Стихче от Феликс

Разкази, поезия, илюстрации...
Кътче за вашето лично творчество.

Moderators: Trip, Random, Marfa

User avatar
Felix_L
Smallfolk
Posts: 22
Joined: Mon Oct 13, 2008 10:39 am
Location: Israel

Стихче от Феликс

Post by Felix_L » Mon Oct 13, 2008 11:02 am

Ne znam kude da go napuham i reshih da napravya nov topic
Last edited by Felix_L on Mon Oct 13, 2008 11:08 am, edited 1 time in total.

User avatar
Felix_L
Smallfolk
Posts: 22
Joined: Mon Oct 13, 2008 10:39 am
Location: Israel

Гняв - Интересно ми е вашето мнение

Post by Felix_L » Mon Oct 13, 2008 11:03 am

Гняв

Обичай ближния, подай си друга буза,
усмихвай се в житейските несгоди,
любов търси и тихо си обуза,
влачи, дори с рогата да те бодват.

Туй всичко е чудесно , аз признавам,
достойно за овчица с кротък нрав,
но в мен, уви ,овчицата е странна,
ръмжи, клокочи хищно в бесен гняв!

Овчицата ми май не е овчица,
съвсем като че ли не е въобще,
овчицата ми май че е вълчица!
И кара ме във ярост да крещя...

Праведен гняв към всичко неприятно,
Конфликт, агресия, заслужена разправа,
този сценарий аз жадувам многократно,
това е дето ме удовлетворява!

Понякога си мисля - без омраза,
без див антагонизъм и ненавист,
животут ми ще е навярно празен
без вкус , въодушевление и радост...
Last edited by Felix_L on Tue Oct 14, 2008 1:50 am, edited 5 times in total.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Oct 13, 2008 11:15 am

По принцип това е начинът - пускаш си нова тема :)

За поетичните качества на стихотворението не мога да коментирам, защото не съм чак такъв спец, впечтали ме обаче идеята, която е точно обратната на представата ми за щастлив живот. И аз ще да съм от овчиците, според творбата :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Felix_L
Smallfolk
Posts: 22
Joined: Mon Oct 13, 2008 10:39 am
Location: Israel

Post by Felix_L » Mon Oct 13, 2008 11:17 am

хммммммм, аз много бих искал да знам дали ти харесва самото стихотворение, даже и да не си съгласна с темата му.

Мерси за вниманието между впрочем!:-)

User avatar
Felix_L
Smallfolk
Posts: 22
Joined: Mon Oct 13, 2008 10:39 am
Location: Israel

Ето още едно...

Post by Felix_L » Mon Oct 13, 2008 12:06 pm

Обида

Обиждам се , аз значи съществувам.
Обиждането то какво е?
Надяване полято със помия?
Най-нежни чувства смачкани от бой?

Отказване във правото на важност?
Илюзии потъпкани в майтап?
Предателство въобразено или явно?
Поезия храносмелена в смях?

Обиждаме ли се на тез от нас по-силни?
За слабите спокойно недостъпни?
Дали е свързана обидата обилна,
със нещо архи-долно и престъпно?

Не зная как на туй да отговоря,
психоанализ как се прави и дали..
възможно е въобще. С едно не споря:
Когато ме обиждат ме боли!
Last edited by Felix_L on Mon Oct 13, 2008 1:53 pm, edited 2 times in total.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Oct 13, 2008 12:55 pm

Харесват ми метафорите, макар и тук да имаме несъвпадение в гледната точка за живота. Макар че и аз съм минавалa през такива периоди като по-млада.

Една педантска, но повярвай ми, много важна забележка - правописа.
"Илюзии", написано с й накрая създава впечатление, че си пропуснал материал от втори клас. Също така "по-силно" и "най-нежни" са с тире. Разправа, а не раСправа. Въодушевление, а не въУдушевление. Не че хората няма да те разберат, но създаваш впечатление, че не си се постарал да го напишеш, защо те да се стараят да вникват в него?

Не ми харесва идеята на първия ред - "Обиждам се , аз значи съществувам. " Може би ако се чувстваш наранен значи, че съществуваш (защото това е всекидневие и т.н.), но самият акт на обиждане може да е напълно безпричинен. Също така би звучало по-добре ""Обиждам се , то значи съществувам. ", иначе е с твърде обърнат словоред.
Last edited by Morwen on Mon Oct 13, 2008 6:11 pm, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Felix_L
Smallfolk
Posts: 22
Joined: Mon Oct 13, 2008 10:39 am
Location: Israel

Мерси мило девойче!

Post by Felix_L » Mon Oct 13, 2008 1:31 pm

Мерси, мило девойче!

Много благодаря за вниманието ти!

Относно педантичността , напротив , аз много ти благодаря за забележката и мигом поправих каквото видях.

Въпроса е в това че не съм писал на български вече от 15 години и очевидно малко съм ръждясал....

Относно "Обиждам се , аз значи съществувам" това е иронично префразиране на "Аз мисля , следователно съществувам"

А относно обърнатия словоред.... някакси ми се вписва по добре в ритъма...


Тралала, пиша си с българчета! Супер дупер! :-)

User avatar
Felix_L
Smallfolk
Posts: 22
Joined: Mon Oct 13, 2008 10:39 am
Location: Israel

Просто така...

Post by Felix_L » Wed Oct 15, 2008 10:17 am

Екологична идилия

Растеше си малка тревичка.
Тревичка зелена и гладна.
На утро за капка росичка.
За слънце лъчисто по пладне.

Пък тук по полето две крави,
пристъпват и бавно похрупват,
тревички зелени и сочни
те дъвчат и сладко пърдят.

Стопанин на сянка прилегнал,
си хлебец похапва със лук,
към крави поглежда той бегло
и мисли за вкусен суджук.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Wed Oct 15, 2008 6:35 pm

Това последното ми харесва :)
Първите две хич не ме впечатляват, въпреки идеите, които като цяло ми допадат изпълнението не е задоволително, губи ми се ритъма, а и Морв е права, че с тоя правопис нещата не стоят добре....
Иначе винаги се радвам да чета поезия.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Felix_L
Smallfolk
Posts: 22
Joined: Mon Oct 13, 2008 10:39 am
Location: Israel

Хмммммм

Post by Felix_L » Thu Oct 16, 2008 7:36 am

Хмммммм,

Може би ще е интересно да напиша едно малко стихотворенийице на тема "критикари с мъгляв и неконкретен език".

Обаче какъв жанър ще излезе?

Любовно-романтичен?

Съмнявам се...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Гняв - Интересно ми е вашето мнение

Post by Trip » Thu Oct 16, 2008 12:09 pm

Felix_L wrote:Гняв

Обичай ближния, подай си друга буза,
усмихвай се в житейските несгоди,
любов търси и тихо си обуза,
влачи, дори с рогата да те бодват.

Туй всичко е чудесно , аз признавам,
достойно за овчица с кротък нрав,
но в мен, уви ,овчицата е странна,
ръмжи, клокочи хищно в бесен гняв!

Овчицата ми май не е овчица,
съвсем като че ли не е въобще,
овчицата ми май че е вълчица!
И кара ме във ярост да крещя...

Праведен гняв към всичко неприятно,
Конфликт, агресия, заслужена разправа,
този сценарий аз жадувам многократно,
това е дето ме удовлетворява!

Понякога си мисля - без омраза,
без див антагонизъм и ненавист,
животут ми ще е навярно празен
без вкус , въодушевление и радост...

На пръв поглед -

Стихотворението има потенциал, но няма никаква конкретика, а метафората за овчицата е развалена и разредена.

Първо по-едрите неща:

Третият куплет е излишен, а четвъртият в настоящия си вид е много немощен.

Първият куплет е объркан на чисто образно ниво - "подай си друга буза" звучи странно и ми се струва, че е натъпкано колкото да се спази стъпката. Подобни изсилени неща трябва да ги избягваш. Не разбирам кой е тоя, който би те бодвал с рога, след като метафората съдържа "теб" като добитъка. Поне една от запетаите от двете страни на "влачи" е излишна. Ритъмът се разваля, а преходът от третия в четвъртия ред с тая инвертирана фраза "тихо си обуза влачи" е малко нескопосан.

Харесва ми как завършва смислово вторият куплет - "но в мен, уви, овчицата е странна/ръмжи, клокочи хищно в бесен гняв". Умалителното "овчица" добре контрастира с четвъртия ред, както и думата "странна" в комбинация с нея. Но тук има излишна подплата.

"Ръмжи, клокочи хищно в бесен гняв!"

"бесен гняв" е почти тавтология. "ръмжи" също поне за мен разрежда образа, който е "клокочи хищно". Това е хубаво и можеш да работиш с него. Какво те кара да мислиш и усещаш тази фраза? Подреди останалото около нея според това.

Третият куплет е излишен, защото с превръщането на овчицата във вълчица скритото напрежение в метафората се прецаква, защото го изкарваш наява. "Вълк в овча кожа" е стандартен идиом, но не пасва на това, което аз схващам като смисъл на стихотворението ти. Образът на тресяща се от ярост "овчица" е много по-силен от този на овчицата, превръщаща се във вълчица.

В целите първи четири куплета има различима прогресия от спокойствие към гняв, но това не е посоката, която ме удовлетворява като читател, и дори да решиш, че ти е нужна такава посока, ти трябва повече конкретика. Повтарянето на разни "power words" като "бесен гняв", "ярост", "праведен гняв", "заслужена разправа" и т.н. са твърде едностранчиви и общи.

Четвъртият куплет е немощен. Защо:
"праведният гняв" не се връзва никак като интензивност с "всичко неприятно", което е много плах израз. "Конфликт, агресия, заслужена разправа" с какво? С кого? Последните два реда са слаби и ритмически, и смислово. "Сценарий" не е подходяща дума в контекста, още повече че двата реда също се приближават опасно до тавталогичността.

Позицията в последния куплет е интересна, но и противоречива, докато всичко преди нея е доста директно и едностранчиво. Липсва подходяща драматизация (не чрез събития, разбира се - макар че може и така, - а чрез образи и съпоставяне на мисли) на тази противоречивост, която изразява мисълта от края.

Това "понякога" също е плахо и отнема от силата на твърдението след себе си.

Последно като за на пръв поглед - ограничавай се с драматичните препинателни знаци (удивителни, многоточия и т.н.), не добавят нищо съществено. Драматизмът и емоцията в поезията са продукт на подреждането на творбата, от звуци до куплети, а не на препинателни знаци.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Re: Хмммммм

Post by JaimeLannister » Thu Oct 16, 2008 12:41 pm

Felix_L wrote:Хмммммм,

Може би ще е интересно да напиша едно малко стихотворенийице на тема "критикари с мъгляв и неконкретен език".

Обаче какъв жанър ще излезе?

Любовно-романтичен?

Съмнявам се...
Хех..
Аз поезия не критикувам. По- скоро изразявам лично мнение. Все пак и аз пиша и ми е ясно колко е гадно като някой ти каже- "туй сега тука не е трябвало тъй да го пишеш".
Вместо да пишеш стихове на тема "критикари с мъгляв и неконкретен език", можеш да си го върнеш критикувайки моите стихове. Тука има доста. :)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Felix_L
Smallfolk
Posts: 22
Joined: Mon Oct 13, 2008 10:39 am
Location: Israel

Музата ме целуна по бузата

Post by Felix_L » Thu Oct 16, 2008 1:14 pm

Музата ме целуна по бузата!

Ок разбрах общата идея...

Моите стихчета не са просто лоши, нескопосани, пълни с прекалено много препинателни знаци , но също така са и с прекалено малко препинателни знаци и въобще граничат опасно с тавтологията (което е смъртен грях,за който даже не подозирах !!!)

Избива ме студена пот при мисълта как досега живях в пълна неосведоменост за собственото си нищожество ,но слава богу че се намериха добросърдечни люде да ми отворят очите и затворят устата, преди да си навредя с безотговорно стихоплетство.

Мерси от все сърце! :wink:

User avatar
Felix_L
Smallfolk
Posts: 22
Joined: Mon Oct 13, 2008 10:39 am
Location: Israel

Re: Хмммммм

Post by Felix_L » Thu Oct 16, 2008 1:19 pm

JaimeLannister wrote:
Хех..
Аз поезия не критикувам. По- скоро изразявам лично мнение. Все пак и аз пиша и ми е ясно колко е гадно като някой ти каже- "туй сега тука не е трябвало тъй да го пишеш".
Вместо да пишеш стихове на тема "критикари с мъгляв и неконкретен език", можеш да си го върнеш критикувайки моите стихове. Тука има доста. :)
Откровенно казано тази мисъл ми мина през главата, след което веднага се засрамих че ми минават подобни мисли през главата...

Ако ще ти казвам мнението си за твойте стихове, това ще е само на основа на обективна гледна точка....

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Oct 16, 2008 1:45 pm

Чакай сега, какви са тези приказки?! "Собственото си нищожество", не знам какво... Първо се сърдиш на критикарите с мъгляв и неконкретен език, а когато получаваш конкретика се впускаш в драми в стил "ама те си позволяват да ме критикуват". Критика ли искаше или очакваше всеобщо хлъцване от възхищение? Никой не е казал, че стиховете ти са лоши, хората споделиха просто какво точно не им харесва в тях и какво в тях би могло да се промени така, че да им харесат. Никой тук не е професионален поет, хората коментират стиховете ти лично и непрофесионално. Никой не те кара да се съобразяваш с мнението им, нито пък е задължително да си подобриш правописа. Е, освен ако сам ти не желаеш, разбира се. Ти например смяташ ли, че добрият правопис и писмената грамотност са едно от условията за добър литературен продукт? Разбира се може би мислиш, че това е маловажно и запетайките са без значение, не знам...

В заключение - очевидно обичаш да пишеш стихове и поезията те влече. Аз лично съм забелязала, че когато човек искрено обича да прави нещо (било да танцува, пее или пробива с дрелка) то е защото обикновено наистина има талант в съответната област. Вероятно и при теб е така и ти желая творческа продуктивност, както и да не се ослушаваш само за аплодисменти, а и за критики. Те също са важни.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests