Ще взимам нов компютър - моля за помощта ви! :)))

Всичко, което ви вълнува около голфа, бингото и стрип-покера...

Moderator: AlDim

Post Reply
User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Ще взимам нов компютър - моля за помощта ви! :)))

Post by Muad_Dib » Wed Nov 05, 2008 2:09 am

И така след като боксът ми даде фира (макар още да се надявам на 20-30% шанс да го оправят) реших да взема изцяло нов компютър и да хартисам стария на майка ми в замяна на едно леко финансово рамо. Горе-долу съм се спрял на основното, което искам, но ми се ще по-запознатите тук да ме ориентират относно някои неща за отделните компоненти. Разчитам главно на АлДим, Даниел и RRSUnknown, ако пропускам някой - моля да ме извини.

Трябва ми компютър за игри (за това и пускам темата тук), който да издържи 2-3 години преди да започна да пускам игрите на medium. И на който (надявам се) да могат да тръгнат Диабло 3 и Старкрафт 2:)). За справка - в момента съм с 2.13G Core 2 Duo, 7900 GT, 1 gb ram и единственото, което съвсем не успях да видя на компютъра си е Crysis, а например Ред Алърт 3 го играя на средни детайли както и почти всичко друго по-ново, изключвам Dead Space и Фолаута, тях не съм ги пробвал още.

Бюджетът ми е около 1200-1300 лева. Спрял съм се на следните неща и по тях имам въпроси:

1. Видеокарта - 9600GT (240-250 лв) или 9800ГТ (310 лв) на XFX? За марката съм убеден, просто не знам доколко тези 60-70 лева ще са разлика в реална производителност.
2. Процесор - Core 2 Duo e8400 3GHz (около 350 лева). Има ли смисъл въобще да се замислям за 4-ядрен процесор?
3. Памет - 4GB Ram. Има ли смисъл от това да е DDR3 и Corsair ли е най-добрата марка за гейминг? Отделил съм около 250 лева за памет, като засега клоня към 2х2ГБ Corsair на 1066MHz DDR2 главно защото не знам дали ще е голяма разликата с ДДР3.
4. Дъно - тук все давам малко пари и после съжалявам. Препоръчайте ми дъно за core 2 duo, което да поддържа високи честоти памет(да може да пуска 1066МХц памет без клокване) и евентуално ДДР 3(ako ima smisyl ot DDR3) и да е около 150 лева (предварително мерси на хората, които са изявили желание да хелпнат, от дъна бъкел не разбирам).
5. Хард - 500ГБ Seagate с 32МБ кеш. Има ли смисъл от два харда по 320 (или 250) пуснати с RAID? Един приятел (Валери) наскоро ме убеждаваше, че разликата била голяма, но и като цена не е малка (още 100 лева отгоре за втория хард, 500гб хард е около 110 лв).
6. Захранване - Фортрон със сигурност, само не мога да реша колко вата и колко пари да отделя за него, защото йет агейн....не разбирам:)). Последното ми е 70тина лева и май е 400W (може и да бъркам) и съм доста доволен. Мога да отделя до 100-120 лева, не знам колко ватово ще ми трябва за подобна машина уви....
7. Кутия - около 70 лева, някаква рандъм:))

И така - вашите коментари/предложения/критики са повече от добре дошли. А и последно - има ли смисъл от Виста? Аз принципно много искам да си я сложа най-после, просто все досега с 1ГБ РАМ беше невъзможно.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Wed Nov 05, 2008 8:36 am

9600GT съкс. Вземи си 8800GT или 9800GT - на практика са една и съща карта с различни номерца.

DDR3 при всички положения ще е екстра.

За дъното - некъф ASUS.

500W захранване.

Vista - в никакъв случай.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Nov 05, 2008 9:02 am

Ники - с какво дъно и процесор си в момента? Щото може да направиш един много сладък трик - Щото ако е готино - можеш просто да му сложиш рам/видео/хард без да сменяш процесор и дъно?

Лошото е че вече трудно се бяга ДДС :(
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Wed Nov 05, 2008 9:32 am

таа 1-2 коментара :)

1. 9600 GT е ок, но има и по-добри. Взех си такава скоро, много хора Warhammer им забива с нея (на мен не btw), а ти играеш WAR, така че по-добре вземи друга :)

2. процесор - не, няма смисъл от 4 ядрен

3. дъно - не давай малко пари, наистина ще съжаляваш, ASUS е ок.

6. 400W няма да ти стигнат мисля, вземи повече. Фортрон е супер :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Nov 05, 2008 10:18 am

малко и аз да се включа без конкретни оферти:
захранване- най- малко 450 W , препоръчвам Fortron като марка , в никъкъв случай недей да пестиш от захранване.!
видеото - 9600 смуче много здраво както каза Алдим, аз лично в момента не мисля че Nvidia водят хорото, и ти препоръчвам да се замислиш за една 4850 която по тестовете (практически) които съм виждал показва по голяма производителност за игри.
http://www.gpureview.com/show_cards.php ... &card2=566

Процесор - мисля че един C2 Duo 7200 ще ти стигне преспокойно за години напред от четириядрен няма никакъв смисъл в момента освен ако няма да правиш сървъра на WOW за източна европа :)

за дъно ти препоръчвам ето това:
http://www.mostbg.com/most/Item.aspx?itemid=38867
не е от най- добрите но върши много добра работа и е стабилно.

DDR3 не ти трябва за момента - дъното ти ще се оскъпи много.
ако чак толкова държиш можеш да използваш тая гад:
GB EP43C-DS3/P43/LGA775
и да сложиш ДДР3

паметта ти я препоръчвам или Kingston или Corsair на два кита от по 2 гигабайта ако ще слагаш 4 гиги- паметта специално е евтина.

Харда ти препоръчвам да търсиш бързина преди големина.

Ако искаш мога конкретна конфигурация да ти дам примерна.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed Nov 05, 2008 11:25 am

Мерси много на всички, наистина помагате. ДДР 3 ще го скипна най-вероятно, прекалено ще оскъпи цялата работа. Мерси за съветите за видеото.


The Dragon wrote:Ники - с какво дъно и процесор си в момента? Щото може да направиш един много сладък трик - Щото ако е готино - можеш просто да му сложиш рам/видео/хард без да сменяш процесор и дъно?

Лошото е че вече трудно се бяга ДДС :(
Няма как:(. Просто ми трябва втори компютър, защото майка ми по цял ден е окупирала моя, че да пише на Powerpoint и това е цялостната идея на упражнението.

RRS, давай конфигурация, ако ти се занимава, благодаря ти предварително! Много готино дъно си пуснал, нищо, че не е асуско.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Nov 05, 2008 11:53 am

Така - за нещата които съм сигурен:

Карта - 4850 АТИ - в момента ти дава невероятно отношение цена качество. Еквивалентната и 260-тка е с около 100 кинта отгоре.

4Гиги ДДР 2.

Хардове - 3х400 ГБ в raid 5.

Ос - Виста съкс а и с нея и XP ще виждаш само 3 гиги рам. Което съкс могъщо. 64 битовата Виста все още не си заслужава, а Windows XP 64 е странно животно без подръжка.

Съвета ми е колкото и странно да ти звучи - 2008 сървър x32.

Поради две основни причини:
1. В момента е най-бързата ос на MS.
2. Trial версията му е 60 дни с 3 rearm-a. Т.е. - можеш законно да го ползваш 240 дни безплатно. А след 8 месеца така или иначе не е лошо да се преинсталира.
3. Има всички шарении на виста, но без нещата които ти бавят.

Case + PSU - направо земи кутия на Foxconn 500 вата- те си идват с фортронски захранвания направо, build quality-to им е добро и всичко е на щракалки.

Интелските процесори имат много добро box охлаждане - не се набивай на друг вентилатор.

в НИКАКЪВ случай не си взимай 7ххх моделите на интел за процесор - смешка са. По добре малко по бавна като честота 8ххх - допълните 3 мегабайта L2 кеш се усещат при работа в реалния живот. Двуядрен - задължително - четириядрените просто не си струват за игри все още.

Дъно - актуалния чипсет на интел + да е асуско - ценови клас - около 130-150$.

Монитор - аз съм с 22 инчов самсунг - добри са.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Nov 05, 2008 12:09 pm

предлагам ти следната конфигурация която бих си избрал аз ако имах пари:

дъно
GB EP31-DS3L/P31/LGA775 -това за мен е много добро без да отива към ниския клас , цената му е по- ниска защото няма вградено видео
струва около 130 лева със ДДС
ако имаш повече парици
по добре GB EP43C-DS3/P43/LGA775 много по добро но струва около 215 лева със ДДС- 100 лева повече, за сметка на това ти дава перспектива за бъдещи ъпгрейди.

Процесор - C2 DUO E7300 /2.66/1066/3M BOX - оптимален вариант за цена/производителност с мисъл за в бъдеще разбира се - за сега и 5200 ще ти свърши работа но след 2-3 години положението ще е друго- струва около 250 лева.

Рам - препоръчвам кит 2x2 gb DDR2 800 Hyper X- струва около 200 лева кита

Захранване- Fortron Bluestorm 2 500 W- сигурно , стабилно и дава сигурност че няма да получаваш сини екрани поради липса на мощност ако сложиш мощна видеокарта.цена 130 лева

Видео- остро ти препоръчвам saphire HD 4850 512 MB GDR3- струва 330 лева но изплаща всеки лев и ще те държи още поне 2 години и половина.

Хард - за игри ти трябва скорост. Raid са ултра скъпи и честно да ти кажа няма да се връзва с останалото :)
По добре един Western Digital HDD 500GB SATAII Caviar Blue 7200rpm 16MB cache за 130 лева.( това е цената на която ние продаваме защото в момента има промоция иначе ще е вероятно около 150 минимум ) за сравнение Raid Edition на същия хард е на цена 190 лева.


дотук варианта с по -евтиното дъно става общо 1180 лева със ДДС
със по скъпото дъно се увеличава цената със 100 лева и става 1280

това са по крайни цени на MOST- ако намериш начин за поръчване на тънки , дилърски цени - още по добре

Не съм давал записвачка- вярвам че имаш такава, кутия също, записвачките вървят около 45 ако има нужда :)

надявам се че съм ти помогнал

b.t.w. Баш днес правих такава конфигурация и мога да гарантирам че няма игра която да я затормози дори и малко :).

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed Nov 05, 2008 12:16 pm

Благодаря ти много. Няколко въпроса по пуснатата от теб конфигурация имам:

1. Памет - защо тази марка на тази честота, а не Corsair na 1066?
2. Видео - много трудно ще се навия да взема не-нвидия:(((
3. Процесор - на 3 GHz няма да ли е доста по-добре, него искам да го сменям след най-много време или и 2.66 ще ми е достатъчен?

Бтв някой ще препоръча ли фирма, аз засега съм раздвоен между jar и most

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Nov 05, 2008 12:18 pm

Никола - не си зимай 7300 - с 3 мега кеш са - не си струва просто - вземи си 8200 по добре - така или иначе можеш да го клокнеш нечовешки до каквито честоти ти трябват.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Nov 05, 2008 12:19 pm

Само за фирма мога да дам съвет да тестваш Стийлтек, аз поне съм доста доволен от тях, но изборът не е огромен (може би, в сравнение с Мост), но всичко актуално си го има.

И - също не препоръчвам Виста за геймърско пц.
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Nov 05, 2008 12:33 pm

за процесора- в момента нямат 7200 затова съм дал този за пример- разбира се че оттам може да спестиш със един 7200 вместо 7300 с многото кеш. 8200 става прекалено скъпо за бюджета който си дал.
за паметта- дал съм ти тази памет защо е много добра за игри а ако имаш желание и повече пари- нямаш грижи корсара не е по зле. Практиката ми показа че за момента 800 си е достатъчно- ако имаш лев и знаеш откъде да купиш, аз ги гледам от MOST и там нямат такъв кит - само на A-data но те са средняшка работа.

Просесора те уверявам че дъното ти ще остарее за другите неща преди да ти потрябва 3 гигахерца процесор :)

А видетото- двама човека независимо един от друг ти казваме едно и също - едва ли е случайно това :) ?

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Nov 05, 2008 12:42 pm

По цени на мост 8200 е само с 80 кинта по-скъп от 7300.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Wed Nov 05, 2008 12:48 pm

спести от процесор и инвестирай в по-добро видео.
не че 4850 не е мощно,но за 22 инча няма да е зле да помислиш за 4870,така или иначе на по-високите резолюции процесора почва да има все по-малка роля.
и имай в предвид,че референтните карти на ати греят бая.
за дъното аз лично бих се ориентирал към дс3п с п35 чипсет на гигабайт.
можеш да погледнеш и DFI дъната в плесио.
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed Nov 05, 2008 12:56 pm

Видеото е много важно да ти е добро. Определено ти трябва флагман, без значение дали ще е GF. И се поинтересувай да ти е по-тихичка картата. Поне за мен, като "геймър" :) е важно да ми е тиха машината. Също ти препоръчвам поне 600W захранвате, за да си нямаш ядове с нищо.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests