Майкъл Крайтън и как се определя литературно качество

Мръсните страсти – на сапун
Locked
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Oct 19, 2011 3:35 pm

Ето нещата от моя пост, на които земонти не отговори и с които, по неговите собствени думи:
zemonti wrote:И защо трябва да дискутирам ВСИКО? Аз да не съм кретен - с някои неща съм съгласен, приемам ги и коментирам тези, крайните, с които не съм.
е съгласен:
Moridin wrote:Иначе силно преувеличаваш горе-долу всичко.
Moridin wrote:Крайтън не е някакъв уникален феномен на жанровия кросоувър, а просто пише трилъри с фантастични елементи. Същото прави Дан Браун. Той е почти на 100% филмиран и има много почитатели. Велик ли е? Титан ли е? Не. Просто пише подходящо за масовия вкус. Същата е работата с Крайтън. Сфера е много добър роман. Щамът Андромеда е жалка история, но такива са били времената, предполагам. Джурасик Парк, Мегалодон и темподобните са фантастика колкото дневника на баба ми. Стилът му е лесно смилаем, сюжетите му са завладяващи, макар и не много завъртени. Всичко това определено превръща книгите му в идеален материал за филмиране, но по никакъв начин не го дефинира като "обективно велик", или нещо от сорта.
Moridin wrote:Със сигурност оригиналното мнение на Драгън е крайно, но като изтърсиш мнение в другата крайност, с горе-долу същия тон, някак си вече не върви да вкарваш някакво holier-than-thou държание
Следователно можем да считаме въпроса за приключен :) земонти е съгласен, че бройката филмирани произведения по никакъв начин не говори за качеството на литературното произведение и просто се е объркал и е писал пиян ^_^

Защото единствената друга причина някой да продължава да спори за нещо, с аргументите срещу което е съгласен, остава да е чисто тролене ^_^

п.п. Земонти явно е също съгласен, че се е държал некоректно. Oh well :roll:
Last edited by Moridin on Wed Oct 19, 2011 3:37 pm, edited 1 time in total.
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Oct 19, 2011 3:36 pm

Защото съм тотално и обосновано несъгласна с тезата ти, че една книга става велика/добра чак след като се продаде в голям тираж и че по разликата в тиража (или колко е "успял" авторът й) може да се мери разликата в таланта. Привеждам ти доказателства. Ти, от своя страна, просто ги игнорираш или ми изкарваш аналогии не с кой да е, а с Шумахер, който какъвто и да е, не е виден човек на изкуството.

Никакви крайни мнения за Крайтън не съм изказвала и в първото си мнение дори се подразних на тона на Трип и Драгън и застанах по-скоро на твоя страна. Но после, извинявай, вече не можех... За протокола - Драгън има навика да изказва едни крайни мнения с авторитен тон и с лопата аристократично презрение, които хвърлят в къпинака. Не е прав. Но това не значи, че и ти си.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
zemonti
Commoner
Posts: 49
Joined: Tue Oct 18, 2011 6:16 am
Location: Canada

Post by zemonti » Wed Oct 19, 2011 3:48 pm

Trip, затрудняваш ме. Предполагаш си наясно с какъв невероятен обем от рецензии мога да те затрупам. Кое да подбера?
Тъй като съм абониран за онлайн NYT извадих последното от него:
http://www.nytimes.com/2008/11/06/books/06appr.html

Не мисля, че си подбрал правилният автор, които да дефинираш като "невелик" и да искаш доказателства за обратното. Разбира се, че историята познава множество автори, които са много по-награждавани, по-издавани, по-обичани, на аз и още 37 папуаса намираме Крайтън за велик, което май е достатъчно, а?

Аз лично намирам за много по-велик Станислав Лем, с чиито фантастики съм израстнал и обожавам, но той е по-локално, комунистическо величие и не смея да му лепя такива "велики" етикети.

Докато Майкъл Крайтън..... com on!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed Oct 19, 2011 3:51 pm

zemonti wrote:Trip, затрудняваш ме. Предполагаш си наясно с какъв невероятен обем от рецензии мога да те затрупам. Кое да подбера?
Тъй като съм абониран за онлайн NYT извадих последното от него:
http://www.nytimes.com/2008/11/06/books/06appr.html
No one — except possibly Mr. Crichton himself — ever confused them with great literature, but very few readers who started a Crichton novel ever put it down.
Още не съм дочел статията, но...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Oct 19, 2011 3:58 pm

Няма какво да ми към онваш, друже - даваш ми линк към статия, която ти закопава тезата още в края на първия си абзац. В смисъл....
No one — except possibly Mr. Crichton himself — ever confused them with great literature, but very few readers who started a Crichton novel ever put it down.
И продължава:
The best of the Crichton novels have about them a boys’ adventure quality. They owe something to the Saturday-afternoon movie serials that Mr. Crichton watched as a boy and to the adventure novels of Arthur Conan Doyle (from whom Mr. Crichton borrowed the title “The Lost World” and whose example showed that a novel could never have too many dinosaurs).

И завършва:

Like most genre fiction, the Crichton novels are windup toys of a sort, and in memory it’s hard sometimes to keep them all straight. We recall them by their themes and issues — the plague book, the gorilla story, the train-robbery one, the airplane thriller — and not for their characters or their fine writing.
Живееш в Канада, знаеш английски достатъчно. Тия цитати връзват ли се с описание на "велик" автор, м?

И не, никак не е достатъчно ти и още 37 папуаса да го намирате за велик, защото и ти, и 37-те папуаса, и още милионите хора, дето са убивали приятно по няколко часа с книгите на Крайтън, не можете да дадете и ЕДИН свързан аргумент защо е "велик" писател. Нали ти е ясно, че за тая цел човек трябва да разбира от литература, а читателите на Крайтън, Патерсън, Гришъм, Лъдлъм и т.н., в по-голямата си част не разбират от литература. Просто я консумират - а историята е доказала, че не е нужно да разбираш нещо, за да го консумираш. Та така.

Това с Лем няма да го коментирам, щото е чисто и просто фактологически невярно - Лем го знаят всички фантасти и много от разбиращите от литература читатели на Запад и го знаят баш като велик :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Oct 19, 2011 4:04 pm

Емо, за земонти разбирачите са подмазвачи, така че си на грешна плоскост :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
zemonti
Commoner
Posts: 49
Joined: Tue Oct 18, 2011 6:16 am
Location: Canada

Post by zemonti » Wed Oct 19, 2011 4:04 pm

Morwen, да сложим еднакви критерии за охарактеризирането, иначе спорим за различни неща и се дразним.

Разбира се, че един от най-важните критерии за успешността на фантастите са наградите Хюго и Небюла. В това отношение има много по-големи фантасти от Крайтън. Не го пробутвам между Лари Нивън и Артър Кларк. Техно-трилърите на Крайтън му осигуряват място във фантастичните среди, но далеч от водещо.

Разбира се, че продажбите не са единствения критерий за "качеството" на дадено литературно произведение, но е лекомислено да се подценява като доказателство, защото е математически неманипулируемо.

Не твърдя, че комерсиални продукти като Бритни Спиърс имат претенциите да са "качествени" от гледна точка на професионалните артисти (нямам в предвид актьори). От друга страна успешната реализация на този продукт показва, че е създаден от най-талантливите артисти за съответния период, макар и насочили усилията си към масовия потребител, вместо към възвишените кръгове.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Oct 19, 2011 4:06 pm

Последно сега "няма равен нему" или е "далеч от водещо място във фантастичните среди"? Аз се обърках.
This is it. Ground zero.

User avatar
zemonti
Commoner
Posts: 49
Joined: Tue Oct 18, 2011 6:16 am
Location: Canada

Post by zemonti » Wed Oct 19, 2011 4:15 pm

tigermaster, Трип, вярно е, че първота ми попаднала статия за Крайтън е толкова постна, че направо вреди на тезата ми. :?

Довечера ще почета и потърся по-възхваляващи, щом настоявате.

Колкото до ставнението между Лем и Крайтън... все едно да сравняваме ябълки с портокали. Ако се заинатим да не излизаме извън рамките на твърдата фантастика, Лем е много по-велик. И на мен "Щамът Андромеда" не ми допада колкото приключениата на звездния навигатор Пиркс. С какво обаче може да излезе Лем срещу "Джурасик парк"? И мислите ли, че "Джурасик парк" е art, което някой, някога ще забрави?

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Oct 19, 2011 4:20 pm

Джурасик парк чисто и просто не е арт.
И няма да го забравят скоро, защото Спилбърг направи филм по него. Това е единствената причина.

User avatar
zemonti
Commoner
Posts: 49
Joined: Tue Oct 18, 2011 6:16 am
Location: Canada

Post by zemonti » Wed Oct 19, 2011 4:25 pm

Trip wrote:Джурасик парк чисто и просто не е арт.
И няма да го забравят скоро, защото Спилбърг направи филм по него. Това е единствената причина.
Уважавам тази твърда позиция, но си запазвам правото да съм абсолютне несъгласен с нея.
Явно слагаме летвата за арт на различни позиции. К'во да спорим тогава?

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Oct 19, 2011 4:29 pm

Никаква летва не слагам. За мен "арт" е доста фалшиво понятие - аз го използвам като възклицание: когато нещо толкова ми е харесало, че не мога да се въздържа да извикам (ако и само наум) "Е тва е изкуство!"

Ако и за теб това е така, предстои да ми обясниш защо ДжП е "арт" от твоята позиция. Само че единственото, което в тази тема се счупваш да повтаряш под различни форми, е "моята позиция е различна от твоята, запазвам си правото да съм абсолютно несъгласен". Друже, никой не ти го е отнел това право, а "моята позиция е различна от твоята" е някак очевидно, нали? Дай да преминем отвъд очевидностите и баналностите и да навлезем в конкретика. Или да прекратим, м?

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Wed Oct 19, 2011 4:41 pm

Въпреки че аз много харесвам Крайтън и мога да изброя поне няколко причини, той да бъде считан за "добър", разбрах какво каза The Dragon преди 1 година, и защо го каза. И реших че няма нужда от спор.

Дали една творба и един творец са велики е почти невъзможно да се отговори, защото всеки влага нещо различно в това понятие. Ако поставим обективни критерии -

бройка на продадени копия
общ приход от продадени копия
получени награди
бройка на хвалебствията/критиките от читателите
бройка на хвалебствията/критиките от автори които са печелили поне една престижна награда(тук трябва да дефинираме и "престижна")


тогава можем да премерим 2 автора или 2 произведения. Но не виждам някой да си прави труда за момента да дефинира "велик", така че току що прочетох 7 страници празни приказки и малко ме е яд :).

А чалгата е добър, ниско интелектуален - да, продукт. Не знам дали знаете, но ако на един чужденец, който е необременен с тукашното мнение за тази музика, му пуснете чалга, вероятно е той да започне да си я тананика. Чалгата е catchy, има бърз, повтарящ се насечен ритъм(всички сме болни от ОЦД :), това е положението). Текстовете пък са от ежедневието и тематиката е секс. Всеки иска да прави секс.
Last edited by dellusion on Wed Oct 19, 2011 4:51 pm, edited 1 time in total.
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
zemonti
Commoner
Posts: 49
Joined: Tue Oct 18, 2011 6:16 am
Location: Canada

Post by zemonti » Wed Oct 19, 2011 4:43 pm

OK, off-topic на тема art.

Ето какво изкувство сътворих аз в свободното си време. Отне ми няколко месеца и материали за почти $1000, но се гордея с него. Само металните елементи съм купувал готови:
Image
За едни това е обикновенна мебел, за други уникално (няма друго такова) произведение на изкуството.

За тебе какво е?

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Oct 19, 2011 4:44 pm

Аз не бих стигнала до тама да кажа, че книгите на Крайтън не са изкуство. Но пък мисля, че Лем може да излезе с доста неща срещу Джурасик Парк, като се започне с легендарния Соларис, примерно. Него дори са го филмирали повече, макар и доста некадърно, доколкото знам. От друга страна 19 от 20 човека няма да забравят не книгата "Юрски парк", а филма "Джурасик парк" до голяма степен заради зрелищността му.

П.С. Много хубава кухня, браво. Не знам дали бих я нарекла изкуство, но определено бих я нарекла добра работа.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests