Дизайнер: Aaron Weissblum

Продължителност: 30 мин

Брой играчи: 2-6

Механика: късмет; залагане

Издател: BLAM!

pic2577990Някои игри разчитат на късмет, други изисквт внимателна преценка на най-изгодните ходове, планиране и стратегия, а трети са психологически, изпитващи способността ви да разчитате правилно реакциите на другите. Celestia се оказа много приятна комбинация от трите по малко.

Идеята: Ако си спомняте летящия кораб на ловците на мълнии от Звезден прах, то асоциацията ви с тази игра е неизбежна, тъй като стилът е близък. Всички влизат в ролята на пътешественици (от двама до шестима), които заедно пътуват през магически светове и се редуват за капитанското място.

Елементите: малко на брой, но с прекрасен арт и много качествени. В средата на масата се разполагат световете. До всеки свят има тесте карти, съдържащи точки (колкото по-далечен е светът от началото, толкова повече потенциални точки носи). Разполагате също с кораб, чрез който да осъществявате пътуването си, както и игрални карти и зарчета.

Определя се капитан и той трябва да хвърли 2 зарчета – те са по-специални, тъй като имат 4 символа (орел, светкавица, пирати и облак) и 2 бели страни. Символите на заровете се намират и на игралните карти (по 5 броя за всеки в началото + 1 на всяко разбиване на кораба). Капитанът поглежда резултата на заровете и картите си, търсейки сред тях съвпадащи символи. Белите страни не изискват карта. Преди той да обяви обаче може ли да покрие резултата на заровете с налични съвпадащи символи сред картите си, останалите играчи (да ги наречем пътници), трябва да преценят дали да останат на кораба, вярвайки в капитана си, или предпочитат да слязат на света, на който са в момента, и да вземат карта с точки. Ако изберат да слязат, пътуването за тях приключва и остават с каквито точки са получили от света.pic2578351

След като всички пътници са заявили своето решение (остават или слизат), капитанът обявява дали може да покрие резултата с картите си, или не. Ако може – всички без слезлите продължават към следващия свят, а капитан става играчът отляво на досегашния. Ако обаче се окаже, че картите в ръката на капитана не съответстват на зарчетата, корабът се разбива и всички се връщат отначало – на изходна позиция. Играта продължава, докато някой събере 50 точки. Тъй като това не е общодостъпна информация, единственият начин да знаете колко близо са останалите до победа е да пресмятате приблизителната стойност на взетите от останалите точки. Приблизително, защото те не са фиксирани. Например първият свят дава от 1-4 точки и тн.Celestia board game review ship and cards

Няма какво да се лъжем – това е игра със зарчета. Сядайки  да играете такава, е повече от ясно, че всичко извън късмета остава на заден план. И все пак ако се абстрахираме от това, Celestia предлага красиви елементи и забавно преживяване, базирано на предположения и колебания да заложите на сигурно и да слезете или да рискувате за повече точки и да останете. Преди капитанът да обяви дали може да покрие резултата на зара, или не, той/тя има право да блъфира колкото си иска с цел да убеди останалите да останат или да слязат. Дали ще му повярват си е тяхна работа. Има предвидени няколко специални карти, които могат да помогнат или попречат на капитана и останалите играчи и като цяло духът на играта е повече съревнователен, отколкото кооперативен. Макар последното да се налага от време на време, в крайна сметка победителят е един.

Celestia предлага бързо, шарено и приятно разиграване, в което да предизвикате късмета и хазартните си наклонности. Кутията е компактна и компонентите – чудесни. Изобщо, много е подходяща за пълнеж между други, стратегичестки по-трудни игри. Учи се лесно и дава възможност на неопитни играчи да участват равностойно. Ако трябва да я опиша с 3 думи, те ще са: чаровна, лека, приятна.

Оценка: 7/10