Акцията на ГДБОП срещу Chitanka.info

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Jul 04, 2010 2:07 am

Е, точно въпросът към него не беше ирония.
А поне малко зъб трябва да им има за някои редакции, които са му правили :lol: :lol: :lol:
Иначе, съжалявам за цинизма, но много се съмнявам Бард да е претърпяло особени загуби заради този сайт. И ще бъда 15 страници назад, ако смятам, че там е свършил конструктивният спор. Колкото е смешна Миленчето с това, че така се саботирал нарочно масовия интелект, толкова е смешен и Данчо с това как ако не бил сайта, щели да продават невиждани тонове книги.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Jul 04, 2010 8:26 am

Ghibli wrote:Наистина не мислех, че ще е нужно втори път да казвам, че не питам теб, след като се обърнах към г-н Русинов. Оценката на въпроса ми е погрешна и, нека отбележа, излишна. Интересува ме отговорът на г-н Русинов, който се надявам да прочета :)

Аз бих се радвала, че преведена от мен книга е прочетена от повече хора. Освен това, бих превела книга без да питам никого и бих я пуснала за сваляне*.

*ако не ме мързеше...
Гибли, отговарям ти сега, защото сега отварям, след като станах да си довърша последните страници и да пратя ГМО-то за редакция :lol: Снощи бирата може да ми е дошла в повечко, та затова да съм бил и по-краен. В общи линии Роланд е отговорил вместо мен. Въпрос на солидарност, да, и не само към "моето" издателство. Освен това ясно е, че колкото по-приличен е оборотът, толкова повече са възможностите за нови проекти. Силно и бързо продаваемите книги, като Дан Браун, често пъти финансират други заглавия, които са добри, но "капят" по-бавно. Такъв бе случаят с "Американски богове" например, която излезе преди да се появи "Читанка", ако не се лъжа. Тръгна много бавно, но постепенно си намери аудиторията "от уста на уста". Подобни, трудно реализуеми проекти, вече са почти невъзможни с наличието на безплатни сайтове.
Аз не мога да упреквам хората, които теглят, както не бих упрекнал някого затова, че е видял 5 лв на улицата, наблизо не е имало човек, от когото явно да са изпаднали, и си ги е прибрал в джоба. Но поддържащите сайта мога да укоря, че вредят. Не на "печалбарите", на книгоиздаването. В противен случай, ако не вредяха, то едва ли за по-големите издателства или за "Асоциация българска книга" щеше да е толкова сложно сами да поддържат он-лайн библиотека.
Договор за процент върху продажбите досега не съм имал, защото пазарната конюнктура не го позволява, макар да беше обсъждана такава възможност с един текст, който имам голямо желание да направя и който вероятно ще е от "трудните" издателски проекти.
Ти сигурно разполагаш със средства и свободно време (което е едно и също) за да си позволиш да свършиш полезна за обществото работа без възнаграждение, аз - не. (Преводите ми от старогръцки са публично достояние, защото са "нон профит" и за тях получавам някаква скромна заплата.) Но дори да го направиш, някой ще трябва да заплати поне авторските права - иначе ще си в нарушение.

P.S. @ Морви, присъствието на спойлера ти с Азис точно в тази тема не го разбрах. Не ми достига интелигентност евентуално, тъй че бих помолил да го разясниш.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Jul 04, 2010 10:17 am

Нека погледнем истината в очите все пак - какъв процент от българското население е:

а) четящо изобщо
б) какъв процент от горното е четящото продукцията на Бард
в) какъв процент от горното са достатъчно богати да си позволяват редовното й закупуване
г) какъв процент от горното е достатъчно интернет грамотно за да стигне до читанка.инфо
д) какъв процент от горното изобщо чете на компютър
е) какъв процент от горното има времето да го прави, дори да искаше

моят залог е че до точка (е) процентът е приблизително 0.0025 с уговорки
This is it. Ground zero.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Jul 04, 2010 10:36 am

Moridin wrote:Нека погледнем истината в очите все пак - какъв процент от българското население е:

а) четящо изобщо
б) какъв процент от горното е четящото продукцията на Бард
в) какъв процент от горното са достатъчно богати да си позволяват редовното й закупуване
г) какъв процент от горното е достатъчно интернет грамотно за да стигне до читанка.инфо
д) какъв процент от горното изобщо чете на компютър
е) какъв процент от горното има времето да го прави, дори да искаше

моят залог е че до точка (е) процентът е приблизително 0.0025 с уговорки
Е, и?

Жоро, да приемем, че залогът ти е верен. Пресметнах току що: при 7 милиона население приблизително, умножено по 0.0025 процента, прави точно 175 :lol: От които половината, евентуално, са доброволни сътрудници на "Читанка". Е, пита се в такъв случай, за чий чеп я поддържат изобщо :roll:
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Jul 04, 2010 12:44 pm

Спойлерът с Азис просто ми напомня за този спор. Също както едно време бяха качили билборди - кой знае защо с артисти, които пиратството ограбвало (по модел на които беше направен плакатът с Азис), така и сега се оказва, че Бард едва ли не фалирали от тоя сайт, на който всяко сваляне било равно на 15 лева загуба за тях, ама те по някаква причина не са казали да свалят техните книги. В смисъл, буря в чаша вода.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Jul 04, 2010 3:17 pm

Много се колебах дали да пусна този отговор. Ако някой админ прецени, че е "тролене", спокойно можеда го затрие.
Значи, нека си изчистим понятията - полезно занимание при всяка дискусия.
- Има хора, които смятат, че "Читанка" е една всенародна, общодостъпна он-лайн библиотека, допринасяща за масовизирането на процеса на четене (каквото и да представлява то като процес), която рекламира книгоиздаването и промоцира произвеждането на текст (и която се ползва от 175 души, и то с уговорки, според Жоро :wink: )
- Има и хора, които смятат, че "Читанка" е един не съвсем регламентиран сайт за безплатно сваляне на книги, от който се ползва една нищожна част от народа (виж числото по-горе умножено по 200 и никак не е сложно да се направи тази сметка, не е нужно да си математик за това), които, омаломощени от недоимък, от вечната битка с правителства, с цената на топлото, тока, сиренето, фитнеса, интернета, гсм-а, бензина за новата таратайка и пр. пестят пари за книги и щипкат безплатно, без дори да прочетат повечето щипнато, а просто така, щото е на далавера, и които всъщност не можем да виним.
- Има и хора, които смятат, че истината е някъде по средата и че пиратството, макар да не е редно, не е биг диъл.

Според мен въпросът, който би трябвало да се изясни тук все пак е:
- Пиратски сайт ли е "Читанка" или не е?

А пиратството просто ОГРАБВА. По дефиниция. Независимо от някаква си некадърно проведена кампания.

"разбойник: злодей, злосторник, грабител, крадец, обирник, бандит, пират, корсар, мародер, гантстер, убиец." - Български синонимен речник. Любен Нанов. Наука и изкуство. София - 1963.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Sun Jul 04, 2010 3:48 pm

Току-що попаднах на една от старите статии в Starlighter - Някои страни на книгоиздаването у нас, мисля, че има какво да допринесе за дискусията.

Личните ми разсъждения по темата:
Spoiler: show
Читанката може и да е навредила на издателствата, а може би не, но при сегашната ситуация когато пазарът е залян от всякаква бълвоч в книжен вид (включая любовните романчета и нискокачествена фантастика) читанката определено беше полезна на хората с ограничени финанси, за които покупката на книга е внимателно планиран разход поради ограничен бюджет. В смисъл, човек ако трябва да даде 15лв за книга, ще му се да знае че четивото е добро (според неговите си критерии) и тия 15лв няма да е толкоз трудно да му се откъснат от сърцето.

Читателите на бози и "рекламирани" стоки пък едва ли са се повлияли особено от наличието на сайта - четенето от монитор е много затормозяващо и не всеки е склонен да се мъчи така, почитателите на споменатите по-горе бози са от сорта "той Дан Браун сега е модерен, пък аз съм модерен човек", или пък предпочитат да гушнат любовното романче в леглото. И в двата случая читанката едва ли им е в буукмарка на браузъра.

Тъй че пищенето по медиите за голямата вреда от читанката си е сериозно преувеличено, а пък самата акция на ГДБОП си беше направо незаконна - АБК като са се чувствали толкоз "ощетени" можеха да заведат дело и по законовия ред да доведат или до законно сваляне на читанката, или до обществен дебат и актуализиране на законите с оглед да се вземе предвид същностно новата ситуация, в която старите дефиниции вече меко казано не важат. Ако не са го направили, това говори три неща: 1) не е имало единодушие по темата, т.е. не всички са смятали читанката за вредител; 2) не смятат че законът ще е на тяхна страна по делото, или най-малкото не са сигурни доколко ще спечелят; 3) това си е единична акция на малка групичка хора/организации, които използваки членството в АКБ са действали правомерно или неправомерно от нейно име и по-тоя начин си спестяват голямата помия върху главите/бизнеса, която щеше да им се излее отгоре в случай че действат от свое име

Което пък ме навежда на мисълта, че тука издателствата май нямат много общо - виж, разпространителите ми се виждат далееч по-съмнителни. Нали ако читанката води до реални покупки на книги от хора, които са ги прочели онлайн и търсят да си ги купят, то всеки "грамотен" читател (ще рече такъв, който следи книжния пазар, има любими автори, заглавия, собствено мнение за издателства и т.н.), а потребителите на читанката струва ми се са такива, ще отиде директно в издателството, или в книжарницата, но с конкретното заглавие на уста, а оттам алъш-вериша с бутване на пари под масата за да бъде еди-коя-си книга изложена на витрината, отпада малко или много, да не говорим и че тогава нискокачествената литература си остава за тяхна сметка да заседява по витрините (справка от статията - на консигнация вече книги почти не се дават).

Та така си разсъждавам аз. От една страна читанката определено може да даде голям старт на качествени произведения и да направи четени голям брой български автори без даже да се инвестират пари в реклама, но и да препъне разпространението на пълни бози. От читателска гледна точка съществуването и е плюс. От друга страна, издателите въобще не са големият лош вълк, за който се опитва да ги изкара болшинството. По-скоро цялата акция ми се вижда като частен опит за контрол на един сравнително малък сегмент от потребителите на книжна литература, а именно "грамотния читател". Единственото, което недоумявам в случая, е малоумието на избраната тактика. Защо е малоумна едва ли има нужда да коментирам...
Понеже се поолях с разсъжденията, сложих мнението в спойлер, та който го мързи, да не го чете :)

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Sun Jul 04, 2010 3:52 pm

Interpreter wrote:Според мен въпросът, който би трябвало да се изясни тук все пак е:
- Пиратски сайт ли е "Читанка" или не е?
Според чия дефиниция, Interpreter?

Дотук май се изясни, че законовата база подлежи на тълкуване, а тълкуването от гледна точка на морала вече води нещата на съвсем друго ниво, струва ми се.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Jul 04, 2010 4:28 pm

moonlight wrote:
Interpreter wrote:Според мен въпросът, който би трябвало да се изясни тук все пак е:
- Пиратски сайт ли е "Читанка" или не е?
Според чия дефиниция, Interpreter?

Дотук май се изясни, че законовата база подлежи на тълкуване, а тълкуването от гледна точка на морала вече води нещата на съвсем друго ниво, струва ми се.
Някви пичове ти позволяват да теглиш безплатно всички книги на Мартин, примерно. Мартин не получава нищо от това, Бард не получава нищо от това, всеки си прави, каквото поиска с творбите му. И тук не говорим за библиотека, а за безплатно разпространение. Излиза нова книга и след няколко седмици е качена "там". Разпространява се безплатно за всеки, пак "там". Това за мен е пиратство. И ако при игрите, примерно, когато пиратстваш най-честно не получаваш всичко, което играта може да ти даде, тук получаваш всичко. С няколко клика на мишката изпиратстваш целия продукт, който е отнел да речем 2-3 години труд на автори/редактори, а после е бил превеждан и издаван тук. И някакъв шушумига цъка два пъти и просто си го сваля. Ебати наглото.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 04, 2010 4:35 pm

Амикае спри да сънуваш - серизоно ли мислиш че някой следи и качва всички нови книги в читанка?
И сериозно ли сравняваш игри с книги ?

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Jul 04, 2010 4:38 pm

RRSunknown wrote:Амикае спри да сънуваш - серизоно ли мислиш че някой следи и качва всички нови книги в читанка?
И сериозно ли сравняваш игри с книги ?
Казваш, че в Читанка нови книги няма и не се качват, така ли да го разбирам? Щото нямам нищо против, ако си качват само неща, които вече не се издават и няма да се издават, или авторите им са мъртви от камара време. Това ли е ситуацията или?

И не, не сравнявам игри с книги.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 04, 2010 4:44 pm

Естествено - потърси от ревюираните от Shadowdance от година насам да видиш какво има.

Най-елементарната проверка е да се разходиш до книжарницата във Варна (мисля че ти беше най-близо ) да разгледаш какво се предлага и после да видиш в читанка дали го има. Гарантирам ти 99% от актуалните и печеливши книги няма да ги намериш в читанка. Дан Браун който постоянно се дава за пример е абсолютното изключение.





Едит. не е хубаво да се сравняват книги с игри по две причини
1. При игрите няма библиотека (място) в която да отидеш и да изиграеш произволна игра без пари.
2. За една книга материални разходи за създаването им няма - парите отиват за интелектуалния труд на писателя/хоратя стоящи зад него и разпространителите му. В игрите чисто технически има големи разходи преди да почне да се прави печалбата.

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Post by Shamajotsi » Sun Jul 04, 2010 5:18 pm

RRSunknown wrote:Естествено - потърси от ревюираните от Shadowdance от година насам да видиш какво има.
4 книги от 29 ;) . Всъщност май са 5, защото отписах една - не помня коя - тъй като още не бях разбрал, че "Име Напреводачев (пълни авторски права)" не значело "той човекът си има пълните авторски права, които уважаваме, но той ни позволи да публикуваме превода", а "той човекът си има пълните авторски права върху превода, ама на нас к'во ни дреме" :Р .

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Jul 04, 2010 5:21 pm

Хич не го разбирам товао "ама то не всички нови книги се качват там". Е, и? Има си достатъчно такива, за да не издържа оправданието, че не се правели таква неща и нямало начин интересът на издателите да пострада. Споменах в предишни постове няколко примера от излезлите в последната година само на Бард неща, които ги има там - Ватерлиния, Нещо зло се задава, Спектър, Дарвиния, 12-то Колело, Лицето над водата, Пепел от светове и т.н. И това само от едно издателство и само някои от жанровете, които то издава.

А и да не забравяме, че доста от тия книги, които сега са изчерпани в книжарниците и поостарели, са били качени в Читанката преди доста време (да речем преди 3-4 години), когато са били сравнително нови и са се продавали и нови в хартиен вариант.

Естествено положението не е като при филните или игрите, но това е по-скоро поради технологични причини - все пак сканирането и редактирането е много по-трудоемко и отнемащо много повече време от това да рипнеш едно DVD.

Вижте ако ви се занимава, списъкът с момента подготвяните за качване неща там:
http://chitanka.info/lib/work/limit=50/offset=0

Виждам една камара актуални неща там - разни вампирски поредици, познати им от последните няколко броя на ШД (Шарлийн Харис, "Академия за вампири"), "Последната империя" на Сандерсън, нещата на Бредбъри, които Бард издава напоследък и т.н.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 04, 2010 5:24 pm

Това че ги има на стендбай готови за качване не значи че ще ги качат..

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests