Черният ангел: Раждането на един от нас - коментари

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Dec 16, 2011 12:04 pm

Aз прочетох каквото беше налично от книгата, между другото :)
Нищо не си разбрал, както винаги, но това е друг тема.
Ауч! Zing! Е, като е друг тема. Съжалявам, че не съм се научил, но и ти си суров учител. Никога не съм получавал одобрението ти - ето, и сега те разочаровам ;_; Какво, какво да сторя?!?!

Иначе, ако очакваш да родя критика на "книгата", смяташ ли, че имам нужното време за губене? :) Не спирам, между другото, да се забавлявам на редовната ти употреба на "хейт" - имам чувството, че сме обратно в 2004-та и слушам песен на Конса и Мишо Шамара ^_^

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Fri Dec 16, 2011 12:38 pm

Понеже Буквите ми е симпатично начинание още от време оно, ще си позволя да сипя и аз едно мнение, не че ще кажа нещо ново.

Разбираемо е желанието да се разработва масовия книжен пазар. Реализирането на това желание в конкретна дейност е дори похвално. Има проблем обаче с младите писатели. Младите писатели по правило са ненаучени (ще ме извините за генерализацията), а по-трезвите от тях съзнават, че няма нужда да натрапват на публиката етапа на (начално) обучение по писане. Иначе казано, пишат си кротко вкъщи, тестват върху приятели/онлайн кръгове (кеф ти в Буквите, кеф ти на стената във фейсбук, кеф ти във форуми), пишат, тестват, развиват се. Това си е продължителен процес. Докато стане ясно, че са стигнали ниво, подходящо за публикуване. Публикуването е сериозен стейтмънт. И също така е ултимативен тест.

Какво се случва, когато се публикува преждевременно?
По-неопитните читатели придобиват кофти представа за това какво е литература, достойна за издаване. Щото литературата има и възпитателен ефект върху читателя като читател. И ако издателят се интересува и от качеството, а не само от доенето на читателя (което така или иначе в България не води до кой знае какъв успех), той трябва да е спирачка пред подобни изпълнения. (Има нюанси, ако авторът се самоиздава.)
Обръгналите читатели пък директно поставят автора в черния списък на графоманите. От който списък много трудно се излиза впоследствие. В този смисъл, преждевременното публикуване е опасно за автора, ако държи на името си. Щото иначе си обречен на псевдоними през целия си писателски живот, който няма да е много дълъг и без това в такива случаи.

Виждането на развитието на автора в многотомна поредица може да е интересен експеримент, но истината е, че е интересен основно за издателя и автора и за някакъв кръг около тях. А читателите, които биха оценили подобен експеримент като интелектуално упражнение, са точно читателите, които няма да изтърпят да четат посредствеността (в началото му).

И последно. Ще ми се да ви пожелая успех. Обаче посредствеността НЕ трябва да се поощрява и да й се дава трибуна. Ако ще и да е тийнейджърска. Щото читателят го интересува продукта, а не на колко години е автора. За другото си има детски конкурси с награди.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri Dec 16, 2011 12:59 pm

bogdanov wrote: П.С. Когато Ерагон обясни, че тук ще скочат и без да са прочели два реда не му вярвах, но експериментА засега е повече от успешен.
Извинявай, ама на Ерагон е човек, който дори да му напишеш няколко страници на Word градивна критика, примерно, той би го нарекъл "хейт", колкото и учтиво да е написано. Все пак е от школата на Цитаделата вече не знам си колко години. Много добре знам как седят нещата, защото само до преди 2-3 години и аз бях от гореспоменатата школа. Дори ме изгониха, защото си бях изказал личното мнение. (да, много съм депресиран заради този факт, изключително много завиждам и по цял ден си седя вкъщи, нямам приятели и приятелка, за да чета сайта, затова в момента така оплювам и съм пъпчив, очилат гий, които си няма друга работа). И не вярвам този човек да се е променил така коренно, за да приеме каквато и да е била критика, най-вече, че сега видях - още си пише активно в Цитаделата, а там хора с лично мнение не търпят. Ние в Shadowdance като знам всички тези факти и сме имали досег с автора, какъв е смисълът да се хабим и да пишем градивна критика, като знаем, че на нея няма да се обърне никакво внимание, вместо да се позабавляваме? Питам.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Fri Dec 16, 2011 1:17 pm

Страхотно мнение на Scourge, подкрепям с всички възможни крайници. Малко съжалявам, че не успях да формулирам собственото си мнение толкова точно :(
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Dec 16, 2011 1:19 pm

Абсолютно, и аз мисля, че Scourge успя много добре да обобщи нещата.
Данте, винаги съм подозирала, че си гий:)))
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Dec 16, 2011 1:23 pm

Скърдж, аз мисля, че Буквите в момента се опитват да реализират тази поредица и автора, РАЗЧИТАЙКИ на слабата грамотност на таргета й. Което е просто пошло.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Dec 16, 2011 2:29 pm

b.t.w. Преди две години бях измислил една схема за вътрешно оценяване според която авторите участващи в конкурса се оценяваха взаимно тайно - схемата беше проста всеки автор праща на съдията списък на произведенията на останалите автори като срещу тези които са му харесали слага -ДА. Победителя е човека с най-много да, гласуването е анонимно - гледа се само бройката.

Та изтествах тази си схема в Цитаделата и от 12 човека участници Ерагон16 се оказа на или 5 или 6 място и беше много изненадан, на първо се оказа един пич който не го познавам но беше получил максималния брой одобрение.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri Dec 16, 2011 6:17 pm

Morwen wrote:Абсолютно, и аз мисля, че Scourge успя много добре да обобщи нещата.
Данте, винаги съм подозирала, че си гий:)))
:lol: :lol: :lol: хахахах, колко съм тъп... Аре, изнасям се от темата, че и без това не съм особено безпристрастен. :oops:
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Dec 16, 2011 7:14 pm

Scourge, страхотно мнение!

Аз все пак продължавам да не разбирам защо след като на г-н Богданов му е очевидно, че няма никога да станем клиенти на ИК Буквите, ни занимават тук с техен продукт. Остава единствено тезата, че сме някакво опитно поле, но така формулирания и изпълнен есксперимент наистина няма смисъл.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Dec 16, 2011 8:00 pm

+ достатъчно на горните мнения, концентрирани около Скърджа
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Dec 17, 2011 7:28 am

За мен този напън е най-вече поредното доказателство колко по-лесно е да се приказва високомерно и да се измислят оправдания на една слаба книга от това да се напише добра книга :lol:

...и аз си нямам приятелка :cry: :cry: :cry: Подозирам, че може да съм гий...
And you can't dance with a devil on your back...

bogdanov
Smallfolk
Posts: 19
Joined: Sun Dec 26, 2010 4:59 pm

Post by bogdanov » Sat Dec 17, 2011 12:04 pm

Има една известна поговорка - "Ако в американски форум зададеш въпрос ти отговарят, а после задават на теб.
Ако в български форум зададеш въпрос, ти обясняват колко си прост".
Накратко, темата е покана за премиера. На книга спечелила тежък конкурс. На книга по която е работено близо година и то не само в/у текста, а в/у създаване на фенове, ПР и множество дреболии.
Поканата очакваше да покажете заинтересованост или не, и евентуално от куртоазия да поздравите младия автор за първа книга.
Темата се превърна обаче, освен в избиване на комплекси, в показване на явна неприязън. А, аз тоя го знам, той ли ще ми пише книга.
Така говореха и за Жельо Желев на времето /някой ако е бил роден 89-та/. Но това си е добре описано в народопсихологията на Иван Хаджиев и не ме изненадва.
Изненада ме другото - постоянното желание за "градивна критика". Сякъш тоя форум е пълен с известни издатели, продаващи хилядни тиражи и много в час с пазара на български книги.
Знаех, че в България всеки разбира от финанси и футбол, но че е експерт и по книгоиздаване не знаех. Тоя форум някак си се изживява като ARBITER ELEGANTIARUM на родното книгоиздаване.
Истината е съвсем друга. Има голяма разлика м/у добри и продаваеми книги. Нагледах се на издатели, които фалират защото издават само неща, които и те биха чели. Квазар е последния известен пример в тия среди.
Както казах по-горе - книгата си има читателския кръг. Още повече - работено е активно по изграждането му. И множество дреболии, които принципно касаят основно мен като инвеститор. Само за информация, още Аргус го усетиха към 2000-та - колкото и примамливо изглежда да се продава в готов организиран фендъм, там не са купувачите на книги. До същите поуки стигнаха и Квазар, и ние донякъде, и Човешката последно време... Т.е мненията за книгата в този форум се отразяват на продажбите точно толкова, колкото и наградата Еврокон - т.е никак.
За качествените книги - издавали сме /както показаха линковете/. И с удоволствие пак ще издавам, ако някой ми представи такава. Това, че не са продаваеми е отделна тема. Както си писах в една от колонките - да си издател на българска литература в България е диагноза, не е професия. Това не се прави за пари, а от любов към книгите. Не, че е непечелившо, но с хвърлените усилия могат да се вадят много повече пари в други сфери.
Но съм отчаян от натрупаната злоба и агресия в тоя форум. Айде аз съм на години вече, но повечето тук сте млади хора, кога успяхте да го натрупате всичко това? И как ще я карате занапред.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Dec 17, 2011 12:20 pm

Значи, имаме шаблончето с "хейта" от Конса и Мишо Шамара и шаблончето със "злобата и агресията" от teenproblem.net - на възраст, на възраст, колко да си на възраст?... Иначе, грешиш - презрение и подигравателност са, не злоба и агресия :lol:

Останал си с погрешното впечатление, че говорим от позицията на разбирачи по книгоиздаването и че даваме акъли. Не. Говорим от позицията на грамотни български читатели и просто се бъзикаме с жалката картинка, която ни се представя тук, понеже ни е ясно, че няма какво друго да направим. На мен ми е интересно дали си казал на автора това, което казваш на нас - че може да не е добър, но може да стане продаваем. Той как реагира? И с каква любов към книгите си решил да издадеш горното творенийце? И те питам за трети път - ще коментираш ли нефелните изречения-гротески, които Томек даде за пример още на първата страница?

Edit: Ще го повторя, в случай, че продължаваш да не схващаш - не ни е еня дали тази книга ще се продава. В този си вид това е подигравка с читателя. Дали някои читатели ще усетят тази подигравка - това е друг въпрос.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat Dec 17, 2011 1:40 pm

bogdanov wrote:Има една известна поговорка - "Ако в американски форум зададеш въпрос ти отговарят, а после задават на теб.
Ако в български форум зададеш въпрос, ти обясняват колко си прост".
Поговорката е малко по-различна, обаче това няма значение. Не знам защо съществува, обаче, понеже в няколкото англоезични форума, които съм посещавал, обясненията колко си прост са в пъти по-зли от почти всичко, което съм виждал в българските.

Както и да е...
Мислех да драсна малко истински хейт, та да има някакво оправдание за думите ти, нали... Само дето взех, че се отказах, понеже сега не съм в настроение за качествени плювни. Съжалявам...
Нещо не ми идва и да изразя презрението и насмешката, за които говори Трип, макар че, да му се не знае, има много поводи за това - както в неграмотния ти анонс(още в първото изречение има граматична грешка, по дяволите, да не говорим за другото), така и в демото на книгата.
За какво пиша ли?
Де да знам и аз... Мисля, че исках да ти кажа, че това да заклеймиш купища добре обосновани критики като хейт, злоба и квототамбеше е, най-малкото, грозно. Ако не беше реагирал по същия начин при появата на книгата "Време във времето", вероятно щях да си помисля, че ти си Ерагон16, правещ неособено успешен опит да си защити книгата. Сериозно...
А, да... "Тежък конкурс", викаш? Наистина ли? Колко тежко е да ангажираш децата в един от най-посещаваните фентъзи-форуми в България? Особено ако си му модератор и си приятел на админа, когото цитаделци почитат като божество и наричат лорд? Какво му е тежкото? Очевидно е, че за тази книга е гласувано от погрешно насочени приятелски чувства - този извод следва както от пълната липса на литературни качества в откъса, който прочетох, така и от примера на РРС по-горе - ясно се вижда, че когато хората не знаят кой на какво е автор, произведенията на Ерагон16 далеч не се харесват толкова.
Още нещо. Както сам казваш, в България от българска литература не се печели. Не съм издател, не знам, може и да е вярно.
Но тогава какви са тия приказки за продаваемост на автора? Щом така и така не може да се печели, защо поне не издадохте нещо, чието четене да си струва?

+каквото казаха Scourge и останалите.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Nicksson
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Apr 23, 2010 5:08 pm

Post by Nicksson » Sat Dec 17, 2011 2:56 pm

Каквото и да си говорим, хубаво е, че все пак се издават български книги. Уважение пред труда на автора, издателя, редактора и т.н. Още по-похвално е, че някой влага пари и време в подобно начинание. Няма какво да се лъжем, все пак това е България, където е по-важно да има хиляди хотели и вили, отколкото детски площадки, детски градини и библиотеки.
Пожеланията ми са книгата да си намери точните читатели и да ги зарадва.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests