Интелектуалното пиратство - за или против, и докъде?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 16, 2010 3:05 pm

Мне, може като се свали от един да се изтрива от произволен друг от сийдърите автоматично. Разбира се, на теория.
Просто мисля, че точно този спор ще е изключително безплоден.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Alanna
Arcanist
Posts: 959
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:53 pm
Location: In the Middle

Post by Alanna » Tue Mar 16, 2010 3:52 pm

Morwen wrote:Мне, може като се свали от един да се изтрива от произволен друг от сийдърите автоматично. Разбира се, на теория.
Просто мисля, че точно този спор ще е изключително безплоден.
Да де, и аз не искам да водя спорове за теория. Искаше ми се да споделя идея, чрез която би било възможно да се регламентират торент библиотеки, без те да са нелегални или пиратски.

И да, това с изтриването също ми хрумна, но нямам никаква идея как биха го осъществили и е още по-теоретично от останалите разсъждения.
(\ /)
(X.x)
(> <)

Reality is an obstacte to halllucination.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 16, 2010 4:11 pm

Ако се регламентират спират да са торенти и става сайтове за директно сваляне и размяна.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 16, 2010 4:15 pm

Не, и ако нещата се свалят на торент принцип, а после има някво изтриване. Или по-скоро ще бъдат и двете. И не стават за директно сваляне, защото нямаш сървър, на който да са качени.Но нека не затъваме в тези технологизми.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Mar 16, 2010 4:24 pm

Зависи как се регламентират. РРС, пак почваш да спориш за принципа, спри се ;р ако се споделят чрез торент сървъри и клиенти са торенти, точка
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 16, 2010 4:38 pm

ОК, технически нека са торенти - но торент принципа, ако щете духа на торент системата е именно в множеството достъпно за сваляне .

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 16, 2010 4:43 pm

Оф. То и на интернет духът му е в свободната размяна на данни, но не е като да няма платени сайтове.
А торент е просто техническо название, да му се не види.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Mar 16, 2010 10:05 pm

Днес установих следното - игрите които съм си закупил и регистрирал на сайта на Blizzard - battle.net всъщост ЧАК там си получават кода с който да ги инсталирам. Да поясня - има един код в кутийката който обаче не е за инсталацията а за въвеждане в сайта - от сайта вече те одобряват и ти дават истинския код. Хитро са го замислили.
След като регистрираш може изобщо да не инсталираш физическото копие- Близард ти дават право да сваляш електронно съответната игра когато ти душа сака и да си я играеш когато и където си искаш стига да влизаш със упоменатия акаунт. освен това ти предлагат пълна автоматична подръжка с пачове и най-важното - имаш безплатно ползване на всичките им игри в мрежа - като на сървърите освен че са на десетки пъти по високо ниво от всякакви пиратски но и до голяма степен са защитени от различни модификации и хакове на хакери.
За какво ви казвам това - ами точно по темата - хем хората са си защитили тарикатски собственоста без да прибягват до безумни защити но и имаш стимул да не пиратстваш - получаваш качество ако си оригинален , а и обратното важи - ако пиратстваш реално нямаш достъп до съдържанието което се предлага.

Едит: Избързах да се радвам - оказа се че толкова хитро са го измислили че мога да инсталирам Разширението на играта ако не инсталирам електронната версия сайта. Тъй че или я инсталирам оттам или играя само оригинала което е доста безмислено.

Xellos
Moderator
Posts: 20309
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Wed Mar 17, 2010 6:14 am

Що бе, сваля си вовеца инсталера няколко гиги и после само няколко пача досваля. Стои си на диска ти. И то пакет с всички експанжъни?

Отделно просто ако имаш мегдан на харда можеш да копираш играта и на друг хард ей така и да си работи без регистри и магарии. Сичко от което имаш нужда е нет и акаунта с мейла и паролата. За другите им игри не знам как е.
„Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че можем да правим всичко от нищо. ... За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което тук имат хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата.”

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Mar 17, 2010 9:11 am

Аз говоря за Диаблото 2 че точно него си взех вчера. В момента изобщо не ми е ясно за чии чеп ми е диска на LoD - не му намерих никакво приложение.
Иначе от сайта се свалят и инсталват с едно кликане пълната версия ъпдейтната до последния пач и направена така че върви без диск. Хубавото е че ако ти спре нета някъде по средата на свалянето нищо не се губи - продължава си оттам докъдето си стигнал :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Mar 18, 2010 1:14 pm

Испания легализира торентите.
Сайта ще работи, файлове ще се обменят! Това е окончателното решение на съда по делото срещу Хесус Гуера - собственик на сайта elrincondejesus.com, който предлага колекция от връзки към мрежите за обмен на файлове eDonkey, еMule и BitTorrent.

През май 2009 Гуера получава жалба от испанското дружество на авторите и издателите (SGAE, Sociedad General de Autores y Editores). В жалбата се посочва, че сайтът му нарушава авторските права на някои от членовете на обществото и срещу него е заведено дело. Говорейки в съда Гуера казва, че сайта му не се рекламира никъде и е некомерсиален. И че elrincondejesus.com не нарушава законите, а предоставя избор подобно на произволна уеб търсачка.

Общество на авторите и издателите настоява, че сайта трябва да бъде затворен, но съдия Раул Гарсия не са съгласява с това изискване. Той застъпва тезата, че p2p мрежите са просто обмен на данни между потребителите на Интернет. Съдията отбеляза също, че предоставянето на връзки към произведения, защитени с авторско право, не може да бъде приравнено с тегленето и разпространението им. Преди вземане на окончателно решение на съдът прегледал и финансовите отчети на Гуера и е установил, че собственикът не е използвал сайта като източник на печалба.

И три дни по-късно взема решение без право на обжалване, че сайта на Гуера, както и други подобни няма да бъдат затвор
ени, тъй като не противоречат на законодателството на Испания!

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Post by TheGrimReaper » Fri May 14, 2010 4:47 pm

Хубава дискусия се е получила. По темата - аз си признавам, че все още тегля филми, предимно за да ги изгледам и да преценя дали да си ги купя след това...

По един трейлър трудно бих преценил дали дадения филм ще ми хареса, понеже там винаги слагат най-ефектните сцени и WOW фактора е голям. Засега обаче не съм свалил една игра от нетя и всичките (макар и малко на брой) са оригинални (както за ПЦ-то, така и за конзолата).

Отделно обичам да гледам филми по няколко пъти, така че съм склонен да дам определена сума пари за търсен от мен филм, а и защото съм болен на тема martial arts movies и предпочитам да ги имам на оригнален носител, отколото на свален такъв :)

Вярно, за някои екземпляри от колекцията ми (Seven Swords Special Collector's Edition, The Mummy Ultimate Collection & Heroes of Might & Magic Complete (Бялата Кутия)) ми се наложи да ги търся с месеци да изпаднат за продажба из Амзаон, Ибей и други подобни сайтове, понеже навсякъде бяха изчерпани като количество за продажба...

И специално за филмите бих дал финанси (въпреки изтормозената ситуация със заплатата напоследък) и гледа мда не пропусна месец без поръчка на любимо заглавие :)

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Sat May 15, 2010 12:05 am

Софтуерът на компютъра ми е легален от години, игрите си ги купувам всичките.
Филми, музика и книги крада безогледно, само да ми паднат. Като малка пак крадях - книги и грамофонни плочи - тогава беше времето, когато интересни книги се продаваха под тезгяха, а плочите се носеха от чужбина. Разликата между тогава и сега е не много голяма както в пазарната, така и в социо-културната ситуация, само дето аз закоравях като крадла.
Канех се да му ударя едно дълго философстване върху горните факти, ма ми се доспа.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6470
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat May 15, 2010 12:43 am

Бтв, ако се загледате в разни форуми с по-музикална насоченост, ще забележите, че куп хора от по-старата генерация си спомнят с умиление за времената на пиратските аудиокасети с Led Zeppelin, при кого са се събирали да си ги презаписват и как това им е бил начинът да се сдобият с музиката. Тогава съм бил прекалено малък, за да помня това, но го виждам доволно често, а и си спомням немалко касети на баща ми, надписани на ръка. Същото и с филмите. Първият филм с Джеки Чан, от който имам съзнателен спомен, е "City Hunter", който гледах някъде в детската градина или първи клас. Със съответния дублаж и размазаната картина, характерни за пиратските видеокасети от онова време. Но иначе нямаше как да го видя.
Сега положението е подобно, основната разлика е в мащаба. И сега хората, които не могат да си позволят законно музика или филми, се сдобиват с тях незаконно. Само дето вместо да си ги презапишат на двукасетъчния касетофон на другарчето, си ги теглят от торентите. Е, и причините вече са различни. Но за тях съм писал вече достатъчно, както и всички други, така че спирам.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Post by TheGrimReaper » Sat May 15, 2010 1:30 am

tigermaster: При мен се получи аналогичен случай с филм на Джеки Чан, но беше "Доспехите на Бога" с немски дублаж :) Още помня и пъровто ми гледане на "Терминатор 2" - безобразно гадна картина на една стара видеокасетка със субтитри на китайски, арабски и френски (едновременно), почти не се виждаше картината от тези субтитри - седмици наред врънках единствения човек от даскалото, който го имаше да ми го даде, след като мрънкането даде резултат бях един щастлив човек :)

Всичките ми приятели са единодушни относно купуването на игри и филми от мен, че аз съм много зле и за какво съм си давал парите, като съм можел да си ги изтегля от някой торент.

Въпреки тези упреци, не мисля да спирам да си купувам заглавията които ми харесват и да си попълвам колекцията (вече подкарах и блу рейчетата), за мое лично удоволствие. Някак си се чувствам по-добре, когато знам че съм уважил труда на всички онези разработчици на игри и огромното количество хора заети в направата на даден филм...

Жалко, че в БГ няма свeстен разпространител на аниме и на филми от жанра martial arts, Прооптики се опитаха да внесат някакво разнообразие и бяха пуснали Ong Bak, SPL (Звездата на Разрушението), Seven Swords, Tom Yum Goong, но май дотам бяха усилията им. Добре, че има Амазон, Ибей и Yesasia (както и други подобни) откъдето да запълвам "дупките" от филми и да заменям "нечистокръвните" с оригиналния им аналог :)

Малко по малко и това ще стане - въпрос на време и финанси :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests