Винаги ли гледането на голям екран е по-добрия избор?

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sun Sep 12, 2010 5:26 pm

Roland wrote:И това с "губи се, ама не чак толкова много" ми е меко казано странно. То и като го гледаш с много тих звук пак хващаш смисъла, т.е. не се губи "чак толкова много", ама защо да го правиш, като можеш да не го правиш?
Отговор 1:
Claymore47_Fen wrote:Във Плевен няма да го дават и ще трябва да го гледам на компа.
Отговор 2:

Естествено, че "ВСИЧКИ филми въздействат по-силно на голям екран", нали и аз същото казах :roll: Въпросът е, че в конкретния случай въпросното "по-силно" не е чак толкова важно и решаващо за възприемането на филма.

И да, смятам, че 1. филмът е сложен за разбиране, и че 2. гледането вкъщи улеснява разбирането, защото дава възможност да го изгледаш пак или да си пуснеш пак определени моменти* и че от тия две неща следва логичният извод 3. филмът е по-добре да се гледа вкъщи. Не знам защо изобщо е нужно да го повтарям това?

*да не говорим за предимствата като комфорт, липса на досадни говорещи си високо кифли наоколо, липса на досадни дъвчещи пуканки гамени наоколо, изобщо липса на всякакви идиоти наоколо, и не на последно място, едни 30 лева повече в джоба (в случая на Роланд, ако беше в България).
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Sep 12, 2010 5:41 pm

Ще го кажа направо и грубо - за мен това да спираш филм, за да му мислиш и разсъждаваш, НА ПЪРВО гледане, е абсолютна перверзия и опорочаване на цялото изживяване. Иначе всеки да си гледа както иска, аз си казах мнението.
And you can't dance with a devil on your back...

rodd1ck
E'lir
Posts: 198
Joined: Tue Nov 17, 2009 12:35 pm

Post by rodd1ck » Sun Sep 12, 2010 6:25 pm

Развалял съм си неколкократно ефекта от филми само защото съм ги гледал на голям екран. Било то заради преживни и постоянно говорещи или пък заради "интелигенция" по фестивали като зрителите в Дома.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sun Sep 12, 2010 7:03 pm

Roland wrote:Ще го кажа направо и грубо - за мен това да спираш филм, за да му мислиш и разсъждаваш, НА ПЪРВО гледане, е абсолютна перверзия и опорочаване на цялото изживяване.
Е, друго си е имерсията... :shark:
Last edited by Ghibli on Sun Sep 12, 2010 7:14 pm, edited 2 times in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Sep 12, 2010 7:11 pm

I imagine it's sad when you got nothing to say, eh?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sun Sep 12, 2010 7:14 pm

Не знам, ти ми кажи.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Sep 12, 2010 7:15 pm

Roland wrote:I imagine it's sad when you got nothing to say, eh?
Nauchi angliyski pls i ne me karay da spamq praznoslovni nadprikazvanki na latinica...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sun Sep 12, 2010 7:19 pm

Е, това беше долно, дори и за теб... Питай Емо да ти обясни какво значи изречението, дето си го написал.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Sep 12, 2010 7:43 pm

Симеоне, никой не те кара да спамиш празнословия на английски и може би ще е хубаво ако упражниш свободната си воля и не го правиш:D
Ся, факт, че Гибли почна със сарказма, ама в толкова аналогични ситуации си бил ти и си обяснявал как човек трябвало да види смисъла, а не сарказма в цялата работа.
Всъщност все тая кой е крив и кой е прав, но диалозите от типа "а ти си картоф" почват да ми лазят по нервите. Може би мястото им е в прането. Иначе с удоволствие бих отворила цяла тема за идиотите в кината, ама те май си приличат в повечето случаи.
Гиб, тук сигурно няма човек, който да се дразни повече от мен на говоренето в кино, но не можеш да отречеш, че не е непременно така всеки път.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Sep 12, 2010 9:36 pm

Морве, земи напиши книга "Критика за принципа, щото понякога като цяло не е да не се случва еди какво си".

Гиб, като ми вадиш саркастичния нож, имай готовност да ти го избия от ръцете и да ти го забия в окото и не ми обяснявай после колко съм долен, плс ;) Щото тая ситуация ми е вече до болка позната - как ти провокираш нещо и после излизаш жертвата, щото нищо лошо не си всъщност имала предвид, пък аз, видиш ли, съм ти скочил - и съм сигурен, че и на теб ти е също толкова безинтересна, колкото на мен. Изречението, което съм написал, слава богу след година и половина престой в Америка, нямам нужда да ми го превеждат други хора. За общата ти култура обяснявам - това е разговорна фраза, означаваща "предполагам, че" със СИЛНА конотация на "нямам как да знам от опит". Та оттам и реакцията ми. Тва за бъдещо ползване.

Ей, ама съм долен бе. ДОРИ като за мен! 8-)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Sun Sep 12, 2010 10:10 pm

Винаги са ми допадали дискусии на тема кино в кино и кино у нас. И НИКОГА не съм можела да разбера чудновати аргументи от рода на 'У нас си изтягам краката върху подложка и се тъпча с фъстъци, затва ми е по-гот', етц. Киното е кино, за да бъде възприемано в киносалон. Съжалявам, но каквато и да е пропорцията на простотията витаеща в съответната зала, то тя напълно не може да сломи магията на едно гледане на голям екран. Има си причина, поради която формата на кино се поддържа такъв. Има си и причина дадени филми да ги издават директно на видео или по кабеларката.

Почти никой нормален зрител, който не се занимава вманиачено с кино не би могъл да усети калпав монтаж вкъщи. Кълна се. Освен ако не иде реч за пълно затлачване на темпото. Същият, обаче, веднагически ще го улови в киносалон, дори да не може да го обясни. Просто защото цялото внимание ще е на 110% посветено на самия филм. Дори Пенчо и Ненка да бълбукат на главата му, дори да става да ходи до кенефа.

В киносалон почти цялата сетивност е изменена и е в пъти по-посветена на самото гледане и изживяване на филма. Поради тази причина ми е чудновато как човек може да схваща по-добре сложни филми вкъщи. Филмът не е домашно, което значи че е по-добре към него да не се подхожда като към такова. Интелектуалните нива на продукцията са вплетени в чисто развлекателните й такива. Да не говорим, че идеята на киното е споделяне на изживяването, включая с непознати.

Колкото до конкретния случай -в Генезис това, което има да въздейства повече на голям екран твърдо не са само сцените със спец-ефекти от трейлъра. Защото може и да съм малцинство, но лично на мен ми въздействаше повече първата сцена като тикнаха ДиКаприо при Сайто. Или момента, когато Ариадни рисуваше лабиринтите. А може и да се дължи на това, че аз обръщам повече внимание с всички налични сетива на детайли като звук и картина. Може да е напълно субективно. Но от друга страна, дълбоко вярвам, че всеки зрител регистрира детайлите на подсъзнателно ниво. Поради тази причина зрителите си спомнят в по-големи детайли филми, които са изгледали на кино, отколкото такива у дома.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

rodd1ck
E'lir
Posts: 198
Joined: Tue Nov 17, 2009 12:35 pm

Post by rodd1ck » Mon Sep 13, 2010 12:38 am

Споделеното изживяване за някои хора е сред минусите, но така или иначе няма еднозначно мнение, та понякога се ходи и на много тъпи филми, за които си сигурен, че са такива.

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Mon Sep 13, 2010 4:54 pm

Мда, и за мен споделеното изживяване с произволни хора е минус.
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Sep 13, 2010 4:57 pm

Е, то си е до късмет... Според мен би трябвало да почнат да слагат някакви заставки от типа на онази на той стори 3 за говоренето по телефона(става дума за каратко филмче, в което една от героините в той стори 3 говори по телефоно по време на кино и е адски досадна) и за говоренето по принцип.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon Sep 13, 2010 5:09 pm

Все ми се струва, че последните две страници могат спокойно да бъдат отцепени в друга тема...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests