Акцията на ГДБОП срещу Chitanka.info

Мръсните страсти – на сапун
Post Reply
User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Thu Jun 24, 2010 11:34 am

Amikae wrote:Ще съм съгласен, ако примерно имаш акаунт, чрез който си купуваш онлайн книгата(много по-евтино) и можеш да я четеш само онлайн.
Четенето само онлайн според мен би било сериозен проблем. Както казах, огромна част от хората не обичат да четат от екрана. Дори аз, в редките случаи, когато ми се е налагало да ползвам е-книги, предпочитам да си ги разпечатвам.
Amikae wrote:Аз искам повече книги да се издават у нас, а такива сайтове никак не спомагат за това.
Ммм, а как трябва да спомагат? Библиотеките по какъв начин спомагат за издаване на повече книги, освен чрез увеличаване броя на четящите?
Amikae wrote:Автори, преводачи, издатели, 3D дизайнери, програмисти, музиканти... че що да им плащаме за труда? :roll:
Мисля, че ясно съм изразил и обосновал своето мнение за това колко нищожни са загубите на издателствата. Ако не си съгласен, дай аргументи, а не излизай с такива драматични и безсъдържателни изказвания.
Заповядайте в Клуб за фантастика и фентъзи "Соларис" - гр. Пловдив

Събираме се всеки петък от 18:00 пред книжарница "Литера" на Джумаята.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jun 24, 2010 11:35 am

Сега си представям как Паисий става от гроба и тръгва да си търси правата :)

Да ви споделя б.т.в. за какво съм ползвал читанката
1. Справки - бързо и удобно
2. Стари класики за които не си е струвало да ходя до библиотеката (където са налични понеже никой не ги взема)
3. Книга която няма никакъв тираж и няма и да има преиздаване.
Last edited by RRSunknown on Thu Jun 24, 2010 11:44 am, edited 1 time in total.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu Jun 24, 2010 11:41 am

Vankata wrote:Четенето само онлайн според мен би било сериозен проблем. Както казах, огромна част от хората не обичат да четат от екрана. Дори аз, в редките случаи, когато ми се е налагало да ползвам е-книги, предпочитам да си ги разпечатвам.
Очевидно четенето от екрана не се оказва толкова голям проблем. За теб може да е, но за хиляди други не е.
Vankata wrote:Ммм, а как трябва да спомагат? Библиотеките по какъв начин спомагат за издаване на повече книги, освен чрез увеличаване броя на четящите?
Това няма нищо общо с библиотеките. Тук не заемаш книга, тук ставаш нейн собственик с 2 клика на мишката. Абе come on, наистина ли трябва да обяснявам какви са разликите?
Vankata wrote:Мисля, че ясно съм изразил и обосновал своето мнение за това колко нищожни са загубите на издателствата. Ако не си съгласен, дай аргументи, а не излизай с такива драматични и безсъдържателни изказвания.
Чакай, ти какви аргументи си дал, че искаш такива от мен? Аз ти дадох примери. Защото по твоята логика трябва да можем и игри/филми/музика да можем без пари да получаваме. И ние всъщност ги получаваме, но от сайтове, като Zamunda/Arena. Читанка е подобен сайт. Пиратски.

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Thu Jun 24, 2010 12:01 pm

Amikae wrote:Очевидно четенето от екрана не се оказва толкова голям проблем. За теб може да е, но за хиляди други не е.
Личен опит: познавам няколко десетки четящи хора, от които само един-двама четат от екран, и то рядко. Ако разполагаш с други данни, сподели ги, моля.
Amikae wrote:Това няма нищо общо с библиотеките. Тук не заемаш книга, тук ставаш нейн собственик с 2 клика на мишката. Абе come on, наистина ли трябва да обяснявам какви са разликите?
Тук навлизаме в дебрите на адвокатските увъртания. Какво значи "собственик"? Ако вземеш книга от един приятел и я преснимаш на ксерокс, това значи ли, че си станал неин "собственик" и следователно си я откраднал? И дали оставаш "собственик" на електронната книга, ако я изтриеш, след като си я прочел? Докато не ми дадеш ясно определение за "електронна библиотека", което да изключва Читанката, ще я смятам за такава.
Amikae wrote:Чакай, ти какви аргументи си дал, че искаш такива от мен?
Прочети пак какво съм написал, ама тоя път внимателно, и ако още смяташ, че не съм аргументирал позицията си, не виждам никакъв смисъл да продължаваме диалога. :roll:
Last edited by Vankata on Thu Jun 24, 2010 12:04 pm, edited 1 time in total.
Заповядайте в Клуб за фантастика и фентъзи "Соларис" - гр. Пловдив

Събираме се всеки петък от 18:00 пред книжарница "Литера" на Джумаята.

User avatar
Bimbaldy
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Mar 25, 2007 4:13 am

Post by Bimbaldy » Thu Jun 24, 2010 12:02 pm

Сега си представям как Паисий става от гроба и тръгва да си търси правата


Да бе, човек направо като го спомена и аз си го представих :D
Ама много ми е интресно какво ще се случи наистина, ако престанем да плащаме пари на издателите, на писатели, преводачи, на художници. Нима ще спрат да се пишат книги само, защото хората ги четат без пари в интернет. Или пък ще спрат да правят игри, филми и музика заради свободния достъп до тях в Интернет. Дали?
И стига вече с използването на тая нелепа дума "пират". Пиратите са в моретата и океаните- истинските морета, не информационните :wink:
Last edited by Bimbaldy on Thu Jun 24, 2010 12:08 pm, edited 1 time in total.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jun 24, 2010 12:04 pm

Със сигурност ще спрат поне качествените произведение защото ако пишеш за кеф няма как да гониш качество нито да разполагаш с условия да пишеш качествено.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu Jun 24, 2010 12:05 pm

Смятай, каквото желаеш. За мен този сайт е чисто пиратстване. Ако и ксерокопирането беше достатъчно лесен начин за безплатно разпространение, то и той щеше да влезе в действие. По същия начин хората си записват на ДВД-та филми теглени от Замунда и после си ги гледат на киносистемата. Същото е и с игрите. Да разбирам ли, че това са все нормални неща?

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Thu Jun 24, 2010 12:19 pm

Отново се опитваш да изместиш въпроса към пиратстването като цяло, а то е предъвквано много пъти и даже имаше специална тема някъде тук.

Аз говоря за нещо съвсем друго - Читанката е библиотека. Легалността й наистина е спорна, тъй като в българското законодателство въпросът с онлайн библиотеките не е уреден! Но вредата, която нанася, е твърде малка, а ползата е огромна! Аргументи - виж първия ми пост! :)

Ако искаш да възразиш върху нещо от това, бъди така добър да го направиш аргументирано.
Заповядайте в Клуб за фантастика и фентъзи "Соларис" - гр. Пловдив

Събираме се всеки петък от 18:00 пред книжарница "Литера" на Джумаята.

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Thu Jun 24, 2010 12:33 pm

Добре де, на всички е ясно, че според правните дефиниции нещата може да не са съвсем легални. Ако има дела в съда, ще разберем крайното решение.

По-важното, поне според мен, е какви са вредите и ползите точно за книгоиздаването в България.

Аз не познавам човек, който да чете литература само в читанката.
Познавам хора, които не бяха купували и чели книги от 10+ години. Същите тия, след като прочетоха по някой и друг трилър или чиклит там в останалите им свободни минути/часове на работа, започнаха да си купуват книги за свободното време вкъщи и през отпуските.
Няколко книги годишно са повече от нито една за над 10 години - в кой случай издателите печелят повече?

Тия, дето четат само там, така или иначе са разни келешчета, които пари за книга няма да дадат, както няма да дадат за софтуер, за музика, за филм...
Загуба от тях няма, поради факта, че дори да няма читанка, издателя пари няма да види.

Предпочитам някой заблуден тийн от дата.бг да прочете без пари "Шифърът на Леонардо" (щото виждаш ли, съученик му казал, че е яко) с надеждата да му остане нещо в главата от правописа поне, че ми писна да чета оди за Батерий, Акций, Ной и всякакви такива из българското уеб пространство.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu Jun 24, 2010 12:56 pm

Докато черно на бяло не ми докажат, че този сайт не е просто поредната доза пиратстване, просто няма как да го приема за нещо друго. Това че може би е подобен на библиотека не го прави по-малко пиратски. С този сайт някакви дюдове разпространяват масово, безплатно и неограничено даден продукт. Продукт, за който иначе трябва да си платиш. Продукт, който иначе нямаше да е факт, ако хората не си плащаха.

А ползите от такъв сайт са нищо повече от илюзии. Докато този сайт продължава да е безплатен, ползата от него ще е нулева. Не постига нищо. Такива случаи, в които разни хора прочели, видиш ли, нещо в Читанка и после взели да си купуват книги ( :lol: ) , просто са ми смешни. Не доказват нищо. Нека изкарат една статистика колко тегления има от Читанка и тогава да си приказваме колко не вредяла. Когато хората нямат безплатен(пиратски) източник, щат не щат ще идат и ще си купят книжката/учебника/whateverthefuck. Или ще идат в истинска библиотека, в която е възможно книгата вече да е заета или просто да нямат(имайки предвид състоянието на бг библиотеките).

Айде ползи/вреди няма как да определим. Нямаме официални данни по този въпрос. Но няма нужда да ми извъртате нещата и да защитавате този сайт. Това не е библиотека. Може да бъде, но не е. Това е пиратски сайт за безплатно разпространение на литература.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jun 24, 2010 12:59 pm

Библиотека (от гр. βιβλιοθήκη, от βιβλίον — книга, и θήκη — място за съхранение) е институция и сграда, в която се събират, съхраняват и помещават разнообразни материали (предимно текстови и информационни), и се предлагат информационни услуги: предимно различни видове издания като книги, вестници, списания, но също и интернет, видео касети, ДВД-та (и други аудио и видео материали), които могат да бъдат с общ или ограничен достъп. Съществена част от фонда на големите библиотеки в чужбина е компютъризиран (сканирани книги) и това дава възможност за бърз директен достъп до наличните материали, чрез компютърните бази от данни на библиотеката.

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Thu Jun 24, 2010 1:18 pm

Мисля, че Амикае достатъчно ясно обясни защо това не е библиотека, а и Рол беше споменал някъде по-назад нещо за основната разлика - в библиотеката ВРЪЩАШ това, което ти е ЗАЕТО ЗА ВРЕМЕННО ПОЛЗВАНЕ. От всяка възможна гледна точка Читанката е пиратски сайт, единствената разлика между който и Замунда/Арена е, че не продава реклама, но това не прави съдържанието му по-малко пиратско. Добре е да се помни, че и най-благородните намерения не са оправдание за нарушаване на закони.

Съвсем друг е въпросът, че издателите също има за какво да се замислят, ако не искат да последват видео-бизнеса.

В тази връзка, един бърз въпрос към всички: Ако можехте да теглите някои произведения, обект на авторското право безплатно и легално, бихте ли си направили труда да отидете в нов сайт и да се занимавате тепърва с геристрации, само защото е легален, при положение че от години сте си свикнали с нелегалните? С две думи, пука ли ви къде отиват парите и това би ли бил мотив при избор на място, от което да теглите?
VMITW!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jun 24, 2010 1:29 pm

О напротив - далеч не е същото.
Аз в Габровската библиотека съм изчел стотици книги и списания- отивам в читалнята , чета на място и си тръгвам. Без да вземам книга.
В онлайн читалнята четеш и като затвориш страницата - край - нямаш нищо.
Съвсем спокойно може да се направи да не можеш да сваляш книги и да не може да копираш текст.

Второ - всички сме съгласни че има хиляди книги без никакви права - публични статии, класики и т.н. Те са безплатни за четене - където и да отидеш в библиотеката ще ги получиш за четене. От това че са станала онлайн далеч няма да ограбят когото и да било (някак си не виждам как ограбвам Паисий или Ботев които са завещали труда си на България) а са много удобни за справки.



Като стана дума за филми - защо никой не сваля това? Би трябвало по всякаква логика такива неща да не са достъпни.
http://www.youtube.com/watch?v=M6uJGQyCKgQ

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Thu Jun 24, 2010 1:35 pm

Amikae wrote:Докато черно на бяло не ми докажат, че този сайт не е просто поредната доза пиратстване, просто няма как да го приема за нещо друго.
За презумпция за невинност чувал ли си? :lol: Май ТИ трябва да доказваш, че е пиратски!
Amikae wrote:А ползите от такъв сайт са нищо повече от илюзии. Докато този сайт продължава да е безплатен, ползата от него ще е нулева. Не постига нищо. Такива случаи, в които разни хора прочели, видиш ли, нещо в Читанка и после взели да си купуват книги ( :lol: ) , просто са ми смешни.
Смешният си ти! То така всички можем да печелим спорове - обявяваме чуждите аргументи за смешни и готово! Я, колко лесно било!
Amikae wrote:Това не е библиотека. Може да бъде, но не е. Това е пиратски сайт за безплатно разпространение на литература.
Виж т.1 :lol:
Last edited by Vankata on Thu Jun 24, 2010 1:36 pm, edited 1 time in total.
Заповядайте в Клуб за фантастика и фентъзи "Соларис" - гр. Пловдив

Събираме се всеки петък от 18:00 пред книжарница "Литера" на Джумаята.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Jun 24, 2010 1:35 pm

ifadriana wrote:В тази връзка, един бърз въпрос към всички: Ако можехте да теглите някои произведения, обект на авторското право безплатно и легално, бихте ли си направили труда да отидете в нов сайт и да се занимавате тепърва с геристрации, само защото е легален, при положение че от години сте си свикнали с нелегалните? С две думи, пука ли ви къде отиват парите и това би ли бил мотив при избор на място, от което да теглите?
Бих, да. Даже бих си плащал, ако платената услуга, която ми предлагат, е конкурентна на нелагалните сайтове. В случая с филмите и сайта, който ни предоставиха за легално теглене на филми срещу заплащане това категорично не беше така.
Last edited by tigermaster on Thu Jun 24, 2010 1:43 pm, edited 1 time in total.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests