Играта - Светлини сред сенките

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6926
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Wed Nov 26, 2008 10:03 am

Калине, не знам дали се усещаш колко детински звучиш. Съмнява ме всъщност. Никога не се усещаш.

Тези двама, трима, четирима, които повече няма да пипнат книга "промотирана" от теб спокойно могат да посъветват и други да не го правят. И вече няма да са само 2-3-4.

Ne sme qdosni iskame neshto obektivno... Imax v predvid che taka gubim realnata kartina. Obiknovenite chitateli ni karat da pishem scenarii za Holiwood, a kriticata pokazva che knigata ne si struva dori cheteneto. Az samata ne moga da precenq koe e realno i koe si struva, a za decata e normalno da se qdosvat. Pisaneto e trudna rabota. Ne sam kazala che ochakvame svetovna scena, da ne me razberesh pogreshno, no da te smazvat ot kritika xora na po 23-24 god i da se opitvash da im priemash dumite naseriozno, na men ne mi se struva seriozno Very Happy zapochvame da se samnqvame za profesionalna zavist ili pone izkrivqvane... kusuri ima, no gi ima vav vsqka kniga... eto naprimer, sega chetem 10 na - 9 i xich ne ni se vijda tolkova slaba...

taka ne mije da se sazdade realna kartina, tova me pritesnqva
Ако това ви е лайтмотива явно решението да не си купувам повече книги "промотирани" от теб е много правилно. На колко години трябва да е някой, че да си позволи да ви критикува? На 50? На 70? Може да прозвучи като изхвърляне, но ти гарантирам, че от тук пишещите има хора, които са прочели повече литература отколкото теб, авторите и отбор 50 годишни взети заедно. Никой не ви "смазва" от критика. Напротив хората изразяват разочарование. И казват защо са разочаровани. Но явно тия мнения са "несериозни"...

Аман от самовлюбени тесногръди индивиди...
Шапка ти свалям за усилията дето хвърляш за издаване, но нямаш елементарното чувство кога е по-добре да замълчиш вместо да се излагаш. Вредиш не на себе си, а на хората дето си тръгнал да промотираш.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Wed Nov 26, 2008 12:10 pm

Kalein,

нито те познавам лично, нито смятам, че съм достатъчно компетентен, за да отправям критика към книгата, при това дори "Играта" още не съм я прочел докрай. Наченах я, до колко за обща култура, до колко заради работата ми ... не ми хареса - не си губих времето да я дочитам. Ениуей. Не, не бягай, дочети, ама бавно, знам, че треперят пръстите да ми отговориш с нещо злостно, но потърпи малко.

Като страничен наблюдател на спора искам да ти изтъкна две неща - държиш се като ущипана госпожичка. Никой не иска да анатемосва "Играта" по-дяволите, не са иззели тиража с цел публично ауту-да-фе.

Когато към нещо бива отправена критика, била тя градивна или злобна, тя се базира на нещо. Пример - ако певец излезе да пее на сцена, има три следствия
1. Пее безгрешно. Няма такъв вариант.
2. Пее зле.... ами....
3. Пее адски добре. Винаги ще има някой злобар който да се захване за онова ла, дето не беше баш бемол, или онова долно ре дето му беше топъл въздух.... Обаче злостния критик има почва на която да стъпи. И всичко друго да му е на шест на певеца, винаги има нещо - тембър, дикция, джиро, дори тон за който, при желание да се захванеш.

Този злобен букво/нотояд обаче е сто пъти по-ценен от всички екзалтирани фенбойчета, които крещят "Осанна! Осанна!" Защото в неговата "Анатема!" е грешката на певеца, която никой друг екзалтиран фен не е чул. И ако певецът е умен (уви, пак рядкост) другият път като излезе с тази постановка ще е обърнал много внимание на тези места, които не са доизкусурени. ТОВА е изкуство. ТОВА е литература. Другото е просто халтура. Когато правиш нещо НЕ можеш да го направиш идеално от раз. Обаче пробвал ли си да се бръснеш без огледало? Е, критиката е огледалото. Затова е критика - за да е винаги в опозиция, за да вижда винаги лошото и да ти казва кое е то.

И ако отсега не научиш питомците си как не просто да търпят критика, а и да се възползват от нея, да вървят напред, поправяйки грешките си..... Просто някой ден Животът ще се изправи пред тях, начело на армия буквояди. И те ще им разгонят фамилиите. Не са ли готови за това, просто най-добре да хвърлят перото, да запушат мастилницата и да станат фаянсаджий примерно, така или иначе има много хляб в това.

Приятелю сега, СЕГА трябва да бъдат изковани като характери - като литературни, творчески характери. А това, извини ме, само с добро желание и чувство не става. След чувството и идеята идват неща като професионализъм, стил. А те се градят с много копане. И с приемане на съвети. Недей да отблъсваш децата от тях. Не ги превръщай в себични самовлюбени копелдачета. И с времето, искрено им го пожелавам, да правят не продажби, а изкуство, не Ерагон, а Властелинът/Малазан/Амбър/Фауст (защо не!) - нещо вечно.

Прочее изкласих в среда на догми и буквоядщина, съумявайки да запазя себе си такъв, какъвто аз се харесвам и, Бога ми, продължавам да слушам все злоба и жлъч около си (не по мой адрес, имам предвид общ план) и това никога няма да се промени. Но оцеляват само тия, дето взимат преимущество.

Второто..... за продажбите. Ами пич, работя в книжарници, верига, работим с Пингвините и прочее много нещо ми минава пред очите..... Хората купуват какво ли не. За съжаление стойностните неща са 5% от общия план. Гледам обаче брат си. След Хари Потър дойде Салваторе, след него Толкин, след него Хал Дънкан, след Дънкан Булгаков, след него Гьоте.... Само че ако баща ми и аз го бяхме оставили намира щеше още да превъзнася Дризт. Младият ум няма тренинга сам да вижда грешките. Той няма базата за това. И ако някой го предпазва от тази база, ако някой седи наоколо и му обяснява, че всичко е точно, да.... Той ще си остане на Дризт. Пътят от Дризт до Мефистофел и Сидхарта е дълъг и с много обяснения. С посочвания на грешки.

Извини ме за метафори и сравнения, така си говоря по-принцип. Спестих простеенето де.... Жив и здрав бъди, пожелавам успех на теб и децата, и да не спират да пишат. Само че не биват да стоят на едно място, а да се изисяват нагоре. А това с глуха горделивост и запушени уши не се случва...

The Priest Guy out!

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Nov 26, 2008 1:17 pm

Играта, едва четвъртият роман на казанлъшкия писателски клуб "Светлини сред сенките", демонстрира сериозна амбиция и искрици истински талант, макар и все още в доста необработен вид. За съжаление ще призная, че предната им книга Монетата ми допадна доста повече, въпреки по-простата си структура и повечето стилистични грубоватости.
Амбицията на младите автори от "Светлини в сенките" си личи и в няколкото различни, но преплитащи се сюжетни нишки, мащабите, опитите за поставяне на по-сериозни морални въпроси и дори смесването на действието с откъсите от дневника на Лукас. На места са се справили добре, на други – наистина добре, но цялостното ми впечатление в крайна сметка бе по-скоро за похвален опит, отколкото за успешен такъв.
+ Оправени са много от стилистичните проблеми от Монетата, най-забележимо – смесването на гледните точки; през по-голямата част от книгата нищо значително не ме подразни в писането, което честно казано никак не е малко, що се отнася до българско произведение. На места имаше дори (както споменах в началото) истински проблясъци на талант.
+ Героите не са изрезки от картон, въпреки основно приключенския характер на Играта. Особено ми харесаха Елириан, който според мен е образ с истинска (за голямо съжаление недореализирана – щеше ми се да получи доста повече екранно време) сърцевина, и Антарес, който отново има твърде, твърде малко екранно време, а има толкова добър потенциал да бъде нещо повече от просто Лошия – но авторите явно са се вълнували повече от (полу)човешките персонажи, което предполагам е разбираемо. При всички останали са положени усилия да придобият индивидуалност и в повечето случаи усилията са успешни.
Това в отговор на "съсипването от критика". Жалко само, че похвалата очевидно отива някъде във вакуума, за сметка на балканджийския тъпан на критиката.


Конкретни критики с цитати - скоро.

User avatar
Kia
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Sat Sep 08, 2007 10:49 am

Post by Kia » Wed Nov 26, 2008 2:06 pm

Точно затова искахме добрите и лошите страни, но повечето наблегнаха на лошите :D
Все пак тази книга се продава и тук. На учениците, колкото и да не ви се вярва им харесва. От възрастните чуваме всякакви мнения, но аз не одобрявам крайностите в нищо. Няма да приема за сериозно, ако някой каже, че книгата е велика, например. Тя не такава!
Всъщност много по-лесно приемам едно искрено мнение по-горе, "не ми хареса и не я дочетох".

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Wed Nov 26, 2008 2:12 pm

Все си мисля, че прекаленият плам вреди на комуникацията. Между критиката и нейния обект, имам предвид.
Иначе, обективно погледнато, многото шум е в полза на продукта. Продава.
Най-лошото за Калин и приятели щеше да е, ако темата беше подмината с мълчание.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Nov 26, 2008 2:15 pm

Ами, моето ревю се мъчи да е и искрено, и справедливо. ;)

Както съм писал, възрастта на авторите има значение в конкретния случай, както и процесът на творене, отново в конкретния случай.

Има и нещо много, много важно - доброто писане е в 100% степен избягване на грешки. Уникалността, тематиката, тона - това си е до автора. Но грешките са в повечето случаи забележими и повтарящи се и избягването им е в основата на (най-малкото) успешния автор.
Похвалите са необходими единствено, за да не реши случайно младият автор че не става даже и за чеп за зеле, един вид маркер: Много/мъничко/средно имаш да оправяш, но за теб определено има надежда, не се отказвай!

Това е. Така разбирам аз нещата. И е нормално чисто пропорционално критиките да взимат огромен превес в един евентуален коментар за книгата, бил той кратък или не.

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Wed Nov 26, 2008 2:49 pm

kalein @ аз вече си поизградих мнение за книгата. Да ти го изстрелям ли направо тук, или да ти го кажа лично довечера?

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Nov 26, 2008 3:39 pm

И аз си изградих- ще я потърся, всичко което се оплюе от "хейтърите" си струва да се види за обща култура :)

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Wed Nov 26, 2008 3:42 pm

Имам впредвид - аз вече я чета и съм напред... и довечера трябва да споделя впечатленията си в клуба от нея :)

Да видим дали някой от критиците ще се осмели да дойде и да каже в очите на тези хора, че книгата им е тъпа... :D

Като за начало - засега впечатлението ми е по-скоро положително. Повече ще коментирам довечера.

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Wed Nov 26, 2008 3:49 pm

:roll: Абе много интересен феномен по форумите са хората, прескачащи постове и четящи по диагонал......
Да видим дали някой от критиците ще се осмели да дойде и да каже в очите на тези хора, че книгата им е тъпа... Very Happy
Добре, момчета, приииизнавайте си! Кой нарече книгата тъпа? Първи път? Втори път? Ти? Да/не? Време за газиран сироп......

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Wed Nov 26, 2008 4:17 pm

Е не е казано в пряк текст, но от нечии коментари се подразбира, че книгата "не става за четне". Нали?

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Nov 26, 2008 4:17 pm

Всъщност не. Май не подразбираш много добре ;)

Едит: Кои коментари например бтв?

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Wed Nov 26, 2008 4:21 pm

Но хлапетата в Играта са... Недомислени. Ако са част от блог тип "Вижте какво ми се случи в училище" - ок, ама те са част от книга, претендираща да се прави от едни от най-талантливите деца в България. Летвата е височка - те сами си я поставиха. Ама с Играта се спънаха.
Коментари като ето този...

Трип - знаем твоето мнение. Направил си прилично ревю на книгата, като си изтъкнал както плюсовете и минусите. Друго имах предвид.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Nov 26, 2008 4:24 pm

Как "Ама с Играта се спънаха" = "Тя не става за четене"?

Особено предвид предните изречения - "...от книга, претендираща да се прави от едни от най-талантливите деца в България. Летвата е височка - те сами си я поставиха"?

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Wed Nov 26, 2008 4:32 pm

Хайде, стига сме спорили за глупости... Просто ми прозвуча така "тонът" на коментиращия

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 17 guests