Акцията на ГДБОП срещу Chitanka.info

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Wed Jun 23, 2010 6:20 pm

Roland wrote:И понеже става дума за книги, които без друго са в бедствено положение в България, аз съм твърдо ЗА затварянето на тоя сайт или преконфигурирането му в изцяло антикварна насоченост.
Което ще помогне на българското книгоиздаване точно николко, само все по-малко хора ще четат.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jun 23, 2010 6:22 pm

И причината да помогне точно николко е? Щото не, че нещо, ама по тая логика дай да легализираме и наркотиците, щото забраната им пречи на наркоманите точно николко.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Wed Jun 23, 2010 6:28 pm

Щото хората, които по принцип купуват книги, го правят и в момента без значение дали има читанка или не.

Там четат основно хора, които така или иначе пари за книги не могат или не искат да дадат.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jun 23, 2010 6:32 pm

Ами много е просто - като не искат да дават пари за книги, няма да четат :lol:

Не, извинявам се, ама тая логика е безумна. Няма такъв филм - само хора, дето без друго не могат/не искат четяли. Има ОГРОМНО количество хора (ок, огромен процент, да речем, щото като опре до четене, количествата никога не са огромни), които просто имат достатъчно спестовен манталитет, за да не дават пари, когато могат да не дадат. Това по никакъв начин не значи, че видиш ли, ако не можели да свалят, нямало да си купуват книги. Може би има и такива. Сигурно има и такива. Но обобщения, че били САМО такива, са смехотворни.

Колкото до това да нямаш пари за книги - никой не е толкова беден, че да е може да си купи някоя книга от време на време, съжалявам. Това не са видео-игри, колкото и да са скъпи, все пак си остават достатъчно бюджетни.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jun 23, 2010 6:33 pm

Аз имам един голям проблем с книгоиздаването в България - изчерпани тиражи. Искам да си купя книга, имам парите обаче книгата е с изчерпан тираж. Е това е много тъпо особено ако говорим за поредица.
Ами много е просто - като не искат да дават пари за книги, няма да четат
Е глупости - читателската карта струва 10 лева в градската библиотека и зареждат редовно.
Last edited by RRSunknown on Wed Jun 23, 2010 6:35 pm, edited 1 time in total.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Jun 23, 2010 6:34 pm

Roland wrote:Ами много е просто - като не искат да дават пари за книги, няма да четат :lol:
Ти да видиш, като го написах това същото в HardwareBG, как ме заля дъжд от плюнки. И взеха да ми обясняват как без такива сайтове народа ставал неграмотен, щото нямали пари за книги. :lol:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jun 23, 2010 6:36 pm

Не искам пак да вадя "ама за бира имаш" аргумента, просто ще изтъкна, че хората, които БИХА чели, наистина много рядко са до такава степен мизерстващи, че да не могат да си позволят по някоя книга от време на време.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Wed Jun 23, 2010 6:44 pm

Roland wrote:Колкото до това да нямаш пари за книги - никой не е толкова беден, че да е може да си купи някоя книга от време на време
Ами разходи се малко из България, поживей в малък град... ще видиш, че хората всъщност са доста бедни. И 10-20 лева (ориентировъчна цена за нова книга) са сериозна част от доходите им.

Но това не е важно в случая.
На мен ми е все тая дали ще има читанка или не. Не я ползвам, няма и да почна. Твърденията в медиите, обаче, са смехотворни - нанесени били вреди за милиони левове и, видиш ли, от утре без читанката народа ще се затича да изкупи книжарниците.
Изобщо цялата тая дивотия е някаква смехотворна PR акция, отчитаща дейност и запълваща медийно време.

http://www.youtube.com/watch?v=S8jkeOmf ... r_embedded

:<
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jun 23, 2010 6:52 pm

Въобще не коментирам кво се пише в медиите, не съм си дал зор да проверявам и не възнамерявам. Но всякакви приказки в тая посока са ми силно "вие що биете малките негърчета?" измъквания. Остава фактът, че читанката със сигурност ВРЕДИ. Нека не са милиони левове, нека са само десетки хиляди. Предвид кви малки профит марджини имат издателите, и това е достатъчно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Jun 23, 2010 6:54 pm

Roland wrote:Въобще не коментирам кво се пише в медиите, не съм си дал зор да проверявам и не възнамерявам. Но всякакви приказки в тая посока са ми силно "вие що биете малките негърчета?" измъквания. Остава фактът, че читанката със сигурност ВРЕДИ. Нека не са милиони левове, нека са само десетки хиляди. Предвид кви малки профит марджини имат издателите, и това е достатъчно.
Там нямаше почти нищо актуално.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jun 23, 2010 6:55 pm

Всъщност роптаенето срещу цената на книгите е възможно най-тъпия аргумент за защита на читанката защото
А) както казах цената на читателска карта за библиотека е 10 лева срещу което получаваш достъп до всички книги които се предлагат.
Б) няма как да смяташ че книгите са ти скъпи докато браузваш онлайн библиотеката с компютър който струва колкото 100 книги и плащаш интернет.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jun 23, 2010 6:55 pm

Защото на пазара се продават само актуални неща :roll:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Wed Jun 23, 2010 7:28 pm

Колеги от издателския бизнес, с които сътруднича, са ми казвали, че откакто се появиха "читанките", тиражите падат драстично. Това на свой ред води до:
- пълзящо покачване на цената;
- съкращаване на репертоарния план.
The Dragon wrote:
Там нямаше почти нищо актуално.
Последната книга от "Колелото на времето" се появи там точно на втората седмица след излизането й на пазара.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Bimbaldy
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Mar 25, 2007 4:13 am

Post by Bimbaldy » Wed Jun 23, 2010 7:40 pm

“Читанка” в действителност не вреди на никого, някои хора просто си въобразаяват, че им вреди.Например преди години си бях свалил първата книга от “Колелото на времето”, както и “Прелюдията за Фондацията”, четох ги на компа, харесаха ми и си ги купих- ощетил ли съм аз или „Читанка” издателство „Бард”. Не мисля- издателите си получиха парите. По същия начин съм процедирал и с други книги. По важната полза обаче от този сайт е в намирането на стари, непреиздавани и почти изчезнали заглавия от българския книжен пазар. Някой беше казал да се ходи в градската бибиотека- ами аз като редовен читател на хасковските библиотеки мога да кажа, че дори и там не можеш да намериш всичко каквото търсиш. Книгите се крадат и не се връщат или изобщо ги няма. Защо тогава да се лишавам от възможността да намеря книгата, дето ми трябва в „Читанка” и то без да давам луди пари на някой антиквар- къде е вредата тук за издателите. Друга полза от този сайт е, че там има публкувани неща от български автори, които иначе не бих и погледнал в книжарници или по панаири- от там съм си свалял произволни български автори и някои дори са ми харесвали. При едно такова предварително запознаване с творчеството на даден български писател си купих „Нано” на Николай Телланов. Отделно че в сайта се качват любителски преводи на прозведения- някои по -добри и от официалните български. Вреда от този сайт няма, само ползи и според мен трябва да си остане в същия вид , в който функционираше досега.

Вярно е, че последната книга от "Колелото на времето" се появи доста бързо там, обаче според мен малко хора ще предпочетат да я четат точно нея в електронен вид или да не си я купят при положение, че е част от поредица с множество български почитатели.
Last edited by Bimbaldy on Wed Jun 23, 2010 8:05 pm, edited 1 time in total.

wondark
Smallfolk
Posts: 12
Joined: Tue Apr 27, 2010 11:36 am

Post by wondark » Wed Jun 23, 2010 7:44 pm

Е глупости - читателската карта струва 10 лева в градската библиотека и зареждат редовно.
Наскоро ми се наложи да си извадя карта в Столична Библиотека и жената на рецепцията ми довери, че само да предоставя снимка паспортен формат и вадят карта ЗА ЦЯЛА ГОДИНА - БЕЗПЛАТНО. Не знам дали е било нещо като промоция, но взех че пожертвах една снимка и си извадих карта. 8-) Пробвайте, ако заемате книги от библиотеките.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests