Генно модифицирани организми

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 29, 2010 9:32 pm

Някой за ГМО нещо няма ли да каже?

(А против?)

User avatar
Grumpi
Sorcerer
Posts: 394
Joined: Thu Jul 29, 2004 1:11 am
Location: Sigil

Post by Grumpi » Fri Jan 29, 2010 10:12 pm

Един от приятелите ми в сурат тефтера ме покани на някакъв протест срещу генномодифицираните организми. И аз понеже имах малко свободно време се зачетох кво пишат. Боже, колко мъка има на тоя свят, боже... То бива елементарно непознаване на биохимията и генетиката, ама чак пък толкова. И такава голяма уста отворили...

"Ако човек яде джънк-фууд и дебелее това се записва в гените му"

И други яки бисери има. Абе въобще селяните с факлите и вилите. :dash:
Image

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 29, 2010 10:22 pm

Здрасти, grumpi.

*мила усмивка*

С факлата ли да започна, или с вилата?

И къде? *оглеждам темите наоколо*

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Jan 29, 2010 10:22 pm

И все пак НИЩО не може да бие култовото:

"НЕ ИСКАМЕ ДОМАТИ С ДНК!"

Нищо!
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 29, 2010 10:29 pm

Може, може.

Лозунга на Гмонсанто, например:

ГМ посевите ще нахранят света!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Jan 29, 2010 11:00 pm

Бате, ти като манталитет си вдъхновено и настървено необразовано хипи ениуей. ТОЛКОВА не ми се говори с теб за тия неща, че няма накъде. Аз тая тема просто няма да я подхващам - вече съм я дискутирала с други хора, по други форуми. Не ми се цикли и тук.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 29, 2010 11:04 pm

Не думай...

Я се изкажи по следните три въпроса, аФторитетно:

Лесен: Каква е разликата между химическото и биологичното (с ГМО) замърсяване по отношение на обратимостта им?

Среден: Кои лекарства – изкуствено синтезирани фармацевтични продукти – не са били изкарани от употреба в рамките на 30 години след въвеждането им?

Труден: Кои изследвания доказват, че приемът на ГМ храни не вреди на човешкия организъм в рамките на поне четири последователни поколения?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 29, 2010 11:35 pm

Изобщо не се вълнувам от темата, та се чувствайте свободни да ме игнорирате, ама мен честно казано въпроси като "трудния" винаги са ми били безумни. Контравъпросът впрочем е "а има ли изследвания, показващи, че БИ МОГЛО ГМ да вреди на човешкия организъм?"
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 29, 2010 11:37 pm

Според теб има ли? :mrgreen:
Аз съм мазохист. От грубостта и агресивната глупост ме боли ужасно, но нещо ме кара да продължавам...

Ако не харесваш думите ми, спомни си: винаги можеш да ми спретнеш бан.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Jan 29, 2010 11:38 pm

Още повече, че ГМО са въведени сравнително отскоро, та няма как да се знае какъв ще е дългосрочният им ефект. Който не е непременно положителен, де, просто няма как да се установи за 4 поколения на тоя етап.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Jan 29, 2010 11:40 pm

честно казано не са никак безумни. по-често отколкото рядко, нещата са навреждали според мен.

конкретно в случая с ГМО, темата страда от много излишен популизъм и особено много излишни суеверия.

Сами по себе си ГМО не могат с промененето си ДНК да навредят на човека. Но това, което се е получило в резултат на генните модификации може да се окаже със свойства вредни за човека, макар че уж минават през бая проверки. Законът принципно трябва да е именно за проверките.

С ГМО обаче има истински доста по-реален проблем и той е че тези организми са по-издръжливи и разрушават екосистемите и това досега се е случило с различна степен на разрушителност на много места, където те се засаждат.

На средния въпрос: аспиринът е такова лекарство. Но да, има много примери за лекарства, които са се оказвали вредни. Както и примерно никой не знае какви ше са ефектите дълготрайни от лазерните операции на очите, защото ги правят отскоро. Или керамичните зъби - има хора, при които се оказва, че не издържат колкото се е очаквало и т.н.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 29, 2010 11:43 pm

Калине, или ме игнорирай, или ми отговаряй. Лигавият ти спам не го обичам, така че се придържай към темата, пък било то и без да ме включваш в нея. Както са направили след теб.


Аз съм бтв против ГМО-тата, но не от някакви трий-хъгинг съображения, а просто защото са ми по-безвкусни в общия случай и защото заради тях правят шашмата НОРМАЛНАТА храна да е по-скъпа, УЖ щото била по-трудно добиваема. Бабината им трънкина...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 29, 2010 11:43 pm

passer-by wrote:Още повече, че ГМО са въведени сравнително отскоро, та няма как да се знае какъв ще е дългосрочният им ефект.
А лично ти съгласен ли си да участваш в установяването на дългосрочния им ефект?

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Jan 29, 2010 11:44 pm

Roland wrote:Калине, или ме игнорирай, или ми отговаряй. Лигавият ти спам не го обичам, така че се придържай към темата...
Като ми покажеш, че и ти го можеш, тогава, Симеоне.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Jan 29, 2010 11:45 pm

kalein wrote:
passer-by wrote:Още повече, че ГМО са въведени сравнително отскоро, та няма как да се знае какъв ще е дългосрочният им ефект.
А лично ти съгласен ли си да участваш в установяването на дългосрочния им ефект?
Ако имам избор - не, бих предпочел да ям естествени храни. Доколкото сега са естествени, де - все повече си бъкат от хормони, нитрати, консерванти, оцветители и всякакви други химически добавки.

Ако обаче нямам избор, ще ям каквото има. В доста райони по света положението е такова.


И без това няма да живеем вечно. Правим си избора, доколкото зависи от нас, а за останалото каквото сабя покаже.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests