Бузлуджа! Шок! Ужас! @_@

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Какво има на връх Бузлуджа

Камънаци
3
7%
Червени бабички с червени внучета
11
27%
Летяща чиния
20
49%
Убий ма, не знам!!!
7
17%
 
Total votes: 41

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Sep 02, 2008 11:41 am

Аз пък не съжалявам за мавзолея по съвсем различна причина - толкова малко зелени площи останаха в София, че да се появи нова е цяло чудо.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Sep 02, 2008 11:54 am

Morwen wrote:Аз пък не съжалявам за мавзолея по съвсем различна причина - толкова малко зелени площи останаха в София, че да се появи нова е цяло чудо.
Интересно от кога бетона се квалифицира за зелена площ?
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Sep 02, 2008 11:57 am

Все тая, градинка е, а не бетонен бункер с неизяснено предназначение. :roll:
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Tue Sep 02, 2008 2:38 pm

И аз твърдо бях ЗА запазване на стари паметници!! Дори и само от заинтересовани съображения: за да напомнят на хората, да не ги оставят да забравят и допускат повтарение на отминалото. :?
А тези които са останали, би трябвало да се поддържат!! :roll: Защо баш червените бабички не си направят една бригада на Бужлуджа, от типа на блоковите разчиствания преди 89 г.?!? :twisted:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Tue Sep 02, 2008 6:08 pm

Ленински съботници им се викаше :lol:
Заповядайте в Клуб за фантастика и фентъзи "Соларис" - гр. Пловдив

Събираме се всеки петък от 18:00 пред книжарница "Литера" на Джумаята.

User avatar
Maledictus
Warmage
Posts: 1190
Joined: Sat Feb 23, 2008 10:27 am
Location: In the middle of the Danse Macabre
Contact:

Post by Maledictus » Tue Sep 02, 2008 7:10 pm

Не можах да реша но май червените бабички по-ми пасват като отговор от чинията.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Sep 02, 2008 8:37 pm

За мавзолея не знам, щото изобщо не го помня, но тая летяща чиния поне изглежда туристически-атрактивна.

А иначе мисля, че където е бил мавзолеят, сега има някаква псевдо-естрада, а не градинка.
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Sep 02, 2008 8:40 pm

Ама, Жоре... Мавзолеят го взриви Бакърджиев някъде 99-та или 2000-та, кога СДС дойде на власт... Не е като да си ходил прав под масата по онуй време! :neutral: Разбирам да не помниш мумията вътре, ама чак самия мавзолей... :mnia:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Tue Sep 02, 2008 8:45 pm

Vankata wrote:Ленински съботници им се викаше :lol:
Охххх, ама да! :? Я забвьла! Меня - склерозу!! :lol:
:mrgreen:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Sep 02, 2008 9:24 pm

http://www.public-republic.com/magazine/2007/03/344.php


доста хубава (според мен) статия за събарянето на мавзолея и за самия него и бтв, изглежда доста по-красив от въпросната тревясала естрада, която сега е там.

ма той и дворецът насреща в момента само дето не е паднал, та кво ли се чудя и аз... дай на тая държава да стопанисва нещо.
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Sep 02, 2008 9:41 pm

Доста неграмотна статия, бих казала ;) И авторът й вади заключения за българската граматика, запознавайки се откъслечно с немски и английски източници. Жалка история. Но това е друга тема де.

Аз обаче също съм твърдо против събарянето на паметници. То откъде идва думата "паметник"? От "памет". Човек е това, което оставя след себе си, а историята е най-субективната от всички субективни нАуки. Паметниците трябва да стоят, за да се помни. Като чинията на Бузлуджа например, която отвътре напълно прилича на религиозен храм. С ликовете на Вождовете, които бдят над тебе, със Сърпа и Чука там, където в православния храм изографисват или Христос, или Окото на Бог, с възхвалните стихове към Партията и цитати от Маркс, Енгелс, Благоев и Ленин вместо извадки от Евангелията... С всичко.

И мавзолеят също трябваше да си седи. Най-малкото щеше да бъде чудесна туристическа атракция и младежта щеше нагледно да се сблъсква с факта, че до съвсем скоро там е била изложена истинска мумия, пред която се е точила опашка, за да я види. Можеше да бъде например музей на социализма, в който да се съберат различни по-малки бюстове и паметници на Ленин, Димитров, клана Живкови и разни други вождове, картини от този период, стихове, посветени на Партията, снимки от паметни събития и какво ли не... А сега е само буренясала бетонна плоча и к'во? Полза да има случайно? Поне някой да се сети и да сложи бюст на Бакърджиев с текст "Човекът, който бутна мавзолея", че и той да сбъдне съкровената си мечта и да остане в историята. Верно, по Девети септември носталгични червени бабички и дедовци щяха да оставят цветя пред предпоследното обиталище на целебните мощи на Вожда си, но това щеше да бъде ако не друго, то поне поучително. Ама нейсе...
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Tue Sep 02, 2008 9:50 pm

Съгласен съм с тебе. Бакърджиев беше пълно недоразумение.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Sep 02, 2008 9:54 pm

Не знам колко е грамотна, но е достатъчно неутрална, макар да заявява ясно позицията си. Най-много да я наречем наивна в някои отношения, но как да е, се тая :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Zee
Adept
Posts: 212
Joined: Mon May 05, 2008 9:13 pm
Location: Sofia

Post by Zee » Tue Sep 02, 2008 11:20 pm

Според мен я е писал някой 60-тинагодишен чичка, който е посещавал мавзолея с трепет и преклонение пред делата на "вожда".
Да не забравяме за първите демократични, икономически и селскостопански реформи (не всички от тях са правилни и целесъобразни) след 1944 година, докато той бе ръководител на страната. По отношение на външната политика, той се мъчеше да поддържа относителен неутралитет, въпреки неизбежната политическа и военна зависимост на СССР. Да не забравяме, че той отвори свободно границите за българските евреи и им разреши да излязат свободно, ако искат, и да заминат за новообразуван Израел…
Пропуснал е да каже, че той отвори вратата и за част от българския народ, нарече ги македонци и я затръшна зад гърба им. Е, казват, че никой не можело да се противопостави на Коминтерна, но все пак...

На мен ми беше все едно какво ще правят с мавзолея, докато не започна цирка със събарянето му. Социализмът беше пресен спомен и не разбирах кой би искал да посещава музей на такава тема. Някъде между втория и шестия опит за взривяването му ми дожаля за сградата . Тя някакси не рухна така зрелищно и елегантно, и от раз, както падат сградите по канал Дискавъри, всъщност първоначално не искаше да пада изобщо. Тогава си казах, че е трябвало да й се намери някакво приложение. Толкова беше здрава, че след 1-2 хилядолетия туристите щяха да я посещават наред с другите чудеса от древността... Е, тука прекалих малко де, това не беше някаква красота като Тадж Махал все пак. Но те и пирамидите не са красиви, само са стари и големи, и стари... Точно тая сграда можеше наистина да надживее всичко, което е София сега... което ще да е било много болезнено за някой, Бакърджиев, например. Което значи, че тя е символизирала едно и също и за червените бабички, и за сините такива!

Аз никога не съм влизала вътре, нито съм ходила на манифестация, така че като дете ми е било все едно дали там има една или 50 мумии. Нито ми е харесвала, нито не ми е. Но Марфа е права, щеше да стане добро музейче от нея и децата днес щяха да я посещават с учителките си както преди десетилетия са го правили родителите им, само че нямаше да им набиват в главите идеология, а само история. А пък можеше и да я купи някоя банка и така да я префасонира, че и самият архитект да не си я познае. За справка - вижте новопостроените централи на коя да е банка в града. А пък трезорите й щяха да се неразбиваеми :)

Между другото, мавзолеят е построен само за 6 дни и интересно, разрушен пак за 6 дни (пише го в уикипедия). Но той вече не съществува, така че няма смисъл да говорим "какво щеше да стане, ако..." преди да е изобретена машината на времето.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Sep 03, 2008 12:35 am

Да, тези потомствени македонци в Благоевградско... Също така по негово време в България се е провеждало типично сталинистка (дори и да не е била сталинска) политика, заедно с репресиите и прочистването. Някак не мога да възприема като "обективна" статия, където са изтъкнати ( с повтаряне на "да не забравяме", щото ние всички трябва да го знаем, ма да не вземем да го забравим) единствено положителните му страни. По същата логика аз мога да напиша за Хитлер "да не забравяме, че по негово време престъпност почти нямаше, имаше икономически подем и възход на технологиите" :roll:

И съжалявам, за мен мавзолеят чисто естетически беше много грозен и колкото и събарянето му да е било политическо недоразумение - не смятам, че е навредило.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 1 guest