Star Wars - фентъзи или фантастика?

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!

Star Wars e...

Фeнтъзи
18
36%
Фантастика
16
32%
КАКВО ЗНАЧЕНИЕ ИМА, ВАЖНОТО Е ВСЕКИ САМ ДА ПРЕЦЕНЯВА ЗА СЕБЕ СИ, ДА ЖИВЕЕ ЛИЧНОТО МНЕНИЕ, ЛАЛАЛАЛАЛА
16
32%
 
Total votes: 50

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Star Wars - фентъзи или фантастика?

Post by Roland » Tue Sep 18, 2007 9:58 am

Знам, че темата нито е нова, нито кой знае колко интересна, но понеже в един друг форум (всъщност в три други форума) ми се държаха снизходително по въпроса, пък както знаете хората с ниско самочувствие и комплекси за малоценност не обичат да им се държат снизходително, рекох да постна и тук.

Топикът, където се започна спорът, не е интересен и не носи информация, ето го обаче основният двигател. Има и тема във фантастичния форум на дира, но е пълна с долнопробни коментари от сорта на "на кой му пука", "няма значение" и "той е във всеки жанр", така че който го вълнуват подобни мнения, да си ги намери.

Адмитедли, всеки може да пише "не ми пука" и "зависи от възприятията", затуй съм ви го сложил и като вариант. Ще помоля обаче коментарите в самата тема да са в защита или отрицание на някоя от първите две опции :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Sep 18, 2007 10:41 am

Дефинитли фентъзи според мен.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Alanna
Arcanist
Posts: 959
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:53 pm
Location: In the Middle

Post by Alanna » Tue Sep 18, 2007 10:43 am

Според мен съвсем изначално този филм си е предвиден за фантастика и това, че има магия и принцеси вътре не го прави повече фентъзи. Ако започнем да сравняваме отявлено фантастичните му елементи с тези, които са повече фентъзи, ще излезе, че първите преобладават.
(\ /)
(X.x)
(> <)

Reality is an obstacte to halllucination.

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Tue Sep 18, 2007 10:44 am

Ами по-скоро фентъзи си е според мен. Сега нямам много време да се обяснявам защо, но за мен една от най-точните дефиниции за фентъзи е "Меч и магия". А и двете са водещи в Стар Уорса...
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Tue Sep 18, 2007 10:56 am

с една дума да :)

има си обяснение за уменията на джедаите, но все пак и двете :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Sep 18, 2007 11:00 am

Мда едни такива невидими с просто око мънички нещица го причиняват ;р Ми мешаница ми е кат се замисля. Гласувал съм за 3та опция щото ме боли уя къф точно жанр е тва, така че си гласувам така и си го премествам от левия крачол в десния, а на който не му харесва мнението ми мое го върне обратно.
:ninja:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Sep 18, 2007 11:01 am

Alanna wrote:Според мен съвсем изначално този филм си е предвиден за фантастика и това, че има магия и принцеси вътре не го прави повече фентъзи. Ако започнем да сравняваме отявлено фантастичните му елементи с тези, които са повече фентъзи, ще излезе, че първите преобладават.
Всъщност кое е по-важно - Силата или бластерите? Джедаите или космическите кораби? Битката между Избрания и сина му или междузвездните битки? Точно изначално филмът е мислен като фентъзи. Просто е сложен във фантастичен сетинг.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Sep 18, 2007 11:17 am

Да не забравяме, че в KOTOR D&D системата не беше пипвана и все пак си пасваше идеално и на света и на геймплея :)
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1651
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Tue Sep 18, 2007 11:21 am

За мен си е фантастика. Не само заради корабите, бластерите и т.н, ами защото изобщо не ми се вписва в представите за фентъзи.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Sep 18, 2007 11:24 am

А тогава нека ти задам няколко въпроса:


Разумни летящи машини със системи за лазерно насочване на оръжията връзват ли ти се с идеята за фентъзи?

Свят, идентичен със Земята от наши дни, но покосен от смъртоносна зараза, връзва ли ти се с идеята за фентъзи?

Мръсен индустриален град, в който огромни фабрики бълват черен пушек, кранове висят над строежи и железници се движат по релси, издигащи се като арки над сградите, връзва ли ти се с идеята за фентъзи?


Отговори ми на тия въпроси и ше ти издам една тайна ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Tue Sep 18, 2007 11:29 am

Тва да не е сетингът на некой Геймън или Миевил? :?

Иначе, сериозно, кво мислите за тва:
To cut the definition to an irreducible minimum: mimetic fiction is real, fantasy is unreal (but > FABULTION); sf is unreal but natural, as opposed to the remainder of fantasy, which is unreal and supernatural. (Or, simpler still, sf could happen, fantasy couldn't.)
Пуснато на другия форум.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Sep 18, 2007 11:37 am

Не само Миевил, не. А иначе е твърде опростена тая дефиниция и оставя място за безброй изключения от правилото...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Tue Sep 18, 2007 11:55 am

Аха. Особено за мен, дето пиша (и гледам да чета) предимно natural AND real фентъзи. :lol: Go figure.

А за Войните, просто ги питай сетингът ли определя за тях един жанр или ВСИЧКО ОСТАНАЛО. Ако кажат "сетинга", няма кво да се занимаваш повече. М/у другото, като чуя сай-фай, ПОСЛЕДНОТО, което си представям, е star wars. :roll:
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Sep 18, 2007 12:08 pm

Определено е фентъзи. Бластерите и космическите кораби са подробности, които не играят особена роля и не са обяснени по никакъв начин. Цялостният дух на поредицата си е фентъзи от най-класическия тип, Силата си е чиста магия и т.н.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Tue Sep 18, 2007 12:17 pm

Roland wrote:А тогава нека ти задам няколко въпроса:


Разумни летящи машини със системи за лазерно насочване на оръжията връзват ли ти се с идеята за фентъзи?

Свят, идентичен със Земята от наши дни, но покосен от смъртоносна зараза, връзва ли ти се с идеята за фентъзи?

Мръсен индустриален град, в който огромни фабрики бълват черен пушек, кранове висят над строежи и железници се движат по релси, издигащи се като арки над сградите, връзва ли ти се с идеята за фентъзи?


Отговори ми на тия въпроси и ше ти издам една тайна ;)
Защо ли си спомням нещо подобно като видение в "Колелото на времето"? Май беше в десетата книга. В "Мечът на Шанара" пък действието се развива в много далечното бъдеще на Земята. Даже героите май минават през някакъв изоставен град от нашето време - с небостъргачи и такива неща.

По темата - "Междузвездни войни" според мен съдържа абсолютно всички елементи на едно нормално приказно фентъзи - мечове, магии, принцеси, смели герои и коварни злодеи и така нататък.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 108 guests