Кой какво чете, part IV

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

Locked
User avatar
Strelok
Paragon
Posts: 508
Joined: Fri Nov 13, 2009 6:02 pm

Post by Strelok » Thu Jul 15, 2010 11:04 am

Набързо прочетох Галактическа бутафория на Емил Манов - доста забавна социална сатира в стил Лем.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Thu Jul 15, 2010 4:52 pm

Dante wrote:Снощи започнах Метро 2033 и набързо прочетох 100 страници. За сега съм крайно несъгласен с ниската оценка дадена в сайта. Ще цитирам коментара си по този и още един въпрост от друг форум, защото ме мързи да пиша същото, но с други думи.




Mненията за "Метро 2033" в интернет са много противоречиви, но на мен за сега бая ми харесва. Има атмосфера, оригинален и интересен свят, приключения, екшън и историята, която ако не най-оригналната на света, то поне те кара да следиш с интерес. И най-важното - чете се адски леко и не усещаш кога е изтекло времето и страниците. А това при мен е много важен фактор. В последните месеца зарязах повече книги, от колкото през последните няколко години. Много мразя когато започна да чета някоя фантастика с нагласата за интересна история, приключения, нов оригинален свят, готина атмосфера и т.н, а получи философски есета по няколко десетки страници и от време на време малко сюжет. Просто не мога да чета нещо подобно. Ако ще пишеш такава литература - стани философ, а не фантатаст... Да, яко е от време на време да има разсъждения за екзистенциални проблеми, но когато е умерено, в малки количества и на място. И се зачудих - и при вас ли е така или проблемът е в моят телевизор?
Явно имаме доста различни възприятия. Идеята ми хареса доста на мен, но изпълнението никак. Твърде много си личеше, че е писана под серийна форма в нета, твърде неравна, героите са доста картонени, наблюденията за общоството следват твърде елементарно, имаха един такъв леко поучителен тон. Все неща, които за провалят дори и най-яката идея.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jul 15, 2010 5:01 pm

Аз съм сега на Lord of Light, най-накрая в оригинал
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Thu Jul 15, 2010 8:45 pm

Аз го имам на български но явно чичо ми като го е чел се е ядосал защото има откъснати 40 страници.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Jul 15, 2010 11:15 pm

Май не е виновен чичо ти, а по-скоро имаше едно дефектно издание с липсващи страници, ако правилно си спомням.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1651
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Thu Jul 15, 2010 11:26 pm

Мда, аз също имам точно това дефектното :evil:
По темата, чета Мариан Кийс, намсикоя книга подред и само се хиля :) Не си бях правила скоро такава почивка от фентъзи/фантастиката 8-)

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Thu Jul 15, 2010 11:48 pm

Дочетох най-накрая The City and The City на Mieville. Чудесна книга с брутално шизофреничен сетинг.

На моменти обаче стилът почти ме вкарваше в депресия - бройката на думите, които срещам за пръв път изобщо, беше зашеметяваща. Аз ли съм толкоз начинаещ или Миевил ползва елитистки апокрифни речници? :oops:


Друго, което ме издразни за пореден път, е тоталния ми мързел и изключително редките моменти на настроение за четене. 370 странична книжка, първата половина - месец и кусур, втората половина - 3 дни. :<


Сега се чудя коя следните три да почна - Unseen academicals, първият Mistborn или The Darkness That Comes Before...
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Jul 15, 2010 11:53 pm

Спокойно, не си само ти, точно тази не съм чел, но по принцип Миевил използва огромно количество редки думи и си е тегаво на моменти.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jul 16, 2010 12:02 am

От тия трите определено The Darkness...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Fri Jul 16, 2010 10:49 am

А може и първо "Unseen Academicals", която при каквото и да е над средното ниво на английски (а явно при теб е така, че и нагоре, щом изобщо си успял да се справиш с Миевил :)), ще бъде прочетена за ден-два, максимум три :)

Добавено: Явно още не съм се събудил. Горе бях написал "щом изобщо успяваш да се справил". Уф.

Добавено пак: Мм, таковата, изобщо не казвам, че "The Darkness..." не трябва да бъде четена; напротив, и на мен ми е в списъка за четене съвсем скоро. Просто казвам, че "Academicals" може да бъде прочетена набързо и без да пречи на другото :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Fri Jul 16, 2010 11:23 am

С Пратчет нямам абсолютно никакви затруднения - Миевил е първият автор, при който ми се налага да търся речници, щото един куп думи дори не съм ги виждал през живота си. Добре, че почнах с най-кратката му книга, ще знам какво ме очаква в PSS. :wink:


Май точно с "академиците" ще почна, тъй като най-накрая ми се очертават пълноценни два дни почивка и шансът да ме увлече и да я приключа набързо е голям.

Практиката ми при поредици (особено трилогии) е да ги чета от край до край, та ако хвана Бакър и ме налегне лентяйството, ще го влача 3-4 месеца поне. За това дали трябва да бъде четена The Darkness... изобщо не изпитвам никакви съмнения - чел съм стотина страници от нея на компютър преди да си ги купя и беше страхотна.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jul 16, 2010 6:01 pm

От друга страна Пратчет вероятно си чел в неизброими количества, за разлика от Бакър ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sat Jul 17, 2010 2:14 pm

Да споделя, че прочетох "Фирмин" от Сам Савидж. Не е в "нашите" жанрове, но е много хубава книга. Има елитен художествен стил (че и добре преведен) и от моя тип хумор. Единствен "минус" - става все по-тъжна накъм края си. Но пък началото компенсира. Любимият ми лаф е когато героят описва как преживява книгите, които чете:
След това потеглих на път с разнебитен параход в компанията на Марлоу по една река в Африка, за да търся мъж на име Курц. Намерихме го. По-добре да не бяхме!
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Jul 19, 2010 7:42 am

The Steel Remains - Richard Morgan

Голямо удоволствие беше. Морган за пореден път след трилогията за Такеши Ковач ми доказа, че е умел разказвач и добър наблюдател на човешката природа.

Чудесна история, разказана през повечето време от три различни гледни точки на три места в света на романа, които постепенно се събират заедно. Много кадърно описание на схватките с хладни оръжия и кефещо използване на имена като Bandgleam, Laughing Girl, Quarterless, Wraithslayer и Falling Angel. :D

Егар Драконоубиеца непрекъснато си го представях с израженията и гласа на Джейсън Момоа (Ронан от "Старгейт Атлантис" и бъдещ Конан), особено в една от финалните сцени, в която той огледа останалите около масата, сви рамене и каза: "I'm with the faggot".

И в тая връзка - евала на Морган, че така е извъртял клишето за славния юнак, който тук пак е славен, макар и поочукан от преживелиците като Бриджбърнърите (но по-добре описан от всичките взети заедно начело с Уискиджак), а същевременно мощно кълве на мъжко.
Interpreter wrote:Тиам, когато излезе The Steel Remains на Р. Морган, ще бъдеш напълно удовлетворена естетически :P

Злите, които искат да унищожат човечеството са доста симпатични. За разлика от протагонистите, които искат да го спасят: Заклет педераст, лезбийка побойник и педофил алкохолик. Краят не е чак отчайващ, но затова пък е отворен :)
Жалко впрочем, че заради 2-3 по-описателни сцени на гей секс (които не бяха хич самоцелни), книгата вероятно няма да види превод на български.


Препоръчвам горещо на всички, които се оправят с английския и са фенове на Ричард Морган и/или на военно фентъзи със "сурово правдоподобие" (по израза на Мартин, когато описва Песен за Огън и Лед).
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Mon Jul 19, 2010 8:09 am

^ Морган е много силен действително. Препоръчвах го преди време, но... Добре че напомняш, да напомня пак да го дадат да се прави :wink:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests