The Wheel of Time - 2

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Bars
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Tue Jul 20, 2004 1:26 pm
Location: Sofia
Contact:

The Wheel of Time - 2

Post by Bars » Tue Jul 20, 2004 1:37 pm

публикувам тук разни постове от един друг форум, на същата тема са:
Интересно, винаги ми е правило впечатление, че момичетата много се прехласват по Нинив и Лан - без изключения. Със сигурност роля играе и романсът, а то всъщност и аз им се радвам като герои и като сюжетна линия, но...
Смятам, че образът на Нинив е прекалено нереален и изкривен и постъпките й често са крайно нелогични... На мен лично в един момент взе да ми втръсва от нея - тя не говори, а изръмжава, не гледа нормално, а гледа смразяващо, не обяснява, а се сопва... Заради Нинив и някои други типажи книгата е направо натъпкана с речеви и поведенчески характеристики от типа "изръмжа", "сопна се", вледеняващ поглед, поглед, който убива, леден глас, повдигната въпросително вежда, студено въпросителен поглед, стрелване с очи, etc. etc.
Всъщност точно това според мен е и една от слабостите на поредицата - натъпкана е до пръсване с уникално силни характери, малко е нереалистично. Разбира се, това е фентъзи - реализмът не е най-гоненият ефект... Но все пак се дразня от някои моменти. Нинив например понякога откровено си ме дразни като персонаж с нейното .
Е, всичко си има дефекти все пак. Слава богу, че в "Колелото на времето" става дума не за лъжица катран в кацата с меда, а само за леки драскотинки по иначе перфектно шлифован диамант.

Между другото - един призив към момичетата - момичета, не бъдете като Нинив! Поведението й не е модел за копиране!

Като женски персонажи не мога да излъча стопроцентова любимка, но Авиенда определено ми пълни душата, съшо Моарейн, ФАйле.

А за аджите - хехе, не знам, но ако бях жена от света на Колелото сто процента щях да избера зелената.
"Death is lighter than a feather, duty is heavier than a mountain" - Lan

Bars
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Tue Jul 20, 2004 1:26 pm
Location: Sofia
Contact:

смазващи моменти

Post by Bars » Tue Jul 20, 2004 1:38 pm

Оооо финалът на 9та И на 7ма ..... просто няма нужда да коментирам. Ама подобни (смазващи уникални невероятни) моменти има доста. Аз лично бих ги подредил така (не по сила, не мога да кажа кой е по-силен)

- битката при Думайски кладенци
- Чедан Кал (май така се казваше) - краят на девета
- в края на втора - саможертвата на Ингтар - където се оказа, че е мраколюбец, но се самоуби, за да спаси Ранд
- срещата между Лан и Нинив, когато той я спаси от удавяне след нападението на Могедиен
- битката при Две реки (Перин, селяните, Верин, Алана, тримата аийлци, огиерът, Файле и селяните срещу тролоците)
- разбиването на Сенанчан в края на осма

кой знае колко още съм изпуснал...
"Death is lighter than a feather, duty is heavier than a mountain" - Lan

Bars
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Tue Jul 20, 2004 1:26 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by Bars » Tue Jul 20, 2004 1:39 pm

И като си помисля, че първа част стоя вкъщи цял месец, а аз бях предубедена и мислех ,че е пълна тъпотия.След това изчезна, после пак се появи вкъщи, мислех да я зарега на втората страница, а сега...Най- голямото предимство на книгите е голямият им обем, поне според мое мнение.Гордън има уникално чувство за детайл и описанията на Тар Валон,Каириен могат само да ми доставят удоволствие, а за тези , които намират подробностите за скучни, мога само да кажа , че това е доказателство, че хората в днешно време не четат книги, защото нямат нужното търпение и всичко е толкова комерсиализирано, че им омръзва за броени минути.Но това е друга тема.Отправям критика към художника , защото единствено корицата на първа част е горе долу добре.ТГероите изглеждат като карикатури, а Ранд е като култорист
Нинив сумсем не е еднопластов герои.Нея мога да я определа като страстна.Но в случая нямам предвид в сексуален аспект, тя придава цвят на повестваванието, когато хладнокръвието на Аез Седаи ни идва в повече.И е може единственият човек, който възприема Ранд не като спасител на света , а като нормална личност .
За смъртта на Моареин съществуват много версии-от тази, че е загинала до тази, че е попаднала в огледален свят на техния, нещо като Тел Аеран Риод .Авторът упорито мълчи и казва само:РАФО(Read and Find Out).
Много се радвам на Мат.Той е нещо като герои по неволя, но шарката , заплита , заптита съдбите човешки към предреченото бъдеще, без той да мога да неправи нещо.И тази негова прословута усмивка.То бе continued....
- използвах кирилизация, съжалявам за неточности
"Death is lighter than a feather, duty is heavier than a mountain" - Lan

Bars
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Tue Jul 20, 2004 1:26 pm
Location: Sofia
Contact:

за героите

Post by Bars » Tue Jul 20, 2004 1:40 pm

За кориците съм съгласен - от повечето има още какво да се иска, не само че Ранд е като културист, но и пропорциите са напълно сбъркани. На едно място направо изглежда като че ли са му счупили врата (май на петата беше).

За героите - според мен Нинив не е многопластова. Особено в по-новите книги дразни с постоянните си scolds, icy gazes, grunts, rants, shouts и т.н. Тя разнообразява, наистина, но няма нужда непрекъснато да се държи като особено проклета стара мома в климактериум, нали?

Мат - той е всеобщ любимец на WoT феновете, по няколко причини:

- много по-пълнокръвен е. Лан е страхотен образ, невероятно колоритен е, но е като древногръцки герой - не човек, а желязо. Няма лошо, има нужда и от такива герои, но в книгата са прекалено много - огромната част от персонажите не са хора, а стомана, а в жилите им тече не кръв, а огън и лед. Заради това появата на положителен герой, който си има своите слабости и не е с воля, дялана от гранит, действа освежително

- предлага различен поглед върху света на Колелото и цялостния дух на творбата. Който е доста мрачен и готически на повечето места. Поради това едно на място казано "blood and bloody ashes" или "bloody Aes Sedai" гали сетивата. Отново действа като освежителен студен душ след поредната доза героизъм, храброст, саможертви и велики дела. Мат демонстрира здрав разум, чувство за хумор и любов към хубавите неща в живота, не само героични и чисти помисли.

- като цяло характерът му търпи развитие, при това много по-добре обосновано и интригуващо от това на някои други, което е като съшито с бели конци

- покрай Мат се случват ред интересни събития и сюжетни линии

- образът му като герой е доста интересен и нестандартен. Тер-ангреала, спомените от минали времена, късмета... Не се вписва в стереотипите на книгатa - стражник, айилец, сеанчан, аез седай, отстъпник, мраколюбец, бял плащ и т.н. Мат си е просто Мат.

- един от малкото, които умеят и да се радват на живота, а не само да си мислят как трябва да са като от желязо и не могат да си позволят да са хора (Ранд например, съшо и Лан, който си е нечовек). Единственият, който все още не е безумно влюбен, заглежда момичетата в таверните, обича хазарта, ходи по кръчмите за удоволствие, а не само по работа. "Черната овца" сред героите в книгата... което всъщност го прави много по-симпатичен.

to be continued:)
"Death is lighter than a feather, duty is heavier than a mountain" - Lan

Bars
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Tue Jul 20, 2004 1:26 pm
Location: Sofia
Contact:

абе я да не използвам кирилизация

Post by Bars » Tue Jul 20, 2004 1:40 pm

Ami i men nIniv vse po- 4esto zapo4va da me drazni:rokli, biguta,sqka6 e oglupqla ot lubov.To v oglupqvaneto po lubov moge i da si ima 4ar, no tova e ve4e prekaleno :puke: Vupreki edna ot lubimite mi momenti v tsqlata kniaga, e dvuboqta megdu Otstupnizata i Niniv.Bloody Brilliant.Sqka6 nabludavah na givo ....boskov ma4.Edna ydrq...drugata otgovarq nasturveno
:) :) :)
Pri Koleloto na vremeto vina gi mnogo sa me vpe4atlqvali zavur6ezite na otdelnite 4asi(osobeno na 1,9 i 10 + Nova prolet).Ima nqkakuv element na nedovur6enost, miti4nost, koetд razvihrq vuobragenieto.
Kato zapo4nah temata za lubimi momenti.... Vtora 4ast kraq e, abe prosto ne podlegi na nikakvi superlativi.Mugla..Mat naduva rogut, 4iqto muzika sqka6 izvira ot nedrata na zemqta..Perin ponesul Drakonovoto zname i kre6ti...Prupki ne pobivat..Beliko!
"Death is lighter than a feather, duty is heavier than a mountain" - Lan

Bars
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Tue Jul 20, 2004 1:26 pm
Location: Sofia
Contact:

заемки от историята

Post by Bars » Tue Jul 20, 2004 1:41 pm

В айилците могат да бъдат открити елементи от арабските, но и от индианските племена. Езикът на аийлците изглежда доста близък до арабските - "Аан-Аллейн", "сисвай-аман" и т.н., да не говорим за шуфата, с която се забулват. Освен това живеят в пустиня, не използват столове, живеят в палатки, номади са. Има и прилики с индианските племена - бойните тактики на внезапни нападения и засади, физическите им данни (изключително бързи, издръжливи бегачи, приспособими и към най-тежките условия), изключително строгата система от обичаи и нрави, безстрашието. От друга страна философията им за живота е доста по-напреднала от тази на индианците. В момента със служенето на Дракона и народа на Дракона може да се открият елементи от ислямската религия (свещена война), но... според мен приликите в погледа им към света са доста по-очевидни по отношение на японците. Цялата им морално-философска система (джи-е-тох) е много близка до японското бушидо - изключително сложна плетеница от правила и разбирания, засягащи етикета, воденето на битка и т.н., като всичко се базира на честта. Освен това погледа им към живота - "живота е само сън, от който всички се събуждаме", пренебрежението към смъртта, в някои случаи самоубийство (дружини от млади айилци, които се събират и потеглят на самоубийствени походи към Погибелта), както и цялостната им храброст в бой много плътно се припокриват с философията на японските самураи и Бушидо... Да не говорим, че и идеята за служене с живота си на един човек (Дракона) напълно съвпада с Бушидо - самураите също отдават живота си в служба на един господар, като дори често се самоубиват със смъртта му.

Предолагам, че могат да се открият ужасно много прилики и паралели в книгата. Други, за които се сещам, но не ми се пише сега
- калайджиите - прилики с циганския начин на живот, обличане (но не нашите бг цигани, а циганите - номади, които се движат на катуни), но и с будистката философия за ненасилие
- Белите плащове - 1 към 1 модела на средновековните рицарски ордени, както каза и Моарейн
- Сеанчанската империя - страхотни прилики с източните монархии, но има и големи прилики с оманската политическа система от началото на империя
- Морския народ - че са негри - негри са, очевидно има заемки от тяхната култура
- Кайриен и Играта на домове - по-напредналите монархии в Западна Европа, но и в Османската империя е имало практики като Играа на домове
- Тарабон и Арад Доман - типични арабо-мюсюлмански държави
- Андор - типична европейска феодална държава (но поукрасена и по-светло представена)
- Граничните земи (Шиенар особено) - като външен вид, суровост и дисциплина, боини качества, околна среда, обноски и естетика пак са от азиатски тип. Приличат на тюркско-алтайски или монголски племена (Шиенарската конница доста напомня за прабългарската впрочем), но с по-развита държава, има и китайско-японски елементи в културата (изчистената, красива и проста естетика в двореца, а стиховете, които Лан рецитира, са си класическо хайку)

кой знае колко съм изпуснал....
"Death is lighter than a feather, duty is heavier than a mountain" - Lan

Bars
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Tue Jul 20, 2004 1:26 pm
Location: Sofia
Contact:

тестче

Post by Bars » Tue Jul 20, 2004 1:42 pm

Пристрастени ли сте към Колелото на времето.Тест:
-Питате се дали наоколо няма някоя Айез Седай,за да ви помогне в беда
-отвреме на време ви "хващат дяволите " и изпсувате :"Кръв и пепел!!!!!"
-опитвате да достигнете до Празнотата
-посвещавате голяма част от свободното си време на различни форуми,страници ,посветени на сагата
-когато крещите на Луис Терин Теламон да излезе от главата ви
-повтаряте си ,че не сте пристрастени,но все пак препрочитате книгите отново и отново
-нещо непридвидимо и неочаквано се случи ,а вие само повдигате рамене и промърморвате :"Шарката неспирно тъче и заплита съдбите човешки към предречeното бъдеще."
-когато сте имали най-малкото един сън в света на Колелото на времето
-когато обяснявате нещо на приятел и по едно време се улавяте,че такова нещо въобще не съществува в реалния свят и приятелят ви няма никаква идея за какво става въпрос
Струва ми се ,че във форума няма чак такива образи ,описани в теста,но все пак на мен лично са ми се случвали някои от нещата.Преди редовно сънувах тролоци.Публикувах теста главно ,защото като че ли темата не се развива.
"Death is lighter than a feather, duty is heavier than a mountain" - Lan

User avatar
raff
Scholar
Posts: 107
Joined: Thu May 13, 2004 10:23 pm
Location: in my own universe

Post by raff » Tue Jul 20, 2004 2:29 pm

тва за теста кефи, ама май не съм стигнала чак дотам още :P
иначе има много вярни неща. чак имам чувството че аз съм ги писала, точно така ги мисля :)
иначе и мене Нинив доста ме дразни от време на време. наистина любимия ми женски персонаж беше Моареин. Авиенда също ме дразни честичко, Елеин и тя. нещо са прекалено крайни като образи.
а за всеобщата любов към Мат... така си е :) той май е най-човечния и нормален персонаж в книгите.
и тва е от мен. аз ако не се бутна навсякъде, няма да съм аз :P
All we have to decide is what to do with the time that is given to us

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Tue Jul 20, 2004 3:27 pm

Едно не може да му се отрече на Джордан - много хубаво е разбъркал реално съществуващи култури и ги е доразвил и напаснал за всяка от страните в "Колелото..."
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5266
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Jul 20, 2004 3:58 pm

6 поста подред могат да се сметнат за спам, но да не издребняваме. ;)
За героите - според мен Нинив не е многопластова.
Че то в WoT няма нито един многопластов герой, осбено ако е от женски пол. :P
Оооо финалът на 9та И на 7ма ..... просто няма нужда да коментирам.
Мда, наистина няма. И двата са рядко глупави и претупани, особено в сравнение с края на шестата.
Едно не може да му се отрече на Джордан - много хубаво е разбъркал реално съществуващи култури и ги е доразвил и напаснал за всяка от страните в "Колелото...
Четете Ериксон и после ще си говорим кой може да създава разнообразни култури. :) Не че Джордан се е сравил зле, но все ме оздачава как пък почти всяка държава е толкова различна от всичките си съседи, като че ли само ей тъй напук, а даже и говорят един език и прочие.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Re: смазващи моменти

Post by armageddon » Tue Jul 20, 2004 7:00 pm

Bars wrote:Оооо финалът на 9та И на 7ма
Абе я не ми говорете за финала на 9та ... тъкмо я прочетох днес ... Мааму, по глупаво нещо не бях виждал от отавна в поредицата (все пак четох 8ма миналия месец :)) Значи Боби може да отдели цяла глава на това как тая тупа патка Файле ХОДИ, и да отдели и само 1 глава за прочистването на Саидин. Въпреки че беше големичка, това беше крайно недостатъчно.
Женските персонажи -> Ами само на мен ли така ми се струва, или всичките, почти без изключение са особено дразнещи, особено the Powerpuff girls. Май само Отстъпниците не дразнят (чак толкова колкото остналите)
Мат - няма да коментирам, само ще кажа че има нещо вярно в писанията по горе, ама то на фона на конкуренцията ....

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Tue Jul 20, 2004 7:07 pm

I rest my case!

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Tue Jul 20, 2004 7:22 pm

От женските персонажи Айез Седай са най-свестни май...
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5266
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Jul 20, 2004 7:29 pm

От женските персонажи Айез Седай са най-свестни май...
Я пак? :) Е има около две-три свестни седайки...от 1000, от които към сто са детайлно описани. :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Tue Jul 20, 2004 8:08 pm

Тигърчо, когато изказваш мнение, няма да е зле да го провериш - просто един съвет, при това безплатен. "Бушидо" и "джи-е-тох" си приличат горе-долу толкова, колкото и "фиш" и "афиш". "Джи-е-тох" е копие на понятията "гири" и "джиму" от японската култура, които, обаче, не са обвързани по никакъв начин с бушидо. Недей така, защото стои смешно някак.

Това, разбира се, си е от гледна точка на чистия педантизъм, защото Бой Джорд не би разпознал "джиму", та ако ще да го плесне по челото и да му обере стотинките (добре де, центовете). Аийлците всъщност са си клонирани от свободните на Дюна, така както и Айез Седай са кръвни сестри на Бене Гесерит - и двете се забелязват от совалка, ама ако поне МЪНИНКО ги беше променил, нямаше да е зле.

П.П.: Да не говорим, че няма една оригинална (т.е., на самия Бой Джорд) идея във всичките десет тома...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest