Акцията на ГДБОП срещу Chitanka.info

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6926
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Sun Jul 04, 2010 5:27 pm

RRSunknown wrote:Това че ги има на стендбай готови за качване не значи че ще ги качат..
Ще поживеем, ще видим.
Но с оглед на ситуацията е доста грозно:/ Има начини това да се направи и да не се пада до нивото на другата страна.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jul 04, 2010 5:28 pm

РРС... млъкни :neutral:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 04, 2010 5:28 pm

Амбицирахте ме да сканирам и кача някоя и друга книга.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Jul 04, 2010 5:39 pm

Demandred wrote:А и да не забравяме, че доста от тия книги, които сега са изчерпани в книжарниците и поостарели, са били качени в Читанката преди доста време (да речем преди 3-4 години), когато са били сравнително нови и са се продавали и нови в хартиен вариант.
Например Патрулите на Лукяненко, плюс Лабиринтът на Отраженията, Фалшивите Огледала и Прозрачните Витражи. Току-що погледнах - има ги в Читанката. А се продават по сергиите и в книжарниците. :neutral:



При добро желание човек в България винаги може да си намери книги за четене на адски ниски цени - или да чете каквото има в библиотеките. Точно финансовия момент в случая не го приемам за оправдание.

Да, новите заглавия струват скъпо. Ами ако нямаш пари (или не ти се дават), или чакаш книгата да поевтинее, или четеш друго.
Продавачи на сергии са ми разказвали сума ти случаи, когато хора, които очевидно имат пари се мръщят, че дадена книга струва "цели два дюнера!" примерно. Или дете, което иска някаква книжка, а майка му вика, че е прекалено скъпа, като същевременно е очевадно, че може да си я позволи.


Да, и аз сега си купувам по-малко книги отпреди, но подбирам и заделям каквито пари имам. Ако нямам - чета каквото вече имам, или потърсвам конкретно заглавие по-евтино. Ако няма как - чета друго.


Никой не е умрял, защото не е прочел последния Мартин, Джордан, Дан Браун, Гришъм, Кинг и т.н. Е, да, не може да участва в обсъждането на книгата в компания на живо или по форуми, но все някак се преживява.


Преводачът и Роланд ясно посочиха, че пиратското четене на издадени на български език книги намалява вероятността издателствата да рискуват в бъдеще с издаване на по-трудно продаваеми и все пак качествени заглавия. А в един момент може да намалят и броя на лесно продаваемите заглавия, които да издават.


Така че айде който си е заврял главата в... пясъка да я извади оттам. В дългосрочен план всички губим.


П.П. Читанката я признавам само за неща, които човек не може да прочете по абсолютно никакъв друг начин. Ако обаче дадено издателство планира да допечата дадено заглавие или да го преиздаде с друг превод, тя следва да го махне без да чака издателят да я търси - поначало не е негова работа да уведомява, а е нейна да пита може ли.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Jul 04, 2010 6:09 pm

Бтв аз имам свалени 200 книги на о'райли. Компютърни книги са, даже повече справочници - направо си е по-удобно да се четат на комп, отколкото на хартия, заради сърча.

Имам ги от около пет години, не съм прочел НИТО една.

Дали ЛЕКИНКО не преувеличаваме.
Тия маси дето теглят книги на аванта и бясно четат от мониторите... гет риъл :) Това имах предвид с прословутите 0.0025 процента.

Защо да има читанка тогава? Ми да си начешат крастите кротките 175 луди, които бясно четат от монитор, ай гес
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jul 04, 2010 6:14 pm

175 е горе-долу половината тираж на Пергаментът. ТИ купи ли си Пергаментът? При тия цифри, ако половината от тия хора са си свалили въпросната книга, къв е шансът НЯКОГА отново да видим Хал Дънкан на бг? А Чайна Миевил?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Jul 04, 2010 6:15 pm

Тоест ако пиратите са малко, може да има пиратски сайтове?

И кой определя къде е границата между "малко" и "много", Жоре? А и как пресметна, че Читанката "сигурно" я ползват "твърде малко" хора?

Ако се предлагат безплатно книги, които се намират и по друг начин срещу заплащане, това си е ощетяване на съответните издателства. Изказвания тип "ама загубите на издателствата сигурно са пренебрежимо малки" са мижи да те лажем.
Last edited by passer-by on Sun Jul 04, 2010 6:39 pm, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 04, 2010 6:37 pm

Само дето в Читанка няма нито Чайна Миевил нито Хал Дънкан.
Следва да се запитаме читанка и пиратите ли са виновни за слабите продажби?

Много интересно ми е колко от отворилите онлайн книга всъщост искат да видят само в началото за какво става дума за да се ориентират и изобщо не четат целия текст.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jul 04, 2010 6:41 pm

Бате, стига циклаж. Това са рандъм примери. За всяка книга, дето я няма в Читанка, някоя друга я има. За всеки, който е свалил само колкото да чекне три страници, петима други са свалили, за да не дават пари. Това е базов принцип на пиратството във ВСЕКИ отрасъл, ае стига наливане от пусто в празно, а?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Jul 04, 2010 6:42 pm

RRSunknown wrote:(1) Само дето в Читанка няма нито Чайна Миевил нито Хал Дънкан.

(2) Следва да се запитаме читанка и пиратите ли са виновни за слабите продажби?
(1) Хващаш се за буквални примери след като изрично се посочи, че пиратстването на продавани книги се отразява косвено на целия издателски план и все по-малко се поемат рискове с издаването на трудно продаваеми качествени заглавия. А при тиражите на издаваните в България книги всяка продадена бройка е важна. Стига си чел избирателно, ако обичаш.

(2) Ако в Читанката и други такива сайтове се поместват книги, които се намират и другояче срещу заплащане - отчасти и те са виновни, да.
Last edited by passer-by on Sun Jul 04, 2010 6:45 pm, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 04, 2010 6:44 pm

Роланде
Това са твои убеждения които нито са доказани нито проверени.
Моите наблюдения са други - има нищожен процент нови книги (имам навика да проверявам редовно точно там ) и другото е че повечето които познавам да ползват читанката всъщост нищо не са чели от нея цяло а само са преглеждали или вадили цитати за нещо.
Морвен го каза - 30 пъти е сваляла влателина - едва ли 30 пъти го е чела при всяко сваляне :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Jul 04, 2010 6:47 pm

Няма сигурно. Те са със сигурност пренебрежимо малко, залагам си главата. Тук си играем на причинно-следствени връзки, аз предлагам да използваме истинска статистика обаче и да се види.

Ице, колко малко е "пренебрежимо малко", математиката отдавна е казала. Има интернет, прочети ;)

Симеоне, според мен пак преувеличаваш. НАИСТИНА ви казвам, че са единици хората, които сериозно и достатъчно пиратстват книги.
This is it. Ground zero.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Jul 04, 2010 6:48 pm

RRSunknown wrote:Роланде
Това са твои убеждения които нито са доказани нито проверени.
Моите наблюдения са други
Някой друг да вижда абсурда в тоя цитат? :lol:

Твоите познати = потребителите на Читанка?

Ако не - нищо не казваш.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jul 04, 2010 6:50 pm

Еми ти, Жоро, ни казваш едно, Преводача ни казва друго. Кой от двама ви има по-сериозни наблюдения? Не знам...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 04, 2010 6:50 pm

Moridin го казва- няма какво да казвам повече.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests