начина, по който вълнува него, както каузата на Жоро за запазване на природата в България не вълнува всички или моята кауза за по-добро образование в областта на точните науки не вълнува всички. Та човек трябва да си дава сметка пред кви хора говори и доколко е нужно да намила за каузата си, иначе става досаден. Считам, че не е нужно да ни образоват всеки месец (това поне според брояча на Емо) за това колко зле са третирани гейовете по света изобщо или в Америка в частност - ние сме го разбрали това и доколкото виждам, повечето от нас не ги третират зле. Та да ни се намила периодично точно тук някак ми се струва каунтърпродуктивно.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Tue May 14, 2013 2:24 am

alshu wrote:AlDim
филмът няма и една обща сцена
И защо всички рекламни снимки, които случайно съм видял до сега (io9 яко го root-ват този филм, че чак досаждат) отговарят абсолютно на сцени, които съм запомнил от книгата?

Особено тренировъчния zero gravity room.
Самият Кард каза в интервю, че нито една сцена във филма не отговаря на книгата, защото това е невъзможно предвид начина, по който оригиналът е написан с много вътрешни размисли на персонажа.



Иначе на тази тема й е крайно време да хване пътя. Не води до нищо продуктивно. Най-много всички дружно да отидат да гледат филма на IMAX, защото им е писнало Симеон да спами форума и Facebook (второто - почти ексклузивно) с гей-проблемите на страна, на която всъщност въобще не й пука за него, а и за самите американски граждани.

Симеоне, ти си ни приятел и точно затова ти го правим този intervention тук. Оставил си сексуалната ти ориентация да е основното нещо, за което комуникираш със света вече. Вредно е. Не оставяй това да те определя като личност, сигурен съм че има още много неща, с които можеш да се самоопределяш.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue May 14, 2013 3:21 am

Моля не използвай думата "intervention", когато имаш предвид реакционерство.

Хрис, аз чета темата, не знам що говориш за мен в трето лице. Жалка картинка са отговорите в тая тема, а броячът на Емо е безкрайно неправдоподобен, предвид, че аз едва пиша вече в ШД.

And with good reason.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5237
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Tue May 14, 2013 10:14 am

AlDim
Кард каза в интервю, че нито една сцена във филма не отговаря на книгата
Не знам какво е писал, защото не следя информацията, ама си мисля, че не може съвсем буквално сцените да са тотално различни.
Най-вероятно ще са някак трансформирани и предадени по различен начин, но по същество ще казват същото.

Пък и дори да се коренно различни (което някак не личи от снимковия материал) всъщност това няма отношение към дискусията, защото книгата (и евентуално филмът) не се водят хомофобски.

Идеята в темата е да се удари кариерата на автора с цел да се противостои на откровено гнусната му политическа дейност.

На мен бойкотът ми звучи, като валидно политическо средство, въпреки че не симпатизирам на нито една от двете страни в този конфликт :lol: .

В по-горните примери с Полански, Ози и още куп звезди (OJ Simpson?) има нещо - ако индивидът е дал продукт относително важен за обществото, то може да си затвори очите ако смята, че има полза от тези хора. Хич няма да му пука за пострадалите единици...защото така си функционира обществото :?.

Случаят тук обаче не е идентичен. Нито Ендър е толкова голямо постижение, нито пък е толкова популярна книга (само някакви sci-fi нърдчета са чували за нея).
Т.е. няма да има нищо учудващо в това, ако достатъчно голяма част от обществото реши, че Кард му пречи и реши да го изрита от евентуално доходоносната позиция в която се намира в момента. :lol:

Ако това последното се случи и разни bystanders от екипа на филма, студиото и дори феновете на sci-fi киното (евентуален flop ще намали субсидиите за hardcore sci-fi) го отнесат заради това, че авторът е говедо...ми какво...нито ще е първия, нито ще е последния път.


Roland
и двамата имат агенти
По-интересният въпрос е, къде са дремали костюмарите от Summit Entertainment, защото точно тяхна работа е да следят за политическата страна на нещата.
Най-вероятно и там има "заслуги".
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests