Черният ангел: Раждането на един от нас - коментари

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Thu Dec 15, 2011 9:52 pm

bogdanov wrote:но в тоя сайт хейта е преобладаващ, п Снобски изказвания /'

признаци на завист




Ерагон той изчете доста литература
:yay: :yay: :yay: :yay:

едит
Мен искрено ме забавляват някои от нещата, които "Буквите" издават, давайки шанс на млади автори и поети. Веднъж бях на ваше представяне на Ренета Бакалова. Единственото яко нещо на цялото мероприятие беше пича от Англия, чиято книга издавате, за когото до сега дори не бях чувал. Отидах напълно непредубеден към гореспоменатата поетеса и въобще към цялата фондация, защото нито бях чувал за едното, нито за другото. Дори бих казал, че отидох с добри чувства. Ама ще ме извинявате, непрофесиоанализма и посредствената поезия си личаха от километри. Компанията си купихме няколко ексземплярчета на стихосбирката, защото някои от нас всъщност харесаха нещата, които се четоха. Същата вечер се случи така, че се бяхме събрали у нас и по едно време решихме да прочетем няколко стихотворения. Искрено ви благодаря за страхотната вечер която си прекарахме. Изядохме я с корицата и така не се бях смял от месеци. Не, че разбирам от поезия, но това беше...уникално. Дори се мотивирахме и писахме стихотворения до 4 часа сутринта с мотиви на Бакалова. Незабравимо. Та, идеята ми е, че това, че дадения продукт е събрал не знам си колко хиляди гласа и е минал през двама редактори, не го прави по-качествен или дори годен за четене. И да, прочетох първите глави на книгата и единствения повод по който бих си я купил е за да се посмея с приятели. Всеки пише било то романи, било то разкази или стихотворения. Това, че дадено нещо е издадено не го прави по-качествено от рандъм непрофесионално творчество на тийнейджър, който пише за удоволствие.

п.п
Следващия път когато правите подобни мероприятия ги правете така, че и хора, които са извън компанийката ви да знаят за какво става въпрос. Не една руса лелка да излиза и да пуска някакви вътрешни лафчета, а голяма част от публиката да си мисли "OMG, WTF!".
Last edited by Dante on Thu Dec 15, 2011 10:13 pm, edited 2 times in total.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Dec 15, 2011 10:03 pm

Мдам, аз таман щях да питам анонсът от колко годишен човек е писан, ама Емо го е изкоментирал. :lol:

Тъжната родна действителност става все по-тъжна...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Thu Dec 15, 2011 10:16 pm

И после разправяйте, че от Shadowdance не лъхал елитаризъм на талази. :mrgreen:
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Feanor
Scholar
Posts: 134
Joined: Fri Jan 16, 2009 12:06 am

Post by Feanor » Thu Dec 15, 2011 10:18 pm

Няма нужда от благодарности, богданов, не беше с умисъл. Тук сложи дълъг списък с логични аргументи, които като гледам си знаеш и срещу които имаш готови отговори. Викам да прескочим губивремето и неприятните емоции. Успех на автора на книгата, защото писането трябва да се поощрява.

Направих си набързо мнение, паралелно с първия пост на Морвен. Няма смисъл. (Това основно към Трип, който редовно се връзва на подобни теми.)

А аз отивам да се срамувам в ъгъла.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Dec 15, 2011 10:21 pm

Martix wrote:И после разправяйте, че от Shadowdance не лъхал елитаризъм на талази. :mrgreen:
Martix, аз нуждата от елементарна грамотност и логически свързани изречения не ги броя за признак на елитаризъм, да ти кажа :lol: ;)

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Thu Dec 15, 2011 10:32 pm

Trip wrote:
Martix wrote:И после разправяйте, че от Shadowdance не лъхал елитаризъм на талази. :mrgreen:
Martix, аз нуждата от елементарна грамотност и логически свързани изречения не ги броя за признак на елитаризъм, да ти кажа :lol: ;)
Да, защото си част от елитното общество, в което тези неща ги имат за даденост.
Слез на земята, припомни си какво е да си млад автор с не повече от няколко хилядарки приятели зад гърба. Не знам как е при Вас във висшата литература, но тук долу на хората им се налага сами да се издават. Има достатъчно трудности, с които младият фентъзи ентусиаст трябва да се пребори, че да се трови и с грамотност.
сноби !
:D
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Dec 15, 2011 11:21 pm

А така! Каза ли ни го Мартикс? :lol:
Стига сме хулили човека. Все пак говорим за следващата българска книга, която ще представлява страната ни в световната фентъзи и сай-фай общност. :lol:

Бтв ерагон16 нали не се самоизлагаше сам, а го излагат ИК Буквите, щото той им е спечелил някакъв си конкурс там?
В тоя ред на мисли, аз по-скоро бих искала да видя произведенията, класирани на второ, трето и четвърто място, за които съм 1-2 идеи по-сигурна, че клубните им дружинки не са гласували под строй (по няколко пъти).
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Thu Dec 15, 2011 11:40 pm

Бъркаш ако мислиш, че само за победителя са гласували организирано :lol:
Аз самият бях вербуван точно за този конкурс да гласувам и то за две различни книги. Първо една приятелка от Светлини сред сенките ме накара да гласувам за "Непоискано добро" на Валентина Димова. След около седмица за моя най-голяма изненада един колега набираше гласове за някаква книга, чието име не помня. Там вече не гласувах, защото имам само един facebook акаунт. :lol:
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Dec 15, 2011 11:54 pm

Аз съм убедена, че всички са свикали 5-6 координационни сфери познати да гласуват. Заради което бих повярвала много повече, че ще получа взривна литература след конкурс с жури, което има няква представа кво прави там, а не след интернет гласуване на Сульо и Пульо.

Ама някои клубни дружинки са по-организирани от други. :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Dec 16, 2011 12:56 am

Martix wrote: Да, защото си част от елитното общество, в което тези неща ги имат за даденост.
Слез на земята, припомни си какво е да си млад автор с не повече от няколко хилядарки приятели зад гърба. Не знам как е при Вас във висшата литература, но тук долу на хората им се налага сами да се издават. Има достатъчно трудности, с които младият фентъзи ентусиаст трябва да се пребори, че да се трови и с грамотност.
сноби !
:D
Няма нищо лошо да си млад автор с все още неофомен стил, но тогава изчакваш преди да се хвърлиш да издаваш романи. И грамотността е санитарен минумум дори за деца в началното училище, защо за автори да не бъде? Това не е никакъв елитаризъм.
Бъркаш ако мислиш, че само за победителя са гласували организирано

Тук си прав. Всъщност е съвсем възможно е дори да се гласува организирано и да спечели нещо хубаво, просто въобще не е сигурно.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

bogdanov
Smallfolk
Posts: 19
Joined: Sun Dec 26, 2010 4:59 pm

Post by bogdanov » Fri Dec 16, 2011 1:07 am

Trip wrote:Богданов, там е работата, че анонсът в началото на тази тема е едва полукохерентен и тъпкан с елементарни граматически грешки. Анонсът. Дето рекламира книгата. Дето я представя. Осъзнаваш ли това какво впечатление прави?

А книгата не звучи като писана от 20-годишен, да вметна, а звучи като все същите ... текстове ... на ерагон16, каквито ги помня от Цитаделата, само че минали през редактор - който ги е пооправил, видно е, но определено недостатъчно. Ти как би коментирал дадените от Томек примери?
Дай да разчепкаме един въпрос - според теб текстът е написан така, защото толкова можем или е написан така, защото така въздейства повече? В края на краищата читателите на тази книга, са и читателите, грубо казано, на Ерагон. Има и други дреболии. За останалото бях повече от ясен, лесно беше редакторът да се прояви като съавтор и да допише книгата както трябва. Само дето целта на този конкурс беше да намерим автори, не книги. На Русланов му се дава възможност за израстване. Тези неща са обяснени подробно на страницата на конкурса във Фейса, не ми се преповтарят обяснения от миналата година.

bogdanov
Smallfolk
Posts: 19
Joined: Sun Dec 26, 2010 4:59 pm

Post by bogdanov » Fri Dec 16, 2011 1:10 am

п.п
Следващия път когато правите подобни мероприятия ги правете така, че и хора, които са извън компанийката ви да знаят за какво става въпрос. Не една руса лелка да излиза и да пуска някакви вътрешни лафчета, а голяма част от публиката да си мисли "OMG, WTF!".
Благодаря истински за това. За десет години дейност, реално познаваме вече почти всички и по някой път пропускаме подобни моменти.

За поезията на Ренета Бакалова ми позволи да не съм съгласен. Тя, освен че спечели много тежкия наш конкурс "Жени и вино" /не се гласува със СМС-и/ е носителка и на други национални награди и е достатъчно добре оценена от сериозната критика.
Но всеки си има право на вкус.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Fri Dec 16, 2011 1:17 am

bogdanov wrote:Дай да разчепкаме един въпрос - според теб текстът е написан така, защото толкова можем или е написан така, защото така въздейства повече? В края на краищата читателите на тази книга, са и читателите, грубо казано, на Ерагон.
Ама... ама... ама ти това сериозно ли?!

Добре, дай да го разчепкаме този въпрос.

Първо, ако не е направено нарочно, тогава никак не ми харесва. Няма да обяснявам пак защо не ми харесва, писал съм го вече няколко пъти във форума, а тук-там и извън него - виж примерно абзаца от http://www.shadowdance.info/800Broeve/B ... html#talas, който започва с "И преди някой да е казал...".

Второ, ако е направено нарочно... тогава дори още по-малко ми харесва. Да, още по-малко от "никак". Защо? Защото това значи, първо, че сте прицелили тази книга *само* в недотам грамотни хора и, второ, че *поощрявате*, давате одобрението си, че и с пример дори, на тази недотам грамотност.

Не мисля, че има място за повече разчепкване. Просто не ми харесва.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

bogdanov
Smallfolk
Posts: 19
Joined: Sun Dec 26, 2010 4:59 pm

Post by bogdanov » Fri Dec 16, 2011 1:18 am

П.С. Мога да изброя поне 10 имена на автори, които пишат много добра българска фантастика /и фентъзи/. Вероятно те са и във вашия топ лист.
Само дето не им се пише сериозно, ами само за удоволствието.
Организирахме два много сериозни конкурси 2005 и 2006-та, със сериозен награден фонд и много екстри. Резултатите, като наградени произведения бяха много добри /Сънувах човешко лице е безплатна за четене в сайта/. Като автори, с които да се работи, каквато беше всъщност идеята на конкурсите - нищо!
Но тези неща могат да се разберат, когато си от другата страна.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Dec 16, 2011 1:37 am

Богданов, игнорирай дупликите ми надолу и ми кажи как трябва да се построи конструктивна критика към вас, така че ти да не я отпишеш като "млъкнете, вие сте смешни сноби, ние сме идеални, каквото и да правим"...
Феанор - това, че не разбираш как се прави рекламна кампания, би трябвало да те засрами и да те накара да поразровиш малко, а не да обявяваш всичко за чрезвичайна глупост. Между другото една от първите работи, които се определят като започне да се пише книга е - "Какво искаш да кажеш с нея на читателите". Другото са упражнения по стил.
Реклама се прави по много начини, на някои хора просто не им влизат най-първосигналните.
Лесно беше да му помогнем да я напише на нивото на нашите 4Х годишни знания, само че тогава останалите 5 книги от поредицата увисваха яко, тъй като нямаше как да се покаже развитието на автора и героя.
Не разбирам защо трябва да се показва развитието на автора. Ако тези книги са написани защо просто не са направени на едно и съшо, добро ниво? Ако не са написани, как да сме сигурни, че въобще ще има развитие, а това не е таванът на възможностите му?
Но то това са неща които се мислят, а мисленето, за разлика от хейтенето винаги е било трудно.
Датата на премиерата е ясна, заповядайте ще дам лично на всеки микрофона да си изкаже мнението от сцената /ако ви стиска/.
Щото няма да е хейт да съсипем звездния миг на момчето, нали?
Сега вероятно ще последва следващото действие на несправящ се админ - ще се изтрие темата.
Имаше една приказка за нероден Петко, трябва да си я чел...
Благодаря още веднъж за отговорите и не ме разочаровайте за бъдеще с толкова беззъби отговори. Явно липсата на джавкане във Ефремов тотално ви се отразява.
Сарказъм ли трябваше да е това или просто заяждане за норматив?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 49 guests