Въпрос към играещите World of Warcraft

Мръсните страсти – на сапун
Locked
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Sep 29, 2009 10:09 pm

Whatever. They aren't worth the effort anyway..
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Fri Oct 02, 2009 2:50 am

Такааа, нека първо да обясня, че чак сега видях темата и по причини, които се надявам да станат що-годе ясни по-надолу, мило се примолих и моето скромно постче да бъде допуснато. Искрено благодаря, за което!

За да е горе-долу ясно, ще поясня първо, че А. случаят, за който ще говоря е единичен и съвсем не нарочвам всички ВОВ-аджии за ескейписти, Б. все пак е донякъде показателен и нека да светва мъничка червена лампичка и В. не съдя никого, всеки си има правото на свой живот и дори на временно лишаване от него.

Но да започна с историята. Среща значи Адриана преди много време човек, когото припознава като близък. Яхват заедно метлата на г-жа Вселена, ама тази тук, в нашия свят, смеят се с глас, радват се на нормалното човешко общуване, баси, обикалят с кеф планини, ама тукашни, истински, от нашия си свят. Говорят с билкари по села и баири, невиртуални. Правят си нощни пикници над стръмни ждрела, пак - невиртуални. Пукат сапунени мехури в невиртуални вани, смеейки се безкрайно невиртуално. Създават си собствен фолклор и сленг, единствената виртулност на които се състои във факта, че само те знаят защо са смешни белите хавлиени чорапи или какво значи този или онзи израз... Дотук добре, нищо ново, дет се вика, всеки е минавал през това и слава на онзи там. Обаче. Въпросната Адриана, макар че е съвсем наясно с факта, че човекът, когото е припознала като един от най-близките такива е бивш ВОВ-аджия, наивничко вярва на изказвания от рода на "Леле, не мога да повярвам, че някога съм се бил зарибил по това, ама съм бил малък", "Егаси, не знаеш за какво иде реч, но това наистина отнема от риъл лайфа на човек", "Колко по-яко е да се смееш с пълно гърло и този срещу теб да вижда оф-лайн бръчиците около очите ти" и т.н...

Дотук, пак нищо неразбираемо. Нека сега да сложим мислено за момент този същия новопокръстен във вярата на боровия мирис и оф-лайн смеха чавек, в последвала ситуация на тежки житейски проблеми. Какво следва? Първо, опити за справяне. После, оф-лайн търсене, а вярвам и намиране на риъл лайф подкрепа. А после? След последен сърцераздирателен оф-лайн разговор, който, разбира се, с нищо не вещае да е последен, ако не поради друго, най-малкото защото завършва с "Ще се чуем довечера", няколкомесечно прекъсване на комуникация. Продължава. Не само между въпросните двама. Между някого и почти всички. И пак, ВОВ. Не, честно, какво от това не е ескейпизъм в най-натурален вид?

Аз загубих близък човек. Не зная дали е заради ш******а игра или защото така е било по-лесно, но зная, че опцията за някой си там друг свят, по-лесен от този, свят, в който може и да повярваш, че усещаш как плуваш, но в който няма как да усетиш водата в трахеята, давейки се, не ме кефи. Точка. И да зная, че проблемите и трудностите от този си, нашия свят, са истинската причина да загубя близък. Но зная и колко по-лесно е това, когато човекът отсреща си знае удобното убежище. Мамка му, още ме е яд! Да, сега съм по-хепи, отколкото когато и да е, но загубих приятел. И да, ВОВ не е причината, но със сигурност помогна много.

Сори, но така го разбирам. Сега ще бягам да сънувам и това ще е моята виртуална реалнаст; и тя, за пореден път ще е населена с оф-лайн и оф-дрийм близките ми. А утре, в знак на непримирима почит към този животец, ще взема да ескейпна в някоя есенна гора около София :)
VMITW!

User avatar
Dreamfall
Merchant
Posts: 79
Joined: Sat Aug 01, 2009 7:24 pm
Contact:

Post by Dreamfall » Fri Oct 02, 2009 9:41 am

*sigh* историята е тъжна и не знам дали е адекватно да давам какъвто и да е коментар, но ескейпизъм винаги е имало и винаги ще има - докато има хора, които го практикуват по една или друга причина. WoW или каквото и да е друго - въпросният човек може да се затвори в себе си и да не комуникира и по други начини - крайният резултат е един и същ, а на кой му пука какво точно е средството?..
- But! Now. And this is remarkable. If I change to eight tonal clusters -- [strums violin] Voila. They fly in counter-clockwise, synchronized, concentric circles as though a regimented flock. Watson, this is exceptional. I, using musical theory, have created order out of Chaos.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Oct 02, 2009 10:22 am

Въпросът е, че като че ли точно това средство увеличава ескейпизма. Сам по себе си ескейпизмът не би стигнал до тези стойности без УоУ и сама по себе си манията по УоУ няма да стигне това ниво без ескейпизъм. Но когато двете се съберат на едно място, резултатът може да е трагичен.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Dreamfall
Merchant
Posts: 79
Joined: Sat Aug 01, 2009 7:24 pm
Contact:

Post by Dreamfall » Fri Oct 02, 2009 10:42 am

"A match made in heaven", така ли? Не знам... наистина не съм сигурен. Помня какво беше когато бях мъничък. Наистина мъничък, имам предвид. Нямаше "съвременни" средства за ескейпизъм (което е смешно, защото всъщност тогава също си бяха съвременни) - е, тогава човек просто заминаваше нанякъде. Тъй като това не намираше толкова очевиден израз (не се заключаваше в едно определено и еднакво за всички действие), мисля че действителното равнище дори тогава беше не по-малко от това сега, просто в момента се е обектифицирало и - предвид че е значително по-лесно за установяване - прави много по-силно (и трайно) впечатление.

Не съм аз този който може да съди, нито източникът ми на информация е меродавен. Не съм ходил с анкети, не съм разпитвал хората "преди и сега", нямам машина на времето. Това, което споделям, е просто усещане.

И естествено - понеже човек не може да не спомене за гледната точка от неговия край на планината - аз съм в положение, което поне по външните си показатели е подобно на това, в което е изпаднал приятелят на ifadriana. Аз не играя WoW, но в последните два месеца единствените хора, които са ме виждали, са вече бившата ми приятелка и МАЛКО от хората, с които се събирам да играя карти (въпреки че с тях не съм се скъсал да си комуникирам). През останалото време работя - почти денонощно - и очаквам в най-скоро време приятелите ми да започнат да забравят как изглеждам. Решението да правя точно това тук и сега е напълно съзнателно и ако нямах РАБОТА, която да върша (а тя никога, никога не свършва) щях да намеря НЕЩО ДРУГО, което да правя. И за да отсъства аргумента "ама ти не играеш игри, затова WoW не те влече" - не, напротив, играя игри. И въпреки всичко не съм избрал точно WoW за да избягам. И не съм единственият, mind you. Нито съм част от значително по-малка група.
- But! Now. And this is remarkable. If I change to eight tonal clusters -- [strums violin] Voila. They fly in counter-clockwise, synchronized, concentric circles as though a regimented flock. Watson, this is exceptional. I, using musical theory, have created order out of Chaos.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Oct 02, 2009 11:04 am

Никой не отрича това, че има работохолици (и други -холици) и че можеш да избягаш по този начин. Просто другият начин е по-лесен, поне в моята и на познатите ми практика е и доста по-чест и по-зарибяващ.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Dreamfall
Merchant
Posts: 79
Joined: Sat Aug 01, 2009 7:24 pm
Contact:

Post by Dreamfall » Fri Oct 02, 2009 11:12 am

Но това е един - прости ми за използваното прилагателно - сравнително тесен кръг от хора. Съществува един определен кръг от интереси, в чиято група вероятно попадам и аз. В точно тази среда WoW сигурно е най-ясно изразения метод. В други (различни) среди - мм.. not so much. Но дори и да беше такъв, това не го прави автоматично "ускорител", а по-скоро "универсализатор".

Целта ми не е да спекулирам с първоначалният пост, който провокира реакцията ми. Съжалявам че има хора, които избират да избягат. Просто не мисля, че WoW или "някаква случайна друга причина" носят вина в конкретика.

Както и да е, гледната точка и на двама ни стана достатъчно ясна (и различна).
- But! Now. And this is remarkable. If I change to eight tonal clusters -- [strums violin] Voila. They fly in counter-clockwise, synchronized, concentric circles as though a regimented flock. Watson, this is exceptional. I, using musical theory, have created order out of Chaos.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 02, 2009 11:20 am

Всъщост WOW го играят хора които принципно изобщо не играят на игри, никога не са играли и са имали съвсем различни интереси преди WOW. Аз познавам един е запален рибар и почна WOW защото чул че там се лови риба :). ( той поигра 5-6 месеца и му омръзна )

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Oct 27, 2009 9:43 am

Бтв, на мен ми е странно как една част от пишещите в темата за УоУ смята, че е обида за тяхното достойнство да пишат където и да е другаде или на когото и да е другиго в този форум. Дори когато се налага. Някво грозно такова...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Oct 27, 2009 11:07 am

Морв нищо лично, но това току-що беше най-абсурдният пост, който съм чел от сума време насам :shock: Няколко очевидни неща:

(1) "Под достойнство" тук има само във въображението ти, Морв. Хората пишат за това, за което им е интересно. Както някои потребители пишат само в литературните форуми, а някои само в киното. И ако някой пишеше за УОУ, те щяха да пишат и на него. Да не говорим, че за двамата-трима потребители, за които твърдението ти важи, има още десет други, за които не важи.

(2) Абсолютно безотговорно е очевидно скандалджийска тема, неслучайно пратена в прането, да се разгаря отново без НИКАКЪВ повод. Плз дръж се на висотата на форумен потребител от еннайсет години, а не на трол, не ти отива твърде :idea:

(3) Държа да се отбележи, че навремето и в дискусия с Гаро, който беше някъф активен модератор тогава (след някакви поредни уоу-гв пререкания), ЛИЧНО съм гарантирал на хората в УОУ темата, че никой няма да им се бута да ги закача и си я имат като техен си кът. Така че всякакви последващи обвинения, че се възползват от тази си договрка, са все едно обвинения срещу мен :twisted: :mrgreen:

(4) ЖИВЕЙ И ОСТАВИ ДРУГИТЕ ДА ЖИВЕЯТ :idea: Нека да не ставаме националсоциалисти :free:

едит: Опа, разбрах какъв е бил поводът, значи от горното може да се махне "НИКАКЪВ повод", останалото си остава вярно :mrgreen:

Използвам настоящето да се обърна към Сашо да се въздържа плз от явни провокации.

Иначе не намирам, че модераторите не са си свършили работата, все пак наистина не може да са 24/7 там (не че щяха, кат го знаем Гарича, но..), което не променя факта, че Морви ненужно налива масло в огъня :twisted:
Last edited by Moridin on Tue Oct 27, 2009 11:14 am, edited 1 time in total.
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Oct 27, 2009 11:12 am

Мор, това може би е, защото не си проверил темата за УоУ (аууууу) и не си видял, че явно си абдикирал от задълженията си, тй като между 5 и 9,30 не си затрил офтопик пост там... Очевидно не са ти го казали лично, като гледам...
Ще да е имало причина да напиша това, не си вади така свободно заключенията.
(1) Хората пишат колко са лоши модраторите, вместо да се обърнат към такъв
(2)Има повод
(3) Е, след като не си го изпълнил в рамките на ранната сутрин, си виновен. Бтв, моля гарантирай ми го и на мен за няколко теми, може ли?
(4) Съжалявам, но и само социализма не ме влече.
Last edited by Morwen on Tue Oct 27, 2009 11:15 am, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Oct 27, 2009 11:15 am

едитнах ;)
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Oct 27, 2009 11:19 am

Morwen wrote: Бтв, моля гарантирай ми го и на мен за няколко теми, може ли?
може, ако са доказано конфликтни, кои? :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Tue Oct 27, 2009 11:25 am

моля, модераторите да приемат моите извинения.

Мор, благодаря.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Tue Oct 27, 2009 11:45 am

Next time use the PM button. It helps.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests