Генезис

Режисьор: Кристофър Нолан
В ролите: Леонардо ДиКаприо, Елън Пейдж, Джоузеф Гордън-Левит,
Марион Котияр, Том Харди, Кен Уатанабе, Килиън Мърфи, Том Беринджър, Майкъл Кейн

Автор: Роланд

     Никога не съм бил истински фен на Нолан. Не ме разбирайте погрешно, няма негов филм, който да не съм харесал. Но по някаква причина никога не успявам истински да запомня нещата, които прави, да се ангажирам емоционално с тях. Има някаква сивота и липса на индивидуален почерк, които ме оставят равнодушен.
     Досега.
     Да, знам, не е особено голям плот-туист, но си струваше увода. Истината е, че Генезис си остава филм на Нолан, все така лееекинко лишен от индивидуалност и сивеещ. Но този път идеята зад него е толкова силна, че нищо не може да я засенчи. Историята ни запраща в свят, където техниката за инфилтрация и манипулиране на чуждите сънища съществува и е развита до степен да позволява индустриален шпионаж. Коб (Леонардо ДиКаприо) е най-добрият крадец на идеи в света, но не може да избяга от демоните на собствените си сънища. Когато е нает заедно с екипа си да извърши обратното на кражба – да "посее" идея в чужд ум (нещо, считано за непостижимо) – той вижда шанса да поправи грешките на миналото си.
     И без да внимавам особено, Генезис е на практика невъзможно да бъде оспойлен. Сценарият е толкова добре структуриран (ако се изключи лекото развлачване в климакса накрая), че дори на второ и трето гледане удоволствието е абсолютно същото. Сюжетът на филма е игра с интелекта в стила на Филип Дик, където никоя реалност не е привилегирована и всяко събуждане може да те отведе в нов сън. Историята е страхотно динамична и действието не спира и за миг, но същевременно Нолан – с помощта на дребни детайли, кратки ретроспекции и лесен за разчитане подтекст – е успял да развие образа на Коб до степен на зрителя истински да му пука за този измъчен тип. Което е доста важно, предвид, че прекарваме толкова много време буквално в главата му.
     Останалите герои са по-схематични, но това по никой начин не бива да се превежда като "недоразвити". Всеки от тях има отчетлива индивидуалност. Артър (Джоузеф Гордън-Левит, който, при все второстепенността на ролята си, успява в една от репликите си само в три думи да покаже истинска класа) е човекът без въображение, заземен в реалността, който прави проучванията за всяка задача и води пътя към събуждането. Ариадна (Елън Пейдж, силно разхубавена и доста по-женствена, отколкото я помним в Джуно) е архитектът, дизайнерът на сънищата, тласкана от желанието да твори, но и от дълбоката си човечност и загриженост към Коб. Мал (прелестната Марион Котияр) е чувствена и целеустремено демонична.И т.н. Макар и в Генезис да има само един дълбоко развит герой, във филма няма нито един слаб такъв.
     Камерата си върши добре работата в повечето случаи, макар че екшън сцените са можели да се получат и доста по-добре с малко повече усет за ракурс и дължина на кадрите, защото откъм хореография са убийствени. Също така подозирам, че можех да мина без повторно използваните забавени каданси при сцената на преследването с микробуса, но сигурно съм изпуснал смисъла им... Същевременно има спиращи дъха сцени, повечето от които мисля, че ще предпочетете да видите сами.
     Музиката е най-слабият елемент на Генезис. В общи линии има само три момента, където наистина работи – в сцената с преследването в Момбаса, онази с излизането на микробуса от гаража и появяването на Коб и Ариадна на плажа. И там работи страхотно. Но по някаква причина в целия останал филм Цимер (или който там е гоуст-композирал вместо него този път) е, как да го кажа, срал. Пълно безличие и безформеност, като ми суфлираха, че причината е освен в бездарието на въпросния, и в това, че Нолан не му е давал до последно да прочете сценария.
     Но както казва Коб в откриващите си реплики, идеята е най-силният паразит. А идеята на Генезис е великолепна. Това е, без ни най-малко съмнение, най-силният филм за това лято, а ако не се случи някаква наистина огромна изненада – и за годината. Той е, също така, най-интелигентната фантастика от наистина ужасно много време насам, и безспорно най-"умният" летен хит, който аз си спомням да съм гледал изобщо. Интернет вече гъмжи от най-разнообразни теории, свързани с двусмислието на финала (моята любима е доста завъртяна, но с всяко следващо гледане виждам все по-силни доказателства за нея) и най-великолепното е, че Генезис дава доста явни заявки, че някоя от тези теории е вярна. Филмът е пълен с подсказки и намеци и си личи, че в ума на създателя му събитията са ясни. Историята не е "ми кой знае, може тъй, може и иначе", както например безумно фрустриращия край на Филип Диковия Юбик (може би най-близката като идеи до Генезис негова книга). И това само го прави още по-добър.

Оценка: 10/10