Yet again, what is SF and what SF is what

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Yet again, what is SF and what SF is what

Post by Trip » Mon Jan 05, 2009 11:39 am

Интересна заформяща се дискусия по повод статия в блога на Григор Гачев. При все че темата като че ли е нищена, реших да пусна линчец

http://www.gatchev.info/blog/?p=714#comments

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon Jan 05, 2009 11:42 am

Възхищение за нервите ти да се занимаваш.
Мен ме подразни очевидно нелепото изказване (такова обобщение просто не може да бъде защитено по никакъв начин) и оттам тръгнахме, за да стигнем до моралните категории (?).
Накрая излезе, че си говорим за добра/лоша литература на базата на моралността и хуманизма й?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Jan 05, 2009 12:02 pm

Много ми е интересно как по дяволите се измерва човечността на един роман или автор? Какви са критериите и въобще как става тая работа?

И как е възможно да бъде класифицирана Ле Гуин като "не кой знае какво" като човещина?

Все интересни въпроси, които вероятно ще останат без отговор.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Елица
Sorcerer
Posts: 385
Joined: Wed Jul 12, 2006 12:53 pm
Location: на работа

Post by Елица » Mon Jan 05, 2009 12:10 pm

Твърде е крайно твърдението на Григор Ганчев, и доста дразни.

Прав е, че има маса "безчовечна" и некачествена фантастика, но така както го е написал излиза, че е 99,99% и един Тиодор Стърджън е застанал между читателя и черния студ и омраза лъхащи от цялата западна фантастика.

А това за Ле Гуин и мен ме убива.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Mon Jan 05, 2009 12:34 pm

*изнерв*

Тук не сте казали нищо (повече от ДДЗ). Не че очаквам друго от произволен български форум, 2000+, но все пак - произволен български форум ли сте?

Да видим сега какво сте казали там...

(Емо, заглавието на темата е ужасяващо... Кой, за Бога, ти говори за какво е това SF? Защо, за Бога, подвеждаш хората в този форум? Не си ли виждал вече как се закачат за думата, и губят от поглед текста?)

/*изнерв*

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jan 05, 2009 12:40 pm

Всъщност всички досега са коментирали - ако и според теб несъдържателно - статията на г-н Гачев, не виждам никой да се е подвел по заглавието на темата, сори. Всички започват поста си с коментар по прочетеното там, а тукашното заглавие е просто плейсхолдър - и се възприема точно като такъв от всички, изключая теб.

Приоритизирай на какво да се дразниш и на какво си струва да се дразниш, ок? Въпросът на Дем бтв за мен е доста валиден.

Едит: А като човек, запознат с форумната динамика по принцип, би трябвало да си наясно, че повечето форумни теми започват така, а не с едностранични чаршафи, и че по-кратки постове като горните са неотделима част от всяка форумна дискусия. Отново, приоритизирай. И имай търпение. И недей да се възмущаваш на тема, събрала едва 4 поста, ок? Не вярвам да искаш да поставиш такъв тон на дискусията. Никой не обича да му се обяснява с италици и *изнерв-тагове как нищо не казва.
Last edited by Trip on Mon Jan 05, 2009 12:44 pm, edited 1 time in total.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Mon Jan 05, 2009 12:43 pm

Въпросът на Дем ще получи (някакъв) отговор според отговорите, които преди това самият Дем е дал. Точно както си направил ти в поста на Григор.

Останалото е... празнословие.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Jan 05, 2009 12:46 pm

Антоглобализмът и омразата към всичко западно, съчетана с омраза към "християнски поучения" или каквото там беше, дразни. Или поне мене ме дразни. Заформя се от известно време някакво движение на пост-комунизъм, съчетаващо в себе си някои от по-радикалните комунистически идеи, но привнесени в съвременността. Това означава отричане на всички западни културни феномени, на които сме свидетели, пълно анатемосване на консуматорското общество, крайно радикални екологични възгледи (дайте да не позлваме коледни лапмички и изкуствени елхи, щото и това замърсявало природата), включване в кампанията анти-НАТО, анти-САЩ и всякакви други антита... И сега, както се оказва, поредното "анти" е студената безчовечна западна фантастика. За разлика вероятно от фантастиката с богати традиции и дълбоки корени, идваща от Изтока. Ето, имаме и пример. Нео вместо да избере да се учи на доброта и човечност, решава да усъвършенства бойните си умения. Вместо като добро християнче чинно да обърне другата си буза, той... А, пардон, християнското не бива да го намесваме, щото и то не е хубаво.

По принцип съм съгласна, че днес имаме прекалено много поводи за протестиране и повечето от тях са доста основателни, но протестирането напук и срещу всичко обикновено си има друго обяснение. Да не говоря и колко е тъпо.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jan 05, 2009 12:46 pm

Отговори на какво, за бога? Някой питал ли е Дем нещо? Казваш ми, че коментарът му върху статия, която е прочел, няма право на отговор?!?
Гачев е този със според мен недобре обмислената, повърхностна и реторично скучна статия и има право да получава коментари, въпроси и препоръки по нея, не смяташ ли?

Едит: И да си повторя -

А като човек, запознат с форумната динамика по принцип, би трябвало да си наясно, че повечето форумни теми започват така, а не с едностранични чаршафи, и че по-кратки постове като горните са неотделима част от всяка форумна дискусия. Отново, приоритизирай. И имай търпение. И недей да се възмущаваш на тема, събрала едва 4 поста, ок? Не вярвам да искаш да поставиш такъв тон на дискусията. Никой не обича да му се обяснява с италици и *изнерв-тагове как нищо не казва.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jan 05, 2009 12:53 pm

Ако може също така, да призова да има коментари най-вече по статията в линка по-горе и коментарите по нея, а не по коментарите за коментарите тук, понеже май започнахме с препъване цялата работа.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Mon Jan 05, 2009 12:56 pm

Емо.

Аз си запазвам коментарите за мястото, на което хората си правят труда да си аргументират мненията. Тоест - блога на Григор.

В конкретно тази тема... ами и аз, като редови форумник, си изказвам мнението, без много-много да ме е еня дали нещо стои зад него.

Паралелелизъм, разбийш?

(И ако мислиш, че пиша по-бавно, отколкото ти си добавяш ЕДИТ-а... *смея се, вече неядосано*)

EDIT: Знаеш ли какво ме ядосва всъщност? Че повечето хора от произволния бг форум нямат грам уважение към различното място. Те си карат както си знаят - с ДДЗ, обикновено, - вместо да си поемат въздух, да се поогледат, да видят, че можело и по друг начин да се общува... че и да се напънат да общуват по друг начин.

А този тип отношение - всичко да става, както го мислим НИЕ, - е смърт не само за западната фантастика, ами и във всяко едно човешко общуване или общество...
Last edited by kalein on Mon Jan 05, 2009 1:01 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Jan 05, 2009 1:00 pm

О, да, мненията в блога са невероятно добре аргументирани. Тезата "Авторът XYZ пише безчовечна фантастика, щото аз така казвам" винаги е била страшно трудно оборим аргумент. Всъщност не. Това е необорим аргумент.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Mon Jan 05, 2009 1:03 pm

Spoiler: show
Марфе ... оригна ли се, или нещо каза?
Айде, стига съм беснял... До скоро, в блога Григору. ;)

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Jan 05, 2009 1:04 pm

Пръднах. Благодаря, че попита.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Mon Jan 05, 2009 1:05 pm

Относно статията : ГНЯХ! :vomit:
Ей-такива едностранчиви обобщения най-много мразя! Даже реакцията на Рол ми се струва доста умерена в случая. После обаче *някой* реши да се заяде и да го направи на голям въпрос, което си е само в негова вреда :?

Между впрочем, Калине, ако аз реша да направя подобно обобщение за българската фантастика, което гласи "Българската фантастика е пълен боклук!", ти как би реагирал?
Заповядайте в Клуб за фантастика и фентъзи "Соларис" - гр. Пловдив

Събираме се всеки петък от 18:00 пред книжарница "Литера" на Джумаята.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests