Брандън Сандерсън

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Mon Nov 20, 2017 3:03 pm

Иии докато вие вече сте боцнали зъбки в плътта на Оутбрингъра, аз тепърва си дочитам първите Мистборни (да, знам) :)
Вчера завърших втората, грандиозно яки са, както обикновено ме е яд, че е супер мега късно да се намесвам в дискусиите от страници 5-15 на тази тема, но все пак да си кажа, че Сандерсън ако друго не владее, то поне плот-туистовете и обратите наистина са му spot-on.

С леко симплистичната му проза има интересен ефект - прави ти много рязко впечатление първите 50-100 стр (особено ако си чел нещо по-издържано преди това), след което спираш да обръщаш внимание и влизаш доста в историята и в главите на героите. Което на практика значи че дефицитът не е сериозен и е по-скоро епизодичен, там където е трябвало да има някакво навързване.

Прочетох доста от анотациите на автора по книгите (първа и втора), както и алтернативни финали и версии на историята и честно казано са сумати интересни за всички с мерак към писането да видят как е обръщана структурата. Например в оригиналния финал на втора книга,
Spoiler: show
Кладенецът се намира наистина на север, Вин и Еленд стигат дотам с помощта на колоси, и Лорд Владетеля не е размествал географията. Сандерсън казва, че това му се е струвало слаб климакс след битката за Лутадел и затова е решил да ги обедини, което може би е по-доброто решение (а и кладенецът да е под Kredik Shaw работи по-яко), но пък в оригиналния финал има доста повече съспенс защото Сейзед разбира за измамата точно в момента на възнесението и сцените се редуват между него и Вин. Докато в издадения финал отиването му до Конвента звучи малко като закачен епилог и е според мен поне по-слабо. Също в алтернативния финал има доста интересен хинт, че останалите Shards се намесват в събитията на Скадриал, което май го няма на друго място в каноничните текстове.
Пак там се вижда, че Сандерсън е сменил сребро с калай във финалната версия, чудя се защо ли.

Като цяло единственият персонаж в тия книги, който не работи за мен, е Еленд, защото се променя прекалено рязко между томовете. Не че това не е смислено, просто не е достатъчно фино. В първата книга е доста самоуверен и непукист, във втората е прекалено пуси, в третата пък прекалено badass започва. Ясно че минават някакви години и събития между тях, но ми е jarring. Като цяло този персонаж така и не ми легна на сърце. Виж, ТенСуун и Сейзед са бая яки :)

Подозирам че Мистборн ера 2 няма да е толкова готин :( въпреки че @Roland обещава обратното....
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Demandred » Mon Nov 20, 2017 3:36 pm

С леко симплистичната му проза има интересен ефект - прави ти много рязко впечатление първите 50-100 стр (особено ако си чел нещо по-издържано преди това), след което спираш да обръщаш внимание и влизаш доста в историята и в главите на героите.
При мен въобще не е така, дразни ме постоянно, аз съм явно съм къде по-претенциозен. 8-)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Mon Nov 20, 2017 3:43 pm

Абе.... да ти кажа и ти друго си говорил по-назад из темата ;р
То си е въпрос и на увличане в сюжета/света де
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Demandred » Mon Nov 20, 2017 4:11 pm

Първият том на Мистборн си е доста добър въпреки прозата, ама във втория не знам какво си харесал на сюжета, ужасно развлачен е, а всичките политически интриги и дискусии бяха ужасно скучни и неубедителни.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Mon Nov 20, 2017 4:19 pm

Аз там съм горе-долу с теб - и мен лутаделтският плот ми доскуча бая рано, както и тръшканията на Вин и Еленд за смисъла на живота. Но финалът коменсира, а взето цялостно ми хареса как израснаха героите. Не ми хареса колко потенциал пропиляха в останалите от бандата на Келсиер, честно казано.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Mon Nov 20, 2017 8:03 pm

Ера 2 за мен е по-яка, щото е повече детективски екшън, отколкото класическо фентъзи. Плюс, промени от финала на третата част, които ти определено ще харесаш.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Wed Nov 29, 2017 5:11 pm

Ай правете тема за оутбрингъра вече ;р
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Sun Dec 03, 2017 6:08 pm

Почти приключих Мистборна :)
дивя се на количеството удивително як арт, който тази поредица е инспирирала
https://www.pinterest.com/jnikkir/mistborn/?lp=true
https://www.google.bg/search?q=mistborn ... s&tbm=isch

Мисля, че това само по себе си е тестамент не само за страхотното въображение, демонстрирано в поредицата, но че всъщност и персонажите успяват да докоснат бая хора и то творчески настроени хора, че да създадат толкова много. Кинематографичният фактор е много силен :) За Стормлайт разбира се има още поне толкова - и как да няма, с всички тия бронирани буболечки там!

Междувременно, прочетох нещо старо, което Хоб е написала за Мистборн и Сандерсън се радва като малко дете:
https://brandonsanderson.com/robin-hobb-cover-quote/
специално за @Dr. Horrible ;)
This is it. Ground zero.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Брандън Сандерсън

Post by Dr. Horrible » Sun Dec 03, 2017 6:15 pm

Писмото на Хоб е прекрасно и е много готино как Брандън се радва!
Но това е доста смешничко изказване:
I think that the ‘feel’ of our worlds are similar, and I think we book take a similar approach to depth of characterization.
На Сандерсън световете са грандиозни и епични, на Хоб са лични или семейни, а големите събития остават на заден фон. И към героите си подхождат по съвсем различен начин. И двамата ги обожавам, но по различни причини. И ми е странно, че Сандерсън не долавя разликата :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Sun Dec 03, 2017 7:10 pm

Да, бая е наивно, но това е писано доста отдавна все пак ;)
This is it. Ground zero.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by coldie » Sun Dec 03, 2017 8:58 pm

Dr. Horrible wrote:
Sun Dec 03, 2017 6:15 pm
Писмото на Хоб е прекрасно и е много готино как Брандън се радва!
Но това е доста смешничко изказване:
I think that the ‘feel’ of our worlds are similar, and I think we book take a similar approach to depth of characterization.
На Сандерсън световете са грандиозни и епични, на Хоб са лични или семейни, а големите събития остават на заден фон. И към героите си подхождат по съвсем различен начин. И двамата ги обожавам, но по различни причини. И ми е странно, че Сандерсън не долавя разликата :D
Какво точно им е грандиозното и епичното на световете на Сандерсън?

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Yan » Sun Dec 03, 2017 11:55 pm

coldie wrote:
Sun Dec 03, 2017 8:58 pm
Dr. Horrible wrote:
Sun Dec 03, 2017 6:15 pm
Писмото на Хоб е прекрасно и е много готино как Брандън се радва!
Но това е доста смешничко изказване:
I think that the ‘feel’ of our worlds are similar, and I think we book take a similar approach to depth of characterization.
На Сандерсън световете са грандиозни и епични, на Хоб са лични или семейни, а големите събития остават на заден фон. И към героите си подхождат по съвсем различен начин. И двамата ги обожавам, но по различни причини. И ми е странно, че Сандерсън не долавя разликата :D
Какво точно им е грандиозното и епичното на световете на Сандерсън?
Ако беше чел, щеше да знаеш и нямаше да питаш. Но пък ние искаме твърде много от теб.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by coldie » Mon Dec 04, 2017 10:27 pm

Ми чел съм първите 2 книги на "Мъглордоден" и то отдавна, първият ставаше, вторият беше много зле, но свят ? Силно стеснен, друго не видях в тия две книги.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Tue Dec 05, 2017 10:41 am

Разкритията в тая книга сцепват - брутално измислено е всичко! Вярно, някои са малко прекалено форшадоунати, но начинът, по който се навързват туистовете, е наистина епичен, през цялото време си "омг да, колко яко!"

колди - за времето на Колелото Сандерсън написа 5 поредици и отгоре, създал е доста повече светове, някои от които далеч по-оригинални от Джордановия и с много по-интересни концепции.
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Брандън Сандерсън

Post by Matrim » Tue Dec 05, 2017 11:35 am

Moridin wrote:
Tue Dec 05, 2017 10:41 am
Разкритията в тая книга сцепват - брутално измислено е всичко! Вярно, някои са малко прекалено форшадоунати, но начинът, по който се навързват туистовете, е наистина епичен, през цялото време си "омг да, колко яко!"

колди - за времето на Колелото Сандерсън написа 5 поредици и отгоре, създал е доста повече светове, някои от които далеч по-оригинални от Джордановия и с много по-интересни концепции.
Сега остава само да се научи да пише със стил над нивото на четвърти клас.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests