Battlestar Galactica

Автор: Роланд

 


     Когато правиш римейк на един от по-долнопробните седемдесетарски сериали, крали добродушно от Star Wars, имаш всички шансове да се провалиш гръмотевично още в рамките на пилотния си епизод.
     За да избегнат този риск, пичовете от Sci-Fi Channel пускат през 2003 вместо обикновен пилотен епизод цял TV-special в няколко части, с общо времетраене почти три часа, от чийто прием ще зависи дали новата Battlestar Galactica ще види бял свят. Реакцията на зрителите е доста единодушна – зверски възторг. Минисериите изглеждат по-добре от множество кино-фантастики, но по-важното е, че от простичкото "човек VS машина" сюжетче на оригиналния сериал, създателите на BG са сътворили дълбока и интелигентна история, в която фантастика и реалистични персонажи си партнират с мистицизъм и психология.
     Едва ли някой е изненадан, че сериалът получава зелена светлина.

     Четири години по-късно Battlestar Galactica наброява вече три сезона и всички изнервено чакаме четвъртия финален. Историята вкратце:
     Дванадесетте колонии на хората живеят в сравнителен просперитет, управлявани от общо правителство. Ала над човешките светове е надвиснала сянка. Преди четиридесет години Силоните – разумни машини, създадени от човека – са се вдигнали на бунт и след кръвопролитна война със своите "родители" напускат колониите, за да тръгнат по свой собствен път. Сега те се завръщат неочаквано, помитат защитата на дванадесетте свята и провеждат масирана ядрена бомбардировка, която изтребва човешката раса.
     Оцеляват единствено хората на борда на корабите, които в момента са се придвижвали между планетите, както и един-единствен стар боен крайцер – Battlestar Galactica. Водени от командир Бил Адама и новоизбрания президент Лора Розлин и преследвани от Силонската флотилия, петдесетте хиляди представители на човечеството поемат на пътешествие в непознатия космос, за да открият мистичната Тринадесета колония – Земята. Ала сега някои Силони изглеждат като хора...

     Така се поставя началото на един от най-великите научнофантастични сериали, правени някога, и със сигурност най-скъпия такъв. Чудя се откъде да започна с изброяването на достойнствата на Battlestar Galactica. На първо място – това не е rubber-science сериал. В него няма измислени научни термини, които да звучат много сай-фай, нито фантастични технологии без обосновка. Всъщност единственото, по което ще познаете, че това е фантастика, е че действието се развива в космоса и хората използват космически кораби, които могат да правят хиперпространствени скокове. Няма огромен екран, на който да виждаме космоса от най-абсурдни ъгли, където не е възможно да има разположени камери, няма фазери и фотонни торпеда. Галактика и прилежащите й изтребители използват ракети и картечници, а единственият начин хората на кораба да разберат какво се случва отвън, е с помощта на радар и радиовръзка. Дори въпросните хиперпространствени скокове са именно това – моментални скокове, при това ужасно трудни за изчисляване, а не някакво замъгляване на звезди и пътуване през шаренoлилав тунел.
     Реализмът преминава и към героите. Тъй като обстоятелствата на борда на Галактика са екстремни и убийствени, няма да видите изтупани и излъскани до блясък хора с гей-трика, които само чакат да бъдат телепортирани до най-близкото Дръзко Приключение. Не, пилотите и екипажът на кораба са хора на предела на силите си, които дават всичко от себе си просто защото няма кой друг да го направи и защото от тях зависи животът на цялата човешка раса. Всеки има собствени проблеми, всеки е движен от различни мотиви и не всички издържат на натоварването.
     Не мисля да говоря подробно за главните герои, тъй като са много и най-различни, ще отбележа само, че всички – от великолепните Лора Розлин и Бил Адама, през непокорната топ-пилотка Старбък и вечно борещия се с личните си демони капитан Лий Адама, та до гениалния, но напълно побъркан учен Гай Болтар – са изиграни от изключителни актьори по невероятен и пълноценен начин. В Battlestar Galacica няма персонаж без дълбочина, без двусмислие и стойност. Няма да откриете герой, когото в даден момент да не харесвате, нито такъв, който да е скучен или ненужен на историята. А освен изброените има още буквално десетки.

     Историята също заслужава особени адмирации, най-вече с факта, че вече три пълни сезона се движи все напред, без нито за момент да стане предвидима, и дори филърите са изпълнени с развитие на персонажи или обогатяване на света. Особено голяма роля за качеството на сюжета имат и хуманоидните Силони. В началото на сериала знаем само за един от тях и интригата кой герой ще се окаже агент под прикритие (може би дори без той самият да го знае) е адски напечена, но сценаристите успяват да променят кардинално и нейната посока, преди да се превърне в скучно циклене ("кой е следващият Силон" би била доста порочна игричка за удължаване на сезони, така че хвала им, че не са паднали в капана).
     Друг важен елемент от историята е мистицизмът. Въпреки че Battlestar Galactica е в рамките на космическата научна фантастика, в сериала има и немалка доза напълно необясними явления като призракът, който постоянно се явява на един от персонажите, или древни пророчества, които малко по малко започват да се сбъдват. Цялото общество на Силоните (за което научаваме повече във втори сезон) също е изцяло подчинено на мистицизма и фанатичната им вяра в техния Един Бог (ярък контраст с хората, които вярват в множеството "богове на Кобол", които всъщност са древногръцките божества).

     Визията на Galactica е изключителна. Вече казах, че в сериала няма шарения и излъсканост. Всъщност реализмът на моменти е дори леко прекален, тъй като ако изключим обсесията на колонистите по осмоъгълника (вместо квадрата, както е при нас), всичко човешко изглежда буквално като взето от нашето съвремие, включително вътрешността на космическите кораби (които поне отвън обаче наистина изглеждат зашеметяващо).
     Космическите битки са заснети в леко "документален" стил, с рязко приближаване и отдалечаване на "камерата", с приглушени звуци (вакуум все пак) и клатене, което придава неповторимо усещане, че наистина си там. За самите военни действия не са щадени средства и сблъсъците между Силонските рейдъри и човешките изтребители могат да засрамят визуално 9/10 от всичко, излизало на кино, та на моменти дори и новите серии на Star Wars.

     И така, постарах се да не издавам практически нищо от сюжета (освен дето всъщност разказах целия пилотен TV-special, но слава богу той предлага много повече от едната гола история, която без друго всеки знае), така че не мога да преценя доколко съм успял да предам уникалността на Battlestar Galactica. Това е фантастика със степен на интелигентност и многоплановост, каквато, в прав текст го казвам, никога не се е появявала на телевизионен екран. С бюджет, който обхваща над 70% от общите разходи на Sci-Fi Channel, брилянтни актьори, които придават на героите си дълбочина без аналог в американската телевизия, и история, от която само труп може да се отегчи, това е абсолютно задължителен сериал. И без да дърпам дявола за опашката, ако не се случи нещо тотално неочаквано, четвърти сезон ще бъде достоен завършек, за да го превърне в истинска легенда.

Оценка: 10/10