DVD ревюта брой 57
съдържание
 |
Суини Тод – бръснарят демон от Флийт Стрийт
Издава: Прооптики
Дискове: 1
Видео: 16:9
Аудио: 5.1
Цена: 25 лв.
Ревю: Роланд |
Суини Тод беше едно от наистина запомнящите се заглавия за 2008 г. Може би не толкова гениален, колкото го изкараха много хора, но в крайна сметка впечатляващ в диаболичността си и свежа глътка въздух в творчеството на Бъртън, лишена от детските хорчета на Дани Елфман. Не е малко, както и да го гледа човек. А DVD-изданието е напълно достойно за филма.
Диск 1
Диск 2
- Бъртън + Деп + Картър = Тод – двадесет и шест минутен мейкинг на филма, в който говорят, както е видно, най-вече Тим Бъртън, Джони Деп и Хелена Бонъм Картър. Нещата се въртят най-вече около концепцията, визията и героя на Деп, разбира се, но пак си е интересно.
- Суини Тод е жив: Действителната история на бръснаря демон – двадесетминутен филм, в който различни специалисти (професори по литература и изследователи на митове най-вече) обсъждат до каква степен старата приказка за бръснаря-демон Суини Тод почива върху реални събития и каква част е измислица. Определено много интересно за гледане.
- Музикален хаос: Суини Тод на Зондхайм – тринадесет минути, в които Стивън Зондхайм – композиторът на оригиналния мюзикъл и на музиката към филма – описва как за пръв път се е срещнал с театралната постановка Суини Тод и как тя го инспирирала да напише мюзикъл. Заслужава си да се види.
- Любимите места на Суини в Лондон – шестнадесетминутна фийчъретка, в която се разказва за Лондон от времето както на началото на легендата за Суини Тод, така и в онова, в което се развива филмът (стотина години по-късно) – XVII-XVIII век. Интересно, поне за мен. Винаги съм обичал информация за големите европейски градове от този период. Разбира се хората, които говорят във филмчето, обвързват информацията и с легендата за Суини, така че става още по-интересно.
- Декорите на бръснаря демон – деветминутно филмче, посветено на декорите, костюмите и всичката останала визия на Суини Тод. Интересно е да се види какви цели са търсени и откъде са се инспирирали дизайнерите.
- Великият палячо: Една театрална традиция – деветнадесетминутна фийчъретка, разказваща за френския театър на ужасите "Гран Гиньо", чиято традиция следва и мюзикълът Суини Тод. Лично аз изобщо не знаех, че съществува подобно нещо, така че ми допадна много.
- Кървав бизнес – девет минути за грима и ефектите, използвани за различните кървави убийства на Суини. Голям купон!
- Рефренът на бръснача – няколко от песните от филма, на чийто фон ни се показват както промо снимки от него, така и такива от процеса на заснемане. Забавно... веднъж.
- Фотогалерия – общо взето същото като горното, но без музиката, сам си сменяш снимките, по-малки са и има и артове.
Плюсове:
+ Чудесно оформление на изданието.
+ Книжка с, цитирам, "концептуално изкуство", приложена в кутията. Няколко красиви арта, някой и друг декор, малко текст – всъщност това е реклама за голямата "Making of" книга за Суини Тод, но при все това е приятна добавка.
+ Голямо количество на екстрите, при това повечето са на високо ниво и смислени.
+ Едно от много редките издания, при които всички екстри имат субтитри на български език. За мен лично това не е нужно, но смятам, че е задължително на бг-пазара.
Минуси:
– Въпросната "книжка с концептуално изкуство" едва се събира в кутията. До степен, че може да се навре вътре само по един начин и да се молиш закопчалките да издържат.
– Крайно тъп превод, както си личи и от горното ревю, на повечето екстри на гърба на обложката. Не, че човек не успява да се ориентира и така из менюто, но все пак...
– Липсва трейлър. Жалко.
И така, Суини Тод – бръснарят демон от Флийт Стрийт е едно страхотно издание, което си заслужава всяко от двадесет и петте си левчета. Ако сте почитатели на филма, не мисля, че имате причини да се колебаете
Оценка: 9.5/10
 |
Златният компас
Издава: Прооптики
Дискове: 2
Видео: 16:9
Аудио: 5.1
Цена: 25 лв.
Ревю: Роланд |
Беше ли Златният компас потресаващо кух филм? Беше. Защо? Никаква идея. Филмът успя да разочарова на адски много нива, но по някаква причина The Powers That Be са решили да ни зарадват с турбо-гъзарско издание. Е, няма лошо, в крайна сметка фетишистите като мен се радват на готини издания, за каквито и боклуци да са...
Диск 1
- Коментар на сценариста и режисьор Крис Вайц – ако някой го вълнува как пичът му обяснява защо и по какъв начин е заснел тази или онази боклучава сцена...
Диск 2
- Романът – Филип Пулман и още една сюрия хора говорят за трилогията Тъмните му материи и най-вече първата й част в продължение на деветнадесет минути.
- Адаптацията – седемнадесетминутен филм, в който Крис Вайц говори за адаптирането на книгата. Някакси глуповато стои, след като всички сме видели колко точно "добра" работа е свършил, ама нейсе...
- В търсене на Лира Белакуа – Петнадесет минути, посветени на Дакота Блу Ричардс. Луд умора нема, тя поне читаво да се беше справила...
- Демони – Филип Пулман разказва за Демоните (в субтитрите са "духове"), а после хората по ефектите обясняват как са ги създали и как са правели резките им трансформации. Двадесет минути. (Галерия)
- Алетиометърът – петнадесетминутна фийчъретка, в която Пулман разказва как случайно измислил Златния Компас и как после го пригодил към историята. Показват ни и как хората по декорите са направили истинския компас във филма. В галерията пък можем да видим всички негови картинки и значението им. (Галерия)
- Дизайн на продукцията – двадесет и шест минути за декорите, предметите и компютърната среда, използвани за създаването на паралелния свят на Златният компас. Интересно, всъщност, поне доколкото има някаква връзка и с историята от книгите. (Галерия в три части)
- Костюмите – Очевидно, нали? И не твърде интересно. Дванадесет минути. (Галерия)
- Оксфорд – седемминутка за истинския и измисления Оксфорд. Много приятно за гледане, не знаех, че това е толкова красиво място.
- Въоръжените мечки – осемнадесет минути за дигиталните мечки. За бога! ОСЕМНАДЕСЕТ! Иначе всъщност е интересно де... (Галерия)
- Премиера – подменю, в което се намира галерията на плакатите към филма (повечето от които невероятно красиви) и последният трейлър, който е в пъти по-слаб от първия и прилича повече на някакъв сбит преразказ на целия филм, нежели на реклама.
- Индекс на галериите – подменю с всички галерии, прикачени към другите екстри. Полезно и удобно.
Плюсове:
+ Чудесно оформление на изданието. Слипкейсът е доста красив.
+ Много от екстрите имат собствени галерии със скици, декори, артове и т.н. Където е така, съм отбелязал в края на екстрата, а както съм писал и по-горе, ги има събрани в отделна категория.
+ И тук, както в Суини Тод, екстрите имат субтитри на български език.
Минуси:
– Леко абсурдно, но на гърба на слипкейса липсва каквато и да е информация за екстрите, освен дето са "два и половина часа невероятни допълнителни материали!" Мерси, вълнува ме съдържанието, не времетраенето, и не ме кефи да трябва да си купя изданието, за да разбера какво има в него!
– Екстрите са изброени в тотално случаен ред на гърба на двд-то. В ревюто съм ги изписал в последователността, в която са представени вътре.
– Доста слаб български превод в субтитрите на допълнителните материали. Голяма част от казаното е пропусната, друга е грешно преведена...
– Има бая плява сред екстрите. То няма и как иначе, при толкова много...
Феноменално добро издание на не чак толкова добър филм. Направо ме подтикна да го изгледам пак, само и само да си променя мнението, че да съвпадне с качеството, което ни предлагат Прооптики. Шапки долу.
Оценка: 9/10