Брой 46 Ревюта
съдържание
КНИГА НА БРОЯ
 |
Джонатан Стрейндж и мистър Норел
Автор: Сузана Кларк
Издател: ИК Прозорец
Цена: 20 лв.
Ревю: Роланд, Рандъм
|
Оценка: 10/10 Роланд, 10/10 Рандъм
 |
Лявата ръка на мрака, Том 2
Автор: Урсула Ле Гуин
Издател: ИК Бард
Цена: 14.99 лв.
Ревю: Демандред |
Вторият том от сборника на Бард с романите от Хейнския цикъл на Ле Гуин вече е на пазара. За разлика от първата част, името не е толкова абсурдно, защото все пак включва романа Лявата ръка на мрака. Което само по себе си е достатъчно, за да направи книгата събитие, но като добавим и факта, че вътре е и Освободеният (една от най-добрите творби на Ле Гуин, носител на Хюго и Небюла), става ясно, че това е една изключително добра оферта за феновете на фантастиката. Плюс това за десерт имаме и Светът се нарича дъбрава, който не е от най-добрите романи на авторката, но също си заслужава четенето. Всъщност именно за него ще стане основно дума в ревюто, защото другите два съм ги хвалил достатъчно преди. В тези три романа Хейнската вселена е много различна от тази в първите три творби от цикъла, концепциите за света се избистрят, променят и придобиват по-кохерентен вид. Основната тема за контакта и взаимното въздействие между различни култури и начини на живот си остава същата, но вече е много по-добре развита. Цивилизациите, описани в Освободеният и Лявата ръка на мрака, имат много по-голяма дълбочина, отколкото тези в предишните романи от поредицата. За двата романа вече съм писал Евъргрийн (съответно в 18 и 27 брой).
Светът се нарича дъбрава ни пренася на планета, чиито естествени ресурси (най-вече дървесината) се използват безжалостно от колонисти от Земята. На жестока експлоатация, включително принудителен робски труд, убийства и изнасилвания са подложени и местните жители, дом за които са безкрайните гори на планетата. Логично в един момент те се вдигат на бунт, въпреки че насилието и особено убийствата са в противоречие с цялата им ценностна система. Особеното при тези местни жители на планетата е, че те са усъвършенствали сънуването до нивото на наука, контролират напълно сънищата си и за тях това, което се случва в тези сънища и докато са будни, е еднакво реално. Като цяло романът е добър, но има няколко сериозни слабости. Както самата Ле Гуин признава в увода, главният отрицателен герой Дейвидсън е прекалено едностранчив образ – абсолютно лош през цялото време и без никакви положителни качества. Друг проблем е, че цялата концепция за сънищата и въздействието им върху реалния свят не е развита докрай и поне за мен доста неща останаха неясни в този аспект. Недостатък е и фактът, че посланието на творбата е твърде натрапчиво поднесено, нещо много нетипично за авторката. Въпреки това романът е приятен, има няколко отлични сцени и идеи, концепцията е интересна и оригинална, и въобще не може да се каже, че е сложен просто за пълнеж в сборника.
Толкова за Светът се нарича дъбрава. Плюсовете и минусите надолу са за целия сборник като цяло:
Плюсове:
+ Два гениални и един много добър романи за някакви си 15 лева е невероятно изгодна сделка. Вярно е, че тези творби вече са издавани у нас, но това е било преди много години, трудно откриваеми са на старо (особено Освободеният), а още по-трудно е да се намерят в добре запазено състояние. Да не забравяме, че и два от тези романи са носители на Хюго и Небюла.
+ С всяко препрочитане все повече се убеждавам, че Лявата ръка на мрака е една от най-добрите фантастични книги, писани някога. Хвалил съм я подробно в Евъргрийн рубриката преди време, затова няма да се повтарям, просто ще добавя няколко коментара. Това е една от книгите, в които при всяко препрочитане се откриват много нови неща и дават все повече на читателя. Като развитие на героите е с класи над 99% от фантастиката на пазара. Заслужава да се отбележи, че българският превод е отличен и успява в максимална степен да запази поетичния изказ и уникалната атмосфера на оригинала.
+ Стилът, естествено. Прекрасен, както съм писал около двайсетина пъти досега в списанието (фен съм, какво да се прави).
+ Изключително майсторство в изграждането и описването в дълбочина на въображаемите цивилизации и светове. Забележително е също и с колко малко думи е постигнато това – Лявата ръка на мрака е около 250 страници и постига по-голям успех в пресъздаването на убедителен и описан в нужните детайли свят, отколкото авторите на епично фентъзи постигат в 5 дебели тома.
Минуси:
– Споменатите вече такива на Светът се нарича дъбрава.
– Сюжетът, както и спекулациите върху бъдещи технологии както обикновено не са приоритет за авторката. Което за мен не е минус по никакъв начин, но за немалко фенове на фантастиката е.
Както споменах и в ревюто на първия том, мисля, че романите във втория са доста по-подходящи за първо запознанство със света на Хейн. Ако харесвате Землемория, но не сте чели досега друго от Ле Гуин, почти сигурен съм, че този сборник ще е добра инвестиция за вас. Като цяло го препоръчвам горещо на всички читатели, които не притежават предишните издания на тези творби и нямат непоносимост към авторката или към фантастика, в която сюжетът и технологиите не са основното.
Оценка: 9.5/10 Демандред
 |
Куца съдба
Автор: Аркадий и Борис Стругацки
Издател: ИК ИнфоДар
Цена: 12 лв.
Ревю: Роланд |
Първата нова книга на братята, издадена от Офир насам, определено не е лъжица за всяка уста. Не, че е точно тежка или трудна за осмисляне (Охлюв по склона anyone?), но е изключително особена и далеч не толкова фантастична, колкото би им се искало на много хора.
Историята накратко. Писателят Феликс Сурокин и писателят Виктор Банев живеят доста различни, но и посвоему подобни животи. Има само една дребна подробност – вторият е измислен герой на първия. Сурокин живее в началото на осемдесетте в Москва, а Банев – в странно провинциално градче, където от месеци не е спирало да вали. И въпреки че фантастичната история за "прокажени" и гениални деца се случва на Виктор, съдбата на Феликс, неговия създател, е не по-малко странна по свой си социалистическо-битов начин.
Именно този момент ще отблъсне много читатели. Книгата е по-скоро едно кротко осмиване на режима (в синята папка на Сурокин, където той описва света на Банев, също властва някаква Партия, чийто Президент е забранил комунизма, но ефектът е сходен), отколкото фантастика. Тук е за отбелязване живият език на братята, който надминава по гъвкавост дори този на Лукяненко. А близостта с българския позволява и плавно пренасяне на тази жизненост, така че четенето на Куца съдба е наистина наслада и глътка свеж въздух от скованите (при сравнение) преводи от английски. При все това битовизмът е много, а фантастичността е по-скоро сюреализъм, отколкото реална фантастика.
Плюсове:
+ Разкошен жив стил, все едно си говориш с авторите. Вметнати думички, конструкции на изречения, които са като извадени от жив разговор... просто наслада за сетивата.
+ Интересна история, особено от средата нататък.
+ Хуморът е на ниво. Книгата не е комедийна, но и двамата герои са разкошни циници и мнението им (на Сурокин от първо лице, а на Банев – от трето) винаги включва самоирония и сарказъм.
Минуси:
– Твърде дълга е, а историята се развива твърде бавно.
– Същата е все пак доста недоразвита. Един куп идеи оставят неизяснени и като цяло Куца съдба е доста неразбираемо на моменти четиво.
– Социалистическият битовизъм преобладава. За мен това не беше проблем, но си е въпрос не само на вкус, a и на моментно настроение, и като цяло не мисля, че е особено хубаво.
Минусите май изглеждат по-сериозни от плюсовете, но лично за мен Куца съдба беше голямо удоволствие, особено след първите сто страници. Не съм убеден, че мога да я препоръчам на всеки, но мисля, че определено си заслужава риска.
Oценка: 8/10 Роланд
 |
Абарат: Дни на магия, нощи на война
Автор: Клайв Баркър
Издател: ИК ИнфоДар
Цена: 14 лв.
Ревю: Роланд |
Потресен съм колко нищожен успех постигна първият Абарат в България. Потресен и доста натъжен. Хората решиха, че а) това е детска книжка и не си заслужава вниманието (очевиден абсурд) и б) е твърде зловеща за децата им с тия черно-бели гротескни картинки. За последното без съмнение вина имат и ИнфоДар, тъй като в оригиналния си гланцирано-цветен вид илюстрациите са толкова ярки, живи и примамливи, че книгата щеше да се разграбва. От друга страна обаче това би оскъпило доста Абарат и успехът пак нямаше да е сигурен.
Тъй или иначе вече е късно да умуваме коя стратегия би била по-успешна, остава си фактът, че една великолепна приказка остана масово неоценена от обикновения читател. Груба грешка, тъй като историята за магическия архипелаг е колкото детска, толкова и сериозна. В крайна сметка Клайв Баркър не е Астрид Линдгрен и в книгите му винаги се прокрадва както ужасът, така и мрачният хумор.
Както и да е. Втората част продължава оттам, където свърши първата. След посещението си в мистериозния Двадесет и пети час, Канди и Малинго се мотаят из Абарат и в общи линии са го ударили на туризъм. Белязания обаче все още ги преследва, а и Принцът на Полунощ, Кристофър Керион, не се е отказал да хване Канди, за да разбере каква е причината за присъствието й на архипелага. Междувременно нови сили се надигат в подготовка за предстоящия конфликт между Деня и Нощта и целият Абарат трепти от напрежение в очакване да се случи нещо ужасно.
Плюсове:
+ Баркър си остава прекрасен разказвач и историята е динамична и интересна.
+ Въображението му също е ненадминато. Фантастичните и приказни места и създания в Абарат са наистина зашеметяващи.
+ Вече започваме да осмисляме цялостната роля на Канди в ставащото, както и посоката, в която ще поеме историята в следващите три книги.
+ Страхотна кулминация в края на романа.
+ Илюстрациите, рисувани от самия Баркър, са страхотни и придават прекрасна магична атмосфера на книгата. Нито напълно сериозни, нито изцяло детски, те са просто пир за окото.
Минуси:
– Каквито и обвинения да отправям към закостенелите Брукс-потребители в началото на ревюто, Абарат си е детска книга. Особено при положение, че я хванах веднага след Джонатан Стрейндж и Мистър Норел, на някои места едноплановостта и наивността й ми бяха мъничко в повече.
– Клишета. Не обичам клишета. Светът на Абарат е невероятно оригинален и разнообразен, а Баркър е вкарал в него една твърде предвидима и по каноните историйка за битка между доброто и злото, която може да е сбъдната мечта за феновете на Салваторе, но на мен ми идва едно ниво по-досадна от нужното.
– Кретенът май още дори не е почнал да пише третата!
И тъй, втората част за архипелага е на същото ниво, на което беше и първата, т.е. – много високо. Въпреки минусите, които съм изтъкнал, книгата е страшно забавна и интересна, особено ако подходиш с очакване просто за добро прекарване на няколко часа, а не за Следващото Велико Фентъзи. В този случай ще получиш дори повече, отколкото си очаквал ;)
Оценка: 8/10 Роланд
 |
Отрова
Автор: Крис Удинг
Издател: ИК ИнфоДАР
Цена: 10 лв.
Ревю: Ян |
Крис Удинг направи повече от впечатляващ дебют на родния фентъзи пазар със Сказание за Сарамир и Обсебването на Елейзабел Крей. Последните бяха едни от най-качествените предложения за изминалата година, така че обяснимо се зарадвах от новината за излизането на Отрова. Основният въпрос обаче беше дали Крис ще успее да запази качеството, постигнато с предишните книги, или ще се издъни ефектно.
Отговорът е някъде по средата. Историята накратко: По-малката сестра на Отрова е отвлечена от вълшеблените (не, няма правописна грешка) създания. Тя решава да издири техния повелител и да я върне обратно. Задачата обаче се оказва доста тежка, а девойката се набърква в смъртоносни интриги, изходът от които може да е доста неприятен за нейния народ.
Отрова излиза две години след Обсебването, което автоматично вдига летвата. За добро или зло обаче Удинг е избрал доста по-различен подход и е решил да напише сбъркана приказка по-скоро в стилистиката на Коралайн, отколкото на предишните си произведения. Лошо няма, както казват хората, стига да е добре направено. Е, Удинг явно си го може, защото макар и малко по-детска като стил, книгата е страшно приятно четиво. Има го хапливият сарказъм, има ги и радващите герои, имаме си и оригинален приказен свят, какво повече можем да искаме?
Плюсове:
+ Интересна история.
+ Качествени герои.
+ Сарказъм и ирония.
Минуси:
– Всъщност идеята не е кой знае колко оригинална. Имахме подобна история във Faerie Tale на Фийст, но пък Удинг все пак е по-добрият писател.
– Стилът е доста по-детски.
Добра книга, макар и една идея по-слаба от Обсебването. Ако сте фенове на последната и на творчеството на Геймън, не пропускайте.
Оценка: 8/10 Ян
 |
Амулетът на Самарканд
Автор:Джонатан Страуд
Издател: ИК ИнфоДар
Цена: 13 лв.
Ревю: The Dragon |
Нещо напоследък книгите, възхваляващи британската магия, взеха да стават повече от необходимото. Очевидно след като мазното манафче Потър повлече крак, всичко живо се юрна да пише книги за магията в Лондон след периода на индустриалната революция. Даже трябва да им се направи отделен поджанр направо. То не бяха Елизабел Крей, Сабриел, Стрейндж и Норел, а сега и въпросният Амулет на Самарканд. Добри Поличби не влиза в този жанр поради 2 причини – Пратчет и Геймън. Макар и нелишени от достойнства, че и повече, книгите от този вид напоследък се издават с плашещата скорост на пауър метъл албумите отпреди 3-4 години.
В модерния Лондон магията е нещо нормално. Всъщност даже повече от нормално – магьосниците са хванали здраво властта в мазните си ръчички и защитават населението от другите магьосници, завзели властта в другите два световни центъра на магията. Истинската сила на магьосниците се крие в демоните, които призовават и поробват. Младият чирак Натаниел призовава един джин, за да открадне мощен магически амулет, с което се забъркват в политиката на страната...
Плюсове:
+ Лека и приятна за четене.
+ Оруел за начинаещи – по някое време се чудиш къде ще изникнне описанието на пирамидата в центъра на Лондон, в която се помещава едно "любимо" министерство.
+ Смешна е, а и джинът е идиот.
+ Бързо развиващо се действие.
Минуси:
– Прекалено детска.
– Хуморът е далеч от най-добрите традиции на британската школа.
Оценка: 7/10 (За под 14-годишни 8.5/10) The Dragon
 |
Разпръснати слънца
Автор:Кевин Дж. Андерсън
Издател: ИК Бард
Цена: 12.99 лв.
Ревю: The Dragon |
Трудно се пише за книга, която е четвърта от дадена поредица. Още по-трудно е, ако поредицата се отличава с това да е "нищо особено" и предпоследната книга от нея е била издадена преди близо три години.
За жалост обичайният параграф, където трябва да се разкаже с две-три думи за какво става въпрос, се налага да го пропусна. Не поради мързел, а просто защото в 591-те страници на книгата не се случва абсолютно нищо – всички основни сюжетни линии буксуват, вторичните и те, а онези, които се приклюват тук, не допринасят с нищо за поредицата. Единственото сериозно раздвижване е в последните 30-40 страници, които служат просто за увод към петата част. Очевидно Андерсън добре си е научил урока от Джордан.
Плюсове:
+ Добрият превод.
+ Малкото космически опери, излизали в последните години, което означава, че за зажаднелия фен и литературният еквивалент на МакДоналдс е по-добре от нищо.
Минуси:
– Дългото забавяне преди издаването й пречи много – не си заслужава препрочитането на предишните части, забравил си какво става в тази вселена и остро не ти пука за действащите лица.
– Споменавал ли съм колко малоумна идея е да сложиш "елементални" раси в научната фантастика? Особенно една от тях да е архизлодейската.
– Тотален застой по сторилайна.
Оценка: 6/10 The Dragon
 |
Star Wars: Епизод II – Клонингите атакуват Star Wars: Епизод III – Отмъщението на Ситите
Автор: Р.А. Салваторе / Матю Стоувър
Издател: ИК Труд
Цена: 9/9 лв.
Ревю: Роланд |
Ок, едва ли някой, четящ това списание, очаква твърде много от точно тези книги, освен това след ужаса на Епизод I можем да очакваме само злодейства от новелизациите по Star Wars филмите. Както и да е, бързам да успокоя засилилите се с тревога да си ги купуват, че и двете книжки са на много по-прилично ниво от първата, а Епизод III дори има някаква стойност, ако си умерен фен на франчайза.
Историята я знаете, така че ще премина на качествата на книгите. Епизод II е повече или по-малко очакваната пръчка. Точно тоя филм и за кино-стандартите си нямаше кой знае каква история, пък на книга нещата са хептен трагични, но Салваторе е старо куче и умее да пише увлекателно. Тъй че ако си падате по това да четете харесалите ви филми, книгата е напълно безопасна и я препоръчвам с чиста съвест.
Изненадата идва при Епизод III, за който с ужас установявам, че съм на сходно мнение с някои индивиди, с които обичам да не съм на сходно мнение. Матю Стоувър е използвал нетипичен за новелизациите на филми похват да ни вкарва в главите на героите, при това не само на "наш'те", но и на "лошите". Това позволява на книгата да ни даде информация, която не можем да получим от филма, при това на места доста интригуваща и променяща представите ни за Епизод III. В някои аспекти тази промяна на възприятията е чак дразнеща, доколкото аз съм свикнал Оби-Уан да ми е положителен образ, да речем, но при всички положения това е неразработена територия и навлизането в нея е зарибяващо.
Плюсове:
+ Епизод II – стандартните за Салваторе. Четивна е, лека е и е занимателна.
+ Епизод III – интересния подход да ни показват какво си мислят герои, чиито разсъждения във филма остават мистерия. Стилът е приятен и книгата се чете бързо.
Минуси:
– В общи линии нулева литературна стойност и на двете книги, но това не е нещо неочаквано.
– Епизод II не предлага нищо ново спрямо филма, но пък компенсира с липса на визия. Т.е. препоръчвам само ако сте някакви големи SW фенове и ви се чете каквото и да е, стига да не е мозъчно самоубийство като Епизод I.
С което май изчерпах темата. Книжките са приятни, третата и предлага мъничко повече от стандартен роман по филм, но на всички ни е ясно, че Голямата Литература не участва при писане на подобни неща. Само за фенове, тоест.
Оценка:
Епизод II: 6.5/10 Роланд
Епизод III: 7/10 Роланд