Режисьор: М. Найт Шаямалан

Сценарий: М. Найт Шаямалан, Гари Уита

В ролите: Джейдън Смит, Уил Смит, Софи Оконедо, Зои Кравиц

after-earth-posterЗемята: Ново начало ще бъде  наричан с оригиналното си заглавие в текста ми, защото родните преводачи са мазохисти. Та, After Earth го сполетя грозната съдба на предварително осъден филм, чиито качества бяха неглижирани покрай споровете дали от М.Найт Шаямалан става дори дъска за кочина, еле пък успешен режисъор. Допълнително масло в огъня наля решението в главните (и общо взето единствени) роли да се озоват баща и син Смит.

Цунамито от аки заля бокс-офисните надежди на лентата и тя със забележително шумен трясък се продъни по кината в the land of the free and the home of the brave (извинявайте, обаче изпълнението на американския химн от C.J.Coyne а.к.а „онова момченце от последния Батман“ още предизвиква сълзи на умиление в мен). Обяснявам защо това е тъжно – смятам, че на индиеца му е позволен един престъпно тъп филм като Последният повелител на въздуха, когато има зад гърба си има неща като Селото и Неуязвимият. Вече споменах последния Батман, така че мога спокойно да включа като сравнение г-н Нолан и земетръсното му изхождане покрай края на трилогията за Прилепа. Отрочето на Кристофър обаче беше подкрепено от умопобъркваща рекламна кампания и армия кино-слепци, които почти напълно обезмирисиха вредните миазми от гниещия труп на… онова нещо, дето още малко щяха да го обявят за филм на десетилетието, а на практика си съперничи по малоумие с Mega Shark vs Crocosaurus.

Вкратце – After Earth е хубав филм. Не потресающо хубав и в никакъв случай шедьовър, но съвсем достатъчно за еднаafter-earth1 приятна разходка из земните джунгли. Единственият безспорен минус за мен беше Джейдън Смит в кожата на Китай Рейдж, който очевидно страшно му се иска да играе както трябва, но само желание не е достатъчно. Разбира се, лош актьор в главна роля хич не е малък минус, но стабилната подкрепа на бащата Уил Смит, който и във филма го раздава родител, не е за подценяване. Имайте предвид, че тия думи за по-възрастния актьор ги казвам след опустошителна вътрешна война, защото за мен той винаги ще остане едната половина от Лоши момчета и това не е точно комплимент.

Историята ни запознава с бъдещето на човешката раса, която е изоставила Земята по обичайните причини – войни и екологични катастрофи, – за да засели Нова Прайм. След известно щастливо живуркане на планетата, неидентифицирани във филма извънземни стоварват гадни същества-убийци (наричани урси) върху главите на човеците. Изчадията не притежават зрение, но „надушват страха“ на хората (по-точно физиологическата му манифестация под формата на хормони, които адреналният кортекс помпа в кръвта). Със задачата да отблъснат атаката се заемат Рейнджърите, а един от тях – Сайфър Рейдж – се превръща в първия и най-известен фантом.  Терминът описва бойци, които не изпитват страх в битка и са практически невидими за урсите.

after-earth2Поканете да влезе проклятието на отчуждения и хладен воин – син, яростно опитващ се да излезе извън сянката на баща си и да спечели одобрението му. След няколко семейни сцени и една катастрофа по-късно, Сайфър и Китай Рейдж се озовават на отдавна напуснатата Земя, където фауната е еволюирала по неприятен за хората начин. Тук ще станем свидетели на едно дръзко приключение и израстването на Китай, докато баща му се опитва да го командори с равен глас през радиото.

Плюсове:

+ Урсите и похватите им при лов са минимум интересни.

+ Бъдещето принадлежи на естествените материали! Забравете за мегаполисите, изградени от изчанчени сплави, както и за футуристичните брони и пушкала – човешката технология в After Earth е базирана на дърво, кожа, платове и подобни. Първо, че получаваме неортодоксална картина на междузвездната колонизация („завеси“ от тръстика в звездолет), второ, че това добре се вписва в развитието на раса, веднъж патила си от преексплоатация на природата.

+ Приключенията на Китай са удобно разделени на епизоди и във всеки от тях заплахата е от различно естество. Съответно, имаме възможност да наблюдаваме реакциите на младия пишман-рейнджър при какви ли не обстоятелства.

+ Уил Смит е чак зловещо сдържан и хладнокръвен, а редките прояви на емоция са аргументирани по правилен начин.

+ Възкръсналата след човешко его Земя е красива, опасна и изпълнена с живот.

Минуси:

– Джейдън Смит. Старае се, но изпълнението му не успя да ме убеди.

– Ако очаквате научна фантастика, ще останете разочаровани, защото лентата в нито един момент не се напъва бъде такава. Приключенска приказка за съзряването и връзката баща-син й приляга повече.

– Изненадите на сюжетно ниво клонят към абсолютната нула.

– Не бих казал, че компютърно генерираните същества са върха на технологията.

– Птицата?!

After Earth идва със своите проблеми, но не заслужава причиненото му обезкостяване, изгаряне на клада и заравяне на прахта в безименен гроб. Бях доволен след прожекцията и не съжалявам за тези малко повече от час и половина. Пробвайте без предразсъдъци и възможността да останете доволни никак не е малка.

Оценка: 6/10